Liga 3, etapa 12 | Corvinul a trecut la scor cu Metalurgistul, CSM Reșița s-a împiedicat. ACS Târgu Mureş, victorie spectaculoasă cu Sănătatea Cluj. Scorul rundei, înregistrat la Zalău

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Nov. 2022, 16:58 Actualizat: 15 Nov. 2022, 11:13 Liga 3
Liga 3, etapa 12 | Corvinul a trecut la scor cu Metalurgistul, CSM Reșița s-a împiedicat. ACS Târgu Mureş, victorie spectaculoasă cu Sănătatea Cluj. Scorul rundei, înregistrat la Zalău

Patru etape au mai rămas de disputat în 2022 în campionatul Ligii 3, iar runda a 12-a a sezonului regular 2022-2023, a treia a returului, are loc la finalul acestei săptămâni.

14 meciuri sunt programate vineri, 11 noiembrie, de la ora 14:00, 34 au loc sâmbătă, tot de la ora 14:00, iar ultimul e stabilit duminică. CSM Alexandria – Universitatea Craiova 2 din Seria a 6-a se joacă duminică, de la ora 14:00, deoarece echipa gazdă a evoluat joi în Cupa României.

Corvinul Hunedoara nu mai are punctaj maxim. Totuși, rămâne invincibilă, alături de CSM Deva

După primele 11 etape ale acestui sezon de Liga 3 nu mai ave nicio echipă care să aibă punctaj maxim. Ultima, care a continuat în această postură de la finalul rundei a 6-a, a remizat weekendul trecut, 2-2 la Avântul Reghin, astfel că a pierdut primele două puncte în această ediție de campionat. Este vorba despre Corvinul Hunedoara.

Totuși, echipa din Hunedoara rămâne într-un grup restrâns, doar ea și CSM Deva (Seria 7) fiind singurele formații care nu au pierdut în această ediție de campionat.

Înaintea desfășurării etapei a 12-a, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Foresta Suceava (S1, 28 puncte), Metalul Buzău (S2, 28p), CS Afumați (S3, 24p), CS Tunari (S4, 22p), CS Blejoi (S5, 26p), Sporting Roșiori (S6, 23p), ACSO Filiași (S7, 28p), CSM Reșița (S8, 26p), Corvinul Hunedoara (S9, 31p) și FC Bihor Oradea (S10, 25p). Sunt exact aceeași lideri care erau și înainte de disputarea rundei trecute.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Meciuri etapa 12 Liga 3, sezon 2022-2023:

SERIA 1, etapa 12

sâmbătă, 12 noiembrie 2022, ora 14:00
Ştiinţa Miroslava – Rapid Brodoc 3-0
Petru Corobuță (6), Franck Tchassem (68), Răzvan Costin (77)
Bucovina Rădăuţi – FK Miercurea Ciuc 2  2-0
Alexandru Aftanache (60), Adrian Stroe (79)
Foresta Suceava – Dante Botoşani  1-0
Chinwedu Samson (12)
Ceahlăul Piatra Neamţ – Viitorul Darabani 4-1
Iulian Dohotariu (42 – autogol), Patrick Petre (51, 67), Răzvan Pîntea (45) / Adrian Gheorghiciuc (15)
CSM Bacău – Şomuz Fălticeni 3-0
Alexandru Corban (25, 36, 45+2)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 12

sâmbătă, 12 noiembrie 2022, ora 14:00
CSM Focşani – Dinamo Bacău 6-1
Cosmin Pasăre (21), Sergiu Arnăutu (22, 35, 70, 85), Dragoș Oprea (88) / Alin Dobre (45+1)
Metalul Buzău – Aerostar Bacău  1-2
Adrian Moldovan (15) / Filip Belciu (8), Ionuț Chirilă (66)
Viitorul Ianca – Unirea Braniştea  1-2
Marius Moroianu () / Robert Țicămucă (60), Gabriel Răducan (90+3)
Voinţa Limpeziş – CSM Râmnicu Sărat  1-3
Alin Pucheanu (78) / Andrei Mateiciuc (6, 28), Mădălin Socol (84)
Sporting Lieşti – Dacia Unirea Brăila 4-0
Alexandru Stan (14), Viorel Costea (19, 67), Andrei Călin (82)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 12

vineri, 11 noiembrie 2022, ora 14:00
Înainte Modelu – CS Afumaţi 1-5
Liviu Gheorghe (71) / Cătălin Cocoș (39), Cezar Beșleagă (59), Alexandru Iamandache (64), Ionuț Zaina (77, 82)

sâmbătă, 12 noiembrie 2022, ora 14:00
FC Voluntari 2 – Recolta Gheorghe Doja  2-2
Iulian Ilie (15), Alexandru Munteanu (90+2) / Mihăiță Năstase (41, 67)
Agricola Borcea – Gloria Băneasa  1-5
… () / Kenneth Obananaya (), Marius Dumitrașcu (), Iulian Badea(), Victor Militaru (), Ștefan Pandele ()
Farul Constanţa 2 – Gloria Albeşti 1-5
Valentin Dumitrache (88) / Alexandru Muscă (23), Cosmin Zamfir (28), Cristian Stoian (34), Mihai Zugravu (38), Stelian Mișilaricu (41)
CS Amara – Dunărea Călăraşi 0-4
Eduard Vraciu (), Marian Apostol (), Valentin Andrei (), Gabriel Toma ()

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 12

vineri, 11 noiembrie 2022, ora 14:00
FC Pucioasa – Real Bradu  0-2
Daniel Mitrache (34), Bogdan Zamfirescu (66)
FCSB 2 – SC Popeşti Leordeni  2-4
Andrei Dumiter (27), Mihai Toma (40) / Marian Vlada (8 – penalty, 48, 77), Valentin Niculae (17)
Unirea Bascov – CS Tunari 0-2
Alexandru Stoian (62), Andrei Zătreanu (89)
ACS Muscelul Câmpulung Elite
stă, deoarece Astra s-a retras din competiție înainte de finalul turului.

sâmbătă, 12 noiembrie 2022, ora 14:00
Flacăra Moreni – CS Dinamo Bucureşti 3-2
Viorel Vîrtej (8), Dragoș Cernes (39 – penalty), Claudiu Niculăescu (42) / Alexandru Burlacu (19), Daniel Tîrnăcop (40)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 12

vineri, 11 noiembrie 2022, ora 14:00
SR Braşov – CS Blejoi 0-3
Cosmin Lambru (75), Bogdan Șandru (83 – penalty), Robert Enache (89)

sâmbătă, 12 noiembrie 2022, ora 14:00
Olimpic Zărneşti – CSO Plopeni  1-1
Constantin Șomândru (42) / Roberto Iancu (90+4 – penalty)
KSE Târgu Secuiesc – Kids Tâmpa Braşov 2-0

Norbert Pakucs (4, 69)
CS Păuleşti – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2  1-5
Adrian Vintilă (46) / Cristian Gyulai (9), Gabriel Dumitraşcu (12 – autogol), Denis Rența (52), Vlad Toma (71, 87)
Olimpic Cetate Râşnov – AFC Odorheiu Secuiesc 2-1
Bogdan Roșu (51), Raul Drugă (54 – penalty) / Csongor Simo (57 – penalty)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 12

vineri, 11 noiembrie 2022, ora 14:00
Minerul Costeşti – Vediţa Coloneşti 2-0
Filip Radu (27), Marian Ion (86 – penalty)

sâmbătă, 12 noiembrie 2022, ora 14:00
Sporting Roşiori – Viitorul Dăeşti 1-2
Florin Cazan (64) / Dragoș Popa (70), Marian Anghelina (89 – penalty)
Cozia Călimăneşti – Petrolul Potcoava 0-1
Flavius Magraon (14)
Flacăra Horezu – Cetatea Turnu Măgurele 3-1
Adrian Popa (14), Alexandru Trașcă (25), Andrei Stanciu (39) / Alin Fieraru (32)

duminică, 13 noiembrie 2022, ora 14:00
CSM Alexandria – Universitatea Craiova 2 3-0
Vladimir Georgescu (18), Cosmin Neagu (29), Mihai Stancu (72)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 12

vineri, 11 noiembrie 2022, ora 14:00
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Retezatul Hațeg  2-0
Ionuț Gîlcescu (68), Răzvan Istudor (90+5)
CSM Deva – Viitorul Şimian 2-1
Florin Stelea (11), Alexandru Ionuț Popescu (32 – penalty) / Alexandru Tărăbâc (45)

sâmbătă, 12 noiembrie 2022, ora 14:00
Voinţa Lupac – Aurul Brad 4-0
Cristian Danci (22), Samuel Urdea (46, 59), Victor Lolea (72)
Jiul Petroşani – ACSO Filiaşi  1-3
Gabby Batchabi (54) / Alexandru Fotescu (9), Marian Chirițoiu (36), Alexandru Armășelu (87)
Progresul Ezeriş – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 1-0
Cristian Popa (72)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 12

vineri, 11 noiembrie 2022, ora 14:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – Progresul Pecica  3-2
Florin Mateucă (31), Marius Șimăndan (70), Eric Pascu (86) / Dan Puie (40, 44)
Phoenix Buziaş – ACB Ineu  0-0
Crişul Chişineu Criş – Pobeda Star Bisnov  3-0
Cristian Toboșaru (14), Denis Janu (20), Cătălin Barbu (42)
Avântul Periam – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-2
Ovidiu Prața (72) / Andrei Mura (51, 84)

sâmbătă, 12 noiembrie 2022, ora 14:00
Şoimii Lipova – CSM Reșița 0-0

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 12

vineri, 11 noiembrie 2022, ora 14:00
ACS Târgu Mureş – Sănătatea Cluj 4-3
Ciprian Gliga (46, 68), Oprea (67), Moldovan (72) / Marton Szolosi (3), Darius Vescan (56), … (60)

sâmbătă, 12 noiembrie 2022, ora 14:00
Viitorul Cluj – CS Ocna Mureş  3-0
Denis Iepure (50, 90), Alexandru Roșca (75)
CS Universitatea din Alba Iulia – Avântul Reghin 0-0
Corvinul Hunedoara – Metalurgistul Cugir  4-0
Antonio Bradu (5), Claudiu Borțoneanu (27), Marius Chindriș (48), Flavius Iacob (57)
Unirea Ungheni – CSM Unirea Alba Iulia 4-3
Victoraș Astafei (23, 43), Florin Istrate (27 – penalty), Robert Ganea (41) / Călin Cristea (45+1 – penalty), Răzvan Fetița (52), Darius Indrei (90+4)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 12

vineri, 11 noiembrie 2022, ora 14:00
Gloria Bistriţa Năsăud – CFR Cluj 2 2-0
Alexandru Iulian Stoica (17), Carl Davordzie (48)

sâmbătă, 12 noiembrie 2022, ora 14:00
CSM Sighetu Marmaţiei – Lotus Băile Felix  1-1
Gheorghe Gondiu (59) / Alexandru Sorian (54)
SCM Zalău – Victoria Carei  5-0

Vlad Moraru (34), Sergiu Pop (56), Mihai Doroftei (79, 86, 90)
FC Bihor Oradea – Minerul Ocna Dej  2-0

Sergiu Jurj (40 – penalty, 54 – penalty)
CSM Satu Mare – Sportul Şimleu Silvaniei 2-0
Cătălin Vaida (30), Alexandru Negrea (60)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Foto: Clubul Sportiv Municipal Bacău

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 12 Nov. 2022, 16:58 Actualizat: 15 Nov. 2022, 11:13 Liga 3
Pe aceeași temă