Petrolul câștigă chinuit cu Ripensia, cu gol în primele minute și în superioritate numerică o repriză. Pelici debutează cu stângul la timișoreni. CS Mioveni a defilat cu Dacia Unirea

Marius ANGHEL 09 Nov. 2018, 19:53 Campionat
Petrolul câștigă chinuit cu Ripensia, cu gol în primele minute și în superioritate numerică o repriză. Pelici debutează cu stângul la timișoreni.** CS Mioveni a defilat cu Dacia Unirea
  • CS Mioveni n-a avut nicio emoție în fața ultimei clasate din Liga 2. În meciul care a deschis etapa a 16-a, argeșenii s-au impus cu 4-0 pe teren propriu cu Dacia Unirea Brăila, cu câte două goluri pe repriză. Alexandru Popescu (21), Ionuț Rădescu (40), Valentin Balint (56) și Valentin Coșereanu (83) au înscris pentru succesul clar care a urcat echipa lui Iordan Eftimie cel puțin până duminică pe locul 5, când joacă „U” Cluj. Mioveniul are 32 de puncte și se menține aproape de primele clasate. Brăila rămâne cu 5 puncte și va continua să stea pe ultima poziție în clasament.
  • În al doilea meci al etapei, Petrolul s-a impus la limită, pe teren propriu, cu 1-0, în fața celor de la Ripensia, și a urcat până mâine pe primul loc în clasament. Ploieștenii s-au chinuit însă cu echipa antrenată de Alexandru Pelici, aflat la debutul pe banca timișorenilor. Noroc cu golul marcat de Paul Antoche încă din minutul 4, fiindcă apoi nimeni n-a mai putut înscrie, inclusiv după ce portarul Ripensiei a fost eliminat în debutul părții secunde. Mai mult, ripensiștii au dominat jocul și atunci când erau în 9 pe teren, după ce Ungureanu a ieșit accidentat de pe teren.
  • Petrolul a ajuns astfel la patru victorii consecutive de când e condusă de interimarul Octavian Grigore, a acumulat 35 de puncte și a urcat temporar pe primul loc. Ripensia a rămas cu 14 puncte și e pe poziția a 14-a, retrogradabilă.

Etapa a 16-a a Ligii 2 debutează astăzi cu două meciuri. De la ora 17:00, CS Mioveni joacă pe teren propriu cu Dacia Unirea Brăila, iar de la ora 18:00 Petrolul o întâlnește la Ploiești pe Ripensia. Runda va continua sâmbătă, cu șase partide, duminică și luni, cu câte un joc.

CS Mioveni are un joc ușor la finalul acestei săptămâni. Cu moralul ridicat după ce remiza de la Constanța, cu SSC Farul, a devenit victorie, după ce adversarii au utilizat un jucător în stare de suspendare, argeșenii au urcat în clasament o poziție, au trei succese consecutive în campionat și nu au cum să se împiedice de ultima clasată și formația cu cea mai slabă apărare. Bineînțeles, în mod normal, fiindcă surprize pot apărea oricând.

Mioveniul are de luat și o revanșă în fața Brăilei, după ce în sezonul trecut Dacia Unirea a câștigat patru puncte din cele două jocuri. În tur, la malul Dunării a fost 2-2, iar în retur echipa pregătită atunci de Alin Pânzaru se impunea cu 1-0 prin golul lui Gabriel Niță, unul dintre puținii jucători rămași și acum în lot. Acum, situația celor două cluburi este una complet diferită. Argeșenii sunt pe locul 6, cu 29 de puncte, aproape de locurile promovabile, în timp ce Brăila e ultima clasată, cu doar 5 puncte acumulate în 15 meciuri.

În celălalt meci al zilei, Petrolul are trei victorii consecutive de când interimar a fost numit Octavian Grigore, iar a patra se dorește din meciul de pe teren propriu cu Ripensia, formație aflată pe loc retrogradabil. Nu va fi însă simplu, atât din cauza absențelor importante din lot, cât și a schimbărilor de la timișoreni din această săptămână. Roș-galbenii au fost preluați începând de luni de antrenorul Alexandru Pelici, un tehnician experimentat la acest nivel și care a avut rezultate bune pe oriunde a fost. „Lupii” nu se pot baza pe Laurențiu Marinescu, Lucian Cazan și Sebastian Ghinga, toți accidentați.

Înaintea jocului, ploieștenii se află pe locul 4, cu 32 de puncte, în timp ce Ripensia are 14 puncte și a urcat pe locul 16, retrogradabil, după ce SSC Farul a pierdut la „masa verde” jocul cu CS Mioveni.