Steaua câștigă și când joacă slab. Concordia Chiajna a fost mai bună, dar echipa lui Daniel Oprița a învins după un henț nesancționat

Marius ANGHEL, Răzvan STÎNGĂ 11 Nov. 2022, 18:00 Liga 2

Concordia Chiajna și Steaua au evoluat în deschiderea rundei a 14-a a sezonului regular. Cele două au jucat în prima partidă a etapei, vineri, de la ora 18:00. Formația lui Daniel Oprița s-a impus nemeritat, scor 1-0, după un joc inferior ilfovenilor.

În plus, reușita lui Tsvetelin Chunchukov din minutul 80 a fost validată eronat, pentru că bulgarul a marcat după ce a preluat mingea cu mâna.

Steaua a câștigat cu Concordia Chiajna în urma unui henț nesemnalizat

Concordia Chiajna a fost echipa mai bună încă din primul minut. A avut posesia, iar Steaua a ieșit cu greu din propria jumătate în primele cinci minute. Nici apoi nu s-a reglat prea bine jocul formației lui Daniel Oprița, iar elevii lui Eugen Trică au avut câteva șanse foarte bune până la finalul primei părți.

Vlad Mihalcea nu a știut să gestioneze primul moment important al partidei, atunci când, în minutul 6, a ajuns în careul Stelei, dar a simulat la ieșirea din poartă a lui Dincă. Deși a reușit să dea mingea pe lângă portarul ”militarilor”, a căzut în speranța că poate obține o lovitură de la 11 metri, dar a văzut cartonașul galben pentru simulare.

Robert Mustacă, șansă foarte bună înainte de pauză

Steaua a pus ceva probleme la cornere, însă finalul de repriză a aparținut Concordiei Chiajna, care a avut șansa cea mai importantă în minutul 41. Un șut trimis de Mustacă, de la 20 de metri, a fost respins greu de Dincă.

În repriza a doua, au fost multe momente controversate, iar unul a dus la tranșarea partidei. Toate deciziile luate de arbitru au fost în dezavantajul Concordiei Chiajna și în avantajul Stelei. Primul a avut loc în minutul 50, atunci când Raul Palmeș a căzut în careul adversarilor, în urma unui duel cu Bărbulescu, dar a fost lăsat jocul să continue.

Tsvetelin Chunchukov, gol după o preluare cu mâna. Concordia Chiajna, posibil 11 metri neacordat în minutul 80

Următorul moment, care a dus și la stabilirea scorului final, a avut loc când mai erau 10 minute din timpul regulamentar, iar Tsvetelin Chunchukov a marcat după un henț nesemnalizat. A preluat cu mâna pasa lui Bustea și apoi l-a învins pe portarul Chesneau cu un șut din șase metri.

Imediat după gol, Concordia Chiajna a cerut 11 metri, după o incursiune a lui Constantinescu în careul Stelei. A intrat prin alunecare Adrian Ilie, dar reluările oferite nu par să îi dea sau nu dreptate ”centralului” Claudiu Marcu (Constanţa), el lăsând jocul să continue, la fel ca în minutul 50, la căderea lui Palmeș.

S-a încheiat 1-0 pentru Steaua, iar Daniel Oprița și Eugen Trică au terminat partida cu cartonașe galbene văzute, în urma protestelor din repriza a doua, în urma anumitor decizii ale arbitrilor.

Steaua rămâne pe locul 1 în Liga 2 și după această etapă, Concordia Chiajna rămâne în jumătatea inferioară a clasamentului

Steaua va rămâne pe locul 1 în Liga 2 și după această etapă a 14-a, chiar dacă nu s-a mai jucat vreun alt meci până vineri seară. Are 32 de puncte acumulate în urma a 10 victorii, două egaluri și două înfrângeri, fiind la șapte puncte de locurile 2 și 3, Unirea Slobozia și Unirea Dej.

Concordia Chiajna este pe locul 11 în clasament, cu 17 puncte, la egalitate cu locul 12, CS Comunal Șelimbăr, și la un punct de locul 10, Dinamo.

În runda a 15-a, Steaua va întâlni FC Brașov acasă, iar Concordia Chiajna va merge pe terenul echipei Gloria Buzău.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor

COMENTARIUL LIVE

CONCORDIA CHIAJNA – STEAUA BUCUREȘTI 0-1

Tsvetelin Chunchukov 80

Concordia Chiajna: Chesneau – Simion, Palmeș, Maric, Bușu, Codrea (cpt.), Pațurcă, Burcea, Mihalcea (Llullaku 57′), Mustacă (Constantinescu 78′), Rusescu (Voinea 78′)
Rezerve neutilizate: Duțu – Călințaru, Skytte, Cierpka, Oancea, Catrina
Antrenor: Eugen Trică

Steaua: Dincă – Oroian, Beța, Sabău, Ilie, Drăghici, Bărbulescu (cpt.) (Bustea 63′), Popa, Enceanu, Chipirliu (Trică 56′), Chunchukov (Calestru 90+1′)
Rezerve neutilizate: Iancu – Sima, Em. Pacionel, Corbu, Walace, Gheorghe
Antrenor: Daniel Oprița

Min 90+5 Final de meci la Chiajna! Steaua se impune cu 1-0, prin golul lui Tsvetelin Chunchukov
Min 90+2 Schimbare la Steaua. Iese Chunchukov, intră Calestru
Min 86 ||| Albert Voinea vede și el galbenul
Min 84 Se încinge meciul de la Chiajna! Constantinescu îl depășește ca la antrenament pe Ilie în flancul drept, pasează pe jos în careu, iar Voinea e blocat în ultimul moment de fundașii Stelei
Min 81 ||| Eugen Trică e avertizat și el pentru proteste
Min 81 Constantinescu cade în careu în urma unei intrări a lui Ilie, dar arbitrul lasă jocul să continue. Reluările nu sunt clare, unghiul camerei nu arată dacă jucătorul ilfovenilor e atins de jucătorul Stelei
Min 80 ||| Llullaku vede galben pentru proteste
Min 80 0-1 Tsvetelin Chunchukov marchează! Bulgarul punctează din careu, după un șut centrare din dreapta al lui Bustea. Însă, mingea trimisă de Bustea îl lovește în mână pe Chunchukov, ilfovenii protestează iar reluările le dau dreptate. E henț la Chunchukov, dar golul e validat
Min 78 ||| Daniel Oprița vede cartonașul galben pentru proteste
Min 78 Dublă modificare făcută de Eugen Trică. Intră Voinea și Constantinescu, ies Rusescu și Mustacă
Min 73 ||| Beța, cartonaș galben pentru un fault asupra lui Pațurcă
Min 68 Steaua se apropie tot mai greu de poarta Concordiei Chiajna, pe când gazdele ajung destul de ușor în preajma careului lui Dincă, dar au probleme la ultima pasă sau la șuturi. Rusescu trage slab dintr-o lovitură liberă, din poziție bună, 18 metri, central
Min 63 O nouă schimbare la Steaua. Intră Bustea, iese Bărbulescu
Min 57 Schimbă și Eugen Trică. Iese Mihalcea, intră Llullaku
Min 56 Chipirliu se accidentează inexplicabil, în alergare, fără să fie atacat de cineva și e schimbat. Intră Atanas Trică. E posibil ca Remus Chipirliu să aibă ruptură musculară, iese de pe teren șchiopătând și se ține de coapsă
Min 55 Simion are o incursiune bună în zonă centrală, se apropie de 16 metri, moment în care Băbulescu intră prin alunecare și îl deposedează. Intrare riscantă a căpitanului Stelei, care putea acorda o lovitură liberă periculoasă pentru Concordia Chiajna
Min 50 Palmeș cade în careul Stelei în urma unui corner, în duel cu Băbulescu fiind, dar arbitrul lasă jocul să continue. Reluările nu arată exact dacă e fază de penalty sau nu, chiar dacă jucătorul Chiajnei solicită lovitură de la 11 metri
Min 46 Începe repriza a doua, de la 0-0
Min 45 Pauză la Chiajna, 0-0
Min 43 ||| Raul Palmeș vede cartonașul galben după un atac dur la Chunchukov
Min 41 Șut bun pe poartă al lui Mustacă, în urma unui corner prelungit. Mingea sare la el după ce jucătorii oaspeților resping din careu, dar execuția lui Mustacă, de la circa 20 de metri, cu pământul, e scos cu greu în lateral de Dincă
Min 38 Dueluri multe la mijlocul terenului, unde e concentrată posesia, care se schimbă de la o echipă la alta. Destule erori de pasare în zona mijlocului, echipele aglomerează zona
Min 33 ||| Al treilea cartonaș galben al meciului, văzut de Radu Simion. Jucătorul Concordiei Chiajna îl faultează la centrul terenului pe Adrian Popa
Min 30 Terenul de la Chiajna arată rău, mingea sare ciudat la pasele pe jos. Sunt multe zone în care iarba lipsește, dar starea gazonului e accentuată și de ploaia din cursul zilei
Min 25 Steaua are două cornere la rând, dar nu reușește să reia periculos spre poartă, deși centrările sunt bune. Apărarea lui Trică rezistă bine până acum, joacă simplu, cu mingi respinse, nu se complică
Min 16 |||  E rândul Stelei să vadă cartonașul galben, prin Tsvetelin Chunchukov, care cade în careu după un duel cu Codrea. Atacantul lui Oprița nu protestează la decizia arbitrului. Căderea lui Chunchukov se produce în urma unei incursiuni bune a lui Chipirliu în careu, lateral dreapta, care pasează în șase metri
Min 14 Concordia Chiajna continuă să fie mai lucidă în ultimii 20 de metri. Găsește mai bine breșele în apărarea Stelei, pe când ”militarii” se descurcă greu pe faza de atac. Nu găsesc variante pentru a pune în pericol poarta lui Chesneau
Min 6 ||| Simulare grosolană a lui Vlad Mihalcea în careu! Jucătorul gazdelor scapă singur spre poarta lui Dincă, intră în careu, portarul Stelei iese să îl blocheze, se aruncă la picioarele adversarului, moment în care jucătorul ilfovenilor cade spectaculos, cerând 11 metri. Arbitrul vede perfect faza și îi acordă cartonașul galben. Dacă nu ar fi căzut, probabil că Mihalcea ar fi deschis scorul. Reușise să dea mingea pe lângă Dincă
Min 3 Primul șut pe poartă aparține Concordiei Chiajna. Burcea trage de la aproximativ 20 de metri, dar o face modest și Dincă reține fără probleme. Ilfovenii au posesia în startul duelului. Mingea e mai mult în jumătatea Stelei
Min 1 Începe partida de la Chiajna! Eugen Trică e la al doilea meci cu Steaua în acest sezon. El a mai înfruntat formația lui Daniel Oprița în prima etapă, când era antrenorul celor de la Metaloglobus. Jocul a avut loc în Ghencea și s-a terminat la egalitate, 2-2

Concordia Chiajna și Steaua au evoluat în deschiderea rundei a 14-a a sezonului regular. Cele două au evoluat în prima partidă a etapei, vineri, de la ora 18:00. Formația lui Daniel Oprița s-a impus nemeritat, scor 1-0, după un joc inferior ilfovenilor, dar și reușita

Concordia Chiajna primește vizita Stelei tot pe terenul secund al bazei sportive din comuna aflată în partea de vest a Bucureștiului, gazonul principalei arene nefiind încă disponibil nici acum!

Despre Concordia se poate spune deja că dezamăgește din nou în Liga 2, echipa cu mari pretenții la promovare fiind în partea a doua a clasamentului, cu deja șanse din ce în ce mai reduse să mai prindă play-off-ul.

Steaua este lider de cinci etape consecutive și indiferent de rezultatul de astăzi își va menține poziția în fruntea Ligii 2 cel puțin încă o rundă.

Concordia Chiajna a pierdut runda trecută, tot acasă

Concordia Chiajna vine tot după un meci disputat pe teren propriu, pe care l-a pierdut. 0-1 s-a terminat partida cu FC Brașov, un adversar inferior Stelei. Mai mult, trupa antrenată de Eugen Trică este la două jocuri consecutive fără victorie, după ce în ultima deplasare a remizat la Dej, 1-1 cu Unirea.

În acest sezon, în meciurile de pe teren propriu, fie că a jucat la Buftea sau pe terenul secund din Chiajna, Concordia are rezultate modeste pentru ce investiții se fac și ce pretenții există. Echipa ilfoveană are doar două victorii (2-0 cu Progresul Spartac și 2-0 cu Viitorul Pandurii), un egal (2-2 cu CSC Dumbrăvița) și patru înfrângeri (0-3 cu CSM Slatina, 0-1 cu Dinamo, 0-1 cu CS Comunal Șelimbăr, 0-1 cu FC Brașov).

În acest moment, înainte de debutul etapei a 14-a, Concordia Chiajna se află pe locul 11, cu 17 puncte, cu posibilitatea de a urca, în cazul în care va câștiga, cel mai mult pe locul 8.

Steaua are mulți indisponibili după derby-ul de clasament cu Unirea Dej

În schimb, Steaua vine după o victorie în derby-ul cu clasata pe locul 2, 2-0 în Ghencea cu Unirea Dej. Trupa antrenată de Daniel Oprița s-a plâns însă după meciul cu clujenii că are o mulțime de jucători indisponibili, fie că sunt accidentați, fie că sunt eliminați.

Până la ultima deplasare, în care s-a pierdut incredibil la Târgu Jiu, 3-4 cu Viitorul Pandurii, după ce elevii lui Oprița au avut 2-0, Steaua era invincibilă ”afară”. În acest sezon a înregistrat patru victorii pe teren străin (2-1 la CSM Slatina, 3-0 la CSC Dumbrăvița, 2-1 la Dinamo și 3-0 la Progresul Spartac), un egal (1-1 la CS Comunal Șelimbăr) și un eșec (3-4 la Viitorul Pandurii).

”Nici nu pot să mă bucur foarte mult de această victorie, pentru că am luat foarte multe cartonașe de către cei de la mijlocul terenului, de Balgiu, Mihăescu, Pacionel, toți cu câte trei cartonașe galbene. Avem și mulți accidentați. Chiar mă gândeam în timpul jocului, pe final, ce jucători o să am la meciul cu Chiajna. Suntem într-o situație dificilă, pentru că avem mulți accidentați. În iarnă e clar că trebuie să reglăm ceva, pentru că în vară nu am avut toți jucătorii la dispoziție să facem o pregătire așa cum trebuie, au fost mulți accidentați și asta se vede pe finalul ăsta”, spunea Daniel Oprița la finalul jocului cu Unirea Dej.

”Cu Concordia, împotriva lui Trică, sper să iau punctele pe care le-am pierdut nemeritat cu Metaloglobus (n.r. – Steaua a remizat acasă cu Metaloblobus în prima etapă, când antrenorul echipei era Trică), dar o să fie greu cu lotul pe care îl avem la momentul ăsta disponibil. O să fie greu, dar trebuie să trecem peste asta cu cei care vor intra, mai improvizăm și trebuie să reușim să câștigăm”, a mai declarat Daniel Oprița despre această partidă de la Chiajna.

Steaua ocupă locul 1 în clasament, cu 29 de puncte, fiind la patru puncte în fața următoarele două echipe din spatele său, Unirea Slobozia și Unirea Dej.

Claudiu Marcu arbitrează Concordia Chiajna – Steaua

În sezoanele anterioare, Concordia Chiajna și Steaua s-au mai întâlnit de patru ori. În 2019, în meci de Cupă, când ”militarii” erau în Liga 3, Concordia se impune cu 2-1 după prelungiri. În Liga 2, cele două echipe au jucat una împotriva alteia de trei ori și au înregistrat următoarele rezultate: 0-0 în Ghencea, în 2021, 2-2 la Chiajna și 3-0 pentru Steaua acasă, în 2022.

Meciul de astăzi, programat pe terenul secund al bazei sportive din Chiajna, va fi arbitrat de centralul Claudiu Marcu (Constanţa). Arbitri asistenți sunt Florian Alexandru Vişan (Galaţi) și Iulian Cătălin Brînză (Botoşani). Arbitru de rezervă este Marius Naidin (Piteşti), iar observator de arbitri a fost delegat Ionuț Borcan (Ploieşti). Delegat de joc este Ciprian Anton (Suceava).