Liga 3, etapa 1 | A început noul sezon. Astra și Brăila, dezmembrate la debut! Corvinul, Reșița, Bistrița și Foresta au debutat cu dreptul

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Aug. 2022, 19:49 Actualizat: 06 Sep. 2022, 10:05 Liga 3
Liga 3, etapa 1 | A început noul sezon. Astra și Brăila, dezmembrate la debut! Corvinul, Reșița, Bistrița și Foresta au debutat cu dreptul

La trei luni distanță de la momentul în care se încheia play-out-ul sezonului trecut, deci majoritatea echipelor din campionat, mai puțin cele mai bune 20 din play-off, își terminau meciurile oficiale, Liga 3 se reia cu o nouă ediție.

Sezonul 2022-2023 va avea în componența sa echipe precum Astra, Corvinul Hunedoara, CSM Reșița, FC Bihor Oradea, Ceahlăul Piatra Neamț, Dacia Unirea Brăila, Foresta Suceava, Jiul Petroșani, Unirea Alba Iulia sau Gloria Bistrița Năsăud.

Liga 3 tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în 10 serii

Noul sezon de Liga 3 se va desfășura în aceleași coordonate ca ediția trecută, 2021-2022, potrivit unei decizii a Comitetului Executiv al FRF din data de 29 iunie 2022. Nu s-a schimbat nimic, cu o mică excepție, clarificarea modului în care se determină a 21-a retrogradată, astfel că vom avea tot un campionat cu 100 de echipe repartizate în mod egal în zece serii, care vor disputa două faze în competiție, iar cele mai bune 20 de formații vor merge și în a treia fază, a barajelor de promovare în Liga 2.

În data de 18 august a aprobată și anunțată componența nominală a seriilor noului sezon al campionatului Liga 3, iar în data de 19 august, cu o săptămână înainte de start, Federația Română de Fotbal a tras la sorți programul.

Prima etapă a noului sezon debutează vineri, 26 august 2022, cu 18 meciuri din totalul de 50. Partidele încep de la ora 18:00. Restul jocurilor se vor desfășura sâmbătă.

Meciuri etapa 1 Liga 3, sezon 2022-2023:

SERIA 1, etapa 1

vineri, 26 august 2022, ora 18:00
FK Miercurea Ciuc 2 – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1
Daniel Vereguț (58) / Alexandru Ichim (35)

sâmbătă, 27 august 2022, ora 18:00
Bucovina Rădăuţi – Ştiinţa Miroslava  3-0
Ionel Stoian (14), Mugurel Florescu (62), Radu Ungurianu (76)
Rapid Brodoc – Foresta Suceava 0-2
Chika Odoh (45), Cornel Căinari (88 – penalty)
Dante Botoşani – CSM Bacău 0-0
Viitorul Darabani – Şomuz Fălticeni 1-4
Bogdan Melinte (46) / Sorin Cara (17), Robert Ciobanu (68, 71, 90+2)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 1

vineri, 26 august 2022, ora 18:00
Aerostar Bacău – Voinţa Limpeziş  8-3
Andrei Pavel (5, 46, 60, 90+1), Cătălin Vraciu (7, 71), Stefărel Vișinar (18), Casian Anghel (50) / Alexandru Lemnaru (trei)
CSM Râmnicu Sărat – Dacia Unirea Brăila 9-0
Matei Constantinescu (3, 25, 38), Adrian Mateiciuc (30, 60, 87), Călin Pâslaru (54, 78), Mădălin Socol (83 – penalty)

sâmbătă, 27 august 2022, ora 18:00
Metalul Buzău – CSM Focşani  1-0
Mihai Negoiță (81 – autogol)
Dinamo Bacău – Viitorul Ianca 4-1
Vasile Padovei (19, 90+2), Mocanu (39), Răzvan Hodorogea (57) / Rareș Ciochină (90)
Unirea Braniştea – Sporting Lieşti 0-0

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 1

sâmbătă, 27 august 2022, ora 18:00
Agricola Borcea – FC Voluntari 2 2-3
Mihai Alecsandrescu (), .. () / Alexandru Munteanu (două), Robert Popescu ()
Recolta Gheorghe Doja – Înainte Modelu 1-2
Adrian Răduca () / Matei Babaua (), Sabin Leciu ()
Gloria Băneasa – Farul Constanţa 2  2-2
Valentin Găiceanu (55, 63) / Alexandru Mitulețu (17), Andrei Vîlea (28)
CS Afumaţi – CS Amara 4-1
Cătălin Cocoș (), Stefan Stîngă (- penalty), Claudiu Băciuț (), Răzvan Avram () / Cristian Nistor ()
Gloria Albeşti – Dunărea Călăraşi 1-2
Alexandru Muscă (63) / Ionuț Țenea (70), Baudouin Kanda (77)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 1

vineri, 26 august 2022, ora 18:00
FCSB 2 – FC Pucioasa  0-6
Narcis Marina (18 – penalty, 31 – penalty), Alin Nisipeanu (44, 45), Tiberiu Calofir (49), Alexandru Maxim (60 – autogol)
Real Bradu – Astra 10-0
Anghel Păun (6), Ionuț Oprescu (16), Ionuț Mihai (30), Mihai Găleșeanu (33), Bogdan Zamfirescu (50), Aurel Pirciu (58), Mădălin Govlej (65), Eduard Nițu (73, 83), Antonio Negru (89)

sâmbătă, 27 august 2022, ora 18:00
SC Popeşti Leordeni – Flacăra Moreni  3-0
Marian Vlada (21), Valentin Niculae (35), Rafael Trandafirescu (38)
ACS Muscelul Câmpulung Elite – Unirea Bascov  0-0
CS Dinamo Bucureşti – CS Tunari 2-1
George Apostol (38), Ene (90+4) / Robert Stănici (81)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 1

sâmbătă, 27 august 2022, ora 18:00
KSE Târgu Secuiesc – Olimpic Zărneşti 0-3
Necula (31), Nicolae Mariean (68, 89)
CSO Plopeni – CS Păuleşti 3-1
Andrei Ciobanu (două), Leonard Iovu () / Mihai Buză ()
Kids Tâmpa Braşov – SR Braşov  3-1
Andrei Moldovan (3), David Bugnar (53, 80) / Marius Savu (42)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – Olimpic Cetate Râşnov  1-1
Vura Otto (78) / Alin Babei (73)
CS Blejoi – AFC Odorheiu Secuiesc 2-0
Cosmin Lambru (51), Sebastian Bălaşa (62)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 1

vineri, 26 august 2022, ora 18:00
CSM Alexandria – Sporting Roşiori  0-0
Viitorul Dăeşti – Cozia Călimăneşti 1-0
Marian Ghiță (82)
Universitatea Craiova 2 – Minerul Costeşti  6-0
Marian Danciu (45+1), Dumitru Popa (51), Eduard Dina (54), Eduard Domnu (58), Ștefan Bană (76), David Sala (82)
Vediţa Coloneşti – Cetatea Turnu Măgurele 0-2
Aurel June (2), Cosmin Ionică (75)

sâmbătă, 27 august 2022, ora 18:00
Petrolul Potcoava – Flacăra Horezu 1-2
Adrian Vlad (65 – penalty) / Alexandru Trașcă (79), Marian Habet (90+4)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 1

vineri, 26 august 2022, ora 18:00
Gilortul Târgu Cărbuneşti – Voinţa Lupac 1-0
Denis Bucur (53)
Armata Aurul Brad – CSM Deva 1-3
Iulian Tecsi (41 – penalty) / Gabriel Vișan (6), Alexandru Popescu (15, 18)
ACSO Filiaşi – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 1-1
Robert Eshun (88) / Ovidiu Rasoveanu (50)

sâmbătă, 27 august 2022, ora 18:00
Retezatul Hațeg – Jiul Petroşani  0-2
Lorand Kis (3), George Dănăilă (24)
Viitorul Şimian – Progresul Ezeriş 3-2
Fabio Trip (11, 28, 66) / Sorin Careba (57), Ionuț Derbac (86)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 1

vineri, 26 august 2022, ora 18:00
Progresul Pecica – Crişul Chişineu Criş  1-2
Dan Puie (51) / Cătălin Barbu (27), Cristian Toboşaru (44)
ACB Ineu – Avântul Periam  2-3
Ngonzo Banam (20), Baptiste Mendy (53) / Bogdan David (64), Andrei Sîntean (67 – penalty), Raul Gălățan (78)
Pobeda Star Bisnov – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-4
Valentin Grigore (54) / Petrișor Jichici (28), Dumitru Schînteie (32), Petrișor Jichici (43), Demetris Cristodulo (90+2)

sâmbătă, 27 august 2022, ora 18:00
Gloria Lunca Teuz Cermei – Şoimii Lipova 0-1
Alexandru Mare (90+3)
CSM Reșița – Phoenix Buziaş 3-1
Aboubacar Gakou (13), Marian Drăghiceanu (34), Ionuț Popescu (49) / Daniel Birău (6)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 1

vineri, 26 august 2022, ora 18:00
Avântul Reghin – ACS Târgu Mureş 2-1
Vlad Bujor (4), Adrian Murar (86 – penalty) / Otto Csegoldi (64)
Metalurgistul Cugir – Unirea Ungheni 2-1
Udrea (68), Paul Păcurar (79 – penalty) / Florin Istrate (45)

sâmbătă, 27 august 2022, ora 18:00
CS Universitatea din Alba Iulia – Viitorul Cluj  2-1
Răzvan Frențiu (47), Bogdan Bucurică (69) / Denis Calo (penalty – 33)
CS Ocna Mureş – Corvinul Hunedoara 0-4
Paul Mercioiu (3), Antonio Bradu (29), Marius Lupu (74, 86)
Sănătatea Cluj – CSM Unirea Alba Iulia 3-0
Răzvan Ivan (9 – autogol), Alex Oltean (43), Bogdan Zărnescu (90)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 1

vineri, 26 august 2022, ora 18:00
Lotus Băile Felix – FC Bihor Oradea 3-4
Cristian Oros (6), Florin Pop (62), Gelu Ghitea (71) / Sergiu Jurj (42), Răzvan Gunie (49), Ionuț Ban (57), Andrei Chindlea (59)

sâmbătă, 27 august 2022, ora 18:00
SCM Zalău – CSM Sighetu Marmaţiei 4-0
Adrian Șter (50, 83), Vlad Moraru (61), Raul Stanciu (90+2)
Victoria Carei – CSM Satu Mare 1-3
Luca Tincău (72) / Fabian Moș (37 – autogol), Adrian Bura (59), Cătălin Vaida (89)
Minerul Ocna Dej – Gloria Bistriţa Năsăud 0-1
Antoniu Manolache (35)
Sportul Şimleu Silvaniei – CFR Cluj 2 0-0

CLASAMENT SERIA 10

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Aug. 2022, 19:49 Actualizat: 06 Sep. 2022, 10:05 Liga 3
Pe aceeași temă