Liga 3, restanțe | CSM Satu Mare a smuls un punct cu liderul SCM Zalău, Crişul Chişineu Criş a revenit pe primul loc în Seria 8. CSM Jiul este singura gazdă care s-a impus în cele șase jocuri reprogramate

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 11 Nov. 2020, 21:06 Liga 3

Dacă marți s-au desfășurat cinci dintre meciurile rămase restante din etapele trecute ale Ligii 3, miercuri au fost programate să se desfășoare ultimele șase partide din etapa a 8-a, nedisputate la rândul lor la data la care trebuiau să aibă loc inițial.

Tot din cauza problemelor generate de COVID-19, alte 11 jocuri au rămas restante în etapa a 9-a, ultima a turului, desfășurată în weekendul ce tocmai a trecut.

Astăzi, 11 noiembrie, s-a jucat la Ianca (Ştefan Vrăbioru), Albești (Comunal), Râșnov (Bucegi), Petroșani (Petre Libardi), Pecica (Progresul) și Satu Mare (Olimpia).

Trei victorii cu 1-0 pentru oaspeți, SCM Zalău n-a putut câștiga la Satu Mare

În trei dintre cele șase jocuri, oaspeții cu câștigat cu 1-0, CSM Focșani la Viitorul Ianca, Mostiștea Ulmu la Gloria Albești și AFC Odorheiu Secuiesc la Olimpic Cetate Râșnov.

Alte două partide s-au încheiat la egalitate. Crişul Chişineu Criş a revenit pe primul loc în Seria 8 după ce a remizat la scorul de 1-1 la Progresul Pecica.

Surpriză a fost însă la Satu Mare, acolo unde liderul SCM Zalău n-a putut câștiga partida cu penultima clasată CSM Satu Mare. Jocul s-a terminat la scorul de 3-3, după ce sălăjenii au avut 1-0 și 3-1.

Singura echipă gazdă care s-a impus în restanțele de astăzi a fost CSM Jiul Petroșani, care a trecut cu 2-1 de Gilortul Târgu Cărbunești, după ce gorjenii au avut 1-0.

Crişul Chişineu Criş a revenit pe locul 1 în Seria 8, SCM Zalău a ratat șansa să se detajeze și mai mult în fruntea Seriei a 10-a

În urma acestor rezultate, situația în clasament a echipelor care au jucat în meciurile restante de astăzi este următoarea: Viitorul Ianca (locul 5 Seria 2, 13 puncte), CSM Focşani (locul 3 Seria 2, 17 puncte), Gloria Albeşti (locul 2 Seria 3, 20 puncte), Mostiştea Ulmu (locul 8 Seria 3, 6 puncte), Olimpic Cetate Râşnov (locul 9 Seria 5, 6 puncte), AFC Odorheiu Secuiesc (locul 7 Seria 5, 10 puncte), CSM Jiul Petroşani (locul 7 Seria 7, 10 puncte), Gilortul Târgu Cărbuneşti (locul 3 Seria 7, 14 puncte), Progresul Pecica (locul 6 Seria 8, 13 puncte), Crişul Chişineu Criş (locul 1 Seria 8, 21 puncte), CSM Satu Mare (locul 9 Seria 10, 7 puncte) și SCM Zalău (locul 1 Seria 10, 21 puncte).

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Meciurile și rezultatele restanțelor din Liga 3:

Seria 2, etapa 8

miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 14:00
Viitorul Ianca – CSM Focşani 0-1
Brian Lemac (76 – penalty)

Seria 3, etapa 8

miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 14:00
Gloria Albeşti – Mostiştea Ulmu 0-1
George Dinu (23)

Seria 5, etapa 8

miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 14:00
Olimpic Cetate Râşnov – AFC Odorheiu Secuiesc  0-1
Robert Jakab (45+1)

Seria 7, etapa 8

miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 14:00
CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti  2-1
Bogdan Cuibari (59), Laurențiu Mazilu (79) / Constantin Roncea (52)

Seria 8, etapa 8

miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 14:00
Progresul Pecica – Crişul Chişineu Criş 1-1
Dan Puie (23) / Alin Pavel (27 – penalty)

Seria 10, etapa 8

miercuri, 11 noiembrie 2020, ora 14:00
CSM Satu Mare – SCM Zalău 3-3
Schwarzkopf Istvan (30), Zsiga Ervin (55 – penalty), Luca Tincău (60) / Florin Istrate (1), Alin Mutu (45+1), Raul Stanciu (48)

Încă 11 jocuri rămase restante din etapa 9-a a Ligii 3

Din acest tur de campionat al Ligii 3, din ultima etapă, a 9-a, au rămas restante nu mai puțin de 11 partide, care vor avea loc la mijlocul săptămânii următoare.

Aceste jocuri sunt: CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Sporting Juniorul Vaslui, Ştiinţa Miroslava – CSM Paşcani (ambele din Seria 1), Viitorul Constanţa 2 – CSM Olteniţa (Seria 3), AFC Odorheiu Secuiesc – AFC Astra 2 (Seria 5), ACSO Filiaşi – Petrolul Potcoava, Universitatea Craiova 2 – Sporting Roşiori (ambele din Seria 6), Fortuna Becicherecu Mic – Progresul Pecica (Seria 8), Industria Galda – CS Ocna Mureş, CSO Cugir – Sănătatea Cluj (ambele din Seria 9), Unu Fotbal Club Gloria – Sportul Şimleu Silvaniei și Luceafărul Oradea – CA Oradea (ambele din Seria 10).

Rezultate ETAPA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Foto: Pesek Attila (CSM Satu Mare), Sport Arad și Gilortul Târgu Cărbunești

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 11 Nov. 2020, 21:06 Liga 3
Pe aceeași temă