Concordia Chiajna, învinsă de Olimpic Zărneşti! Jucătorii lui Erik Lincar au ratat două penalty-uri și au văzut două cartonașe roșii

Adi MARICA 18 Jul. 2023, 23:18 Liga 2

Concordia Chiajna nu se simte prea bine în meciurile amicale din această vară. Marți, trupa ilfoveană condusă de Erik Lincar și înțesată de jucători cu mare experiență a cedat cu scorul de 1-3 jocul test disputat cu Olimpic Zărnești, formație care a început de curând pregătirea de vară și vine după o primă participare în Liga 3 în care s-a salvat de la retrogradare pe final de play-out.

Concordia Chiajna a ratat două penalty-uri în cinci minute în testul cu Olimpic Zărnești

Partida a avut loc marți seară, pe stadionul echipei din Zărnești. Golurile victoriei formației lui Mihai Stere au fost marcate de Andrei Gavrilă (19 – penalty), Alexandru Ilie (75) și Robert Moroie (84), iar pentru ilfoveni a punctat Cosmin Tucaliuc (65).

În prima repriză, cei de la Concordia Chiajna au ratat două penalty-uri executate de Ndiaye Mediop (34) și Cosmin Tucaliuc (39). Primul penalty a fost apărat de Florescu, iar al doilea, de Botiș!

În repriza secundă, Romario Pires (62) și Alexandru Stănică (68) au fost eliminați, dar până la final s-a jucat 11 la 11, pentru că Erik Lincar a putut trimite pe teren doi jucători de pe bancă.

”Am suferit în ultima jumătate de oră, dar ne-am apărat organizat și am fost periculoși pe contraatac”, a spus antrenorul Zărneștiului, Mihai Stere, fost jucător la Concordia Chiajna în două rânduri, în 2008 și în 2011.

Prima victorie în amicale pentru zărneșteni

Pentru Olimpic Zărnești, aceasta a fost prima victorie în amicale, după 1-5 cu FC Brașov, 1-4 cu Ceahlăul, 1-4 cu Unirea Slobozia și 3-3 cu CSM Alexandria. Următorul meci de pregătire al zărneștenilor este programat joi cu Chindia Târgoviște.

Concordia, final de cantonament cu un amical cu Metaloglobus

Concordia Chiajna va încheia cantonamentul de la Brașov vineri, 21 iulie, cu un meci amical cu Metaloglobus.

Până la startul Ligii 2, echipa lui Erik Lincar va mai juca alte două meciuri de pregătire, cu CSM Slatina (26 iulie) și CS Tunari (29 iulie).

Până acum, Concordia Chiajna a mai jucat cu Progresul Spartac (scor 7-0), Ceahlăul (scor 0-1) și CSM Alexandria (scor 0-0).