Liga 3, restanțe | Flacăra Horezu n-a avut milă și a bătut cu 8-0, ACSO Filiaşi a urcat pe primul loc în Seria 6, Unirea Dej și-a asigurat titlul de campioană de toamnă

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 11 Nov. 2020, 01:01 Actualizat: 11 Nov. 2020, 20:39 Liga 3
Liga 3, restanțe | Flacăra Horezu n-a avut milă și a bătut cu 8-0, ACSO Filiaşi a urcat pe primul loc în Seria 6, Unirea Dej și-a asigurat titlul de campioană de toamnă

Ultima etapă a turului acestui sezon de Liga 3, ediția 2020/2021, a fost programată în weekendul ce tocmai a trecut, însă nu toate meciurile din această primă parte a campionatului s-au desfășurat. Din cauza problemelor generate de COVID-19 sunt o mulțime de restanțe rămase de disputat, iar cinci dintre ele au avut loc marți, 10 noiembrie, de la ora 14:00. S-a jucat la Ocna Mureș (Soda), București (Dinamo Central), Ploiești (Astra), Clinceni (Clinceni 2 Comunal) și Horezu (Treapt).

Unirea Dej e campioană de toamnă în Seria a 9-a a Ligii 3

Într-un ultimul meci rămas restant din etapa a 7-a a Ligii 3, actualul lider, Unirea Dej, a jucat la ultima clasată CS Ocna Mureș. Clujenii n-au avut probleme în a se impune și grație celor trei puncte acumulate în urma victoriei cu 3-0 s-au distanțat în fruntea Seriei a 9-a. Acum, Unirea Dej are 24 de puncte și e la cinci puncte peste CSO Cugir, în timp ce CS Ocna Mureș a rămas cu 3 puncte și mai are o restanță de jucat.

ACSO Filiași a urcat pe locul 1 în Seria 6, Flacăra Horezu a câștigat ”doar” cu 8-0

Din etapa a 8-a s-au jucat marți patru restanțe.

Dinamo 2 a remizat pe teren propriu cu Metalul Buzău, la scorul de 2-2, după ce oaspeții au condus de două ori, iar ”câinii” mici au marcat golul care a stabilit rezultatul final la ultima fază, în prelungiri, din penalty.

Astra 2 a învins la scor de neprezentare, 3-0, echipa KSE Târgu Secuiesc, iar ACSO Filiași a înscris tot trei goluri în deplasarea de la Academica Clinceni 2, pe care a învins-o însă cu 3-1.

Scorul zilei a fost înregistrat însă la Horezu, acolo unde Flacăra nu a avut milă de FC Hermannstadt 2, pe care a bătut-o cu 8-0.

În urma acestor rezultate, situația în clasament a echipelor care au jucat în meciurile restante este următoarea: Dinamo 2 (locul 3 Seria 4, 14 puncte), Metalul Buzău (locul 6 Seria 4, 13 puncte), KSE Târgu Secuiesc (locul 4 Seria 5, 13 puncte), AFC Astra 2 (locul 6 Seria 5, 10 puncte), ACSO Filiași (locul 1 Seria 6, 18 puncte), Academica Clinceni 2 (locul 10 Seria 6, 4 puncte), Flacăra Horezu (locul 4 Seria 7, 13 puncte) și FC Hermannstadt 2 (locul 10 Seria 7, 5 puncte).

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Meciurile și rezultatele restanțelor din Liga 3:

Seria 9, etapa 7

marți, 10 noiembrie 2020, ora 14:00
CS Ocna Mureş – Unirea Dej 1-3
Claudiu Marcu (43 – penalty) / Adrian Pop (19), Mihai Kereki (32), Ionuț Rus (90)

Seria 4, etapa 8

marți, 10 noiembrie 2020, ora 14:00
Dinamo 2 – Metalul Buzău 2-2
Florin Bejan (64), Andreas Mihaiu (90+3 – penalty) / Alin Iacob (8), Andrei Badea (70)

Seria 5, etapa 8

marți, 10 noiembrie 2020, ora 14:00
AFC Astra 2 – KSE Târgu Secuiesc  3-0
Ștefan Pădureț (45), George Merloi (49), Dragoș Gheorghe (63)

Seria 6, etapa 8

marți, 10 noiembrie 2020, ora 14:00
Academica Clinceni 2 – ACSO Filiaşi 1-3
Ciprian Gliga (52) / Cosmin Calu (29), Sabin Lupu (82), Cătălin Manolache (90)

Seria 7, etapa 8

marți, 10 noiembrie 2020, ora 14:00
Flacăra Horezu – FC Hermannstadt 2 8-0
Cristian Munteanu (1, 90 – penalty), Andrei Băcilă (15 – autogol), Radu Dobrescu (45), Raul Nistor (47, 58), Răzvan Dinu (68), Cătălin Grosu (75)

Încă 6 jocuri rămase restante din etapa 8a Ligii 3, dar și 11 din runda a 9-a

Miercuri, 11 noiembrie, de la ora 14:00, sunt programate să se desfășoare celelalte șase meciuri rămase restante din etapa a 8-a a Ligii 3: Viitorul Ianca – CSM Focşani (Seria 2, etapa 8), Gloria Albeşti – Mostiştea Ulmu (Seria 3, etapa 8), Olimpic Cetate Râşnov – AFC Odorheiu Secuiesc (Seria 5, etapa 8), CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti (Seria 7, etapa 8), Progresul Pecica – Crişul Chişineu Criş (Seria 8, etapa 8) și CSM Satu Mare – SCM Zalău (Seria 10, etapa 8).

Pe lângă acestea, din etapa a 9-a au rămas restante nu mai puțin de 11 partide, care vor avea loc la mijlocul săptămânii următoare.

Aceste jocuri sunt: CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Sporting Juniorul Vaslui, Ştiinţa Miroslava – CSM Paşcani (ambele din Seria 1), Viitorul Constanţa 2 – CSM Olteniţa (Seria 3), AFC Odorheiu Secuiesc – AFC Astra 2 (Seria 5), ACSO Filiaşi – Petrolul Potcoava, Universitatea Craiova 2 – Sporting Roşiori (ambele din Seria 6), Fortuna Becicherecu Mic – Progresul Pecica (Seria 8), Industria Galda – CS Ocna Mureş, CSO Cugir – Sănătatea Cluj (ambele din Seria 9), Unu Fotbal Club Gloria – Sportul Şimleu Silvaniei și Luceafărul Oradea – CA Oradea (ambele din Seria 10).

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Foto: Lucian Danciu (Ziarul Unirea) și Octavian Cocoloș Photohraphy (Dinamo)

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 11 Nov. 2020, 01:01 Actualizat: 11 Nov. 2020, 20:39 Liga 3
Pe aceeași temă