Liga 3, etapa 6 | CSM Reșița suferă primul eșec, chiar acasă. Dunărea Călărași pierde și ea. Astra și Brăila, umilite din nou. Corvinul, victorie la limită cu Ungheni

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 01 Oct. 2022, 19:03 Actualizat: 02 Oct. 2022, 17:50 Liga 3
Liga 3, etapa 6 | CSM Reșița suferă primul eșec, chiar acasă. Dunărea Călărași pierde și ea. Astra și Brăila, umilite din nou. Corvinul, victorie la limită cu Ungheni

Etapa a 6-a a Ligii 3, sezonul 2022-2023, debutează vineri, 30 septembrie, și se încheie duminică, 2 octombrie. Jocurile de vineri, 16 la număr, au loc începând de la ora 17:00, iar celelalte, programate în primele două zile ale lunii octombrie se vor desfășura de la ora 15:00, ora oficială de start a partidelor acestei luni.

Din campionatul Ligii 3 sunt două echipe proaspăt calificate în faza grupelor Cupei României. Este vorba despre CS Ocna Mureș, din Seria 9, care în play-off a trecut de divizionara secundă CSM Slatina, și despre CSM Alexandria, din Seria 6, care a eliminat-o la lovituri de departajare pe FK Miercurea Ciuc, tot din Liga 2.

În Play-off-ul Cupei, tot din Liga 3, au mai evoluat și Șoimii Lipova, Foresta Suceava, Jiul Petroșani, CSM Reșița, Gloria Bistrița Năsăud și CS Afumați, însă acestea au fost eliminate de adversari din prima ligă sau a doua.

CSO Plopeni, CSM Reșița și Corvinul Hunedoara, singurele rămase punctaj maxim după primele cinci etape

După primele cinci etape ale noului sezon al Ligii 3, doar trei echipe din totalul de 100 mai au punctaj maxim. Acestea sunt CSO Plopeni (Seria 5), CSM Reșița (S8) și Corvinul Hunedoara (S9).

Înainte de runda trecută erau nouă formații în această postură, însă Foresta Suceava (S1), CSM Râmnicu Sărat, Metalul Buzău (ambele din S2), CS Blejoi (S5), Gilortul Târgu Cărbuneşti (S7) și CSM Satu Mare (S10) și-au întrerupt seria de victorii consecutive.

Neînvinse au rămas 12, în scădere de la 16.

În acest moment, înaintea desfășurării etapei a 6-a, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Foresta Suceava (S1, 13 puncte), CSM Râmnicu Sărat (S2, 13p), Recolta Gheorghe Doja (S3, 10p), CS Tunari (S4, 12p), CSO Plopeni (S5, 15p), CSM Alexandria (S6, 13p), Gilortul Târgu Cărbuneşti (S7, 12p), CSM Reșița (S8, 15p), Corvinul Hunedoara (S9, 15p) și CSM Satu Mare (S10, 12p). La vârf s-au produs modificări doar în trei serii, aceleași în care se produceau modificări și înainte de runda trecută, acum fiind devansate CS Afumați (S3), CS Dinamo București (S4) și CS Blejoi (S5).

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Meciuri etapa 6 Liga 3, sezon 2022-2023:

SERIA 1, etapa 6

vineri, 30 septembrie 2022, ora 17:00
FK Miercurea Ciuc 2 – Dante Botoşani 0-2
Georgică Popovici (27), Mihai Asofiei (70)

sâmbătă, 1 octombrie 2022, ora 15:00
Ştiinţa Miroslava – Ceahlăul Piatra Neamţ 3-1
Franck Tchassem (52, 66), Abraham Ayemantey (75) / Patrick Petre (16 – penalty)
Foresta Suceava – CSM Bacău  2-0
Daniel Muntean (63, 67)
Bucovina Rădăuţi – Şomuz Fălticeni  1-2
Alexandru Aftanache (32) / Eduard Ciobanu (49), Eduard Julei (66)
Rapid Brodoc – CSO Viitorul Darabani 3-0
Călin Ciobanu (17, 37), Vasile Hagiu (54)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 6

vineri, 30 septembrie 2022, ora 17:00
Aerostar Bacău – Unirea Braniştea 4-1
Andrei Pavel (14), Andrei Gavrilă (45+1 – penalty), Cătălin Vraciu (64), Ionuţ Chirilă (87) / Gabriel Răducan (11)

sâmbătă, 1 octombrie 2022, ora 15:00
CSM Focşani – Voinţa Limpeziş  6-1
Daniel Rogoveanu (8), Alin Dascălu (25, 32), Sergiu Arnăutu (53), Alexexandru Florian Zaharia (55 – penalty), Cosmin Pasăre (90+1) / Alexandru Lemnaru (44)
Viitorul Ianca – Sporting Lieşti 1-1
Rareș Ciochină (90+1) / Alexandru Stan (72)
Metalul Buzău – Dacia Unirea Brăila  9-1
Antonio Marcu (18), Marius Tudorică (24), Paul Batin (25, 28, 57), Adrian Moldovan (36), Marius Cocîrlă (63), Cristian Onțel (67, 81) / Valentin Robu (59)
Dinamo Bacău – CSM Râmnicu Sărat 0-2
Mădălin Socol (64, 82)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 6

vineri, 30 septembrie 2022, ora 17:00
Înainte Modelu – CS Amara 4-0
Rareș Toader (57), Liviu Gheorghe (75), Ștefan Istrati (81, 82)

sâmbătă, 1 octombrie 2022, ora 15:00
FC Voluntari 2 – Farul Constanţa 2  4-0
Robert Popescu (13), Alexandru Munteanu (19), Cristian Licsandru (44), Iulian Ilie (87)
Agricola Borcea – Dunărea Călăraşi 3-1
Florin Bratu (1, 26, 87) / Marian Apostol (13)
Recolta Gheorghe Doja – Gloria Albeşti  3-4
Mihăiță Năstase (16, 63 – penalty), Giordano Lungu (70) / Mihai Zugravu (2), Cristian Stoian (52), Alexandru Muscă (83, 90+3)
Gloria Băneasa – CS Afumaţi 0-3
Ștefan Stîngă (23), Cezar Beșleagă (29), Mario Ionică (79)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 6

vineri, 30 septembrie 2022, ora 17:00
FC Pucioasa – Flacăra Moreni  2-2
Tiberiu Calofir (51), Narcis Marina (69 – penalty) / Viorel Vîrtej (60), Iulian Drăgan (61)
Astra – Unirea Bascov  0-12
Ștefan Tudose (24), Roberto Hațegan (37, 52, 68, 87), Darius Ciurea (44, 56, 64, 90), Ovidiu Cataramă (50, 69), Theodor Butoiu (71)
FCSB 2 – CS Tunari  0-2
Ghinea Ștefan (72), Bogdan Barbu (90+1)
Real Bradu – CS Dinamo Bucureşti 3-2
Adelin Voinescu (41, 76), Aurel Pîrciu (54) / Cristian Chiriță (4), David Savu (89)

sâmbătă, 1 octombrie 2022, ora 15:00
SC Popeşti Leordeni – Muscelul Câmpulung Elite 2-1
Onur Kaplan (20), Valentin Niculae (75) / Andrei Stelea (25)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 6

sâmbătă, 1 octombrie 2022, ora 15:00
Olimpic Zărneşti – SR Braşov 0-2
Mihai Ion (3), Marius Savu (63)
CS Păuleşti – Olimpic Cetate Râşnov  0-1
Bogdan Roșu (36)
KSE Târgu Secuiesc – AFC Odorheiu Secuiesc  1-0
Robert Fabian (78)
CSO Plopeni – CS Blejoi  0-0
Kids Tâmpa Braşov – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 2-0
Iulian Nechita (3), Marian Kerekes (73)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 6

vineri, 30 septembrie 2022, ora 17:00
Universitatea Craiova 2 – Petrolul Potcoava 0-2
Andrei Cîrciumaru (51), Marius Șofaru (59)

sâmbătă, 1 octombrie 2022, ora 15:00
Sporting Roşiori – Minerul Costeşti 5-0
George Ivan (10, 26), Florin Cazan (18, 72), Marius Matei (75)
Cozia Călimăneşti – Flacăra Horezu 0-1
Vlad Mocioacă (25)
Viitorul Dăeşti – Vediţa Coloneşti 1-0
Cristian Munteanu (31)

duminică, 2 octombrie 2022, ora 15:00
CSM Alexandria – Cetatea Turnu Măgurele 7-1
Sabin Iakabfi (45+1, 49), Vlad Mihnea (51), Cosmin Neagu (57), Robert Jerdea (70), Cosmin Ciocoteală (80, 89) / Liviu Godin (86)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 6

vineri, 30 septembrie 2022, ora 17:00
CSM Deva – Progresul Ezeriş  4-0
Alexandru Ionuț Popescu (23), Erwin Bloj (38), Brian Lemac (76, 84)
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2  2-1
Dragoș Săulescu (37), Bogdan Dănăricu (48 – penalty) / Andrei Istrate (63)
Aurul Brad – ACSO Filiaşi 1-2
Ionuț Filipaș (15) / Moses Baidoo (67), Cosmin Calu (90 – penalty)

sâmbătă, 1 octombrie 2022, ora 15:00
Voinţa Lupac – Jiul Petroşani  1-0
Emanuel Jinga (69)
Retezatul Hațeg – Viitorul Şimian 0-3
Fabio Trip (10), Robert Lică (26), Gelu Velici (55 – penalty)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 6

vineri, 30 septembrie 2022, ora 17:00
Şoimii Lipova – Crişul Chişineu Criş  0-1
Cătălin Barbu (50)
Phoenix Buziaş – Avântul Periam 2-1
Andrei Rus (49), Claudiu Matiș (66) / Andrei Sîntean (79 – penalty)

sâmbătă, 1 octombrie 2022, ora 15:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii  1-1
Michel Vlad (16 – penalty) / Mihai Hecsko (81)
CSM Reșița – Pobeda Star Bisnov  1-2
Alexandru Avramovici (61) / Răzvan Solomon (66), Valentin Grigore (73)
Progresul Pecica – ACB Ineu 4-1
Alexandru Capătă (5, 30, 48), Samir Borcea (57) / Nchida Cahill (84)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 6

vineri, 30 septembrie 2022, ora 17:00
CS Universitatea din Alba Iulia – CSM Unirea Alba Iulia  1-1
Adnan Benkirat (89 – autogol) / Emanuel Codrea (54)
Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir 0-0

sâmbătă, 1 octombrie 2022, ora 15:00
Viitorul Cluj – ACS Târgu Mureş 2-1
Mihai Dolghi (7), Dragoș Cârcă (17 autogol) / Ruben Vecerdea (81)
Corvinul Hunedoara – Unirea Ungheni  1-0
Claudiu Borțoneanu (49)
CS Ocna Mureş – Sănătatea Cluj 0-0

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 6

vineri, 30 septembrie 2022, ora 17:00
Lotus Băile Felix – Sportul Şimleu Silvaniei 1-1
Claudiu Codoban (83) / Darius Marina (45 – penalty)

sâmbătă, 1 octombrie 2022, ora 15:00
CSM Sighetu Marmaţiei – CSM Satu Mare  1-1
Leonardo Mitruscsak (70) / Denis Baior (28)
FC Bihor Oradea – Gloria Bistriţa Năsăud  1-1
Daniel Stan (87) / Antoniu Manolache (72)
SCM Zalău – CFR Cluj 2  2-0
Sergiu Pop (15 – penalty), Cristian Jalbă (60)
Victoria Carei – Minerul Ocna Dej 1-3
Ervin Kinczel (85) / Ionuț Rus (22), Raul Vitan (29), George Gligor (40)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 01 Oct. 2022, 19:03 Actualizat: 02 Oct. 2022, 17:50 Liga 3
Pe aceeași temă