FC Buzău, cât pe ce să o comită în meciul amical cu CSM Focșani. Un fotbalist nou, utilizat de Cristian Pustai din primul minut

Răzvan STÎNGĂ 12 Feb. 2022, 15:17 Liga 2

Doar o remiză a reușit FC Buzău în partida amicală cu CSM Focșani (locul 2 în Seria 2 a Ligii a 3-a). Meciul disputat la Focșani s-a terminat 2-2, dar formația lui Cristian Pustai a întors scorul după pauză, pentru că după primele 45 de minute divizionara a treia conducea cu 2-0.

FC Buzău a făcut 2-2 cu CSM Focșani

Poate și pe fondul oboselii, dat fiind faptul că miercuri a jucat un amical cu Metaloglobus, FC Buzău a arătat rău în prima repriză dacă ne luăm strict după scorul înregistrat. În mod surprinzător mai mult sau mai puțin, echipa din Focșani a înscris de două ori, prin Alexandru Taciuc, care a punctat încă din minutul 16, și Claudiu Băciuț, autorul golului din minutul 37.

FC Buzău a restabilit egalitatea și a smuls o remiză cu CSM Focșani după startul părții a doua. La 12 minute de la reluare s-a făcut 1-2 în urma reușitei lui Alin Cârstocea și tabela a arătat din nou rezultat de egalitate în minutul 70, când a reușit să puncteze Alin Manea, care a și închis partida.

Un fotbalist nou, Mika Junto, titular la FC Buzău

În acest meci a fost utilizat și un fotbalist nou la FC Buzău. Este vorba de jucătorul de atac Mika Junto, trimis de Pustai pe teren încă din primul minut, dar despre care nu se cunosc informații și nici clubul nu a oferit detalii în ceea ce-l privește, dacă a fost deja transferat sau e doar în probe, precum Abraham Lincoln Ayemantey.

• Primul 11 al Focșaniului: Lazăr – Juncănaru, Bratu, Panaite, Negoiță, Manu, Rogoveanu, Săpunaru, Taciuc, Strătilă, Băciuț.
    Rezerve: Preda – Apenciucesei, Găină, Budișteanu, Gurău, Damache, Dascălu, Stoica, Hotoi, Radu, Dobrescu, Predoiu.
  • Primul 11 al Buzăului: Stoian – Zamfir, Vîrtej, Wiktorski, Oltean, Munteanu, Lopez, Ekollo, Pațurcă, Mika, Chică-Roșă.
    Rezerve: Avram – Sălceanu, Ciobanu, Petre, Cârstocea, Gaitan, Burlacu, Kanda, Manea, Oteliță, Ayemantey, Keita.

FC Buzău mai are două amicale, cu Poli Iași și SC Oțelul

FC Buzău a mai jucat patru amicale, câștigând trei și pierzând unul. Le-a întâlnit pe CSM Râmnicu Sărat (scor 5-1), Metalul Buzău (scor 5-1) și Metaloglobus (scoruri 1-2 și 3-2).

A mai rămas cu două partide de verificare până la reluarea Ligii a 2-a, cu Poli Iași, test care va avea loc miercuri, 16 februarie, și cu SC Oțelul, dispută programată sâmbătă, 19 februarie.