Liga 3, etapa 9 | Jiul Petroşani și CS Blejoi sunt performerele rundei, Corvinul merge ceas. Foresta câștigă derby-ul Bucovinei, SR Brașov învinge liderul. CSM Reșița s-a împierdicat

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 22 Oct. 2022, 18:28 Actualizat: 22 Oct. 2022, 23:26 Liga 3
Liga 3, etapa 9 | Jiul Petroşani și CS Blejoi sunt performerele rundei, Corvinul merge ceas. Foresta câștigă derby-ul Bucovinei, SR Brașov învinge liderul. CSM Reșița s-a împierdicat

Campionatul Ligii 3, sezonul 2022-2023, continuă din acest moment cu o echipă în minus. Astra, campioana României în 2016, s-a retras din competiție în această săptămână, iar FRF a retrogradat-o în ultima ligă a județului Giurgiu.

În aceste condiții, Seria a 4-a, din care făcea parte trupa din Giurgiu, va continua cu un număr impar de echipe, astfel că în fiecare etapă vom avea o formație care va sta. În plus, rezultatele înregistrate de Astra în primele opt etape, până la momentul abandonului, sunt anulate, deoarece retragerea nu a avut loc după ce s-a încheiat turul sezonului regular.

Chiar în acest weekend se va desfășura etapa care încheie turul sezonului regular, a 9-a din cele 18. Cele 49 de jocuri se vor desfășura, ca de obicei, vineri și sâmbătă.

  • Inclusiv cele două echipe din Liga 3 care au mai rămas în Cupa României și au evoluat la mijlocul acestei săptămâni vor juca sâmbătă. CSM Alexandria a reușit să remizeze la Turnu Măgurele cu liderul SuperLigii, Farul Constanța (scor 2-2), în timp ce CS Ocna Mureș a dat lovitura pe teren propriu, învingând cu 1-0 prim-divizionara Chindia Târgoviște.

FCSB 2 stă prima, după abandonul Astrei

În etapa a 9-a, 16 meciuri se dispută vineri, de la ora 15:00, în timp ce FCSB 2 va sta, deoarece ar fi trebuit să o întâlnească pe Astra.

Primul meci programat sâmbătă are loc de la ora 11:00, între ACS Târgu Mureş și CS Ocna Mureş, în Seria 9. Restul, 32 la jocuri, își au startul de la ora 15:00.

Corvinul Hunedoara se menține ca singura echipă cu punctaj maxim după primele șapte etape. 5 cluburi, neînvinse

După primele opt etape ale noului sezon al Ligii 3, doar o echipă din totalul de 100 continuă să aibă punctaj maxim. Aceasta este liderul Seriei a 9-a, Corvinul Hunedoara, cea care și-a câștigat până acum toate meciurile din campionat.

Neînvinse au rămas cinci echipe, în scădere de la șapte. Acestea sunt: Metalul Buzău (S2), CSO Plopeni, CS Blejoi (ambele din S5), CSM Deva (S7) și, bineînțeles, Corvinul Hunedoara (S9). Runda trecută au pierdut pentru prima dată Foresta Suceava (S1) și CSM Râmnicu Sărat (S2).

Înaintea desfășurării etapei a 9-a, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Foresta Suceava (S1, 19 puncte), Metalul Buzău (S2, 22p), CS Afumați (S3, 18p), CS Tunari (S4, 15p), CSO Plopeni (S5, 22p), CSM Alexandria (S6, 19p), ACSO Filiași (S7, 19p), CSM Reșița (S8, 19p), Corvinul Hunedoara (S9, 24p) și CSM Satu Mare (S10, 16p). Cu excepția celor de la CSM Deva, devansați de ACSO Filiași, sunt aceeași lideri care erau și înainte de desfășurarea rundei trecute.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Meciuri etapa 9 Liga 3, sezon 2022-2023:

SERIA 1, etapa 9

sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 15:00
Viitorul Darabani – Ştiinţa Miroslava 0-2
Giani Unghianu (48), Durell Bilendo Duma (65)
Şomuz Fălticeni – Dante Botoşani  1-2
Vasile Vitu (41) / Georgică Popovici (18), Vasile Nechita (61)
CSM Bacău – FK Miercurea Ciuc 2  2-0
Alex Sahru (69 – penalty), Norbert Antal (86 – penalty)
Ceahlăul Piatra Neamţ – Rapid Brodoc  5-1
Lucian Acasandrei (8), Cristian Copoț-Barb (21, 69), Cătălin Ștefănescu (49, 55), / Valentin Hagiu (62)
Foresta Suceava – Bucovina Rădăuţi 1-0
Marius Filip (75)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 9

vineri, 21 octombrie 2022, ora 15:00
CSM Râmnicu Sărat – CSM Focşani 1-0
Matei Constantinescu (76)

sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 15:00
Dacia Unirea Brăila – Unirea Braniştea  0-5
Constantin Spînache (5), Gabriel Răducan (20 – penalty), Iulian Năpîrlică (66), Eduard Dumitru (82), Andrei Gherghișan (89)
Sporting Lieşti – Aerostar Bacău  2-1
Ionuț Chiriac (9), Bogdan Crihana (45) / Andrei Gavrilă (17)
Voinţa Limpeziş – Dinamo Bacău  3-4
Stelu Costache (17, 31), Ionuț Lemnaru (35) / Ionuț Tofan (49), Vasile Padovei (70, 89), Andrei Panaite (90+3)
Viitorul Ianca – Metalul Buzău 1-2
Rareș Băluță (26) / Cristian Onțel (10), Marius Cocîrlă (58)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 9

vineri, 21 octombrie 2022, ora 15:00
Înainte Modelu – Agricola Borcea 3-1
Robert Andreescu (40), Liviu Gheorghe (48), Daniel Istrati (83) / Valentin Robu (21)

sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 15:00
Gloria Albeşti – FC Voluntari 2  3-2
Mădălin Anton (3), Alexandru Muscă (54), Mihai Zugravu (89) / Alexandru Munteanu (43, 82 – penalty)
Dunărea Călăraşi – CS Afumaţi  2-4
Adrian Coleașă (38), Valentin Andrei (78) / Cătălin Cocoș (2, 52), Cezar Beșleagă (8), Ionuț Zaina (60)
CS Amara – Gloria Băneasa  2-1
Alexandru Coman (40), Ionuț Lazăr (65) / Kenneth Obananaya (25)
Farul Constanţa 2 – Recolta Gheorghe Doja 3-0
Robert Ion (44 – penalty), Răzvan Iorga (53), Ionuț Cojocaru (86)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 9

vineri, 21 octombrie 2022, ora 15:00
Unirea Bascov – SC Popeşti Leordeni  0-1
Valentin Niculae (36)
FCSB 2 stă, deoarece Astra s-a retras din competiție înainte de finalul turului.

sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 15:00
CS Dinamo Bucureşti – FC Pucioasa  2-3
Cristian Chiriță (30), George Apostol (49) / Tiberiu Calofir (43), Alin Nisipeanu (76, 87)
CS Tunari – ACS Muscelul Câmpulung Elite  1-0
Robert Stănici (45+1)
Flacăra Moreni – Real Bradu 0-1
Adelin Voinescu (78)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 9

vineri, 21 octombrie 2022, ora 15:00
AFC Odorheiu Secuiesc – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 7-1
Raul Gavîrliță (29, 59), Szilard Szakacs (42, 48, 55), Csongor Simo (51), Darius Dobrean (86) / Akos Keresztely (72)

sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 15:00
CS Blejoi – Olimpic Zărneşti  7-0
Ștefan Ghinea (10, 44), Robert Enache (12, 77), Cosmin Lambru (20, 59), Nandito Badea (74)
Olimpic Cetate Râşnov – Kids Tâmpa Braşov  1-0
Alexandru Vîrlan (54)
SR Braşov – CSO Plopeni  1-0
Ștefan Răchișan (59)
CS Păuleşti – KSE Târgu Secuiesc 1-2
Gabriel Dumitrașcu (37) / Alexandru Ștefan (19 – autogol), Norbert Albu (81)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 9

vineri, 21 octombrie 2022, ora 15:00
Vediţa Coloneşti – Sporting Roşiori  0-4
Alin Călin (20), George Preda (51), Florin Cazan (71, 79)
Minerul Costeşti – Viitorul Dăeşti 1-1
Cătălin Cotolan (61) / Thiago Garcia Cardoso (6)

sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 15:00
Cetatea Turnu Măgurele – Petrolul Potcoava  1-0
Cristian Niță (30)
Flacăra Horezu – Universitatea Craiova 2  0-0
Cozia Călimăneşti – CSM Alexandria 2-0
Adrian Sîrbu (2, 52)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 9

vineri, 21 octombrie 2022, ora 15:00
ACSO Filiaşi – Voinţa Lupac  2-1
Cosmin Calu (49 – penalty), Cătălin Manolache (53 – penalty) / Andrei Vaștag (77)
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Viitorul Şimian  2-5
Răzvan Vespe (44), Ovidiu Rasoveanu (59) / Marian Stoenac (19, 45, 55, 83), Raul Iorgulescu (90)
Jiul Petroşani – Aurul Brad  7-0
George Dănăilă (6, 39), Gabby Batchabi (36), Marius Matei (41), Mihai Istratie (71), Stephane Ferhaoui (76), Moise Bădărău (84)
CSM Deva – Gilortul Târgu Cărbuneşti 4-0
Mahadi Kayondo (32, 60), Alexandru Ionuț Popescu (33), Adrian Bedea (81)

sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 13:00
Progresul Ezeriş – Retezatul Hațeg 2-2
Claudiu Turău (54), Cristhian Popa (90+1 – penalty) / Laurențiu Mazilu (41), Robert Popa (87 – penalty)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 9

vineri, 21 octombrie 2022, ora 15:00
Pobeda Star Bisnov – Şoimii Lipova  2-4
David Bălace (32), Marco Enciu (35) / Alexandru Bădăuță (12), Nicu Modan (40, 71), Claudiu Pamfile (43)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – ACB Ineu  1-0
Petrișor Jichici (89)
Avântul Periam – Progresul Pecica 2-2
Alexandru Gașpar (37), Rareș Mureșan (81) / Cristian Mihai (58), Alexandru Capătă (77)
Crişul Chişineu Criş – CSM Reșița  0-0
Phoenix Buziaş – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-0
Claudiu Matiș (72)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 9

sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 11:00
ACS Târgu Mureş – CS Ocna Mureş 3-1
Zsombor Veress (4), Mircea Ungur (12 – penalty), Tamas Moldovan (18) / George Goronea (20)

sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 15:00
Sănătatea Cluj – Viitorul Cluj  2-2
Raul Saroși (32), Marton Szollosi (35) / Eric Bartoș (9), Denis Iepure (23)
CSM Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir  3-1
Călin Cristea (73 – penalty), Răzvan Fetița (75 – penalty), Oluwaseun Agbomoniyi (82) / Mihai Udrea (45)
Unirea Ungheni – Avântul Reghin  1-1
Victoraș Astafei (30) / Petruț Chirlejan (65)
Corvinul Hunedoara – CS Universitatea din Alba Iulia 2-0
Rafael Gomes Garutti (2), Marius Lupu (71)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 9

vineri, 21 octombrie 2022, ora 15:00
Gloria Bistriţa Năsăud – Victoria Carei 1-0
Marius Curtuiuș (81)

sâmbătă, 22 octombrie 2022, ora 15:00
Sportul Şimleu Silvaniei – CSM Sighetu Marmaţiei  3-0
Paul Pedro (10), Alex Cătuna (75), Darius Marina (83)
CFR Cluj 2 – Minerul Ocna Dej  0-1
Raul Vitan (7)
CSM Satu Mare – Lotus Băile Felix  2-1
Mansour Gueye (39), Rodri Hernando (80) / Mădălin Popa (41)
FC Bihor Oradea – SCM Zalău 1-0
Sergiu Jurj (79 – penalty)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 22 Oct. 2022, 18:28 Actualizat: 22 Oct. 2022, 23:26 Liga 3
Pe aceeași temă