Primul succes în Liga 2 pentru Nicolae Dică. Tripla lui Blejdea a decis meciul de la Snagov

Octavian Vasilescu 11 Aug. 2019, 16:47 Campionat

Echipa antrenată de Nicolae Dică, Campionii FC Argeș, a învins categoric Sportul Snagov, duminică, scor 3-0. Golurile piteștenilor au fost înscrise de Andrei Blejdea, atacant adus în această vară de la Pandurii Târgu Jiu.

Chiar dacă stadionul din Ghermănești se află lângă o pădure, cele 35 de grade le-au făcut viața grea jucătorilor. În ciuda căldurii apăsătoare, Campionii FC Argeș a reușit să câștige cu 3-0, grație unei triple a lui Andrei Blejdea. Toate golurile au fost marcate după pauză. În prima repriză, Năstăsie, Șerban, Buhăescu, Șerbănică și Blejdea au ratat ocazii importante. Portarul gazdelor, Vreme, a fost chiar salvat de bară în finalul primei părți.

După reluarea jocului, băieții lui Nicolae Dică s-au dezlănțuit. Blejdea a lovit în minutele 52, 73 și 78, reușind să-i administreze lui Vivi Răchită a doua înfrângere din acest sezon. În prima etapă, Snagovul a pierdut la Severin, cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu (1-2).

Pentru Campionii FC Argeș urmează meciul cu „U” Cluj, program sâmbătă, la ora 15:30, la Pitești. Sportul Snagov joacă sâmbătă, de la ora 11:00, la SCM Gloria Buzău.

SPORTUL SNAGOV – CAMPIONII FC ARGEȘ  0-3
Andrei Blejdea 52′, 73′, 78′

Vreme – Ad. Neacșu, G. Apostol, Poștoarcă, C. Novac – Răileanu, Iul. Roșu (Cubleșan 74′), Ad. Stoica (cpt) – Safsaf, Mirică (Al. Rusu 56′), R. Bucur (Iul. Ilie 71′)
Rezerve neutilizate: Micle – Ristea, Ghidurea, Dorobanțu
Antrenor: Valeriu Răchită

Agachi – Dănescu, Vișa, Șerbănică, Mușat – Andr. Panait, I. Șerban – Nini Popescu, I. Năstăsie (cpt.)(Matiș 79′), Blejdea (Brînzan 83′) – Buhăescu (Ct. Barbu 74′)
Rezerve neutilizate: Ducan – Motroc, Szecui, Oancea
Antrenor: Nicolae Dică

Stadion: Voința (Ghermănești – Ilfov); Arbitru: Florin Costin Dan (Chirnogi); Asistenți: Florin Iacob (Constanța) și Erchian Ionuș (Medgidia); Rezervă: Ana Maria Terteleac (Berceni – Ilfov); Observatori: Liviu Seceanu (Galați) și Mihai Basarab (Slobozia).