Liga 2, etapa 5 | Corvinul, egală cu Ceahlăul la primul joc acasă în noul sezon și predă ”lanterna roșie”. CSM Slatina și CFC Argeș au fost și ele la aceeași ”înălțime” pe teren, dar nu și în clasament

Marius ANGHEL 01 Sep. 2024, 13:31 Liga 2

Ambele meciuri programate duminică, 1 septembrie 2024, în campionatul Ligii 2, în etapa a 5-a a sezonului regular, s-au încheiat la egalitate. La Slatina a fost 0-0 între CSM Slatina și Campionii FC Argeș, iar la Hunedoara, unde s-a jucat primul meci în această ediție a campionatului, a fost 1-1 între Corvinul și Ceahlăul.

Cele mai mari ocazii de gol ale meciului de la Slatina au fost în prima repriză, când Yanis Pîrvu, de la piteșteni, a trimis mingea în transversală, în timp ce Ionuț Năstăsie, în prelungiri, a șutat în bară, din penalty.

La Hunedoara, Corvinul a deschis scorul în prima repriză prin Lucas Câmpan, iar Ceahlăul a egalat în debutul părții secunde prin Geani Crețu, după o gafă a lui Viorel Lică, o pasă dată direct la adversar. În minutele de final, Corvinul a avut două mari ocazii de gol prin Nicolae Pîrvulescu, la una dintre ele lovind bara.

Slatina, Ceahlăul, CFC Argeș și Corvinul, pe locurile 2, 11, 16, respectiv 21 în Liga 2! Campionatul ia prima pauză

În urma acestor rezultate, dar ținând cont că din etapa a 5-a mai sunt de disputat trei jocuri în zilele următoare, cât și faptul că în primele trei etape sunt trei jocuri restanțe, ale Corvinului, situația echipelor care au evoluat astăzi este următoarea:

– CSM Slatina, cu 11 puncte și golaveraj 12-2, revine pe locul 2, devansând ACSM Reșița la golaveraj (9-5). CFC Argeș ajunge la 5 puncte strânse în cinci meciuri și se află abia pe locul 16, la egalitate cu CSC Șelimbăr, care are un meci mai puțin disputat și un golaveraj mai bun 5-4 față de 2-2.

– Cu 1 punct acumulat în două meciuri, Corvinul egalează și depășește la golaveraj, 1-3 față de 2-11, Viitorul Pandurii, care are cinci meciuri disputate în noul sezon al Ligii 2. Corvinul este acum pe locul 21, penultimul. Ceahlăul are 7 puncte strânse în cinci partide și urcă pe locul 11, fiind la egalitate cu CSC Dumbrăvița (locul 7), FC Bihor, FCU Craiova, CS Mioveni și Concordia (locul 12), cu ultima fiind la egalitate și la golaveraj, 6-7.

Campionatul Ligii 2 intră acum într-o pauză de un weekend, pe perioada acțiunilor echipelor naționale, iar în runda a 6-a, încă neprogramată, Ceahlăul joacă acasă cu Metaloglobus, Corvinul merge la Viitorul Pandurii, Campionii FC Argeș primește vizita Concordiei Chiajna, iar CSM Slatina ajunge la Metalul Buzău.

• Jocurile Corvinului din primele trei etape, cu CSC Șelimbăr, Unirea Ungheni și CS Afumați încă nu au fost programate!

CLASAMENT Liga 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa 5 Liga 2, ediția 2024-2025

COMENTARIUL LIVE:

duminică, 1 septembrie 2024, ora 11:30

CORVINUL HUNEDOARA – CEAHLĂUL PIATRA NEAMȚ 1-1

Stadion: ”Michael Klein” (Hunedoara).
Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca). Asistenți: Csaba Antal (Baciu – Cluj) și Zsolt Kopriva (Carei – Satu Mare). Rezervă: Cătălin Aurelian Flonta (Cluj-Napoca). Observator arbitri: Mihai Florin Marcu (Oradea). Delegat joc: Cristian Petropulos (Alba Iulia).

Corvinul: Lefter – I. Pop (Hergheligiu 80′), Lică, Ant. Manolache, Velisar – Cărăruș, Al. Neacșa (cpt.) – Câmpan (Dar. Grigore 61′), Bradu (Chukwu 35′, Gîrbiță 61′), Nic. Pîrvulescu – Lupu
Rezerve neutilizate:
Blaga – King Otega, Predică
Antrenor:
Florin Maxim

Ceahlăul: Brănescu – Țuțu, Wiktorski, Asibey, Abel Folha (Mih. Șandru 90+1′) – Copoț-Barb, Gbizie (Tud. Telcean 63′) – Ilaș (Rz. Neag 90+1′), G. Crețu (Rob. Ciobanu 80′), P. Petre (cpt.) – Davordzie
Rezerve neutilizate: Al. Barna – Bracelli, Batantu, Rodrigo Lima, Gyulai
Antrenor: Marco Veronese

Min 90+7 Final de partidă la Hunedoara, unde Corvinul și Ceahlăul termină la egalitate, scor 1-1, după ce gazdele au deschis scorul în prima repriză, iar oaspeții au egalat în debutul părții a doua, după o gafă a lui Lică. Corvinul rămâne fără victorie după două meciuri jucate în noul sezon al Ligii 2, iar Ceahlăul leagă trei rezultate consecutive pozitive în campionat, cinci dacă punem și jocurile din Cupă. Cu 1 punct acumulat în două meciuri, Corvinul egalează și depășește la golaveraj, 1-3 față de 2-11, Viitorul Pandurii, care are cinci meciuri disputate în noul sezon al Ligii 2. Corvinul este acum pe locul 21, penultimul. Ceahlăul are 7 puncte strânse în cinci partide și urcă pe locul 11, fiind la egalitate cu CSC Dumbrăvița, FC Bihor, FCU Craiova, CS Mioveni și Concordia, cu ultima fiind la egalitate și la golaveraj, 6-7.
Min 90+5 Ocazie mare a Corvinului. Neacșa trimite lung în față o minge, Pîrvulescu urmărește în dreapta și reia din marginea careului, peste portarul ieșit la întâmpinare. Mingea lovește prima bară, din dreapta, în exteriorul ei, și iese în afara terenului
Min 90+3 ||| Incredibil. Portarul Laurențiu Brănescu acuză crampe și cere ajutorul unui coechipier să-i ”întinsă” piciorul! Apoi se ridică, întârzie degajarea și primește cartonașul galben. Și el a jucat în Italia, dar și în alte câteva țări!
Min 90+1 Dublă schimbare la Ceahlăul. Intră Mihai Șandru și Răzvan Neag și ies Abel Folha și Narcis Ilaș, acesta din urmă după ce a stat pe jos și s-a ridicat abia după ce și-a văzut numărul pe tabelă. Ce mentalitate pe Ilaș! Poate de asta nici nu a rămas în fotbalul italian, unde a fost împrumutat în sezonul trecut de către FC Botoșani!
Min 90+1 + Abia acum se arată patru minute de prelungiri
Min 90 Ceahlăul nu mai iese din ultimii 25-30 de metri ai jumătății sale. Cărăruș centrează peste apărare, doi jucători ai Corvinului urmăresc, iar Brănescu plonjează în față și boxează chiar dintre ei
Min 87 ||| Antoniu Manolache primește cartonașul galben, probabil pentru proteste. Fundașul se închină, riscând să primească și al doilea cartonaș galben pentru acest gest
Min 85 Hergheligiu bate scurt, înapoi, în fața careului, o lovitură aproape de pe linia din dreapta a careului, Pîrvulescu, presat, șutează de această dată dezastruos, mult în sus, aproape în afara stadionului
Min 84 Corvinul pune presiune. Pîrvulescu are o incursiune în dreapta, pătrunde în careu și șutează bine la poartă, însă Brănescu arată că nu degeaba a fost remarcat odată de Juventus. Portarul respinge cu palma balonul care probabil se ducea sub transversală. Publicul începe să fie mai energic
Min 82 Neacșa centrează cu exteriorul din marginea stângă a careului, din centru un fundaș respinge cu capul în fața careului, Pîrvulescu trage din voleu de la circa 20 de metri, iar Brănescu respinge din plonjon în partea dreaptă. Țuțu urmărește și respinge din fața lui Neacșa
Min 80 La Ceahlăul, iese Geani Crețu și intră Robert Ciobanu. La Corvinul, iese Ionuț Pop și intră Andrei Hergheligiu. Când crainicul anunță numele lui Hergheligiu, un grup de suporteri izbucnește și salută decizia antrenorului
Min 74 Gîrbiță pătrunde în stânga, centrează pe jos înspre poartă, Lupu apare pe linie de 6 metri, tot în stânga, însă dă pe lângă minge, iar Brănescu reține. Acțiune a fost în viteză, iar Lupu a încercat să dea din unghiul destul de închis cu piciorul drept. Publicul a oftat
Min 65 Pauză de hidratare
Min 63 La Ceahlăul, iese Ronald Gbizie și intră Tudor Telcean, aflat la debut la echipa nemțeană
Min 61 Dublă schimbare la Corvinul. Ies Lucas Câmpan și Ibuchi Chukwu, introdus în prima parte, și intră Darius Grigore și Alexandru Gîrbiță
Geani Crețu (24 de ani) este la prima reușită în tricoul Ceahlăului, în al cincilea meci în care e utilizat, de fiecare dată ca titular. Mijlocașul a fost la Dinamo și CSM Alexandria în sezonul trecut.
Min 50 1-1 Viorel Lică gafează incredibil! Fundașul, presat din față de Petre, pasează în centru, în fața careului, în poziție centrală, direct la Geani Crețu, în încercarea de a trimite înscpre Manolache, aflat în stânga, iar mijlocașul Ceahlăului preia, îl culcă pe Lefter și finalizează pe jos, lângă bara din stânga
Min 46 S-a reluat jocul, fără înlocuiri
Min 45+3 Pauză la Hunedoara, unde Corvinul conduce cu scorul de 1-0 în meciul cu Ceahlăul. Lucas Câmpan, cel care ieșea plângând de pe teren în etapa trecută, când era eliminat în minutul 30, este marcatorul unicului gol al jocului, până acum
Lucas Câmpan (17 ani) este la primul gol în acest sezon de Liga 2 pentru Corvinul, în două meciuri. El a înscris o dată și în sezonul trecut, în 3-1 cu CSC Șelimbăr, în nouă meciuri disputate pentru hunedoreni. Tânătul atacant a prins câteva minute și în Supercupa cu FCSB (0-3, 10 minute), dar și două apariții în Conference League, circa 30 de minute contra Astana (1-2 la Astana și 1-6 la Almatî), și o prezență în Europa League, în prelungirile partidei retur cu Rijeka (0-1).
Min 41 Lupu primește mingea în față, pătrunde în careu pe dreapta și trage din 14-15 metri spre bara a doua, dar pe lângă poartă. Publicul aplaudă încercarea sa
Lucas Câmpan a revenit în lotul Corvinului după ce în precedentul joc din campionat, cu FC Voluntari, a fost eliminat în minutul 30 în urma unui cumul de cartonașe galbene. Și-a ispășit meciul în care a fost suspendat în jocul din Cupa României contra CFC Argeș
Min 35 Ibuchi Chukwu îi ia locul lui Antonio Bradu, accidentat la glezna dreaptă
Min 34 Revenit pe teren, Antonio Bradu se trântește pe gazon și are nevoie din nou de îngrijiri. Se pregătește înlocuirea sa
Min 31 ||| Ronald Gbizie vede cartonașul galben pentru o talpă pusă la minge, în marginea terenului, la o încercare de degajarea lui Velisar. Îl atinge ușor pe vârful piciorului și Velisar sare ca ars. Decizia arbitrului vine mai mult în urma presiunii publicului
Min 28 Antonio Bradu pică rău pe piciorul drept după o săritură la cap în centrul careului său. Mijlocașul are nevoie de îngrijiri medicale și se aude pe tot stadionul cum se vaită, cum plânge cu hohote
Min 27 ||| Ion Cărăruș vede primul cartonaș galben al meciului, pentru un fault asupra lui Petre
Min 25 Pauză de hidratare
Min 17 1-0 Pîrvulescu avansează pe stânga, în careu, centrează din fața lui Țuțu chiar de pe linia de fund, Lucas Câmpan avansează perfect și pune capul din 7 metri central și înscrie. Stadionul erupe și toți spectatorii scandează numele clubului
Florin Maxim nu are nici de această dată un lot complet, cu nouă jucători pe banca de rezerve. Are șapte rezerve la această partidă. Noile achiziții mijlocașul nord-macedonean Kristijan Ackovski, atacantul bosniac Predrag Vladic și mijlocașul belgian Mehdi Lehaire nu sunt în lot. Antrenorul spunea ieri că Mehdi Lehaire ar putea fi în lot!
Min 2 Neacșa centrează dintr-o lovitură liberă din poziție centrală, de la distanță, Lică urmărește mingea trimisă în fața careului mic, de unde deviază cu capul, însă o face pe lângă poartă
Min 1 A început partida de la Hunedoara, unde publicul este în număr destul de numeros
Dintre achizițiile din ultimele două-trei săptămâni ale Ceahlăului, în lot sunt doar Kamil Wiktorski, titular, și Tudor Telcean și Mihai Șandru, ca rezerve. Romario Moise și Jakov Katusa nu sunt printre primii 20.

duminică, 1 septembrie 2024, ora 11:00

CSM SLATINA – CAMPIONII FC ARGEȘ 0-0

Stadion: 1 Mai (Slatina – Olt).
Arbitru: Bogdan Dumitrache (Bucureşti). Asistenți: Daniel Vlase (Galaţi) și Marian Istrate (Buftea – Ilfov). Rezervă: Costinel Iacob (Craiova). Observator arbitri: Silviu Crângaşu (Ploieşti). Delegat joc: Viorel Lolea (Reşiţa).

CSM Slatina: P. Toroc – I. Mitran, Bărăitaru, Gherghe, C. Toma (cpt.) – Trașcu, Sil. Matei (Trică 77′) – C-tin. Radu (Riza 75′), Năstăsie (D. Toma 70′), Golofca (D. Dragu 75′) – Kayondo (Țîră 70′)
Rezerve neutilizate: Velcu – Burnea, Leață, M. Cristea
Antrenor: Daniel Oprescu

CFC Argeș: Oncescu – Borța (Tofan 67′), G. Garutti, Esteban Orozco, Briceag (cpt.) – Seto (P. Petrescu 46′), Doukoure – Y. Pîrvu (Andr. Stoica 88′), Rob. Moldoveanu (P. Dulcea 67′), Buhăcianu – Mih. Roman (Rădescu 88′)
Rezerve neutilizate: Straton – M. Tudose, Ghiocel, M. Dică
Antrenor: Nicolae Dică

Min 90+4 Final de joc la Slatina, unde CSM Slatina și Campionii FC Argeș termină partida la egalitate, scor 0-0. A doua parte a meciului a fost modestă. În prima, cele mai mari ocazii le-au avut Pîrvu, cu o minge trimisă în transversală, și Năstăsie, cu un penalty trimis în bară. Echipa lui Daniel Oprescu, cu 11 puncte și golaveraj 12-2, revine pe locul 2, devansând ACSM Reșița la golaveraj (9-5). Trupa lui Nicolae Dică ajunge la 5 puncte strânse în cinci meciuri și se află abia pe locul 16, la egalitate cu CSC Șelimbăr, care are un meci mai puțin disputat și un golaveraj mai bun 5-4 față de 2-2.
Min 90+1 Petrescu șutează bine din colțul stânga al careului, Toroc respinge de la prima bară, iar Gherghe respinge. Faza de atac continuă, mingea este respinsă din careu în fața sa, Rădescu preia cu stângul și trage cu dreptul ca în curtea școlii, cu latul, fără nerv, pe lângă bara din dreapta
Min 90 + Meciul e prelungit cu patru minute
Min 88 Ultimele schimbări la CFC Argeș. Ies Mihai Roman și Yanis Pîrvu și intră Ionuț Rădescu și Andrei Stoica
Min 88 Argeșul duce mingea în careu, iar Dulcea șutează în blocaj. Echipa lui Dică nu are nerv. Ritmul meciului este unul scăzut, de na-ți-o ție, dă-mi-o mie! Parcă echipele sunt mulțumite cu această remiză
Min 77 Încă o schimbare la Slatina, dar de ce acum, după două minute de la precedentele? Silvian Matei este înlocuit cu Atanas Trică
Min 75 Alte două schimbări la CSM Slatina, intră Robert Riza și Denis Dragu și ies Constantin Radu și Cătălin Golofca
Min 74 Triunghi de pase în flancul stâng de atac al Slatinei, Călin Toma pătrunde în careu și pasează pe jos în centru, Țîră e nemarcat, preia larg din acea poziție perfectă și înainte să șuteze este blocat
Min 70 La CSM Slatina, ies Mahadi Kayondo și Ionuț Năstăsie și intră Cătălin Țîră și Dorin Toma
Min 67 La CFC Argeș, intră Costinel Tofan și Patrick Dulcea și ies Florin Borța și Robert Moldoveanu. Arbitrul decide să primită echipele pentru a se hidrata
Min 65 Kayondo recuperează din fața lui Esteban Orozco, în fața careului, poate scăpa spre poartă, singur, dar Garruti întinde un picior și ciupește balonul, salvându-și coechipierul și echipa
Min 46 S-a reluat jocul
Min 46 La pauză, Petrișor Petrescu intră în locul lui Takayuki Seto
Min 45+2 Pauză la Slatina, unde CSM Slatina și CFC Argeș sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă parte dominată de gazde și în care marile ocazii le-au avut Pîrvu, cu o minge trimisă în transversală, și Năstăsie, cu un balon trimis în bara din dreapta, din penalty
Min 45+2 Ionuț Năstăsie bate penalty-ul în dreapta, Oncescu sare acolo, dar nu intervine, balonul atinge pământul și lovește bara și apoi revine în joc, iar arbitrul fluieră finalul primei reprize
Min 45+1 Kayondo primește mingea în față și scapă singur în dreapta, de pe linia de 16 meri centrează pe jos în centru, Golofca nu ajunge mingea la 6 metri, din alunecare, dar o preia Constantin Radu în stânga. Acesta preia cu dreptul și este faultat la 11 metri ușor lateral de Oncescu, ieșit la întâmpinare și sărit să rețină la picioarele mijlocașului
Min 45 + Prima repriză este prelungită cu două minute
Min 37 Borța schimbă direcția, în dreapta, Yanis Pîrvu preia, merge înspre dreapta, apoi se întoarce, trece de Călin Toma și trage cu stângul de pe linia de 16 metri, din centru, iar mingea lovește transversala și revine în joc
Min 28 ||| Golofca pătrunde în dreapta, iar pe linia careului cade după ce este lovit în picior de Doukoure, fără ca argeșeanul să atingă balonul, acesta ducându-se în față, afară. Arbitrul central, departe de fază, dar probabil și în urma discuției cu asistentul Vlase îi acordă cartonaș galben pentru simulare lui Cătălin Golofca. Poate mijlocașul a picat prea ușor, a căutat acest penalty, dar intervenția lui Doukoure a fost imprudentă, la piciorul adversarului
Min 26 Pauză de hidratare
Min 24 Fază frumoasă a oltenilor, mingea e trimisă în dreapta, la Mitran, care centrează pe jos în fața porții, însă Năstăsie nu a ajuns de puțin balonul la prima bară
Min 22 ||| Takayuki Seto faultează prin alunecare, pe Golofca, și primește primul cartonaș galben al meciului
Min 20 Borța centrează dintr-o lovitură liberă de la 23 de metri ușor lateral stânga, trimite în centrul careului, iar Esteban Orosco deviază cu capul din 7-8 metri, pe spate, peste poartă. Slatina e în continuare cea care are mai mult posesia
Min 12 Trașcu execută o lovitură liberă de la 25 de metri central, cu dreptul, peste poarta lui Oncescu. Slatina domină începutul de meci, însă fără să aibă ocazii
Min 1 A început partida de la Slatina, unde sunt prezenți și câteva zeci de suporteri ai echipei din Pitești
Portarii celor două echipe care joacă acum, Paul Toroc, respectiv Denis Oncescu, ambii în vârstă de 20 de ani, sunt convocați de Curelea la naționala U20 a României
Patrick Dulcea, unul dintre cei mai buni jucători ai Argeșului în meciul cu Corvinul, din Cupa României, este lăsat din nou pe bancă de Nicolae Dică. El a jucat în campionat în trei meciuri în primele patru etape, doar 21 de minute. Nici Mario Tudose, titular în sezonul trecut, nu primește șanse de la Dică. Tudose, convocat de Costin Curelea la naționala U20, are un singur meci jucat în primele patru etape la CFC Argeș. A fost integralist în 0-0 cu Steaua.
♦Căpitanul Slatinei, Cătălin Doman, nu este în lot la acest meci, după ce s-a accidentat în partida trecută din campionat, în 5-0 la Buftea cu AFC Câmpulung Muscel. Mijlocașul are o ruptură fibrilară și oltenii speră să-l recupereze în această perioadă de pauză în care va intra Liga 2. Doman e golgheterul Slatinei, dar și al campionatului Ligii 2, cu 6 goluri marcate în primele patru etape. Banderola de căpitan la acest joc a primit-o Constantin Toma
Marius Briceag poartă banderola de căpitan a CFC Argeș, fiindcă Costinel Tofan, principalul căpitan, este acum pe bancă, pentru prima dată în acest sezon de Liga 2

Două jocuri sunt programate duminică, 1 septembrie 2024, în campionatul Ligii 2, în etapa a 5-a a sezonului regular, iar ambele încep înainte de ora de prânz.

De la ora 11:00 debutează partida de la Slatina, de pe stadionul 1 Mai, dintre CSM Slatina și Campionii FC Argeș, iar o jumătate de oră mai târziu, de la ora 11:30, începe partida de la Hunedoara, de pe stadionul ”Michael Klein”, dintre Corvinul și Ceahlăul Piatra Neamț.

CSM Slatina are șase puncte în plus în fața CFC Argeș înaintea meciului direct

Jocul de la Slatina le aduce față în față pe echipele clasate în acest moment pe locurile 3, respectiv 16.

CSM Slatina are 10 puncte acumulate în patru jocuri, în care a înregistrat trei victorii și un egal și are cel mai bun golaveraj din campionat: 12-2.

Echipa lui Daniel Oprescu vine după un eșec la lovituri de departajare în fața formației din Liga 3 Agricola Borcea, în Play-off-ul Cupei României, după 1-1 înregistrat în cele 90 de minute de joc și 2-2 după reprizele de prelungiri. În campionat, ultimul rezultat este scorul sezonului, 5-0 la Buftea contra AFC Câmpulung Muscel. Oltenii au câștigat chiar ultimele lor trei jocuri din Liga 2, depășind cu 3-0 Ceahlăul, la Piatra Neamț, și cu 3-1 Viitorul Pandurii, la Slatina.

CFC Argeș are doar 4 puncte strânse tot în patru jocuri. Are o victorie, un egal și două înfrângeri, cu golaverajul 2-2 fiind pe locul 16.

Formația pregătită de Nicolae Dică vine după un 2-0 acasă contra Corvinul, în Play-off-ul Cupei României, iar în campionat a pierdut ultimele două jocuri, 0-1 la FC Bihor și 0-1 acasă cu FK Miercurea Ciuc.

Corvinul e la abia al doilea meci în acest sezon de Liga 2, Ceahlăul a echilibrat cu două victorii cele două eșecuri din debutul campionatului

În schimb, la Hunedoara se întâlnesc ultima clasată Corvinul, cu 0 puncte acumulate într-un meci, și Ceahlăul, formație aflată pe locul 14, cu 6 puncte, cu golaveraj 5-6, fiind la acest capitol sub CS Afumați (6-4) și Chindia (5-5), echipe cu același număr de puncte.

Situația Corvinului este una specială, deținătoarea Cupei României în sezonul trecut având primele trei jocuri din campionat amânate pentru a se putea concentra la acel moment la partidele din cupele europene pe care le-a disputat. Din acest motiv are un singur meci disputat în Liga 2 în actualul sezon, eșecul 0-2 la FC Voluntari, deși ea are deja zece partide oficiale, dintre care șapte la un nivel mult mai mare decât cel al campionatului ligii secunde.

Trupa lui Florin Maxim vine după un eșec dureror, 0-2 la Mioveni cu CFC Argeș, în Play-off-ul Cupei României, astfel că a ieșit prematur din competiția pe care în sezonul trecut a câștigat-o din postura de divizionară secundă.

De partea cealaltă, Ceahlăul trece printr-o perioadă bună, cu patru victorii la rând, după ce sezonul l-a început prost, cu două eșecuri cu câte trei goluri primite încă din prima repriză.

Ultimul meci disputat de nemțeni este cel din Platy-off-ul Cupei, unde au trecut cu 2-0 de formația din Liga 4 CSM Pașcani. În campionat, echipa antrenată de italianul Marco Veronese a trecut cu 2-0, pe teren propriu, de CS Mioveni. Anterior, în deplasarea de la Chiajna, Ceahlăul s-a impus cu scorul de 2-0 în fața Concordiei.