Liga 3, restanțe | Viitorul Constanţa 2 a spulberat CSM Oltenița, CSO Cugir a ratat șansa de a ierna pe primul loc. Ştiinţa Miroslava revine în fotoliul Seriei 1, iar CA Oradea câștigă derby-ul cu Luceafărul

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 18 Nov. 2020, 19:17 Liga 3

Campionatul Ligii 3 și-a încheiat weekendul trecut etapele programate în acest an 2020. Ultima a fost runda a 10-a, a doua a returului, urmând ca sezonul regular să se reia la mijlocul lunii martie 2021.

Însă, din această primă parte a sezonului actual au rămas câteva meciuri restante de disputat. Astăzi, de la ora 14:00, sunt programate să se desfășoare nu mai puțin de zece partide restante din etapa a 9-a a Ligii 3, pe lângă CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Sporting Juniorul Vaslui, care nu s-a disputat nici la reprogramare, acum din cauza echipei vasluiene.

45 de goluri înscrise în cele zece meciuri restante din etapa a 9-a a Ligii 3

Cele mai puține goluri s-au marcat în derby-ul Bihorului. CA Oradea a câștigat în deplasare, la Sânmartin, cu 1-0, cu Luceafărul Oradea. Un al doilea succes ”scurt” a fost cel al echipei Sporting Roşiori, cu 2-0, acasă la Universitatea Craiova 2.

În rest, în celelalte partide, s-au înscris între trei și opt goluri.

Victoria zilei a obținut-o Viitorul Constanţa 2, 7-1 cu CSM Olteniţa, iar poate cel mai spectaculos joc a fost CSO Cugir – Sănătatea Cluj 3-3.

În total, în cele zece meciuri disputate astăzi s-au înregistrat patru victorii ale gazdelor, un egal și cinci succese ale oaspeților.

Ştiinţa Miroslava a revenit pe locul 1 în Seria 1, CSO Cugir a ratat șansa de a ierna pe primul loc în Seria 9, iar Luceafărul Oradea e ultima clasată în Seria 10

În urma acestor rezultate, situația în clasament a echipelor care au jucat în meciurile restante de astăzi este următoarea: Ştiinţa Miroslava (locul 1 Seria 1, 22 puncte), CSM Paşcani (locul 10 Seria 1, 2 puncte), Viitorul Constanţa 2 (locul 4 Seria 3, 17 puncte), CSM Olteniţa (locul 10 Seria 3, 4 puncte), AFC Odorheiu Secuiesc (locul 7 Seria 5, 10 puncte), AFC Astra 2 (locul 5 Seria 5, 13 puncte), ACSO Filiaşi (locul 1 Seria 6, 21 puncte), Petrolul Potcoava (locul 9 Seria 6, 8 puncte), Universitatea Craiova 2 (locul 8 Seria 6, 8 puncte), Sporting Roşiori (locul 2 Seria 6, 18 puncte), Fortuna Becicherecu Mic (locul 10 Seria 8, 1 puncte), Progresul Pecica (locul 4 Seria 8, 17 puncte), Industria Galda (locul 10 Seria 9, 4 puncte), CS Ocna Mureş (locul 9 Seria 9, 6 puncte), CSO Cugir (locul 2 Seria 9, 23 puncte), Sănătatea Cluj (locul 5 Seria 9, 14 puncte), Unu Fotbal Club Gloria (locul 5 Seria 10, 14 puncte), Sportul Şimleu Silvaniei (locul 6 Seria 10, 12 puncte), Luceafărul Oradea (locul 10 Seria 10, 1 punct) și CA Oradea (locul 3 Seria 10, 17 puncte).

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Meciurile și rezultatele restanțelor din Liga 3:

Seria 1, etapa 9

miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
Ştiinţa Miroslava – CSM Paşcani 4-0
Robert Asăvoaei (25, 55), Alexandru Florean (36 – penalty), Irinel Popescu (89)
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Sporting Juniorul Vaslui nu s-a disputat nici la reprogramare.
Sporting Juniorul Vaslui are două cazuri pozitive la COVID-19, iar DSP Vaslui nu i-a permis să facă deplasarea. Fiindcă meciul nu s-a desfășurat prima dată din cauza problemelor pe care le-a avut CSM Ceahlăul cu noul coronavirus, echipa nemțeană va pierde această partidă la ”masa verde”, conform regulamentului FRF. 

Seria 3, etapa 9

miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
Viitorul Constanţa 2 – CSM Olteniţa  7-1
Luca Andronache (4, 59), Ștefan Bodișteanu (12, 36), Constantin Grameni (38), Ianis Malama (85), Robert Voicu (89) / Gabriel Zane (79)

Seria 5, etapa 9

miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
AFC Odorheiu Secuiesc – AFC Astra 2 1-2
Barna Vekas (52) / Gabriel Șerban (9 – penalty), Alexandru Duminică (35)

Seria 6, etapa 9

miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
ACSO Filiaşi – Petrolul Potcoava 5-0
Cătălin Manolache (3 – penalty), Eduard Dina (33 – penalty), Ionuț Tătaru (81), Alexandru Fotescu (86), Dragoș Săulescu (90)
Universitatea Craiova 2 – Sporting Roşiori 0-2
Ernest Emmanuel (32, 55)

Seria 8, etapa 9

miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
Fortuna Becicherecu Mic – Progresul Pecica 3-5
David Periat (59), Demetris Cristodulo (78), Alexandru Prodana (88) / Petre Rădulescu (2), Dan Puie (38), Cristian Țugulescu (62), Bogdan Bozian (66)

Seria 9, etapa 9

miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
Industria Galda – CS Ocna Mureş 1-3
Alexandru Cioară (42 – penalty) / Carlos Lazăr (17), Tudor Cristea (51), Darius Șumblea (90+3)
CSO Cugir – Sănătatea Cluj  3-3
Paul Păcurar (60 – penalty), Marius Lupu (71), Alin Dohotariu (90+6) / Rareș Urcan (15), Raul Ciupe (22), Cosmin Tilincă (75)

Seria 10, etapa 9

miercuri, 18 noiembrie 2020, ora 14:00
Unu Fotbal Club Gloria – Sportul Şimleu Silvaniei 3-1
Sandu Bococi (15 – penalty), Marius Curtuiuș (20), Bogdan Milandru (32) / Marius Ceaca (87)
Luceafărul Oradea – CA Oradea 0-1
Andrei Iacob (86)

Încă opt meciuri restante mai sunt de disputat în Liga 3 din prima parte a sezonului

În 2020, în Liga 3, se vor mai juca alte opt partide, rămase restante din etapa a 10-a: CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Paşcani (Seria 1), Recolta Gheorghe Doja – CSM Olteniţa (Seria 3), Unirea Bascov – Sporting Roşiori, Vediţa Coloneşti – Petrolul Potcoava (ambele din Seria 6), Industria Galda – Avântul Reghin (Seria 9), Unu Fotbal Club Gloria – CSM Satu Mare, CSC Sânmartin – Sportul Şimleu Silvaniei și SCM Zalău – CA Oradea (toate trei din Seria 10).

Acestea sunt programate în acest weekend, sâmbătă și duminică, 21, respectiv 22 noiembrie, de la ora 14:00.

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Foto: Știința Miroslava, Academia Hagi, Laszlo Beliczay (Szekelyhon) și Lucian Danciu

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 18 Nov. 2020, 19:17 Liga 3
Pe aceeași temă