Seria 9 Liga 3 | Corvinul Hunedoara e nemulțumită de repartizarea tot în Seria 9, însă tot ea e principala favorită la locul 1. Programul meciurilor

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 16:58 Liga 3
Seria 9 Liga 3 | Corvinul Hunedoara e nemulțumită de repartizarea tot în Seria 9, însă tot ea e principala favorită la locul 1. Programul meciurilor

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 19 august 2022, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2022-2023, la o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă fix peste o săptămână, la 26 august, tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cu o mică schimbare, clarificarea modului în care se determină a 21-a retrogradată. Se vor disputa două faze în competiție, sezonul regular și play-off-ul sau play-out-ul, iar cele mai bune 20 de formații din play-off vor merge și în a treia fază, a barajelor de promovare în Liga 2.

În Seria 9, din care nu a promovat nicio formație în această vară, au fost repartizate următoarele echipe: CS Universitatea din Alba Iulia, ACS Târgu Mureș, Corvinul Hunedoara, Metalurgistul Cugir, Unirea Ungheni, Viitorul Cluj, Sănătatea Cluj, Avântul Reghin, CS Ocna Mureș și CSM Unirea Alba Iulia.

Noutățile sunt reprezentate de CS Universitatea din Alba Iulia, ACS Târgu Mureș (nou-promovate), Corvinul Hunedoara (schimbare de denumire din CS Hunedoara) și CSM Unirea Alba Iulia (retrogradată și reprimită, cesionare de loc de la AFC Unirea 1924 din Alba Iulia).

Corvinul e nemulțumită că a fost menținută în Seria 9 de FRF, considerând că locul ei era în Seria 7, însă nu are decât să se retragă din campionat, fiindcă forul condus de Răzvan Burleanu a ignorat-o. În Seria 9 va avea adversari mult mai grei, spre deosebire de Seria 7, în care joacă mai multe echipe din județul Hunedoara cu țelugi mai mici.

Trebuie precizat și faptul că noua CSM Unirea Alba Iulia ar trebui să preia și pasivele echipei de la care a cesionat locul în Liga 3, adică inclusiv o scădere de 20 de puncte în clasament, în cazul în care FRF nu se va face că a uitat deciziile Comisiei de Disciplină și Etică.

Echipele din Seria 9 a Ligii 3 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care le determină programul:

CS Universitatea din Alba Iulia – 1 – a solicitat să înceapă acasă
ACS Târgu Mureș – 8
Corvinul Hunedoara – 9
Metalurgistul Cugir – 4 – a solicitat să înceapă acasă
Unirea Ungheni – 7
Viitorul Cluj – 10 – a solicitat să înceapă în deplasare
Sănătatea Cluj – 5 – i s-a alocat un număr pentru meci acasă în prima etapă, în opoziție cu ce i-a picat echipei Viitorul Cluj, care joacă în aceeași localitate
Avântul Reghin – 3
CS Ocna Mureș – 2
CSM Unirea Alba Iulia – 6 – i s-a alocat un număr pentru meci în deplasare în prima etapă, în opoziție cu ce i-a picat echipei CS Universitatea din Alba Iulia, care joacă în aceeași localitate

Programul turului echipelor din Seria 9 Liga 3:

Etapa 1 – 27.08.2022

CS Universitatea din Alba Iulia – Viitorul Cluj
CS Ocna Mureș – Corvinul Hunedoara
Avântul Reghin – ACS Târgu Mureș
Metalurgistul Cugir – Unirea Ungheni
Sănătatea Cluj – CSM Unirea Alba Iulia

Etapa 2 – 03.09.2022

Viitorul Cluj – CSM Unirea Alba Iulia
Unirea Ungheni – Sănătatea Cluj
ACS Târgu Mureș – Metalurgistul Cugir
Corvinul Hunedoara – Avântul Reghin
CS Universitatea din Alba Iulia – CS Ocna Mureș

Etapa 3 – 10.09.2022

CS Ocna Mureș – Viitorul Cluj
Avântul Reghin – CS Universitatea din Alba Iulia
Metalurgistul Cugir – Corvinul Hunedoara
Sănătatea Cluj – ACS Târgu Mureș
CSM Unirea Alba Iulia – Unirea Ungheni

Etapa 4 – 17.09.2022

Viitorul Cluj – Unirea Ungheni
ACS Târgu Mureș – CSM Unirea Alba Iulia
Corvinul Hunedoara – Sănătatea Cluj
CS Universitatea din Alba Iulia – Metalurgistul Cugir
CS Ocna Mureș – Avântul Reghin

Etapa 5 – 24.09.2022

Avântul Reghin – Viitorul Cluj
Metalurgistul Cugir – CS Ocna Mureș
Sănătatea Cluj – CS Universitatea din Alba Iulia
CSM Unirea Alba Iulia – Corvinul Hunedoara
Unirea Ungheni – ACS Târgu Mureș

Etapa 6 – 01.10.2022

Viitorul Cluj – ACS Târgu Mureș
Corvinul Hunedoara – Unirea Ungheni
CS Universitatea din Alba Iulia – CSM Unirea Alba Iulia
CS Ocna Mureș – Sănătatea Cluj
Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir

Etapa 7 – 08.10.2022

Metalurgistul Cugir – Viitorul Cluj
Sănătatea Cluj – Avântul Reghin
CSM Unirea Alba Iulia – CS Ocna Mureș
Unirea Ungheni – CS Universitatea din Alba Iulia
ACS Târgu Mureș – Corvinul Hunedoara

Etapa 8 – 15.10.2022

Viitorul Cluj – Corvinul Hunedoara
CS Universitatea din Alba Iulia – ACS Târgu Mureș
CS Ocna Mureș – Unirea Ungheni
Avântul Reghin – CSM Unirea Alba Iulia
Metalurgistul Cugir – Sănătatea Cluj

Etapa 9 – 22.10.2022

Sănătatea Cluj – Viitorul Cluj
CSM Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir
Unirea Ungheni – Avântul Reghin
ACS Târgu Mureș – CS Ocna Mureș
Corvinul Hunedoara – CS Universitatea din Alba Iulia

Programul celorlalte etape ale sezonului:

Etapa 10 – 29.10.2022
Etapa 11 – 05.11.2022
Etapa 12 – 12.11.2022
Etapa 13 – 19.11.2022
Etapa 14 – 26.11.2022
Etapa 15 – 03.12.2022
Etapa 16 – 11.03.2023
Etapa 17 – 18.03.2023
Etapa 18 – 25.03.2023

PLAY-OFF

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023

PLAY-OUT

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023
Etapa 10 – 27.05.2023

BARAJE

Baraje semifinale: 24/27.05.2023
Baraje finale: 03/07.06.202

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 16:58 Liga 3
Pe aceeași temă