Liga 3, etapa 13 | Corvinul a spulberat Sănătatea! FC Bihor a pierdut surprinzător și Bistrița i-a luat fața. Reșița e în șoc, Deva a umilit fostul lider și i-a luat locul

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Nov. 2022, 17:02 Actualizat: 23 Nov. 2022, 17:33 Liga 3
Liga 3, etapa 13 | Corvinul a spulberat Sănătatea! FC Bihor a pierdut surprinzător și Bistrița i-a luat fața. Reșița e în șoc, Deva a umilit fostul lider și i-a luat locul

Antepenultima etapă programată în acest an 2022 în campionatul Ligii 3, runda a 13-a a sezonului regular 2022-2023, are loc la finalul acestei săptămâni, dar și la mijlocul săptămânii următoare (miercuri, ora 14:00), când este mutat jocul Dunărea Călăraşi – Farul Constanţa 2, din cauza faptului că oaspeții au mai mulți jucători convocați la naționalele de juniori.

19 meciuri sunt programate vineri, 18 noiembrie, de la ora 14:00, 29 au loc sâmbătă, tot de la ora 14:00, iar ultimul are loc miercuri, la Călărași.

CSM Deva și Corvinul Hunedoara, singurele echipe rămase invincibile

După 12 etape ale acestui sezon de Liga 3 singurele echipe neînvinse în campionat sunt CSM Deva (Seria 7) și Corvinul Hunedoara (Seria 9). Prima nici măcar nu este lider în seria sa, fiind pe poziția secundă, cu 30 de puncte, la un punct în spatele celor de la ACSO Filiași, în timp ce Corvinul este echipa cu cele mai multe puncte acumulate în această ediție de campionat, cu 34, fiind la 11 avans față de a doua clasată Unirea Ungheni.

Înaintea desfășurării etapei a 13-a, liderii celor zece serii sunt următoarele echipe: Foresta Suceava (S1, 31 puncte), CSM Râmnicu Sărat (S2, 29p), CS Afumați (S3, 27p), CS Tunari (S4, 25p), CS Blejoi (S5, 29p), CSM Alexandria (S6, 25p), ACSO Filiași (S7, 31p), CSM Reșița (S8, 27p), Corvinul Hunedoara (S9, 34p) și FC Bihor Oradea (S10, 28p).

În doar două serii s-au schimbat liderii care erau înainte de disputarea rundei trecute. Metalul Buzău a pierdut prima poziție în detrimentul celor de la CSM Râmnicu Sărat, în timp ce Sporting Roșiori a cedat locul 1 celor de la CSM Alexandria.

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Meciuri etapa 13 Liga 3, sezon 2022-2023:

SERIA 1, etapa 13

vineri, 18 noiembrie 2022, ora 14:00
FK Miercurea Ciuc 2 – Rapid Brodoc 0-2
Vasile Hagiu (23), Florin Burghele (37 – penalty)

sâmbătă, 19 noiembrie 2022, ora 14:00
CSM Bacău – Ştiinţa Miroslava  1-1
Norbert Antal (13 – penalty) / Franck Tchassem (26 – penalty)
Şomuz Fălticeni – Ceahlăul Piatra Neamţ  1-1
Robert Martin (34) / Richardo Mihalache (69)
Viitorul Darabani – Foresta Suceava  0-1
Marian Botezatu (4)
Dante Botoşani – Bucovina Rădăuţi 2-2
Sebastian Ababei (3), Vasile Forizs (56) / Armand Svichi (61 – penalty), Radu Ungurianu (89)

CLASAMENT SERIA 1

SERIA 2, etapa 13

vineri, 18 noiembrie 2022, ora 14:00
CSM Râmnicu Sărat – Viitorul Ianca 4-0
Andrei Ignat (25), Andrei Mateiciuc (45, 58), Dragoș Pâslaru (75)
Aerostar Bacău – Dinamo Bacău 5-1
Casian Anghel (17, 42), Cătălin Vraciu (38), Andrei Pavel (40), Iulian Coroamă (81) / Bogdan Brăescu ()

sâmbătă, 19 noiembrie 2022, ora 14:00
Sporting Lieşti – CSM Focşani  1-2
Gicu Iordache (63) / Ionuț Chiriac (38 – autogol), Daniel Rogoveanu (86)
Dacia Unirea Brăila – Voinţa Limpeziş  1-1
Valentin Robu (25) / Alexandru Lemnaru (67)
Unirea Braniştea – Metalul Buzău 1-0
Lucian Murgoci (45)

CLASAMENT SERIA 2

SERIA 3, etapa 13

sâmbătă, 19 noiembrie 2022, ora 14:00
CS Amara – FC Voluntari 2 3-1
Cristian Nistor (54, 66), Ionuț Lazăr (89) / Cristian Lixandu (85)
Gloria Albeşti – Înainte Modelu  4-0
Alexandru Muscă (9 – penalty, 31), Cosmin Zamfir (11), Robert Pîslaru (66)
CS Afumaţi – Agricola Borcea  3-0
Cătălin Cocoș (34 – penalty, 62), Mario Ionică (90+2)
Gloria Băneasa – Recolta Gheorghe Doja 4-2
Iulian Badea (penalty), Marius Dumitrașcu (), Victor Militaru (), Obananaya Kenneth () / Adrian Răduca (), Mihăiță Năstase ()

miercuri, 23 noiembrie 2022, ora 14:00
Dunărea Călăraşi – Farul Constanţa 2 1-1
Jeremy Corinus (31 – autogol) / Robert Ion (71)

CLASAMENT SERIA 3

SERIA 4, etapa 13

vineri, 18 noiembrie 2022, ora 14:00
Unirea Bascov – FC Pucioasa  3-0
Alexandru Ionică (73), Roberto Hațegan (78 – penalty, 90+4 – penalty)
ACS Muscelul Câmpulung Elite – FCSB 2  1-1
Codruț Turcin (52) / Vlad Tudor (32)
SC Popeşti Leordeni – Real Bradu  4-0
Marian Vlada (8, 35 – penalty), Rafael Trandafirescu (23, 74)
CS Dinamo Bucureşti stă, deoarece Astra s-a retras din competiție înainte de finalul turului.

sâmbătă, 19 noiembrie 2022, ora 14:00
CS Tunari – Flacăra Moreni 2-0
Andrei Zătreanu (45+2), Vasile Mihai (58)

CLASAMENT SERIA 4

SERIA 5, etapa 13

vineri, 18 noiembrie 2022, ora 14:00
AFC Odorheiu Secuiesc – SR Braşov 2-1
Tamas Becze (73), Raul Gavîrliță (88) / Carlo Danciu (65)

sâmbătă, 19 noiembrie 2022, ora 14:00
Olimpic Cetate Râşnov – Olimpic Zărneşti  2-0
Raul Drugă (65, 90+2 – penalty)
CS Blejoi – CS Păuleşti  6-2
Bogdan Șandru (29 – penalty), Mihai Nițescu (42, 90+3), Cosmin Lambru (59, 85), Robert Enache (90+2) / Cristian Vasile (14), Eric Ioniță (70)
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – KSE Târgu Secuiesc  1-3
Otto Vura (89) / Norbert Pakucs (41), Tamas Santa (85), Miklos Locotuş (87)
Kids Tâmpa Braşov – CSO Plopeni 0-1
Rareș Dumitru (90+3)

CLASAMENT SERIA 5

SERIA 6, etapa 13

vineri, 18 noiembrie 2022, ora 14:00
Vediţa Coloneşti – Cozia Călimăneşti  2-2
Nichifor Georgescu (40), Robert Stancu (63) / Claudiu Ghighilicea (21, 74)
Universitatea Craiova 2 – Viitorul Dăeşti 0-0

sâmbătă, 19 noiembrie 2022, ora 14:00
Flacăra Horezu – Sporting Roşiori 3-1
Alexandru Dușmanu (4), Ionuț Cioinac (61, 71) / Marius Matei (87)
Cetatea Turnu Măgurele – Minerul Costeşti  1-0
Robert Dalu (10)
Petrolul Potcoava – CSM Alexandria 0-3
Robert Jerdea (34), Cosmin Neagu (62), Laurențiu Ana (90+3)

CLASAMENT SERIA 6

SERIA 7, etapa 13

vineri, 18 noiembrie 2022, ora 14:00
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – Jiul Petroşani  1-2
Andrei Istrate (64 – penalty) / Marius Matei (10), Stephane Ferhaoui (17)
ACSO Filiaşi – CSM Deva 0-5
Kayondo Mahadi (35, 63, 88 – penalty), Adrian Bedea (84), Andrei Paliu (89 – autogol)

sâmbătă, 19 noiembrie 2022, ora 14:00
Progresul Ezeriş – Voinţa Lupac 0-0
Viitorul Şimian – Gilortul Târgu Cărbuneşti  5-0
Marian Stoenac (42), Mathias Hondorocu (45, 67), Gelu Velici (57 – penalty, 69)
Retezatul Hațeg – Aurul Brad 1-2
Ovidiu Trășcan (30), Ionuț Filipaș (38) / Cosmin Pau (60)

CLASAMENT SERIA 7

SERIA 8, etapa 13

vineri, 18 noiembrie 2022, ora 14:00
Avântul Periam – Şoimii Lipova  1-6
Rareș Mureșan (2 – penalty) / Nicu Modan (4), Ovidiu Bulza (25), Sebastian Susan (30), Claudiu Pamfile (53), Sergiu Românu (79, 81)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Crişul Chişineu Criş  0-1
Denis Janu (54)
Pobeda Star Bisnov – Phoenix Buziaş 1-1
Daniel Vasilcin (69 – penalty) / Alexandru Birău (87 – penalty)
ACB Ineu – Gloria Lunca Teuz Cermei 1-1
Mouhamed Toure (14) / Marius Șimăndan (21)

sâmbătă, 19 noiembrie 2022, ora 14:00
Progresul Pecica – CSM Reșița 3-2
Alexandru Capătă (14, 40), Samir Borcea (38) / Sebastian Velcotă (32), Aboubacar Gakou (49)

CLASAMENT SERIA 8

SERIA 9, etapa 13

vineri, 18 noiembrie 2022, ora 14:00
CSM Unirea Alba Iulia – ACS Târgu Mureş  4-0
Oluwaseun Agbomoniyi (3, 45, 69), Cosmin Epure (74)
Metalurgistul Cugir – CS Universitatea din Alba Iulia  1-0
Paul Păcurar (68)
Avântul Reghin – CS Ocna Mureş 2-2
Petruț Chirlejan (5), Karoly Harko (90+6) / Andrei Ceaca (54), Daniel Ghiță (81)

sâmbătă, 19 noiembrie 2022, ora 14:00
Unirea Ungheni – Viitorul Cluj 3-2
Victor Astafei (45+1 – penalty), Bogdan Piper (59, 82) / Bogdan Milandru (26), Denis Calo (90+3 – penalty)
Sănătatea Cluj – Corvinul Hunedoara 2-9
Raul Oltean (44, 72) / Marius Lupu (6, 89), Andrei Hergheligiu (24 – penalty, 25), Nicolae Pîrvulescu (32, 48, 55), Marius Coman (36, 45)

CLASAMENT SERIA 9

SERIA 10, etapa 13

vineri, 18 noiembrie 2022, ora 14:00
Gloria Bistriţa Năsăud – CSM Sighetu Marmaţiei 3-2
Răzvan Tănase (32), Alexandru Iulian Stoica (33), Marius Curtuiuș (82) / Gheorghe Gondiu (11, 45+3 – penalty)

sâmbătă, 19 noiembrie 2022, ora 14:00
CFR Cluj 2 – CSM Satu Mare  1-2
Gheorghe Tomșa (74) / Ciprian Brata (60), Nandor Suveg (90+4)
Sportul Şimleu Silvaniei – FC Bihor Oradea  4-1
Andrei Zete (2, 70), Mark Lukacs (13), Alin Cătuna (56) / Andrei Gheorghiță (63)
Minerul Ocna Dej – SCM Zalău  3-1
Emanuel Negru (4, 70), Florin Dan (63) / Sergiu Pop (50)
Victoria Carei – Lotus Băile Felix 0-0

CLASAMENT SERIA 10

REZULTATE ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 sezonul regular Liga 3, ediția 2022-2023

Foto: Aurelian Trifan / Metalul Buzău

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Nov. 2022, 17:02 Actualizat: 23 Nov. 2022, 17:33 Liga 3
Pe aceeași temă