Rezultatele meciurilor retur ale barajului de promovare în Liga 3. Vezi cele 21 de campioane județene care urcă un eșalon

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 Jun. 2015, 13:55 Actualizat: 29 Jun. 2015, 20:00 Ligi județene
Rezultatele meciurilor retur ale barajului de promovare în Liga 3.  Vezi cele 21 de campioane județene care urcă un eșalon

Sâmbătă, după ora 17:30, se vor stabili cele 21 de campioane județene care iau drumul Ligii 3, asta după ce vom afla rezultatele finale ale meciurilor retur ale barajului de promovare. Primele trei sunt cunoscute deja, Luceafărul Oradea (AJF Bihor), Atletico Vaslui (AJF Vaslui) și CSM Oltenița (AJF Călărași), deoarece adversarii lor, Potaissa Turda (AJF Cluj), Sport Club II Bacău (AJF Bacău) și FC Chitila (AMF București), nu au avut bani să se înscrie la acest baraj, astfel că au fost sancționate de Comisiei de Disciplină și Etică a FRF cu neprogramarea.

Meciurile tur ale barajului de promovare în Liga 3 s-au desfășurat sâmbăta trecută, iar rezultatele, marcatorii, cronicile și reacțiile pot fi urmărite AICI. În urma rezultatelor de săptămâna trecută CNS Cetate Deva (HD), FC Voluntari II (IF), CS Universitatea II Craiova (DJ), Petrolistul Boldești (PH) și ASU Politehnica Timișoara (TM) sunt ca și promovate.

Din acest sezon, cele 41 de campioane de județ din România și câștigătoarea Ligii a IV-a București vor lupta pentru promovarea în Liga a 3-a într-un sistem nou. Vor fi 21 de meciuri în care se va juca tur-retur, fiecare echipă urmând a evolua o dată pe teren propriu. Până acum, cluburile participante la acest baraj ajungeau în cel de-al treilea eșalon după ce jucau un singur meci, pe teren neutru. Acum, fiecare va avea avantajul stadionului propriu și are șansa de a redresa ce inițial a stricat, dacă e cazul.

INFO: În situația în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menține (la puncte și golaveraj), se va lua în considerare numărul mai mare de goluri marcate în deplasare, fiind declarată câștigătoare echipa cu cel mai bun golaveraj. Dacă și în aceste condiții egalitatea persistă, jocul se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele, dar cu o pauză de 5 minute acordată la terminarea celor 90 de minute de joc. În cazul în care egalitatea se menține și după reprizele de prelungire, echipa câștigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul  de pedeapsă, în conformitate cu Legile Jocului.

Altfel, Comisia Centrală a Arbitrilor a anunțat stadioanele, arbitrii și observatorii pentru meciurile retur ale barajului.

Iată programul meciurilor:

– după loviturile de departajare –

BUCOVINA II POJORÂTA (SV) – INTER DOROHOI (BT) 2-3 după penalty-uri, 0-0 după 120 de minute (0-0 în tur) / CRONICĂ‚
Stadion: Municipal (Vatra Dornei – Suceava);
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș – Mureș);
Asistenți: Ovidiu Arușoaie (Piatra Neamț – Neamț) și Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamț – Neamț);
Observatori: Traian Marchiș (Baia Mare – Maramureș) și Daniel Scânteie (Bacău).

â–ºAu înscris de la 11 metri: Irimia, Gherine / Negruț, Timofte, Netbay
â–ºAu ratat de la 11 metri: Ivan, Lazăr / Mandache, Jităreanu


 

– după 90 de minute –

PROGRESUL PECICA (AR) – PERFORMANȚA IGHIU (AB) 0-5 (1-1 în tur)
Stadion: Progresul (Pecica – Arad);
Arbitru: Marius Omuț (Oradea – Bihor);
Asistenți: Ovidiu Timar (Marghita – Bihor) și Ciprian Fiter (SânMartin – Bihor);
Observatori: Ion Mureșan (Timișoara – Timiș) și Viorel Vancea (Oradea – Bihor).

â–ºMarcatori: S. Turuș (22 – penalty, 41), David (28, 67), Potopea (58 – penalty)

UNIREA BASCOV (AG) – FC ANINOASA (DB) 1-2 (1-2 în tur) / CRONICĂ‚
Stadion: Comunal (Bascov (Hanul Valea Usrului) – Argeș);
Arbitru: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea);
Asistenți: Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea) și Marian Truță (Sirineasa – Vâlcea);
Observatori: Ștefan Poenaru și Olivian Capra (ambii din București).

â–ºMarcatori: Boboacă (88) / Moțoi (42), A. Matei (73 – autogol)

VIITORUL UNGHENI (MS) – ÎNFRĂ‚ȚIREA AGROMEC HĂ‚RMAN (BV) 4-6 (0-2 în tur) / CRONICĂ‚
Stadion: Baza Sportivă Viitorul (Ungheni – Mureș);
Arbitru: Ovidiu Petru Oprea (Ploiești – Prahova);
Asistenți: Joszef Peter (Sfântu Gheorghe – Covasna) și Gabriel Ion Cătană (Târgoviște – Dâmbovita);
Observatori: Patrițiu Abrudan (Cluj-Napoca – Cluj) și Ivan Toma (Bistrița – Bistrița Năsăud).

â–ºMarcatori: L. Pop (40), Stoica (49), Crișan (56, 65) / Szabo (5), Damian (7), Strătilă (15,30), Feraru (70), I. Popa (85)

AVÂNTUL VALEA MĂ‚RULUI (GL) – OLIMPIA RÂMNICU SĂ‚RAT (BZ)  0-6  (1-1 în tur) / CRONICĂ‚
Stadion: Comunal Valea Mărului (Galați);
Arbitru: Marius Chițu (Târgoviște – Dâmbovita);
Asistenți: Adrian Vornicu (Iași) și Ciprian Iovu (Botoșani);
Observatori: Ionuț Borcan (Ploiești – Prahova) și Sorin Cojocaru (București).

â–ºMarcatori: Cl. Ionescu (3 – penalty, 49, 72), Nicola (27), M. Vișan (38, 58)

GRANITUL BABADAG (TL) – VIITORUL II CONSTANȚA (CT) 1-5  (0-2 în tur) / CRONICĂ‚
Stadion: Granitul (Babadag – Tulcea);
Arbitru: Cătălin Marian Pană (București);
Asistenți: Aurelian Țoie și Nicolae Mătăoanu (ambii din București);
Observatori: Aurelian Simion (Pitești – Argeș) și Aurel Ionescu (București).

â–ºMarcatori: Cr. Pantelie (75) / Al. Cicâldău (12), R. Marin (32, 71), G. Tudoran (34), Cr. Ene (90+1)

CS NEMERE (CV) – AFC ODORHEIU SECUIESC (HR)  0-6   (1-1 în tur)
Stadion: Comunal (Ghelința – Covasna);
Arbitru: Adrian Illyeș (Ploiești – Prahova);
Asistenți: Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova) și Constantin Mihai Cantemir (Făgăraș – Brașov);
Observatori: Florin Hîncu (Brașov) și Valeriu Ibris (Buzău).

â–ºMarcatori: Dolțea (13, 78), Szocs (31), E. Tamas (34, 69), Balazsi (88)

GILORTUL TÂRGU CĂ‚RBUNEȘTI (GJ) – CNS CETATE DEVA (HD) 1-3 (2-8 în tur) / CRONICĂ‚
Stadion: Gilortul (Târgu Cărbunești – Gorj);
Arbitru: Robert Avram (Pitești – Argeș);
Asistenți: Mihai Marian Ionescu și Nicușor Marin (ambii din Suseni – Argeș);
Observatori: Iulian Spătaru (Timișoara – Timiș) și Adrian Radu Baghiu (Reșița – Caraș Severin).

â–ºMarcatori: Brandibur (90) / Boloș (22), Pribac (35, 80)

ARSENAL MALU (GR) – FC VOLUNTARI II (IF) 0-3  (1-6 în tur)
Stadion: Comunal (Malu – Giurgiu);
Arbitru: Marius Naidin (Pitești – Argeș);
Asistenți: Romică Bîrdeș și Lucian Tănase (ambii din Pitești – Argeș);
Observatori: Adrian Vidan (București) și Viorel Nicolescu (Videle – Teleorman).

â–ºMarcatori: Clatinici, Stan (două goluri)

VOINȚA CETATE (BN) – FOTBAL COMUNA RECEA (MM) 3-2   (1-3 în tur)
Stadion: Comunal (Cetate – Bistrița Năsăud);
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș – Brașov);
Asistenți: Dan Lucian Ilieș (Brașov) și Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca – Cluj);
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca – Cluj) și Aurel Daicu (Suceava).

â–ºMarcatori: R. Petrean (3), Ct. Bucur (61), Cl. Ștețco (87) / Morar (), ()

PANDURII CERNEȚI (MH) – CS UNIVERSITATEA II CRAIOVA (DJ) 0-8 (0-4 în tur) / CRONICĂ‚
Stadion:  Termo (Drobeta Turnu Severin – Mehedinți);
Arbitru: Nicolae Cătălin Botaș (Timișoara – Timiș);
Asistenți: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj – Timiș) și Bogdan Gheorghioiu (Timișoara – Timiș);
Observatori: Cornel Corocan și Adrian Cocoș (ambii din Reșița – Caraș Severin).

â–ºMarcatori: Sin (2), Jurj (14, 72, 80), A. Burlacu (67), V. Georgescu (82), Ad. Cîrstea (84), L. Popescu (90+2 – penalty)

SPERANȚA RĂ‚UCEȘTI (NT) – UNIREA MIRCEȘTI (IS) 1-1   (2-1 în tur)
Stadion: Comunal Răucești (Răucești – Neamț);
Arbitru: Laurențiu Ionașcu (Buzău);
Asistenți: Vasile Dan Popescu (Buzău) și Cristian Voicu (Focșani – Vrancea);
Observatori: Silviu Veronel Ioan (Galați) și Gabriel Flaviu Pop Ion (Bacău).

â–ºMarcatori: Zavate (53) / (42)

AS MILCOV (OT) – SPORTING TURNU MĂ‚GURELE (TR) 1-3  (0-2 în tur)
Stadion:  IPA Metalurgistul (Slatina – Olt);
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș);
Asistenți: Cosmin Vătămanu și Ionuț Traian Neacșu (ambii din București);
Observatori: Andrei Ioniță (București) și Oleg Iacomi (Pitești – Argeș).

â–ºMarcatori: Alexie (79) / Mitran (18), Cr. Ilie (22), Teleoacă (45)

UNIREA FIERBINȚI (IL) – PETROLISTUL BOLDEȘTI (PH) 0-3  (0-3 în tur) / CRONICĂ‚
Stadion: Comunal Fierbinți (Fierbinți Târg – Ialomița);
Arbitru: Cristian Georgescu (București);
Asistenți: Adrian Ionescu (Târgoviște – Dâmbovita) și Mihăiță Necula (București);
Observatori: Ion Olteanu și Dan Ionescu (ambii din București).

â–ºMarcatori: Cioc (18), Micu (68), G. Stoica (88)

LUCEAFĂ‚RUL BĂ‚LAN (SJ) – OLIMPIA II SATU MARE (SM) 5-2  (1-2 în tur) / CRONICĂ‚
Stadion: Dumbrava (Gâlgău Almașului – Sălaj);
Arbitru: Denis Haidiner (Hunedoara);
Asistenți: Cristian Ștefan Petrean și Alin Gabriel Saraol (ambii din Deva – Hunedoara);
Observatori: Lorant Szanto (Târgu Mureș – Mureș) și Iosif Cavai (Cluj-Napoca – Cluj).

â–ºMarcatori: M. Bobe (29 – penalty, 63, 70 – penalty), A. Teglaș (56), F. Porumb (89) / P. Pop (15), Cădar (21)

VOINȚA LUPAC (CS)ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA (TM) 2-1 (1-5 în tur) / CRONICĂ‚ / Boiangiu
Stadion: Comunal Lupac (Lupac – Caraș Severin);
Arbitru: Vladimir Andrei Nagy (Aiud – Alba);
Asistenți: Daniel Popa și Florin Potora (ambii din Aiud – Alba);
Observatori: Marian Ezaru (Craiova – Dolj) și Sorin Sergiu Găman (Târgu Jiu – Gorj).

â–ºMarcatori: Târbăț (73), Creangă (90+2) / Budur (54)

FLACĂ‚RA HOREZU (VL) – MĂ‚GURA CISNĂ‚DIE (SB) 1-2 (0-0 în tur) / CRONICĂ‚
Stadion: Treapt (Horezu – Vâlcea);
Arbitru: Dorin Petru Voina (Reșița – Caraș Severin);
Asistenți: Chițoiu Andrei Nicolae și Cristian Gabriel Drăguț (ambii din Timișoara – Timiș);
Observatori: Eduard Dumitrescu (Pitești – Argeș) și Ilie Luca (Brașov).

â–ºMarcatori: I. Vladu (26 – penalty) / I. Petrescu (4), Bâră (33)

CS PANCIU (VN) – VICTORIA TRAIAN (BR)    6-3   (1-1 în tur) / CRONICĂ‚
Stadion: Orășenesc (Panciu – Vrancea);
Arbitru: Claudiu Cornel Marcu (Constanța);
Asistenți: Florin Alexandru Vișan (Galați) și Daniel Vlase (Slobozia Conachi – Galați);
Observatori: Cristian Nica (Ploiești – Prahova) și Bogdan Constantin Buhuș (Bârlad – Vaslui).

â–ºMarcatorii: M. Predoiu (7, 9, 40, 90), Fl. Ciubotaru (32), M. Bucur (80) / Martinescu (44, 50), Olmaz (47)

LUCEAFĂ‚RUL ORADEA (BH) – POTAISSA TURDA (CJ) nu se dispută / CITEȘTE AICI motivul
ATLETICO VASLUI (VS) – SPORT CLUB II BACĂ‚U (BC) nu se dispută / CITEȘTE AICI motivul
CSM OLTENIȚA (CL) – FC CHITILA (B) nu se dispută / CITEȘTE AICI motivul

*echipele trecute cu roșu au promovat în Liga 3.

Rezultatele, marcatorii, cronicile și reacțiile meciurilor tur ale barajului de promovare în Liga 3


 

Liga2.ro vă prezintă REGULAMENTUL PRIVIND ORGANIZAREA ȘI DESFĂ‚ȘURAREA JOCURILOR DE BARAJ PENTRU PROMOVAREA ÎN LIGA A 3-A, CAMPIONATUL EDIȚIEI 2015 / 2016:

1. Conform Hotărârii Comitetului Executiv din 23 aprilie 2014, promovează din Liga a 4-a în Liga a 3-a, campionatul ediției 2015/2016, cele 21 de echipe câștigătoare ale jocurilor de baraj dintre cele 42 campioane declarate de AJF/AMFB. Jocurile se desfășoară în sistem eliminatoriu, tur-retur, pe terenurile fiecărei echipe, la data de 20 iunie 2015 și 27 iunie 2015 cu începere de la ora 17.30.

2. Au dreptul să participe la jocurile de baraj numai echipele aparținând structurilor sportive cu personalitate juridică sau care fac dovada depunerii actelor pentru obținerea Certificatului de Identitate Sportivă (CIS).

3. În situația în care după disputarea celor două jocuri egalitatea se menține (la puncte și golaveraj), se va lua în considerare numărul mai mare de goluri marcate în deplasare, fiind declarată câștigătoare echipa cu cel mai bun golaveraj. Dacă și în aceste condiții egalitatea persistă, jocul se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele, dar cu o pauză de 5 minute acordată la terminarea celor 90 de minute de joc. În cazul în care egalitatea se menține și după reprizele de prelungire, echipa câștigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul  de pedeapsă, în conformitate cu Legile Jocului.

4. Sancțiunile care decurg din cumulul de cartonașe galbene primite de jucători în campionatul Ligii a 4-a nu acționează în meciurile de baraj, menținându-se numai suspendările aplicate pentru alte abateri disciplinare (cartonaș roșu).

5. Asociațiile județene de fotbal, respectiv, AMFB, sunt obligate să comunice FRF – Direcția Competiții, în scris, până la data de 15 iunie 2015, echipele calificate pentru a participa la jocurile de baraj, precum și copia Certificatului de Identitate Sportivă al clubului / bonului de înregistrare a documentației la M.T.S.

6. Cluburile ale căror echipe s-au calificat la jocurile de baraj au obligația să depună la FRF, până la data de 17 iunie 2015, tabele nominale cuprinzând jucătorii care participă la jocul de baraj, tabele care vor cuprinde următoarele date:
a) Numele și prenumele jucătorilor, data și locul nașterii;
b) Numărul carnetului de legitimare/ licenței;
c) Tabelul va fi semnat și ștampilat  de reprezentantul legal al clubului;
d) Confirmarea  făcută de asociația județeană de fotbal competentă din care rezultă că jucătorii din tabel au drept de joc pentru echipa respectivă, au viză anuală pe 2015 și viză medicală valabilă (conform art.9 din RSTJF – viză medicală aplicată la Cabinete de Medicină Sportivă).
e) Confirmarea asociației județene de fotbal cu privire la achitarea sumei prevăzute la punctul 9 lit. a.

7. În jocurile de baraj sunt aplicate următoarele reguli:
a) pot fi efectuate maxim 4 înlocuiri de jucători;
b) nu este obligatorie folosire a jucătorilor juniori sau a jucătorilor sub 21 de ani;
c) identificarea jucătorilor (seniori/juniori) se face numai cu carnetul de legitimare sau licența;
d) ambele echipe sunt obligate să se prezinte la teren cu două seturi de echipament de culori diferite;
e) echipa organizatoare a meciului tur se stabilește prin tragere la sorți, returul urmând să se desfășoare pe terenul celeilalte echipe care va avea calitatea de organizatoare.

8. Cheltuielile necesare pentru organizarea jocurilor de baraj vor fi suportate de echipa gazdă a fiecărui joc, inclusiv cheltuieli cu arbitrii și observatorii (baremuri de arbitraj / observare) în valoare de 3.000 lei; baremurile sunt corespunzătoare Ligii a 3-a;

9. Cluburile cu echipe participante la jocurile de baraj sunt obligate:
a) Să achite AJF la care sunt afiliate, până la data de 15 iunie 2015, suma de 3.000 lei, reprezentând cheltuielile cu arbitrii, observatorii. Nerespectarea acestei obligații conduce la neprogramarea echipei clubului în cauză la jocul de baraj și la pierderea jocului prin forfait;
b) Să asigure toate condițiile prevăzute de ROAF pentru organizarea unui joc oficial;
c) Stadionul pe care se va desfășura jocul de baraj trebuie să fie omologat cel puțin pentru nivelul Ligii a 4-a.

10. Au drept de joc la jocurile de baraj jucătorii legitimați sau transferați cu cel puțin șase etape înainte de terminarea returului campionatului Ligii a 4-a.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 29 Jun. 2015, 13:55 Actualizat: 29 Jun. 2015, 20:00 Ligi județene
Pe aceeași temă