Liga 3, etapa 14 | 14-0, scorul rundei. CSM Deva a câștigat cu 8-0 la revenirea pe Cetate. Ceahlăul a pierdut acasă, Cugirul a umilit echipa surpriză din Cupa României

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 Nov. 2022, 16:00 Actualizat: 27 Nov. 2022, 13:34 Liga 3
Liga 3, etapa 14 | 14-0, scorul rundei. CSM Deva a câștigat cu 8-0 la revenirea pe Cetate. Ceahlăul a pierdut acasă, Cugirul a umilit echipa surpriză din Cupa României

Două etape mai sunt de disputat în acest an 2022 în campionatul Ligii 3, respectiv un total de cinci până la finalul sezonului regular 2022-2023 și cunoașterea cu exactitate a echipelor care vor continua în play-off sau play-off.

Primele12 jocuri ale rundei sunt programate să se dispute vineri, 25 noiembrie, de la ora 14:00, iar celelalte 37 au loc sâmbătă, tot de la ora 14:00.

CS Blejoi și Covinul Hunedoara sunt matematic în play-off

În acest moment, cu două runde înainte de finalul anului și cinci până la finalul sezonului regular, echipele care matematic și-au asigurat accederea în play-off sunt CS Blejoi (locul 1 în Seria 5), aflată la 15 puncte de SR Brașov (locul 5), pe care o devansează și la rezultate directe, și Corvinul Hunedoara (locul 1 în Seria 9), cu 17 puncte în plus față de Avântul Reghin (locul 5).

Foresta Suceava (Seria 1), CS Tunari (Seria 4) și CSM Deva (Seria 7) pot obține și ele matematic accederea în play-off de la finalul etapei a 14-a.

CSM Deva și Corvinul Hunedoara, singurele echipe invincibile

După 13 etape ale acestui sezon de Liga 3 singurele echipe neînvinse în campionat sunt CSM Deva (Seria 7) și Corvinul Hunedoara (Seria 9). Corvinul este și echipa cu cele mai multe puncte acumulate în această ediție de campionat, cu 37, fiind urmată la acest capitol de Foresta Suceava (Seria 1, 34 puncte).

Înaintea desfășurării etapei a 14-a, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Foresta Suceava (S1, 34 puncte), CSM Râmnicu Sărat (S2, 32p), CS Afumați (S3, 30p), CS Tunari (S4, 28p), CS Blejoi (S5, 32p), CSM Alexandria (S6, 28p), CSM Deva (S7, 33p), CSM Reșița (S8, 27p), Corvinul Hunedoara (S9, 37p) și Gloria Bistrița Năsăud (S10, 29p).

În doar două serii s-au schimbat liderii care erau înainte de disputarea rundei trecute. ACSO Filiași a pierdut prima poziție în detrimentul celor de la CSM Deva, chiar după meciul direct, în timp ce FC Bihor Oradea a cedat locul 1 celor de la Gloria Bistrița Năsăud.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Meciuri etapa 14 Liga 3, sezon 2022-2023:

SERIA 1, etapa 14

sâmbătă, 26 noiembrie 2022, ora 14:00
Ştiinţa Miroslava – FK Miercurea Ciuc 2  1-0
Abraham Ayemantey (62)
Rapid Brodoc – Dante Botoşani  1-3
Cristian Sonea (17) / Vasile Forisz (15), Paul Deleanu (24), Vasile Nechita (58)
Bucovina Rădăuţi – Viitorul Darabani 4-0

Radu Ungurianu (41), Alexandru Aftanache (43), Ionul Stoian (63), Cătălin Coroama (87)
Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni 2-0
Chinwedu Samson (39 – penalty), Daniel Muntean (85)
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Bacău 3-5
Cristian Copoț-Barb (14), Patrick Petre (44), Cosmin Nemțanu (77) / Alexandru Corban (60, 83), Alex Sahru (62), Alexandru Ștefănescu (70), Jose Cosma (88)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 14

sâmbătă, 26 noiembrie 2022, ora 14:00
CSM Focşani – Aerostar Bacău 2-2
Cosmin Pasăre (43), Sergiu Arnăutu (66) / Bogdan Panaite (15 – autogol), Filip Belciu (32)
Dinamo Bacău – Unirea Braniştea 0-1

Gabriel Răducan (32)
Metalul Buzău – CSM Râmnicu Sărat 1-1

Florentin Puiu (13) / Matei Constantinescu (17 – penalty)
Viitorul Ianca – Dacia Unirea Brăila 2-0
Leonard Coteț (35), Costin Ciucureanu (56)
Voinţa Limpeziş – Sporting Lieşti 1-4
Dragoș Bratu (3) / Gicu Iordache (45+3), Viorel Costea (67), Alexandru Stan (84), Andrei Călin (87)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 14

vineri, 25 noiembrie 2022, ora 14:00
Farul Constanţa 2 – CS Amara 14-0
Ionuț Cojocaru (1, 23, 64, 72, 81), Valentin Dumutrache (33, 56, 69, 70), Andrei Vîlea (45), Constantin Grameni (75, 78), Alexandru Stoian (85, 87)

sâmbătă, 26 noiembrie 2022, ora 14:00
FC Voluntari 2 – Gloria Băneasa 0-3
Meciul nu s-a disputat și cel mai probabil va fi decis la ”masa verde” în favoarea echipei oaspete. Arbitrul nu a dat drumul jocului, deoarece a constatat probleme cu parafa medicului echipei din Voluntari.
Recolta Gheorghe Doja – CS Afumaţi  1-2
Agricola Borcea – Gloria Albeşti 1-3
Înainte Modelu – Dunărea Călăraşi 0-0

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 14

vineri, 25 noiembrie 2022, ora 14:00
FC Pucioasa – SC Popeşti Leordeni  0-0
Real Bradu – ACS Muscelul Câmpulung Elite  1-1
Marius Dima (46) / Eduard Niță (81)
FCSB 2 – CS Dinamo Bucureşti  2-3
Ianis Stoica (23), Radu Boboc (26) / Alexandru Burlacu (29), David Savu (61), Ștefan Stavrositu (78)
CS Tunari stă, deoarece Astra s-a retras din competiție înainte de finalul turului.

sâmbătă, 26 noiembrie 2022, ora 14:00
Flacăra Moreni – Unirea Bascov 2-0
(23 – penalty), (90+2 – penalty)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 14

sâmbătă, 26 noiembrie 2022, ora 14:00
Olimpic Zărneşti – Kids Tâmpa Braşov  3-2
Sergiu Mihai (2), Vlad Berloiu (15), Ștefan Micliș (50) / Cătălin Stoica (60), Andrei Moldovan (88)
CSO Plopeni – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2  1-2
Andrei Ciobanu (45) / Otto Vura (43), Ștefan Niță (62 – autogol)
KSE Târgu Secuiesc – CS Blejoi  1-2
Mikloș Locotuș (34) / Laszlo Szocs (11 – autogol), Cosmin Lambru (58)
CS Păuleşti – AFC Odorheiu Secuiesc  2-1
Cristian Vrăjitoarea (74), Alexandru Ștefan (89) / Marius Matei (79)
SR Braşov – Olimpic Cetate Râşnov 2-1
Marius Savu (41), Carlo Danciu (73) / Dragoș Popa (51)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 14

vineri, 25 noiembrie 2022, ora 14:00
CSM Alexandria – Vediţa Coloneşti  3-0
Cosmin Neagu (49 – penalty), Florin Cioablă (63 – penalty), Laurențiu Ana (74)
Minerul Costeşti – Flacăra Horezu 0-4
Ionuț Cioinac (12), Alexandru Dușmanu (45+1), Adrian Popa (64), Gabriel Precup (86)

sâmbătă, 26 noiembrie 2022, ora 14:00
Sporting Roşiori – Universitatea Craiova 2  2-0
Valentin Neaga (56 – penalty), Florin Cazan (74)
Viitorul Dăeşti – Petrolul Potcoava 3-0

Samson Nwabueze (35), Daniel Nicula (56), Njidja Wilfred (62)
Cozia Călimăneşti – Cetatea Turnu Măgurele 1-1
Claudiu Ghighilicea (75 – penalty) / Robert Dalu (65 – penalty)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 14

vineri, 25 noiembrie 2022, ora 14:00
Gilortul Târgu Cărbuneşti – ACSO Filiaşi 3-1
Ionuț Gîlcescu (17, 73), Denis Bucur (39) / Robert Eshun (85)
CSM Deva – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 8-0
Kayondo Mahadi (6), Alexandru Ionuț Popescu (18 – penalty, 86, 90), Bogdan Vișan (36), Florin Stelea (56), Adrian Bedea (66), Andrei Sulea (80)

sâmbătă, 26 noiembrie 2022, ora 14:00
Voinţa Lupac – Retezatul Hațeg  1-2
Aurul Brad – Viitorul Şimian 1-6
… () / Fabio Trip (10, 62, 85), Cristian Poiană (51), Robert Pîslea (81), Gelu Velici (88)
Jiul Petroşani – Progresul Ezeriş 4-0
Ionuț Torkoş (28), Bogdan Istratie (31), George Dănăilă (64), Stephane Ferhaoui (75)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 14

vineri, 25 noiembrie 2022, ora 14:00
Phoenix Buziaş – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii  1-4
Andrei Chistrugă (89) / Cosmin Mancaș (18), Dumitru Schinteie (35), Mihai Hecsko (67), Andrei Precup (79 – penalty)
Crişul Chişineu Criş – Avântul Periam 5-0
Flavius Toboșaru (24), Cătălin Barbu (37, 77), Rareș Mureșan (64 – autogol), Cătălin Dinu (81)

sâmbătă, 26 noiembrie 2022, ora 14:00
Şoimii Lipova – Progresul Pecica  3-0
Nicu Modan (6), Sebastian Susan (63), Alexandru Bădăuță (90)
CSM Reșița – ACB Ineu 4-0
Alexandru Negru (9), Laurențiu Breșneni (17), Vlad Chera (24), Alexandru Avramovici (31)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Pobeda Star Bisnov 0-1
Valentin Grigore (44)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 14

vineri, 25 noiembrie 2022, ora 14:00
ACS Târgu Mureş – Unirea Ungheni 2-1
Ruben Vecerdea (62), Bebeto Lupuleț (79) / Victoraș Astafei (38)

sâmbătă, 26 noiembrie 2022, ora 14:00
Viitorul Cluj – Avântul Reghin 0-0
CS Ocna Mureş – Metalurgistul Cugir 0-6
Marcel Domșa (27 – penalty, 35, 90), Cristian Cocan (53), Tudor Șaucă (58), Șerban Tîrla (65)
CS Universitatea din Alba Iulia – Sănătatea Cluj 3-1
Alexandru Bodea (45, 73), Denis Cunțan (78) / Răzvan Rusu (47)
Corvinul Hunedoara – CSM Unirea Alba Iulia 3-0
Marius Coman (35), Nicolae Pîrvulescu (64), Alexandru Neacșa (90+2)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 14

vineri, 25 noiembrie 2022, ora 14:00
Lotus Băile Felix – Minerul Ocna Dej 3-2
Alexandru Sorian (45+2), Vlad Costea (71), Patrick Blăgea (90+4) / Florin Dan (26), Raul Vitan (67)

sâmbătă, 26 noiembrie 2022, ora 14:00
CSM Sighetu Marmaţiei – Victoria Carei  4-1
Viorel Pătrășcan (14), Cristian Catrina (16), Simion Pop (39 – penalty), Raul Novoselenszki (61) / Ervin Kinczel (90+2)
SCM Zalău – Sportul Şimleu Silvaniei  2-1

Raul Stanciu (39), Cosmin Meșter (86) / Darius Marina (78 – penalty)
FC Bihor Oradea – CFR Cluj 2  4-0
Loren Ioviță (45+2 – penalty), Sergiu Jurj (65, 74), Răzvan Gunie (72)
CSM Satu Mare – Gloria Bistriţa Năsăud 1-0
Mansour Gueye (77)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Foto: Răzvan Păsărică / Sport Pictures

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 26 Nov. 2022, 16:00 Actualizat: 27 Nov. 2022, 13:34 Liga 3
Pe aceeași temă