Amical între Concordia Chiajna și CSM Alexandria, la Poiana Brașov. Cum s-a terminat partida și cele două achiziții făcute de nou-promovată

Andrei PASCU 16 Jul. 2023, 16:44 Liga 2

Concordia Chiajna și CSM Alexandria, adversare în următorul sezon de Liga 2, s-au întâlnit, sâmbătă, într-un meci amical, la Poiana Brașov. Cele două au decis să dispute testul, fiind într-un cantonament montan.

Duelul s-a terminat fără gol marcat, scor 0-0, iar clubul nou-promovat a precizat că a avut șanse bune de a înscrie, chiar și o bară.

Concordia Chiajna și CSM Alexandria, remiză într-un amical

CSM Alexandria și-a anunțat suporterii, pe pagina de Facebook, că putea câștiga partida cu Concordia Chiajna, dacă ar fi avut puțin noroc. A avut două ocazii importante pe repriză, iar Vladimir Georgescu a ratat cea mai bună șansă, lovind bara în minutul 32.

• Concordia Chiajna: Ciontoș – Corbu, Stănică, Ispas, Achim, Burcea, Pană, Pires, Tucaliul, Dulca, Bălan.
  • După pauză au intrat: Ghimfuș, Mediop, Codrea, Popa, Alexandrescu, Cocoș, Dănăilă.
  • CSM Alexandria: Cristica, Nicola, Cană, Georgescu, Finica, Costea, Jerdea, Nițescu, Horsia, Gîdea, Martin Bueno.
    Au mai intrat: Sirbu, Neagu, Lupoaica, Băsescu, Neicu, Mituletu, Voicu, Bortoneanu, Stancu, Iakabfi.

Ulterior, după partida cu Concordia Chiajna, CSM Alexandria a mai disputat un test, cu Olimpic Zărnești, cu care a remizat, scor 3-3.

Amicalele disputate de Concordia Chiajna și CSM Alexandria

Concordia Chiajna se află în acest moment într-un cantonament montan, în Brașov, început la 10 iulie și care are ultima zi la 21 iulie.

De acum, după testul cu CSM Alexandria, Concordia Chiajna va mai juca patru meciuri amicale. Le va întâlni pe Torpedo Zărnești (18 iulie), Metaloglobus (21 iulie), CSM Slatina (26 iulie) și CS Tunari (29 iulie).

Primul test a fost susținut de ilfoveni în compania Progresului Spartac, scor 7-0, după care au cedat contra CSM Ceahlăul, scor 0-1.

CSM Alexandria a disputat primul meci amical al verii în compania Sport Team (formație din Liga Elitelor), scor 8-1. Ulterior, le-a mai întâlnit pe Metaloglobus, scor 0-0, și Chindia Târgoviște, scor 0-3.