Rezultatele meciurilor tur ale barajului de promovare în Liga 3. Cele mai clare victorii au fost la scorurile de 8-2, 6-1 și 5-1

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 21 Jun. 2015, 04:12 Actualizat: 22 Jun. 2015, 18:58 Ligi județene
Rezultatele meciurilor tur ale barajului de promovare în Liga 3.  Cele mai clare victorii au fost la scorurile de 8-2, 6-1 și 5-1

Din acest sezon, cele 41 de campioane de județ din România și câștigătoarea Ligii a IV-a București vor lupta pentru promovarea în Liga a III-a într-un sistem nou. Vor fi 21 de meciuri în care se va juca tur-retur, fiecare echipă urmând a evolua o dată pe teren propriu. Până acum, cluburile participante la acest baraj ajungeau în cel de-al treilea eșalon după ce jucau un singur meci, pe teren neutru. Acum, fiecare va avea avantajul stadionului propriu și are șansa de a redresa ce inițial a stricat, dacă e cazul.

Sâmbăta aceasta, de la ora 17:30, și fix peste o săptămână, pe 27 iunie, de la aceeași oră, vor avea loc cele două manșe ale jocurilor de baraj pentru promovarea în ediția 2015-2016 a eșalonului al treilea, conform tragerii efectuate pe 11 iunie, la sediul Federației Române de Fotbal.

Din cele 42 de campioane cu drept de participare la baraj, trei echipe nu vor participa la această fază a competiției. Conform deciziei Comisiei de Disciplină și Etică a FRF, luată în ședința din 17 iunie 2015, cluburile Potaissa Turda (AJF Cluj), Sport Club II Bacău (AJF Bacău) și FC Chitila (AMF București), în conformitate cu prevederile art. 79/9 din RD raportat la art.6/e și 9/a din Regulamenul privind organizarea și desfășurarea jocurilor de baraj pentru promovarea în Liga a III-a, campionatul 2015-2016, au fost sancționate cu neprogramarea. Cele trei cluburi nu au avut bani să se înscrie la baraj.

În aceste condiții, adversarele acestor echipe – Luceafărul Oradea (AJF Bihor), Atletico Vaslui (AJF Vaslui) și CSM Oltenița (AJF Călărași) – vor promova în eșalonul al treilea, după omologarea tuturor rezultatelor din cele două manșe ale barajului.

Altfel, Comisia Centrală a Arbitrilor a anunțat stadioanele, arbitrii și observatorii pentru meciurile tur a barajului.

Iată programul meciurilor:

PERFORMANȚA IGHIU (AB) – PROGRESUL PECICA (AR)  1-1 / CRONICĂ‚ + reacții
Stadion: Comunal Ighiu (Ighiu – Alba);
Arbitru: Flavius Alin Roșu (Timișoara – Timiș);
Asistenți: Chițoiu Andrei Nicolae și Cristian Gabriel Drăguț (ambii din Timișoara – Timiș);
Observatori: Aron Huzu și Ovidiu Talvan (ambii din Sibiu – Sibiu).

â–ºMarcatori: S. Turuș (24 – penalty) / I. Fabian (89)

FC ANINOASA (DB) – UNIREA BASCOV (AG)   2-1 / CRONICĂ‚ și reacții
Stadion: Aninoasa (Comuna Aninoasa – Dâmbovița);
Arbitru: Ionuț Coza (Cernica – Ilfov);
Asistenți: Andrei Simonis și și Cosmin Vătămanu (ambii din București);
Observatori: George Ionescu (București – București) și Decu Crângașu (Ploiești – Prahova).

â–ºMarcatori: Pahonțu (56), Moțoi (90+3) / Cârstea (53)

ÎNFRĂ‚ȚIREA AGROMEC HĂ‚RMAN (BV) – VIITORUL UNGHENI (MS)  2-0 / Kajcsa
Stadion: Infrățirea Hărman (Hărman – Brașov);
Arbitru: Dan Grigore Botescu (București – București);
Asistenți: Dragoș Baluna (București – București) și Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmbovita);
Observatori: Cristinel Rusu (Focșani – Vrancea) și Cătălin Eugen Popescu (Ploiești – Prahova).

â–ºMarcatori: Plumb (50), Strătilă (75)

OLIMPIA RÂMNICU SĂ‚RAT (BZ) – AVÂNTUL VALEA MĂ‚RULUI (GL)     1-1
Stadion: Olimpia (Râmnicu Sărat – Buzău);
Arbitru: Eduard Ioniță (Constanța – Constanța);
Asistenți: Florin Iacob și Erchian Ionus (ambii din Constanța – Constanța);
Observatori: Adrian Vidan și Adrian Mihalcea (ambii din București – București).

â–ºMarcatori: Ceaușel (43) / Spânache (65)

VIITORUL II CONSTANȚA (CT) – GRANITUL BABADAG (TL)   2-0 / Cămui și Guliu
Stadion: Orășenesc (Ovidiu – Constanța);
Arbitru: Sorin Andrei Antonie (București – București);
Asistenți: Ionel Valentin Dumitru (Gherghița – Prahova) și Ciprian Petre Geambazu (Bușteni – Prahova);
Observatori: Constantin Ștefan și Mihnea Marsilian Totan (ambii din București – București).

â–ºMarcatori: Al. Cicâldău (63), Dr. Nedelcu (85)

AFC ODORHEIU SECUIESC (HR) – CS NEMERE (CV)     1-1
Stadion: Municipal (Odorheiu Secuiesc – Harghita);
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraș – Brașov);
Asistenți: Bogdan Ioan Dragoș (Făgăraș – Brașov) și Dan Lucian Ilieș (Brașov – Brașov);
Observatori: Andrei Ioniță (București – București) și Attila Kanyaro (Târgu Mureș – Mureș).

â–ºMarcatori: Tamas Elod (90+3) / I. Roman (11)

CNS CETATE DEVA (HD) – GILORTUL TÂRGU CĂ‚RBUNEȘTI (GJ)   8-2 / CRONICĂ‚ și reacții
Stadion: Cetate (Deva – Hunedoara);
Arbitru: Sergiu Popa (Aiud – Alba);
Asistenți: Adrian Mărginean și Florin Potora (ambii din Aiud – Alba);
Observatori: Ion Mureșan și Nicolae Tanasoglu (ambii din Timișoara – Timiș).

â–ºMarcatori: Pribac (18, 44, 64, 90+1), Fl. Ungureanu (29), A. Suciu (51, 56), Boloș (74)  / Frățilescu (6), Priescu (76)

FC VOLUNTARI II (IF) – ARSENAL MALU (GR)   6-1
Stadion: „Niță Pintea” (Voluntari – Ilfov);
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (București – București);
Asistenți: Ionuț Babadac (Alexandria – Teleorman) și Florin Liviu Burlacu (Urziceni – Ialomița);
Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava – Suceava) și Vasile Aelenei (București – București).

â–ºMarcatori: Ad. Bălan (14, 34, 62 – penalty, 74), Clatinici (73), Lapteș (83) / I. Danciu (55)

FOTBAL COMUNA RECEA (MM) – VOINȚA CETATE (BN)    3-1
Stadion: Comunal Recea (Comuna Recea – Maramureș);
Arbitru: Rareș George Vidican (Oradea – Bihor);
Asistenți: Ovidiu Timar (Marghita – Bihor) și Ioan Alexandru Corb (Oradea – Bihor);
Observatori: Ioan Onicaș (Zalău – Sălaj) și Ioan Papp (Carei – Satu Mare).

â–ºMarcatori: A. David (32), D. Morar (50), C. Ciuntu (70) / S. Petrean (30)

CS UNIVERSITATEA II CRAIOVA (DJ) – PANDURII CERNEȚI (MH)   4-0 / CRONICĂ‚
Stadion: Extensiv (Craiova – Dolj);
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș);
Asistenți: Romică Bîrdeș și Gheorghiță Bălan (ambii din Pitești – Argeș);
Observatori: Corneliu Fecioru (București – București) și Ionel Catană (Motru – Gorj).

â–ºMarcatori: Herghelegiu (32), Iuga (41), S. Jurj (71), D. Căpățână (84)

UNIREA MIRCEȘTI (IS) – SPERANȚA RĂ‚UCEȘTI (NT)    1-2
Stadion: Comunal Mircești (Mircești – Iași);
Arbitru: Ionel Ivan (Brăila – Brăila);
Asistenți: Florin Alexandru Vișan (Galați – Galați) și Daniel Vlase (Slobozia Conachi – Galați);
Observatori: Cristian Nica (Ploiești – Prahova) și Niculai Alexa (Bacău – Bacău).

â–ºMarcatori: Bg. Negru (67) / Spanache (19), Al. Negru (61)

SPORTING TURNU MĂ‚GURELE (TR) – AS MILCOV (OT)   2-0 / CRONICĂ‚ și reacții
Stadion: Municipal (Turnu Măgurele – Teleorman);
Arbitru: Omar Cristian Dumitrică (Craiova – Dolj);
Asistenți: Cristian Viorel Nicola și Răzvan Claudiu Tudor (ambii din Craiova – Dolj);
Observatori: Ioan Cristea și George Bădescu (ambii din București – București).

â–ºMarcatori: Teleoacă (12), Sălcianu (76)

PETROLISTUL BOLDEȘTI (PH) – UNIREA FIERBINȚI (IL)   3-0 / CRONICĂ‚
Stadion: Petrolistul (Boldești-Scăieni – Prahova);
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș – Mureș);
Asistenți: Balint Albu și Cosmin Bojan (ambii din Târgu Mureș – Mureș);
Observatori: Florin Hîncu (Brașov – Brașov) și Marin Rusen (București – București).

â–ºMarcatori: C. Ionescu (39), Bencea (66), Cioc (89)

OLIMPIA II SATU MARE (SM) – LUCEAFĂ‚RUL BĂ‚LAN (SJ)   2-1 / CRONICĂ‚ și reacții
Stadion: Olimpia (Satu Mare – Satu Mare);
Arbitru: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca – Cluj);
Asistenți: Petrică Ionuț Cîmpeanu și Doru Claudiu Lucaciu (ambii din Cluj-Napoca – Cluj);
Observatori: Dan Monea (Aiud – Alba) și Alexandru Terhes (Oradea – Bihor).

â–ºMarcatori: Bg. Faur (2, 22), / Bode (60 – penalty)

INTER DOROHOI (BT) – BUCOVINA II POJORÂTA (SV)   0-0 / CRONICĂ‚
Stadion: 1 Mai (Dorohoi – Botoșani);
Arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca – Cluj);
Asistenți: George Marian Fridl (Comănești – Bacău) și Damian Antal (Bacău – Bacău);
Observatori: Virgil Stărică (Iași – Iași) și Dumitru Varodin (Piatra Neamț – Neamț).

ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA (TM) – VOINȚA LUPAC (CS)  5-1 / CRONICĂ‚, BRÎNDESCU, DRĂ‚GHICI, VIȘATOVICI
Stadion: Știinta (Timișoara – Timiș);
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (București – București);
Asistenți: Casian Băla și Sebastian Pantea (ambii din Arad – Arad);
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca – Cluj) și Călin Marius Orbonaș (Ilia – Hunedoara).

â–ºMarcatori: Drăghici (17, 83 – penalty), Ilie (60), Ghinescu (62), Gavriluță (86) / Mezin (3)

MĂ‚GURA CISNĂ‚DIE (SB) – FLACĂ‚RA HOREZU (VL)  0-0 / CRONICĂ‚ + reacții
Stadion: Magura (Cisnădie – Sibiu);
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad – Arad);
Asistenți: Răzvan Constantin Nistoran (Reșița – Caraș Severin) și Călin Cimponeriu (Lugoj – Timiș);
Observatori: Aurelian Simion (Pitești – Argeș) și Mihail Băcescu (Brașov – Brașov).

VICTORIA TRAIAN (BR) – CS PANCIU (VN)    1-1 / CRONICĂ‚ + reacții
Stadion: Comunal Traian (Traian – Brăila);
Arbitru: Florin Costin Dan (Chirnogi – Călărași);
Asistenți: Vasile Dan Popescu și Laurențiu Constantin (ambii din Buzău – Buzău);
Observatori: Daniel Burloiu (Galați – Galați) și Vasile Mihu (Constanța – Constanța).

â–ºMarcatori: Pârlițeanu (71) / M. Covaci (83)

POTAISSA TURDA (CJ)LUCEAFĂ‚RUL ORADEA (BH) nu se dispută / CITEȘTE AICI motivul
SPORT CLUB II BACĂ‚U (BC)ATLETICO VASLUI (VS) nu se dispută / CITEȘTE AICI motivul
FC CHITILA (B)CSM OLTENIȚA (CL) nu se dispută / CITEȘTE AICI motivul

*echipele trecute cu roșu au promovat în Liga 3.


 

Liga2.ro vă prezintă REGULAMENTUL PRIVIND ORGANIZAREA ȘI DESFĂ‚ȘURAREA JOCURILOR DE BARAJ PENTRU PROMOVAREA ÎN LIGA A 3-A, CAMPIONATUL EDIȚIEI 2015 / 2016:

1. Conform Hotărârii Comitetului Executiv din 23 aprilie 2014, promovează din Liga a 4-a în Liga a 3-a, campionatul ediției 2015/2016, cele 21 de echipe câștigătoare ale jocurilor de baraj dintre cele 42 campioane declarate de AJF/AMFB. Jocurile se desfășoară în sistem eliminatoriu, tur-retur, pe terenurile fiecărei echipe, la data de 20 iunie 2015 și 27 iunie 2015 cu începere de la ora 17.30.

2. Au dreptul să participe la jocurile de baraj numai echipele aparținând structurilor sportive cu personalitate juridică sau care fac dovada depunerii actelor pentru obținerea Certificatului de Identitate Sportivă (CIS).

3. În situația în care după disputarea celor două jocuri egalitatea se menține (la puncte și golaveraj), se va lua în considerare numărul mai mare de goluri marcate în deplasare, fiind declarată câștigătoare echipa cu cel mai bun golaveraj. Dacă și în aceste condiții egalitatea persistă, jocul se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute, fără pauze între ele, dar cu o pauză de 5 minute acordată la terminarea celor 90 de minute de joc. În cazul în care egalitatea se menține și după reprizele de prelungire, echipa câștigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul  de pedeapsă, în conformitate cu Legile Jocului.

4. Sancțiunile care decurg din cumulul de cartonașe galbene primite de jucători în campionatul Ligii a 4-a nu acționează în meciurile de baraj, menținându-se numai suspendările aplicate pentru alte abateri disciplinare (cartonaș roșu).

5. Asociațiile județene de fotbal, respectiv, AMFB, sunt obligate să comunice FRF – Direcția Competiții, în scris, până la data de 15 iunie 2015, echipele calificate pentru a participa la jocurile de baraj, precum și copia Certificatului de Identitate Sportivă al clubului / bonului de înregistrare a documentației la M.T.S.

6. Cluburile ale căror echipe s-au calificat la jocurile de baraj au obligația să depună la FRF, până la data de 17 iunie 2015, tabele nominale cuprinzând jucătorii care participă la jocul de baraj, tabele care vor cuprinde următoarele date:
a) Numele și prenumele jucătorilor, data și locul nașterii;
b) Numărul carnetului de legitimare/ licenței;
c) Tabelul va fi semnat și ștampilat  de reprezentantul legal al clubului;
d) Confirmarea  făcută de asociația județeană de fotbal competentă din care rezultă că jucătorii din tabel au drept de joc pentru echipa respectivă, au viză anuală pe 2015 și viză medicală valabilă (conform art.9 din RSTJF – viză medicală aplicată la Cabinete de Medicină Sportivă).
e) Confirmarea asociației județene de fotbal cu privire la achitarea sumei prevăzute la punctul 9 lit. a.

7. În jocurile de baraj sunt aplicate următoarele reguli:
a) pot fi efectuate maxim 4 înlocuiri de jucători;
b) nu este obligatorie folosire a jucătorilor juniori sau a jucătorilor sub 21 de ani;
c) identificarea jucătorilor (seniori/juniori) se face numai cu carnetul de legitimare sau licența;
d) ambele echipe sunt obligate să se prezinte la teren cu două seturi de echipament de culori diferite;
e) echipa organizatoare a meciului tur se stabilește prin tragere la sorți, returul urmând să se desfășoare pe terenul celeilalte echipe care va avea calitatea de organizatoare.

8. Cheltuielile necesare pentru organizarea jocurilor de baraj vor fi suportate de echipa gazdă a fiecărui joc, inclusiv cheltuieli cu arbitrii și observatorii (baremuri de arbitraj / observare) în valoare de 3.000 lei; baremurile sunt corespunzătoare Ligii a 3-a;

9. Cluburile cu echipe participante la jocurile de baraj sunt obligate:
a) Să achite AJF la care sunt afiliate, până la data de 15 iunie 2015, suma de 3.000 lei, reprezentând cheltuielile cu arbitrii, observatorii. Nerespectarea acestei obligații conduce la neprogramarea echipei clubului în cauză la jocul de baraj și la pierderea jocului prin forfait;
b) Să asigure toate condițiile prevăzute de ROAF pentru organizarea unui joc oficial;
c) Stadionul pe care se va desfășura jocul de baraj trebuie să fie omologat cel puțin pentru nivelul Ligii a 4-a.

10. Au drept de joc la jocurile de baraj jucătorii legitimați sau transferați cu cel puțin șase etape înainte de terminarea returului campionatului Ligii a 4-a.

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 21 Jun. 2015, 04:12 Actualizat: 22 Jun. 2015, 18:58 Ligi județene
Pe aceeași temă