VIDEO | FC Buzău a învins SC Oțelul într-un amical disputat în Crâng, dar a încasat un gol incredibil. Alin Nica, faza meciului pentru echipa lui Dorinel Munteanu

Răzvan STÎNGĂ 20 Feb. 2022, 14:20 Liga 2

FC Buzău a trecut la limită de SC Oțelul (locul 1 în Seria 2 a Ligii a 3-a), sâmbătă, într-un amical jucat pe terenul propriu. Echipa lui Cristian Pustai a învins, cu 2-1, o formație care e printre favoritele certe la promovare din divizia a treia, ținând cont nu doar de rezultatele de până acum, ci și de investiții.

FC Buzău a marcat prin Adrian Chică-Roșă și Mihai Neicuţescu

FC Buzău a deschis repede scorul în jocul de verificare. În minutul 4, nimeni altul decât golgheterul Adrian Chică-Roșă a punctat cu mult noroc. Un corner din partea dreaptă a fost executat bine de decarul Paul Pațurcă, iar balonul l-a lovit în picior pe Chică-Roșă și a intrat în poartă.

Scorul de 1-0 s-a menținut până la pauză, iar în repriza a doua FC Buzău a rezolvat partida cu reușita din minutul 68, a lui Mihai Neicuţescu. Atacantul venit în această iarnă sub comanda lui Cristian Pustai, de la Dinamo, a marcat cu o lovitură de cap din careul mic.

Alin Nica, reușită de excepție!

Golul de onoare al formației pregătite de Dorinel Munteanu și care a și stabilit scorul final a fost marcat cu patru minute înainte de finalul timpului regulamentar. Alin Nica a reușit o cursă spectaculoasă în minutul 86, când a luat mingea de la mijlocul terenului și s-a distrat cu cinci dintre jucătorii Buzăului, printre care și portarul Cristian Avram, și a marcat ultimul gol al amicalului.

• Primul 11 al FC Buzău: Stoian – Zamfir, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu, Pațurcă, Cârstocea, Munteanu, Ciobanu, Ekollo, Chică-Roșă.
    Rezerve: Avram – Petre, Gaitan, Burlacu, Manea, Oltean, Oteliță, Keita, Neicuțescu, Kanda, Ștefan, Luis.
  • Primul 11 al SC Oțelul: Ursu – Farcaș, Sîrghi, Ghiocel, Nedelea, Adascăliței, Nistor, D. Cireș, Cisotti, Cricimar, Cîrjan.
    Rezerve: Dur-Buzoancă – Rus, Hagiu, Yabre, Tica, Neagu, Jardan, M. Cireș, Savu, Râpan, Oniciu, Nica, Green.

FC Buzău a terminat seria amicalelor și se pregătește pentru reluarea Ligii a 2-a

În privința bilanțului Buzăului din meciurile amicale, a mai jucat șase în această iarnă, câștigând patru, remizând o singură dată și pierzând un duel. Le-a întâlnit pe CSM Râmnicu Sărat (scor 5-1), Metalul Buzău (scor 5-1), Metaloglobus (scoruri 1-2 și 3-2), CSM Focșani (scor 2-2) și Politehnica Iași (scor 4-1).