Două contraatacuri au decis derby-ul de clasament Steaua – Unirea Dej. ”Militarii”, slabi acasă și în inferioritate în ultimele minute, s-au desprins în fruntea Ligii 2

Marius ANGHEL 07 Nov. 2022, 20:03 Liga 2

Steaua a fost surprinsă pe teren propriu de Unirea Dej, în derby-ul etapei a 13-a a Ligii 2, în meciul dintre echipele aflate pe locul 1, respectiv locul 2. Cel puțin în prima repriză, clujenii au fost mai buni, ar fi trebuit să primească un penalty, însă la pauză s-a intrat cu scor de egalitate, 0-0.

Elevii lui Daniel Oprița au echilibrat jocul în partea secundă și au reușit să înscrie de două ori pe faze de contraatac, câștigând, astfel, cu 2-0.

În prelungiri, abia pătruns pe teren, Cristian Balgiu a primit două cartonaș galbene în trei minute și a fost eliminat, lăsând Steaua în inferioritate numerică.

• Etapa a 13-a a sezonului regular a debutat de joi seară, cu meciul FK Miercurea Ciuc – Dinamo, terminat la egalitate, scor 0-0, sâmbătă au avut loc alte șapte partide, iar duminică s-a disputat Gloria Buzău – Viitorul Pandurii, terminat cu scorul de 3-1.

Bodișteanu a ratat o mare ocazie în minutul 4. Unirea Dej a avut penalty neacordat în minutul 28

Steaua a început meciul în atac, cu o mare ocazie de joc, dar s-a consumat rapid. Bodișteanu (4) putea înscrie la prima situație la poarta Unirii, însă a trimis din 8 metri lateral stânga razant pe lângă bara a doua.

Și Unirea Dej putea înscrie în minutul 9, după o centrare din corner care l-a depășit pe portar, însă Chipirliu a respins de la bara a doua din fața lui Gîț, care doar punea capul și marca.

Echipa lui Dragoș Militaru a jucat curajos în Ghencea, iar în minutul 28 a avut o fază în urma căreia trebuia să primească penalty. Corbu l-a faultat în propriul careu pe Adrian Pop, cu arbitrul aproape de ei, însă Lucian Rusandu a lăsat jocul să continue.

În minutul 36, Unirea Dej avea 7-2 la cornere, în Ghencea, însă ocazii clare de gol nu a avut. A avut în ultimul mic al prelungirilor (45+3) un șut prin Blaj, care ar fi putut fi mai periculos, dar a tras pe direcția portarului, iar Dincă a reținut în doi timpi.

Steaua a punctat în urma a doua contraatacuri. La al doilea a fost offside

Steaua a început repriza secundă cu trei jucători noi pe teren și a avut o primă situație la poarta lui Chindriș în minutul 49, când Chunchukov nu a putut înscrie din 2 metri. În rest, jocul a fost plictisitor, fără ocazii și de un nivel redus față de ceea ce se aștepta de la o întâlnire între primele clasate din Liga 2.

În urma unui corner și a unei faze de contraatac s-a înscris în cele din urmă. Dejul a avut faza fixă, iar pe contră a scăpat Steaua, care a reușit să înscrie prin Adrian Popa (78), după ce a scăpat singur cu portarul, dar mai înainte i-a strigat lui Enceanu să nu intervină, fiindcă mijlocașul era în offside.

Militaru a mutat imediat cu trei înlocuiri, Steaua a avut o fază în care putea primit penalty. David Maftei (86) a fost depășit de Chipirliu și l-a ținut și doborât în colțul stânga al careului, însă arbitrul a dictat doar lovitură liberă. Chipirliu a executat faza fixă, însă peste poartă.

Ulterior, pe un alt contraatac, la care Rareș Enceanu a primit de la Trică aflându-se în offside, a înscris pentru 2-0 în minutul 89.

În prelungiri, intrat pe teren abia de trei minute, Cristian Balgiu (90+3) a primit două cartonașe galbene și a fost eliminat, lăsând Steaua pentru două minute în inferioritate numerică.

Steaua se menține pe locul 1, Unirea Dej a picat pe locul 3

Cu 29 de puncte, Steaua se menține pentru a cincea etapă consecutivă pe locul 1 în Liga 2, acum având patru puncte în fața celor de la Unirea Slobozia și Unirea Dej (ambele cu 25 de puncte).

În etapa a 14-a, Steaua joacă vineri, de la ora 18:00, în deplasare la Concordia Chiajna, iar Unirea Dej joacă sâmbătă, de la ora 11:00, acasă cu Gloria Buzău.

CLASAMENTUL Ligii 2 și al golgheterilor
Rezultatele înregistrate în etapa a 13-a

COMENTARIUL LIVE

STEAUA BUCUREȘTI – UNIREA DEJ 2-0

Adrian Popa 78′, Rareș Enceanu 89′

Steaua: Dincă – Corbu (D. Oroian 46′), Beța, Al. Sabău, Ad. Ilie – Ad. Popa (cpt.), Bodișteanu (Șt. Pacionel 46′), Enceanu (Balgiu 90′), Bustea (Mihăescu 46′) – Chunchukov, Chipirliu (A. Trică 76′)
Rezerve neutilizate: H. Iancu – Al. Sima, Em. Pacionel, Raicu
Antrenor: Daniel Oprița
Eliminat: Cristian Balgiu 90+3′ (cumul de cartonașe galbene)

Unirea Dej: Cl. Chindriș – Gîț, D. Pop, Burdeț (Greu 80′), Dav. Maftei – Al. Militaru (Fulga 71′), Kereki, Ad. Pop (Chira 67′), Cocian – Blaj (cpt.)(Buta 80′), Al. Pop (Andr. Pop 80′)
Rezerve neutilizate: Railean – Roș, Vl. Bogdan, Frăsineanu
Antrenor: Dragoș Militaru

Stadion: Steaua (București). Arbitru central: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe). Arbitri asistenți: Romică Bîrdeş (Piteşti) și Cristian Daniel Ilinca (Craiova). Arbitru de rezervă: Mădălin Alexandru Dumitru (Piteşti). Observator de arbitri: Cristian Sava (Bacău). Delegat de joc: George Constantinescu (Slatina).

Min 90+6 Final de partidă în Ghencea. Steaua se impune cu 2-0 în fața Unirii Dej, după un meci slab al băieților lui Oprița, și se distanțează la patru puncte de clasatele pe locurile 2 și 3, Unirea Slobozia și Unirea Dej
Min 90+5 ||| Andrei Pop intră direct în Adi Popa, la mijlocul terenului, și primește și el cartonașul galben
Min 90+3 |||| Cristian Balgiu primește al doilea cartonaș galben în doar trei minute după ce a intrat pe teren și este eliminat. Balgiu s-a băgat sub Chira la un duel aerian, nesărind la cap, iar jucătorul Unirii Dej a picat urât, în cap. Chira are stări de amețeală, dar vrea să continue
Min 90+1 Cocian execută lovitura liberă din fața careului puțin peste transversală, în stânga
Min 90 ||| Alexandru Sabău primește și el cartonașul galben pentru un fault în fața propriului careu. Cristian Balgiu primește și el cartonașul galben pentru că la gol a intrat pe teren și s-a bucurat, el nefiind încă introdus pe teren în acel moment
Min 90 Rareș Enceanu este înlocuit cu Cristian Balgiu
Min 89 2-0 Fază de contraatac a Stelei, mingea e trimisă la Trică, iar acesta se înalță și împinge mingea mai departe pentru Rareș Enceanu. Mijlocașul pătrunde în careu și înscrie cu un șut din 10 metri printre picioarele portarului, la colțul lung. Reluările nu indică clar dacă Enceanu a fost în offside. Pare să fi fost pe linie cu adversarul pe care l-a avut Trică
Min 87 ||| Ștefan Pacionel primește cartonașul galben pentru un fault făcut la mijlocul terenului, cu o intrare prin alunecare din spate
Min 86 Trică șutează din marginea careului pe lângă poartă
Min 86 Chipirliu execută peste poartă, destul de mult peste, din lovitura liberă din colțul stânga al careului
Min 85 ||| Acțiune în stânga, Chipirliu este faultat de David Maftei și arbitrul dă lovitură liberă și cartonaș galben. Reluările nu indică cert unde a avut loc contactul, însă pare că faultul s-a produs chiar în colțul careului, adică Steaua putea primi penalty. Arbitrul mută faza fixă la un metru în spatele colțului careului
Min 82 ||| Mădălin Mihăescu îl faultează din spate pe Andrei Pop și primește cartonașul galben
Min 80 Triplă schimbare la Unirea Dej. Intră Andrei Pop, Gabriel Buta și Răzvan Greu și ies Alex Pop, Florin Blaj și Alin Burdeț
Min 78 1-0 Dejul centrează din cornerul din stânga, Dincă intervine la bara a doua, cu ceva emoții, fiindcă scapă balonul de lângă adversar, pasează rapid în stânga, Steaua pornește pe contraatac, Adrian Popa primește și își face mingea în față. Enceanu vrea să preia el, însă Popa îi strigă din spate să-l lase pe el să continue, fiindcă era în offside, acesta ridică brațele și arată că nu se bagă în fază. Adrian Popa trece în viteză pe lângă Gîț, rămâne singur cu portarul și îl învinge
Min 77 Cocian trimite o centrare bună în careul Stelei, iar Beța intervine salvator și respinge în corner
Min 76 La Steaua, intră Atanas Trică și iese Tsvetelin Chunchukov
Min 75 Chipirliu șutează din 18 metri ușor lateral stânga, pe lângă poartă, la prima bară
Min 73 Enceanu șutează din fața careului, pe lângă poartă, în dreapta
Min 72 Popa reprimește mingea în flancul stâng, după ce inițial a centrat dintr-o lovitură liberă și s-a respins, trimite din nou în fața porții, iar Ștefan Pacionel nu ajunge să reia cu capul din 6 metri, iar balonul se duce pe lângă, la colțul lung
Min 71 Alexandru Militaru, accidentat și ieșit deja în spatele porții echipei sale, este înlocuit cu Gabriel Fulga
Min 67 La Unirea Dej, Adrian Pop este înlocuit cu Cristian Chira
Min 65 Joc plictisitor în Ghencea, nedemn de echipe aflate pe primele două locuri în Liga 2. Steaua nu joacă mai nimic nici în această repriză
Min 51 ||| Daniel Pop primește cartonașul galben pentru un fault
Min 50 Dincă reține pe centru o minge șutată de la distanță
Min 49 Ilie centrează din stânga careului la colțul scurt, Chindriș scapă mingea în Chunchukov și din bulgar, aflat în doi metri, mingea iese în afara terenului, la prima bară
Min 46 S-a reluat jocul
Min 46 Triplă schimbare la pauză făcută de Daniel Oprița, după prima repriză slabă a Stelei. Ies Laurențiu Corbu, Cristian Bustea și Ștefan Bodișteanu și intră Darius Oroian, Mădălin Mihăescu și Ștefan Pacionel
Min 45+3 Pauză. Steaua și Unirea Dej sunt la egalitate, la scorul de 0-0, după o primă repriză în care fiecare echipă a avut câte o mare ocazie de gol, iar dejenii ar fi trebuit să primească un penalty în minutul 28
Min 45+3 Unirea ajunge din nou în careul Stelei, Blaj primește în centru, e marcat de Beța, ține de minge, pivotează și trage pe jos, dar pe direcția lui Dincă. Portarul parează cu palmele în sus și apoi reține
Min 45+2 Enceanu reia din prima, din voleu, de la circa 20 de metri central, însă trimite mult în dreapta
Min 43 Chipirliu acuză o accidentare și are nevoie de îngrijiri medicale
Min 41 ||| Tsvetelin Chunchukov este faultat din spate de Adrian Pop, arbitrul nu-l sancționează, lasă jocul să continue, iar atacantul Stelei îi pune el piedică lui Pop, fără minge. Bulgarul primește cartonașul galben
Min 36 Unirea Dej are al șaptelea corner în acest meci, defensiva Stelei respinge cele două șuturi spre poartă. Este 7-2 la cornere pentru Unirea, cel mai periculos fiind cel din minutul 9
Cele două echipe de astăzi nu numai că sunt pe primele două poziții în clasament, ci dau și principalii marcatori în acest sezon. Lider este stelistul Bogdan Chipirliu, cu 11 goluri, dintre care două înscrise din penalty, iar pe locul 2 este Angelo Cocian, mijlocașul Unirii Dej, cu 8 reușite. Pe locul 3 este George Cîrjan, atacantul echipei SC Oțelul, cu 6 reușite.
Min 28 Adrian Pop este în posesie în careul Stelei, dar cu spatele la poartă, Corbu intervine imprudent și îi dă peste picior mijlocașului Unirii Dej, fără să atingă mingea, iar Pop cade și cere penalty, însă arbitrul, aproape de fază, lasă jocul să continue. A fost penalty
Min 23 Centrare dintr-o lovitură liberă din stânga, Sabău reia cu capul din centrul careului în stânga, în corner. În spatele său, Blaj îi luase fața lui Beța. Jocul este echilibrat
Min 9 Centrare dintr-un corner din stânga, Dincă este bătut, mingea trecând peste el, iar de la bara a doua, chiar de lângă ea, Chipirliu respinge cu capul din fața lui Gîț, care ar și pus capul și ar fi înscris dacă acolo nu era golgheterul Stelei. E din nou corner, din dreapta, însă de această dată defensiva ”militarilor” respinge ușor
Min 5 Popa șutează din fața careului, mingea s-ar fi dus pe lângă bara din stânga, însă Chindriș a intervenit și a respins în corner, fază fixă care nu a produs niciun pericol
Min 4 Mare ocazie pentru Steaua. Mingea e centrată din dreapta prin centrul careului, Chipirliu preia în stânga și paseză în față pentru Bodișteanu, iar acesta îl are în fața sa doar pe Chindriș. Bodișteanu șutează din 8 metri lateral stânga spre colțul lung, Chindriș e bătut, dar mingea trece razant pe lângă bara a doua
Min 1 A început partida din Ghencea cu cinci minute întârziere
Lovitura de start simbolică a meciului a fost dată de către Marcel Răducanu (68 de ani), o legendă a clubului Steaua. Acesta a și primit microfonul și le-a transmis câteva cuvinte spectatorilor prezenți la joc. Răducanu și-a lansat chiar astăzi, de la ora 16:00, în sala Sevilla din cadrul stadionului Steaua cartea intitulată ”Marcel Raducanu – talent, fenomen și legendă”.

Ultimul meci al etapei a 13-a a Ligii 2 a fost lăsat chiar derby-ul rundei.

Steaua și Unirea Dej, primele două clasate înainte de debutul etapei, se întâlnesc de la ora 18:00, la București, pe stadionul Steaua.

Echipa lui Daniel Oprița are 26 de puncte și încă se află pe locul 1, în timp ce trupa lui Dragoș Militaru are 25 de puncte și între timp a căzut pe locul 3, fiind devansată la golaveraj de Unirea Slobozia.

Steaua vine după un eșec, al doilea suferit în acest sezon

Steaua vine după un eșec surprinzător, 3-4 la Târgu Jiu cu Viitorul Pandurii, în contextul în care a avut 2-0 și întâlnea un adversar care nu mai câștigase punct de câteva etape bune. Însă echipa din Ghencea, care și-a întrerupt o serie de opt jocuri fără eșec, șapte câștigate, a rămas pe primul loc în ciuda acelei înfrângeri, fiindcă nici Unirea Dej nu a câștigat etapa trecută, singura care ar fi putut să o depășească.

Pe teren propriu, Steaua a început acest sezon cu o remiză (1-1 cu Metaloglobus), un eșec rușinos (0-4 cu FK Miercurea Ciuc) și apoi a înregistrat patru victorii (2-1 cu Poli Iași, 3-1 cu Poli Timișoara, 5-0 cu Unirea Constanța și 1-0 cu SC Oțelul).

Steaua este lider în Liga 2 cu 26 de puncte, cel mai bun atac, cu 26 de goluri marcate, și destul de multe primite, 14, însă are cel mai bun golaveraj (+12), la fel ca Unirea Slobozia (20-8).

Unirea Dej e neînvinsă de nouă etape și nu a pierdut în deplasare

Unirea Dej este în acest moment echipa cu cea mai lungă serie fără înfrângere în campionat. Are nouă jocuri în care a înregistrat cinci victorii și patru egaluri.

Runda trecută a remizat pe teren propriu, 1-1 cu Concordia Chiajna, iar în jocurile desfășurate în deplasare în acest sezon a înregistrat trei victorii (2-1 la Dumbrăvița, 3-2 la Clinceni cu Dinamo și 2-1 la Viitorul Pandurii) și două egaluri (1-1 la Râmnicu Vâlcea cu Șelimbăr și 2-2 la Buftea cu Progresul Spartac).

Înaintea debutului etapei, Unirea Dej era pe locul 2, cu 25 de puncte și golaveraj 22-15.

Unirea Dej a câștigat primul meci împotriva Stelei

Steaua și Unirea Dej s-au mai întâlnit o singură dată în istoria lor, în sezonul regular al ediției trecute a Ligii 2, pe stadionul Municipal din Dej. Atunci, în 11 septembrie 2021, în cadrul etapei a 6-a, Steaua a condus la pauză după golul lui Vasile Buhăescu (minutul 11), însă ceda în repriza secundă și pierdea primul joc în acel sezon.

În inferioritate numerică din minutul 30, după eliminarea directă a căpitanului Valentin Bărbulescu, trupa lui Oprița încasa două goluri în partea secundă a jocului, din partea lui Alin Burdeț (53′) și Mircea Manole (71′) și pierdea cu scorul de 1-2.

Lucian Rusandu arbitrează Steaua – Unirea Dej

Jocul de astăzi, programat în Ghencea, va fi arbitrat de centralul Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe) și de arbitri asistenți Romică Bîrdeş (Piteşti) și Cristian Daniel Ilinca (Craiova). Arbitru de rezervă este Mădălin Alexandru Dumitru (Piteşti), iar observator de arbitri a fost delegat Cristian Sava (Bacău). Delegatul jocului este George Constantinescu (Slatina).