Unirea Dej, victorie la debutul în amicale. Formația lui Dacian Nastai a trecut ușor de o echipă din Liga 4 și a lovit de șase ori bara

Andrei PASCU 01 Jul. 2023, 14:47 Liga 2

Unirea Dej a disputat și câștigat primul meci amical al verii! Formația lui Dacian Nastai a întâlnit Vulturul Mintiu Gherlii (Liga 4 Cluj), de care a trecut la diferență de două goluri, scor 3-1.

A condus cu 3-0 formația din Liga 2, iar golul formației din divizia a patra a venit pe final, în minutul 85.

Unirea Dej, victorie în primul meci amical al verii

Testul a avut loc chiar pe Stadionul Municipal Dej, unde își dispută Unirea Dej meciurile de pe teren propriu din Liga 2. La pauză a fost diferență de un gol, reușita pentru trupa lui Dacian Nastai fiind semnată de Denis Golda, în minutul 21. Imediat după pauză, la trei minute de la reluare, Cristian Chira a dublat avantajul de pe tabelă, iar 3-0 s-a făcut în minutul 62.

A punctat un alt jucător ajuns în această vară la Unirea Dej, Alexandru Șuteu, iar formația din Liga 4 a redus din diferență în minutul 85. S-a terminat 3-1 pentru Unirea Dej, dar, potrivit informațiilor oferite de echipa antrenată de Dacian Nastai, a fost lovită de șase ori bara.

• Primul 11 al Unirii Dej: Chindriș – Zamfirescu, Burdeț, Negrea, Șuteu, Chira, Cătinean (cpt.), Ad. Pop, Blaj, Golda, Piftor.
    Pe parcursul testului au intrat toți jucătorii din lot: R.Pop, Urian – Geană, Prutean, Fulga, Ciocan, S.Pop, Zanc, D. Șuteu, Precup, Georgiu, Mureșan.

În primul amical din această vară, echipa noastră a învins cu 3-1 (1-0) pe ACS Vulturul Mintiu Gherlii. Partida s-a disputat azi, de la ora 10:30, pe Stadionul Municipal Dej.

În minutul 21, Denis Golda a scăpat singur cu portarul advers și a fructificat șansa avută, fiind singurul gol al primei reprize. La trei minute după reluare, Cristian Chira a dublat avantajul echipei noastre, din 5 metri. În minutul 62, Șuteu a făcut 3-0 cu o execuție de la 30 metri. În ultimele 10 minute ale jocului de verificare de pe Municipal, pe teren au intrat toți juniorii de pe bancă, iar oaspeții au reușit să reducă din diferență (‘85). Scorul final ar fi putut căpăta proporții, dar pe parcursul întâlnirii băieții noștri au lovit de șase ori bara”, a anunțat Unirea Dej.

Unirea Dej mai are cinci amicale până la primul meci din Liga 2

”Principalul” Dacian Nastai a programat un cantonament pe plan local, în perioada 3-13 iulie, dar și șase partide de verificare. Un singur adversar din Liga 2 va avea Unirea Dej, CSC Dumbrăvița, celelalte fiind din Liga 3 și Liga 4.

Până la primul meci din Liga 2, din următorul sezon, Unirea Dej le va mai întâlni pe Minaur Baia Mare (Liga 3, 8 iulie, Baia Mare), Viitorul Cluj (Liga 3, 19 iulie, Dej), ACS Târgu Mureș (Liga 3, 22 iulie, Târgu Mureș), SCM Zalău (Liga 3, 29 iulie, -).

Unirea Dej a făcut până acum 11 achiziții în această vară. Au semnat Sergiu Ciocan (mijlocaș, ex Minaur Baia Mare), Rareș Pop (portar, ex SC Oțelul Galați), Claudiu Zamfirescu (fundaș, ex Ripensia), Alex Negrea (fundaș, CSM Satu Mare), Alexandru Piftor (mijlocaș, ex CSC Dumbrăvița), Denis Golda (atacant, ex Unirea Slobozia), Alexandru Șuteu (fundaș, ex Gloria Buzău), Simion Pop (mijlocaș, ex CSM Sighetu Marmației- Liga 3), Mario Geană (fundaș, împrumutat de la FCSB), Victor Stancovici (mijlocaș, împrumutat de la FCSB) și Marian Pruteanu (mijlocaș, ex FCSB).