Remiză cu goluri între CSM Slatina și Gloria Buzău. Andrei Prepeliță a făcut trei achiziții înaintea partidei cu oltenii

Andrei PASCU 16 Jul. 2023, 15:33 Liga 2

CSM Slatina și Gloria Buzău au disputat un meci amical, sâmbătă, la Slatina. Deși Gloria Buzău se află într-un stagiu de pregătire la Mogoșoaia, unde va sta până la 22 iulie, a făcut deplasarea pentru duelul cu formația lui Daniel Oprescu.

S-a terminat 1-1 partida, rezultatul fiind înregistrat încă după primele 45 de minute.

CSM Slatina și Gloria Buzău, remiză într-un amical

CSM Slatina a deschis scorul, la puține minute de la fluierul de start, când a punctat Alexandru Marin. Gloria Buzău a restabilit repede egalitatea, prin Marko Pervan, dar nu sunt clare minutele în care s-a marcat.

Gloria Buzău a anunțat pe pagina de Facebook că Alexandru Marin a trimis mingea în poartă în minutul 7, iar oltenii au anunțat că deschiderea scorului s-a produs în minutul 9. Nu e clar nici în ce minut a marcat Marko Pervan.

Antrenorul Slatinei, Daniel Oprescu, a decis să trimită pe teren toți jucătorii pe care i-a avut în lot, pentru a vedea pe cine se poate baza în prima rundă din noul sezon al Ligii 2.

• CSM Slatina, în prima repriză: Silveanu, Constantin Radu, Robert Gherghe, Jhon Mondragon, Pisăru, Donca, Matei, Ciocâlteu, Doman, Alexandru Marin, Dragu.
    CSM Slatina, în a doua repriză: David Dincă, Adrian Vald, Abel Stan, Sălcianu, Călin Toma, Dorin Toma, Răsdan, Raphael Stănescu, Mihai Ion, Stancu, Valentin Alexandru.
  • Gloria Buzău, în prima repriză: Norbert Haymamba – Sergiu Pîrvulescu, Marcus Diniz, Dimitrios Patapis, Ionuţ Nadolu, Marian Ivan, Ionuţ Şerban, Andreas Mihaiu, Marko Pervan, Cristi Dumitru, Viktor Angelov.
    Gloria Buzău, în a doua repriză: Alexandru Greab – Diego Ferraresso, Kamil Wiktorski, Alin Dobrosavlevici, Robert Sălceanu, Radu Zamfir, Dinko Trebotic, Dragoş Lazăr, Marko Pervan, Idan Golan, Dominik Radic, Bogdan Brâncoveanu.

CSM Slatina și Gloria Buzău, adversare în Liga 2

”Principalul” oltenilor are încredere că la debutul în campionat echipa lui va arăta bine și va fi la un nivel apropiat de potențialul maxim pe care îl dorește.

Mai e mult până începe campionatul şi o să fim măcar 90 la sută din ceea ce ne dorim. Dar, am făcut o partidă bună, am  deschis scorul, ne-am mai creat şi alte câteva situaţii bune de a înscrie, nu le-am dat  prea multe şanse adversarilor, însă mai avem de lucrat până ce jocul se apropie de aştepările noastre.

Am făcut din nou două echipe, le-am dat şansa tuturor jucătorilor să aibă număr egal de minute”, a precizat Daniel Oprescu, conform CSM Slatina.

Amicalele disputate de CSM Slatina și Gloria Buzău până acum

Până la acest moment, CSM Slatina a mai disputat două meciuri amicale, cu Universitatea Craiova, scor 0-4, și CS Mioveni, scor 2-0. CSM Slatina continuă miercuri, 19 iulie, jocurile de pregătire. Viitorul Pandurii va fi adversara clubului oltean.

Gloria Buzău a câștigat categoric în meciurile amicale până acum, iar același lucru s-a întâmplat și în duelul cu Kids Tâmpa Brașov, scor 9-0. În primul duel al verii a întâlnit Abatorul Slobozia, de care a trecut cu 15-0.

Pentru elevii lui Andrei Prepeliţă urmează un nou joc de verificare, miercuri, de la ora 18.00, în “Ştefan cel Mare”, cu CS Dinamo.

Gloria Buzău a mai prezentat trei jucători

Gloria Buzău a mai anunțat și câteva achiziții, trei. I-a adus pe Alin Dobrosavlevici (fundaș, 28 de ani, ex Campionii FC Argeș), Ionuţ Nadolu (fundaș, 20 de ani, ex Cetatea Turnu Măgurele) și Norbert Haymamba (portar, 24 de ani, ex Cetatea Turnu Măgurele).

În privința venirilor, Gloria Buzău a prezentat până acum următorii jucători: Andreas Mihaiu (ex Chindia Târgoviște), Alexandru Greab (ex CS Mioveni), Ionuț Șerban (ex Campionii FC Argeș), brazilianul Marcus Diniz (ex Hapoel Umm al-Fahm FC – liga secundă din Israel), croatul Marko Pervan (ex Sloboda Tuzla – prima ligă din Bosnia și Herțegovina), Cristian Dumitru (ex FC Voluntari), croatul Dominik Radic (ex NK Siroki Brijeg – prima ligă din Bosnia și Herțegovina), braziliano-bulgarul Diego Ferraresso (ex Botev Vratsa – prima ligă din Bulgaria), grecul Dimitrios Patapis (ex Apollon Smyrnis – liga a doua din Grecia), bulgarul Antonio Georgiev (ex Botev Vratsa – prima ligă bulgară) și israelianul Idan Golan (ex Ironi Tiberias – liga secundă din Israel).