Liga 3, rezultate etapa 4 | Astra, demolată de CS Dinamo. Goluri cu nemiluita în Corvinul – Sănătatea. Brăila a fost din nou umilită, Dunărea Călărași a fost egala Farului 2

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Sep. 2022, 21:23 Actualizat: 22 Sep. 2022, 18:33 Liga 3
Liga 3, rezultate etapa 4 | Astra, demolată de CS Dinamo. Goluri cu nemiluita în Corvinul – Sănătatea. Brăila a fost din nou umilită, Dunărea Călărași  a fost egala Farului 2

Etapa a 4-a a sezonului regular de Liga 3, ediția 2022-2023, a debutat încă de miercuri, atunci când a fost programat să se desfășoare meciul din Seria a 6-a dintre Viitorul Dăeşti și Universitatea Craiova 2. Oaspeții, care vo avea mai mulți jucători convocați la echipele naționale de juniori, au reușit o mini-surpriză, învingând cu 2-0.

Runda are programate în ziua de vineri, 16 septembrie 2022, începând de la ora 17:00, 14 meciuri din totalul de 50. Alte 34 de partide se vor desfășura sâmbătă, în același interval orar, iar ultimul joc e stabilit să aibă loc duminică, de la ora 13:00, între Dinamo Bacău și Aerostar Bacău. Aceasta din urmă a evoluat joi în Cupa României, din acest motiv fiind pusă acum să joace duminică.

Doar 9 echipe mai aveau punctaj maxim după primele trei etape, iar 21 sunt neînvinse

După primele trei etape ale noului sezon al Ligii 3, doar 9 echipe din totalul de 100 mai au punctaj maxim, față de 17 câte erau după desfășurarea primelor două runde. Acestea sunt Foresta Suceava (S1), CSM Râmnicu Sărat, Metalul Buzău (ambele din S2), CSO Plopeni, CS Blejoi (ambele din S5), Gilortul Târgu Cărbuneşti (S7), CSM Reșița (S8), Corvinul Hunedoara (S9) și CSM Satu Mare (S10).

21 de echipe sunt neînvinse după primele trei jocuri disputate în noul sezon, și aici mult în scădere față de runda trecută, când erau 35.

În acest moment, înaintea desfășurării etapei a 4-a, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Foresta Suceava, CSM Râmnicu Sărat, Dunărea Călărași, SC Popeşti Leordeni, CSO Plopeni, CSM Alexandria, Gilortul Târgu Cărbuneşti, CSM Reșița, Corvinul Hunedoara și CSM Satu Mare.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Meciuri etapa 3 Liga 3, sezon 2022-2023:

SERIA 1, etapa 4

sâmbătă, 17 septembrie 2022, ora 17:00
Ştiinţa Miroslava – CSM Bacău 0-1
Alexandru Corban (84)
Ceahlăul Piatra Neamţ – Şomuz Fălticeni  2-1
Patrick Petre (32 – penalty), Cristian Copoţ-Barb (88) / Vasile Vitu (17)
Foresta Suceava – Viitorul Darabani  3-1
Iosif Netbai (38 – penalty, 45+1), Cornel Căinari (41) / Alexandru Arcip (22)
Bucovina Rădăuţi – Dante Botoşani 3-0
Alexandru Aftanache (53), Andrei Dumitraș (76), Ionel Stoian (90+2)
Rapid Brodoc – FK Miercurea Ciuc 2 2-0
Alexandru Codreanu (12), Florin Burghele (56)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 4

sâmbătă, 17 septembrie 2022, ora 17:00
CSM Focşani – Sporting Lieşti 5-1
Sergiu Arnăutu (7, 17), Lorenzo Stoica (15), Daniel Rogoveanu (21), Liviu Bajenaru (90+1) / Adrian Grigoraș (81)
Voinţa Limpeziş – Dacia Unirea Brăila  4-0
Stelu Costache (4, 63), Alexandru Florin (10), Alexandru Lemnaru (90+2)
Viitorul Ianca – CSM Râmnicu Sărat  0-1
Constantinescu Matei (19)
Metalul Buzău – Unirea Braniştea 3-0
Cristian Onțel (44), Adrian Moldovan (71, 73)

duminică, 18 septembrie 2022, ora 13:00
Dinamo Bacău – Aerostar Bacău 0-1
Cătălin Vraciu ()

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 4

vineri, 16 septembrie 2022, ora 17:00
Înainte Modelu – Gloria Albeşti 3-1
Daniel Gheorghe (32), Ștefan Istrati (50), Liviu Gheorghe (70) / Robert Pîslaru (64 – penalty)

sâmbătă, 17 septembrie 2022, ora 17:00
FC Voluntari 2 – CS Amara 1-1
Alexandru Munteanu (27 – penalty) / Alin Zaharia (5)
Farul Constanţa 2 – Dunărea Călăraşi 0-0
Agricola Borcea – CS Afumaţi 0-2
Alexandru Ciucur (80), Vasile Beșleagă (90+1)
Recolta Gheorghe Doja – Gloria Băneasa 3-0
Adrian Răduca (30 – penalty), Mihăiță Năstase (55), Ionuț Ene (81)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 4

vineri, 16 septembrie 2022, ora 17:00
FC Pucioasa – Unirea Bascov  2-0
Narcis Marina (15 – penalty, 20 – penalty)
FCSB 2 – ACS Muscelul Câmpulung Elite  5-0
Matei Tănase (19), Vlad Tudor (22, 33), Andrei Dumiter (26), Răzvan Ducan (81 – penalty)
Real Bradu – SC Popeşti Leordeni 4-3
Silviu Pîslaru (54), Aurel Pirciu (71 – penalty, 76 – penalty), Adelin Voinescu (89) / Marian Vlada (32), Alin Pătrașcu (39), Valentin Niculae (85)

sâmbătă, 17 septembrie 2022, ora 17:00
Flacăra Moreni – CS Tunari  0-2
Alexandru Dane (2), Andrei Zătreanu (75)
Astra – CS Dinamo Bucureşti 0-13
Alexandru Burlacu (patru), Daniel Târnăcop (trei), Adrian Lungu (două), Adrian Dorobanțu (două), Daniel Dinu (), Sandu Iovu ()

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 4

sâmbătă, 17 septembrie 2022, ora 17:00
KSE Târgu Secuiesc – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 1-3
Lorand Santa (29) / Akos Nistor (4), Cristian Gyulai (11), Denis Rența (72)
Olimpic Zărneşti – Olimpic Cetate Râşnov  3-3
Constantin Somandru (27, 86), Necula (90+3) / Vlad Boția (53), Bogdan Roșu (56), Lucan (70)
SR Municipal Braşov – AFC Odorheiu Secuiesc  0-2
Csongor Simo (52), Szilard Mitra (60)
CS Păuleşti – CS Blejoi   0-5
Bogdan Șandru (36 – penalty), Ștefan Ghinea (47), Cosmin Lambru (51, 64), Mihai Nițescu (62)
CSO Plopeni – Kids Tâmpa Braşov 2-1
Andrei Ciobanu (52, 85) / David Bugnar (35)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 4

miercuri, 14 septembrie 2022, ora 17:00
Viitorul Dăeşti – Universitatea Craiova 2  0-2
Marian Danciu (58), Alberto Călin (90+3)

vineri, 16 septembrie 2022, ora 17:00
Minerul Costeşti – Cetatea Turnu Măgurele  1-2
Radu Filip (17) / Ovidiu Costache (34), Aurel June (58)
CSM Alexandria – Petrolul Potcoava 2-0
Cosmin Neagu (18 – penalty), Răzvan Dobrică (77)

sâmbătă, 17 septembrie 2022, ora 17:00
Sporting Roşiori – Flacăra Horezu  4-1
Orlando Preda (32), Alin Călin (41 – penalty), Florin Cazan (45), Mădălin Dudoiu (58) / Ionuț Cioinac (30 – penalty)
Cozia Călimăneşti – Vediţa Coloneşti 1-1
Nonis Duca (89) / Jones Mawuli Gadzeti (68)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 4

vineri, 16 septembrie 2022, ora 17:00
CSM Deva – ACSO Filiaşi  5-0
Alexandru Popescu (9), Andrei Bedea (27 – penalty), Andrei Iana (31), Kayondo Mahadi (55), Bogdan Vișan (65)
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Viitorul Şimian  4-0
Angel Ciutică (18 – penalty), Dragoș Săulescu (27), Lucian Marina (54), Albert Cornicioiu (90+3)
Aurul Brad – Retezatul Hațeg 1-1
Viorel Miclean (24) / Laurențiu Mazilu (33)

sâmbătă, 17 septembrie 2022, ora 17:00
Voinţa Lupac – Progresul Ezeriş  4-2
Sorinel Jinga (1), Alexandru Giurică (42), Samiel Urdea (75), Alexandru Caia (82) / Sorin Careba (34), Claudiu Turău (65)
Jiul Petroşani – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 5-0
Daniel Cocină (16), Stephane Ferhaoui (35), George Dănăilă (56), Bogdan Keszeg (64), Luigi Pop (70)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 4

vineri, 16 septembrie 2022, ora 17:00
Şoimii Lipova – Avântul Periam  5-0
Alexandru Bădăuță (10), Vlad Filimon (27, 62, 64), Sergiu Românu (72)
Crişul Chişineu Criş – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-1
Cătălin Dinu (45+2) / Andrei Făgărășanu (82 – penalty)
Phoenix Buziaş – Pobeda Star Bisnov 0-1
Valentin Grigore (18)

sâmbătă, 17 septembrie 2022, ora 17:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – ACB Ineu  1-1
Michel Vlad (48) / David Florea (89)
CSM Reșița – Progresul Pecica 3-1
Alexandru Negru (2), Ștefan Bărboianu (58), Alexandru Avramovici (78) / Bogdan Bozian (76)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 4

vineri, 16 septembrie 2022, ora 17:00
ACS Târgu Mureş – CSM Unirea Alba Iulia 1-1
Zsombor Veress (87) / Albert Szanto (76 – autogol)

sâmbătă, 17 septembrie 2022, ora 17:00
Viitorul Cluj – Unirea Ungheni 0-2
Yvan Ndiesse (8), Florin Istrate (84)
Corvinul Hunedoara – Sănătatea Cluj 6-3
Andrei Hergheligiu (8, 41, 45 – penalty), Nicolae Pîrvulescu (15), Marius Coman (49, 58) / Alexandru Oltean (16), Patrick Kallemback (23), Bogdan Zărnescu (73)
CS Universitatea din Alba Iulia – Metalurgistul Cugir  0-0
CS Ocna Mureş – Avântul Reghin 4-3
Florin Socaci (53), Alexandru Giurgiu (67, 76 – penalty), Andrei Ceaca (90+2) / Sergiu Chirilă (8), Răzvan Bucur (40), Radu Suciu (87)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 4

vineri, 16 septembrie 2022, ora 17:00
Lotus Băile Felix – Victoria Carei 2-1
Florin Pop (42), Patrik Blăgea (90+5) / Luca Tincău (56)

sâmbătă, 17 septembrie 2022, ora 17:00
CSM Sighetu Marmaţiei – Gloria Bistriţa Năsăud  2-1
Cătălin Tutuța (43 – penalty), Gheorghe Gondiu (58) / Carl Davordzie (8)
CSM Satu Mare – CFR Cluj 2  2-0
Kevin Barth (17), Nandor Suveg (40)
FC Bihor Oradea – Sportul Şimleu Silvaniei 1-0
Sergiu Jurj (81)
SCM Zalău – Minerul Ocna Dej 1-3
Sergiu Pop (25) / Darius Mureșan (30), Ionuț Sălăjan (60 – autogol), Raul Vitan (68)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Sep. 2022, 21:23 Actualizat: 22 Sep. 2022, 18:33 Liga 3
Pe aceeași temă