Slatina i-a stricat debutul lui Eugen Neagoe la CFC Argeș! Antrenorul, semi-eșec acasă la primul joc în Liga 2 pe banca piteștenilor. Înfrângerea, evitată in prelungiri

Marius ANGHEL 24 Oct. 2023, 18:57 Liga 2

La debutul ca antrenor la Campionii FC Argeș, în Liga 2, Eugen Neagoe a obținut o remiză, scor 1-1, în meciul de pe teren propriu, disputat marți seară, la Mioveni, cu CSM Slatina.

Trupa piteșteană a reușit egalarea în minutul 90+4, prin debutantul Patrick Dulcea, după ce slătinenii au deschis scorul nu la foarte multe minute distanță de la debutul părții a doua a meciului, prin Cătălin Doman.

Meciul a contrat pentru etapa a 10-a a Ligii 2, începută de vineri, la Piatra Neamț, și continuată cu partide programate sâmbătă, duminică și luni.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa 10 a Ligii 2

COMENTARIUL LIVE:

CAMPIONII FC ARGEȘ – CSM SLATINA 1-1

Patrick Dulcea 90+4′ / Cătălin Doman 57′

CFC Argeș: Straton – Tofan, Turda (cpt.), M. Tudose, Rizzi – Al. Răuță, Babin (Rădescu 35′) – Bertrand (M. Angelov 46′), Haită (Buhăcianu 62′), Zătreanu (Dulcea 46′) – Bg. Rusu
Rezerve neutilizate: Andr. Bucur – Mitoi, R. Ciuciulete, Balaur, Scarlatache
Antrenor: Eugen Neagoe

CSM Slatina: Velcu – I. Mitran, A. Stan, Mondragon, C. Toma (Pisăru 90+2′) – D. Toma, Sil. Matei (Donca 79′) – R. Popa, Doman (cpt.)(Sălcianu 69′), Ciocâlteu (C-tin. Radu 69′) – Mih. Ion (Val. Alexandru 79′)
Rezerve neutilizate: Dincă – Raph. Stănescu, Cr. Dinu, D. Dragu
Antrenor: Daniel Oprescu

Stadion: Orășenesc (Mioveni – Argeș). Arbitru central: Marius Omuţ (Satu Mare). Arbitri asistenți: Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmboviţa) și Nicolae Bogdan Mociorniță (Băicoi – Prahova). Arbitru de rezervă: Cătălin Gheorghe Drugea (Buzău). Observator arbitri: Stan Prodan (Alexandria). Delegat joc: Horaţiu Stănescu (Craiova).

Min 90+9 Arbitrul fluieră finalul cu mult timp după expirarea minutelor de prelungiri. Campionii FC Argeș salvează un punct în fața Slatinei cu un gol marcat în minutul 90+4. 1-1 s-a terminat meciul care a pus punct etapei a 10-a a Ligii 2. La finalul etapei a 10-a, Campionii FC Argeș ocupă locul 12, cu 12 puncte, la fel ca Steaua, care are un golaveraj mai bun (19-15 față de 10-8) și este pe poziția a 11-a. CSM Slatina, cu 11 puncte, este pe locul 14, între Chindia și Metaloglobus, ambele tot cu același număr de puncte, dar cu golaveraj mai bun, respectiv mai slab.
Min 90+7 ||| Simion Velcu primește cartonașul galben pentru întârierea repunerii balonului în joc
Min 90+5 ||| John Mondragon pătrunde pe teren după ce a ieșit afară accidentat, pentru a trage de timp, iar arbitrul îi arată catonașul galben. Meciul a fost prelungit cu cinci minute
Patrick Dulcea (18 ani) înscrie la debutul în Liga 2. În acest joc a prins primele minute pentru CFC Argeș în campionat, fiindcă la prima echipă a mai jucat în Cupa României.
Min 90+4 1-1 Minge aruncată în fața careului Slatinei, se deviază de două ori cu capul până în careu, Buhăcianu câștigă duelul aerian cu Sălcianu și deviază spre stânga, iar Patrick Dulcea marchează cu dreptul, din semi-voleu, din 6 metri, de lângă Mondragon și Mitran
Min 90+2 Schimbare pentru trecerea timpului. Călin Toma este înlocuit cu Alin Pisăru
Min 90+1 ||| Alexandru Răuță îl faultează la mijlocul terenului pe Popa pentru a opri un contraatac și primește și el cartonașul galben
Min 87 Argeșul presează, așa cum o face de câteva minute bune, însă steril, centrare din stânga, Rusu reia puternic cu capul, mingea se duce pe lângă poartă
Min 86 ||| Valentin Alexandru primește și el cartonașul galben pentru un atac din spate, prin alunecare, asupra lui Tusode
Min 80 Valentin Alexandru preia cu pieptul la 25-30 de metri de poartă, poziție central, o minge respinsă în față, e nemarcat și preferă să tragă cu dreptul, o face bine, iar Straton respinge în corner. Mingea trecea oricum pe lângă poartă, pe lângă vinclul din stânga
Min 79 Încă două schimbări la Slatina. Ies Silvian Matei și Mihai Ion și intră Mircea Donca și Valentin Alexandru. Spectatorii sunt recalcitranți și țipă spre jucătorii Slatinei să iasă mai repede afară
Min 71 ||| Alexandru Sălcianu primește cartonașul galben pentru că întârzie executarea unei lovituri libere
Min 69 Primele schimbări la CSM Slatina. Ies Cătălin Doman și Alexandru Ciocâlteu și intră Alexandru Sălcianu și Constantin Radu
Min 67 ||| Raul Popa cade în careu după două împingeri ale lui Tofan, iar arbitrul consideră că a simulat și îi acordă cartonașul galben. Diferența de forță dintre cei doi jucători este evident în favoarea lui Tofan, care s-a ajutat inclusiv de brațe, nu numai de umăr, să-și dezechilibreze adversarul
Cătălin Doman (35 de ani) este la al 3-lea gol marcat în acest sezon de Liga 2 pentru CSM Slatina. A evoluat ca titular în toate cele zece meciuri de până acum. A mai înscris cu Metaloglobus (1-1) și Unirea Dej (1-2). În precedentele două ediții ale Ligii 2 a marcat de câte trei ori pentru Slatina, în 21, respectiv 23 de jocuri.
Min 64 Cea mai mare ocazie a Argeșului. Acțiune în viteză pe stânga, Buhăcianu centrează în centru, iar Rusu, intrat prin alunecare, lovește mingea cu piciorul și o trimite în bara din stânga
Min 62 Schimbare la Argeș. Iese Florian Haită și intră Valentin Buhăcianu
Min 61 Rădescu bate lovitura liberă din stânga careului, niciun jucător sărit la cap nu atinge balonul, care iese în aut de poartă, în dreapta
Min 60 ||| Călin Toma ridică prea sus brațul pentru a proteja în fața lui Rădescu, în lateralul propriului careu, îl lovește peste față și arbitrul acordă lovitură liberă pentru Argeș și cartonaș galben pentru fundaș
Min 57 0-1 Călin Toma centrează puternic dintr-un corner din dreapta, Straton vrea să iasă și se retrage, Cătălin Doman, aflat chiar în fața sa, la 5 metri, pune capul și trimite pe deasupra portarului. Slatina deschide scorul
Min 56 ||| Abel Stan primește cartonașul galben pentru un fault făcut asupra lui Dulcea, la care arbitrul a lăsat jocul să continue, Rusu a pătruns în careu și a fost deposedat de Mondragon aproape pe linia de fund, în apropiere de poartă. Rusu a dorit penalty, însă intervenția columbianului a fost la minge
Min 51 ||| Bogdan Rusu îl faultează pe Dorin Toma în fața careului Argeșului și primește și el cartonașul galben
Min 48 ||| Silvian Matei primește cartonașul galben după ce îl ține din spate pe Haită
Min 46 S-a reluat jocul
Min 46 Neagoe mută de două ori și la pauză. Ies Dorian Bertrand și Andrei Zătreanu și intră Milcho Angelov și Patrick Dulcea. Fiul lui Adrian Dulcea, în vârstă de 18 ani, debutează în Liga 2
Min 45+1 Pauză la Mioveni, unde Campionii FC Argeș și CSM Slatina sunt la egalitate, scor 0-0. În prima repriză, oltenii au avut o mare ocazie de gol, prin Mihai Ion, în minutul 21, în rest, jocul a fost destul de echilibrat, fără situații importante de gol
Min 45+1 Haită trage cu stângul de la 20 de metri ușor lateral dreapta, mingea se duce la circa un metru peste vinclul din stânga al porții lui Velcu, apoi arbitrul fluieră de pauză
Min 41 Rădescu are primul șut al echipei sale pe spațiul porții în acest meci. A primit mingea la circa 20 de metri, și-a așezat-o și a tras cu stângul. Aceasta a fost ușor deviată, iar Velcu a prins lejer pe centrul porții
Min 35 Neagoe schimbă. Iese Domagoj Babin, supărat, și intră Ionuț Rădescu
Min 34 Straton se întinde și reține o minge aproape de pe capul lui Mihai Ion, după o centrare din dreapta. Portarul Argeșului cade rău și are nevoie de îngrijiri medicale. Pe margine se pregătește să intre Ionuț Rădescu. În tribună, alături de, probabil, iubita sa, se află Cristian Balgiu (29 de ani), achiziționat de piteșteni în vară și folosit în patru meciuri, cele din etapele 2-5.
Min 27 Bertrand trage din afara careului, ușor din dreapta, pe lângă poartă
Min 26 Haită intră direct în Mitran, fără ca mingea să fie aproape de ei, sub privirile arbitrului central. Omuț dă fault, nu și cartonaș galben pentru intrarea inexplicabil de gratuită a lui Haită
Min 21 Argeșul pleacă pe contraatac după marea ocazie a Slatinei, Bertrand primește în dreapta, pătrunde în centrul, se complică și pasează apoi în stânga pentru pătrunderea lui Babin, care este și el întâmpinat de fundașii Slatinei, dar trage pe jos la prima bară și Velcu prinde
Min 21 Silvian Matei scapă în flancul drept de adversar, avansează până în dreptul careului și centrează pe jos în fața porții. Mihai Ion plonjează să devieze în plasă, e surpins prea în față și lovește mingea cu gamba piciorului drept, îl lovește în pulpă și se îndreaptă spre gol. Straton, repliat, are un reflex mare și scoate mingea pe care scria 1-0 pentru Slatina, de pe linie
Min 17 ||| Mihai Ion intră prin alunecare prin fața lui Tudose, pentru a încerca să blocheze o degajare. Fault de joc, Tudose abia a fost atins și simulează grosolan. Arbitrul e impresionat și acordă cartonașul galben
Min 14 Răuță, căzut din duelul aerian cu Mihai Ion, e călcat cu crampoanele pe gambă de atacant. Mijlocașul Argeșului se resimte și are nevoie de îngrijiri medicale. Fără ocazii până acum pentru cele două echipe
Min 1 Doman și Turda aleargă după o minge aruncată în flancul stâng de atac al oaspeților, balonul iese afară, iar căpitanul Argeșului îl dă un brânci căpitanului Slatinei și acesta se lovește de camera din acea parte a terenului care filmează meciul. Doman se resimte în urma acestei lovituri. Turda îl îmbărbătează cu câteva palme peste gambă
Min 1 A început partida de la Mioveni. Eugen Neagoe, aplaudat în drumul său spre banca tehnică
Și Eugen Neagoe a schimbat portarul, la debutul său ca antrenor la CFC Argeș, după ce în ultimele cinci meciuri a apărat Andrei Bucur (20 de ani), când ”principal” a fost Eugen Beza. Cătălin Straton (34 de ani) a apărat poarta piteștenilor în primele patru jocuri din acest sezon, cu Pelici antrenor principal.
Daniel Oprescu începe acest meci cu Simion Velcu (23 de ani) în poartă, pentru prima dată în acest sezon, după ce în precedentele nouă partide titular a fost David Dincă (19 ani). Velcu a apărat poarta Slatinei doar de două ori în Liga 2, în sezonul trecut.
În weekendul trecut, când campionatul a fost întrerupt pe perioada meciurilor echipelor naționale, CFC Argeș a jucat un amical la Târgoviște, cu Chindia, încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce a fost egalată în minutul 90, în timp ce CSM Slatina a jucat pe teren propriu un meci test cu prim-divizionara FCU Craiova FC, pierdut cu scorul de 0-3.
♦Cele două echipe s-au mai întâlnit într-un meci oficial în 2018, în Cupa României, când CSM Slatina câștiga cu scorul de 2-0 în fața Argeșului.

Etapei a 10-a a Ligii 2, începută de vineri, la Piatra Neamț, continuată cu meciuri programate sâmbătă, duminică și luni, se încheie astăzi, marți, 24 octombrie 2023, la Mioveni, acolo unde se întâlnesc Campionii FC Argeș și CSM Slatina, două formații din partea inferioară a clasamentului. Nu numai acum, după desfășurarea a nouă jocuri din runda care a făcut trecerea în partea a doua a sezonului regular, ci și înaintea debutului acesteia.

Jocul de la Mioveni, casa trupei din Pitești din această vară, debutează la ora 17:00, și pune față în față clasatele pe locurile 13, respectiv 15, despărțite de doar un punct.

Campionii FC Argeș, la primul meci cu Eugen Neagoe antrenor

Campionii FC Argeș se va afla la primul meci cu Eugen Neagoe antrenor, cel care a fost numit în urmă cu două săptămâni, când Eugen Beza și-a prezentat demisia. Este al treilea antrenor principal numit de club în acest sezon, primul fiind Alexandru Pelici.

Echipa din Pitești vine după un eșec, 1-3 la București cu Steaua, rezultat prin care a rupt o serie de patru meciuri în care nu pierduse.

În meciurile disputate pe teren propriu în acest sezon, la Mioveni, CFC Argeș a înregistrat o remiză (0-0 cu CS Mioveni), o înfrângere (0-2 cu Chindia), o victorie (2-0 cu Unirea Dej) și o nouă remiză (0-0 cu CSC Șelimbăr).

În acest moment, trupa piteșteană se află pe locul 13 în clasamentul Ligii 2, cu 11 puncte acumulate în nouă jocuri, fiind ca golaveraj între Chindia și Metaloglobus, echipe cu același număr de puncte strâns în zece meciuri.

CSM Slatina a pierdut ultimele două meciuri din Liga 2

De partea cealaltă, CSM Slatina a încasat două înfrângeri în ultimele jocuri din campionat, 0-1 la Concordia și 1-2 acasă cu Gloria Buzău, întrerupându-și o serie de trei meciuri fără eșec.

Trupa antrenată de fostul selecționer de juniori Daniel Oprescu nu traversează o perioadă deloc bună, în ciuda faptului că era considerată una dintre echipele stabile și puternice ale campionatului.

În acest moment se află pe locul 15, cu 10 puncte acumulate, la fel ca nou-promovata CSM Reșița, care are un meci jucat în plus.

În acest sezon a disputat cinci jocuri în deplasare, înregistrând următoarele rezultate: 3-1 la CS Tunari, 1-1 la Metaloglobus, 1-0 la CSM Alexandria, 1-1 la Steaua și 0-1 la Concordia Chiajna. Are două victorii, două egaluri și o înfrângere.

Marius Omuţ arbitrează CFC Argeș – CSM Slatina

Partida de astăzi de pe stadionul Orășenesc din Mioveni va fi arbitrată de centralul Marius Omuţ (Satu Mare) și de asistenții Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmboviţa) și Nicolae Bogdan Mociorniță (Băicoi – Prahova). Arbitru de rezervă este Cătălin Gheorghe Drugea (Buzău). Observator de arbitri din partea CCA este Stan Prodan (Alexandria), iar delegat de joc din partea FRF este Horaţiu Stănescu (Craiova).

În acest sezon, Omuț, arbitrul din lotul de Liga 2, a mai condus doar două jocuri în acest campionat, pe Viitorul Pandurii – Ceahlăul 0-2 și Corvinul – Concordia Chiajna 2-2. În rest, a fost delegat la un joc din Cupa României, unul în Cupa României Fotbal Feminin, unul în Liga de Tineret și două în Liga 3.