Liga 3, etapa 11 | Corvinul cedează primele puncte în acest sezon. Recolta Gheorghe Doja a obținut scorul rundei, dar nici Foresta, Filiași și Gloria Albești nu stau rău

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 05 Nov. 2022, 17:28 Actualizat: 07 Nov. 2022, 19:22 Liga 3
Liga 3, etapa 11 | Corvinul cedează primele puncte în acest sezon. Recolta Gheorghe Doja a obținut scorul rundei, dar nici Foresta, Filiași și Gloria Albești nu stau rău

Etapa a doua a returului sezonului regular al campionatului Ligii 3, ediția 2022-2023, a 11-a în total, are programate pentru ziua de vineri, 4 noiembrie, 17 meciuri din totalul de 49.

S-a schimbat însă ora de desfășurare, trecerea în luna noiembrie mutând startul jocurilor cu o oră mai devreme față de cum s-a jucat în luna octombrie, 14:00 față de 15:00.

Sâmbătă, de la aceeași oră, se vor disputa celelalte 32 de partide.

2 echipe sunt neînvinse. Corvinul Hunedoara se menține singura cu punctaj maxim

După primele zece etape ale acestui sezon de Liga 3, în continuare avem o echipă, din totalul de 99 rămase în competiție după abandonul Astrei, cu punctaj maxim obținut. Aceasta este liderul Seriei a 9-a, Corvinul Hunedoara, cea care și-a câștigat până acum toate meciurile din campionat. A rămas în această postură, de a fi singura echipă cu punctaj maxim, din etapa a 6-a.

Neînvinse au rămas doar două echipe, în scădere de la patru. Acestea sunt CSM Deva (S7) și, bineînțeles, Corvinul Hunedoara (S9). Runda trecută au pierdut pentru prima dată în acest sezon Metalul Buzău (S2), 0-1 la CSM Focșani, și CS Blejoi (S5), 0-1 la AFC Odorheiu Secuiesc.

Înaintea desfășurării etapei a 11-a, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Foresta Suceava (S1, 25 puncte), Metalul Buzău (S2, 25p), CS Afumați (S3, 24p), CS Tunari (S4, 19p), CS Blejoi (S5, 23p), Sporting Roșiori (S6, 22p), ACSO Filiași (S7, 25p), CSM Reșița (S8, 23p), Corvinul Hunedoara (S9, 30p) și FC Bihor Oradea (S10, 22p). Cu excepția Seriei a 10-a, unde CSM Satu Mare a fost devansată de FC Bihor și Gloria Bistrița Năsărud, sunt aceiași lideri care erau și înainte de desfășurarea rundei trecute.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Meciuri etapa 11 Liga 3, sezon 2022-2023:

SERIA 1, etapa 11

vineri, 4 noiembrie 2022, ora 14:00
FK Miercurea Ciuc 2 – Foresta Suceava 0-6
Iosif Netbai (28 – penalty), Karime Makongo (43), Odoh Chika (53, 78), Ștefan Mihalciuc (62), Chinwedu Samson (89 – penalty)

sâmbătă, 5 noiembrie 2022, ora 14:00
Şomuz Fălticeni – Ştiinţa Miroslava 3-0
Vasile Vitu (18), George Cîrstean (65), Robert Ciobanu (83 – penalty)
Viitorul Darabani – CSM Bacău 0-2
Adrian Cocoschi (2 – autogol), Alin Priboi (48)
Dante Botoşani – Ceahlăul Piatra Neamţ 3-1
Vlad Danale (17), Vasile Nechita (25, 45) / Răzvan Pîntea (9)
Rapid Brodoc – Bucovina Rădăuţi 2-3
Valentin Hagiu (11, 42) / Adrian Stroe (45+1), Ionel Stoian (57), Cătălin Coroamă (82)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 11

vineri, 4 noiembrie 2022, ora 14:00
CSM Râmnicu Sărat – Sporting Lieşti  3-1
Andrei Ignat (39), Andrei Mateiciuc (50, 85) / Alexandru Stan (70)
Aerostar Bacău – Viitorul Ianca 1-1
Horia Ilie (3) / Marius Coman (75)

sâmbătă, 5 noiembrie 2022, ora 14:00
Dacia Unirea Brăila – CSM Focşani  0-1
Sergiu Arnăutu (57 – penalty)
Unirea Braniştea – Voinţa Limpeziş  2-0
Constantin Spînache (44), Gabriel Răducan (54)
Dinamo Bacău – Metalul Buzău 0-2
Cristian Onțel (18), Nicolas Antone (51)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 11

sâmbătă, 5 noiembrie 2022, ora 14:00
Dunărea Călăraşi – FC Voluntari 2 0-2
Iulian Ilie (71), Alin Lazăr (84)
Gloria Albeşti – CS Amara 6-0
Cosmin Zamfir (4), Mihai Zugravu (10), Robert Pîslaru (29), Alexandru Muscă (59), Mădălin Anton (65, 90+1)
CS Afumaţi – Farul Constanţa 2  1-2
Vlad Tudorache (6) / Ionuț Cojocaru (51), Andrei Vîlea (77)
Gloria Băneasa – Înainte Modelu  1-2
Kenneth Obananaya (73) / Cătălin Măgureanu (66), Marian Budică (87)
Recolta Gheorghe Doja – Agricola Borcea 8-1
Adrian Răduca (trei), Mihăiță Năstase (două), Ionel Alexe (două), Liviu Stanciu () / Mihai Alexandru ( – penalty)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 11

vineri, 4 noiembrie 2022, ora 14:00
ACS Muscelul Câmpulung Elite – Flacăra Moreni 0-1
Claudiu Niculăescu (66)
Real Bradu – FCSB 2 2-2
Marius Dima (30), Adelin Voinescu (45) / … (34), (90)
SC Popeşti Leordeni stă, deoarece Astra s-a retras din competiție înainte de finalul turului.

sâmbătă, 5 noiembrie 2022, ora 14:00
CS Tunari – FC Pucioasa 2-0
Theodor Badea (14), Vasile Mihai (54)
CS Dinamo Bucureşti – Unirea Bascov 1-1
Andrei Spînu (56) / Ovidiu Cataramă (49)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 11

vineri, 4 noiembrie 2022, ora 14:00
AFC Odorheiu Secuiesc – Olimpic Zărneşti 1-1
Csongor Simo (50) / Ciprian Marcu (67)

sâmbătă, 5 noiembrie 2022, ora 14:00
CS Blejoi – Olimpic Cetate Râşnov 3-1
Robert Enache (37), Mihai Nițescu (48), Răzvan Catană (78) / Bogdan Roșu (55)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – SR Braşov 2-1
Iustin Grigore (7), Andrei Mitu (45+1) / Ștefan Răchișan (63)
Kids Tâmpa Braşov – CS Păuleşti 1-1
David Bugnar (76) / Tudor Țăranu (43)
CSO Plopeni – KSE Târgu Secuiesc 0-0

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 11

vineri, 4 noiembrie 2022, ora 14:00
Vediţa Coloneşti – Flacăra Horezu 2-1
William Ofori Nyarko (29), Daniel Mitrache (90+1) / Alexandru Trașcă (47)
Universitatea Craiova 2 – Cozia Călimăneşti 1-1
Eduard Domnu (49) / Claudiu Ghighilicea (16)

sâmbătă, 5 noiembrie 2022, ora 14:00
Cetatea Turnu Măgurele – Sporting Roşiori 2-2
Cosmin Ionică (82 – penalty), Vlad Stancu (90+4) / Alin Călin (45, 59)
Petrolul Potcoava – Minerul Costeşti 1-0
… (46)
Viitorul Dăeşti – CSM Alexandria 0-1
Ionuț Voicu (72)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 11

vineri, 4 noiembrie 2022, ora 14:00
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Voinţa Lupac 0-2
Flavius Lucică (45+1), Samuel Urdea (65)
ACSO Filiaşi – Progresul Ezeriş 6-0
Robert Tudor (26 – penalty, 48), Alexandru Fotescu (42), Alexandru Armășelu (44), Baidoo Moses (57), Gabriel Matei (90)
Aurul Brad – Gilortul Târgu Cărbuneşti 1-2
Iulian Tecsi (50 – penalty) / Robert Stoicoiu (18 – autogol), Ionuț Gîlcescu (74)

sâmbătă, 5 noiembrie 2022, ora 14:00
Viitorul Şimian – Jiul Petroşani 4-0
Mobido Keita (36), Raul Iorgulescu (76), Robert Pâslea (90+3), Marian Stoenac (90+5 – penalty)
Retezatul Hațeg – CSM Deva 1-4
Răzvan Trif (87) / Erwin Bloj (12, 32), Kayondo Mahadi (28), Andrei Iana (38)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 11

vineri, 4 noiembrie 2022, ora 14:00
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Şoimii Lipova 0-2
Sebastian Susan (38 – penalty), Sergiu Românu (90+5)
Pobeda Star Bisnov – Avântul Periam 4-4
Denis Angheli (13), Marco Enciu (63), Sebastian Budur (75, 82) / Andrei Sîntean (32, 57), Raul Gălățan (47), Ovidiu Prața (54)
ACB Ineu – Crişul Chişineu Criş 0-0

sâmbătă, 5 noiembrie 2022, ora 14:00
Progresul Pecica – Phoenix Buziaş 3-3
Mirel Arsene (33 – penalty), Dan Puie (69), Alexandru Capătă (90+2) / Bogdan Ferțu (4), Roberto Artimon (43), Carlos Butar (81)
CSM Reșița – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-0
Marian Drăghiceanu (8)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 11

vineri, 4 noiembrie 2022, ora 14:00
Metalurgistul Cugir – ACS Târgu Mureş 2-1
Tudor Șaucă (11), Flavius Vlădia (73) / Ciprian Gliga (2)
Avântul Reghin – Corvinul Hunedoara 2-2
Valeriu Vrabie (22), Karoly Harko (58) / Andrei Hergheligiu (30, 35)

sâmbătă, 5 noiembrie 2022, ora 14:00
CSM Unirea Alba Iulia – Viitorul Cluj 1-0
Răzvan Fetița (65)
Sănătatea Cluj – Unirea Ungheni  2-3
Cătălin Mureșan (49), Alex Oltean (72) / Florin Istrate (51), Victoraș Astafei (55, 88)
CS Ocna Mureş – CS Universitatea din Alba Iulia 2-3
Alexandru Giurgiu (36 – penalty), Florin Socaci (38) / Flavius Budin (13), Bogdan Bucurică (57 – penalty), Szabolcs Kilyen (64)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 11

vineri, 4 noiembrie 2022, ora 14:00
Lotus Băile Felix – SCM Zalău 0-0

sâmbătă, 5 noiembrie 2022, ora 14:00
CFR Cluj 2 – CSM Sighetu Marmaţiei 0-2
Gheorghe Gondiu (), Raul Novoselenszki ()
Sportul Şimleu Silvaniei – Gloria Bistriţa Năsăud 0-2
Antoniu Manolache (65), Ovidiu Stoianof (78)
Minerul Ocna Dej – CSM Satu Mare 2-0
Robert Amarii (), Florin Dan ()
Victoria Carei – FC Bihor Oradea 2-3

Dominik Haller (25), Vasile Marinaș (89) / Andrei Gheorghiță (14, 53), Răzvan Gunie (35)

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Foto: Gloria Bistrița Năsăud

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 05 Nov. 2022, 17:28 Actualizat: 07 Nov. 2022, 19:22 Liga 3
Pe aceeași temă