Dunărea Călăraşi a reușit doar golul de onoare cu Dinamo, deși a avut un început de meci cu multe ocazii. Echipa lui Cristian Pustai părăsește și ea Cupa României

Marius ANGHEL 04 Mar. 2021, 21:54 Cupa

Dunărea Călărași n-a putut să producă surpriza și să elimine Dinamo din Cupa României, în sferturile de finală, deși, la cum a început meciul, a dat senzația că este în stare. La faze care nu anunțau nimic, ”câinii” au marcat de două ori, astfel că partida a decurs ușor pe final pentru trupa lui Ionel Gane. Divizionara secundă se poate mulțumi doar cu un gol de onoare.

Dunărea a avut un început de meci entuziasmant, cu ocazii avute de Kanda (7), Sava (8), Cârstocea (10), Tudoran (18), Ciucur (20) și din nou Sava (28), însă portarul Eșanu a salvat inclusiv din situații de unu la unu, ținând Dinamo în joc.

A venit însă golul lui Paul Anton (32), după un șut din 25 de metri care a atins gazonul în fața lui Krell, la o fază în care nu se anunța nimic periculos. Iar Dunărea s-a tăiat. Chiar înainte de pauză, Anton (44) a mai trimis o dată în poată cu un șut cu pământul din 14 metri lateral dreapta, fază la care Krell s-a uitat cum mingea trecea pe deasupra lui.

Fără Krell în repriza a doua, schimbat cu Began, dar și cu Calu în locul lui Tudoran, Dunărea nu a arătat mai bine și a primit gol și din partea lui Florin Bejan (62), intrat tot la pauză.

Unicul gol al Dunării a venit norocos, după o centrare dintr-o lovitură liberă a lui Marius Fotescu (67), la care portarul Eșanu a fost păcălit de urcarea în careul mic a trei adversari. Nimeni n-a atins mingea, care intrat în plasă.

Pe final, tot Dinamo a fost mai periculoasă, prin Crețu (78), Gueye (80) și din nou Crețu (90+2) și Gueye (90+3), însă niciunul nu l-a putut învinge pe Began, astfel că alb-roșii s-au mulțumit cu 3-1 și, mai important, cu calificarea în semifinalele Cupei României.

În semifinalele Cupei României s-au calificat Universitatea Craiova, câștigătoare cu 1-0 a meciului de la Buzău cu Chindia Târgoviște, Viitorul Pandurii Târgu Jiu, care a trecut cu 3-1, pe Cluj Arena, de ”U” Cluj, Astra, care a învins cu 3-0 Petrolul, pe ”Ilie Oană”, și Dinamo.

REZULTATELE TURULUI 1, 2, 3, 4, 16-imile și 8-imile Cupei României

COMENTARIUL LIVE:

DUNĂREA CĂLĂRAȘI – DINAMO 1-3

Dunărea Călărași: Krell (Began 46′) – Andr. Rus, R. Crișan, A. Lopez (cpt.), I. Sîrbu – Cr. Pușcaș – Tudoran (Calu 46′), Cârstocea (Bedea 63′), S. Sava, Ciucur (Bud 72′) – Kanda (M. Fotescu 63′)
Rezerve neutilizate: – Djuric, Tache, Sălceanu, C. Petre
Antrenor: Cristian Pustai

Dinamo: Mih. Eșanu – Sorescu, Ric. Grigore (Bejan 46′), Puljic (cpt.), St. Filip – Vl. Achim, P. Anton (G. Crețu 77′), Al. Răuță – Morsay (Măgureanu 90′), M. Gueye, Fabbrini (Bani 84′)
Rezerve neutilizate: Kongshavn – Andr. Radu, Bordușanu, G. Stere, Mihaiu
Antrenor: Ionel Gane

Min 90+3 Final de partidă la Călărași. Dinamo trece ușor de Dunărea Călărași, cu 3-1, după un început cu emoții
Min 90+3 Încă o fază de contraatac, Gueye primește în stânga careului de la Măgureanu, trage puternic din 10 metri, iar Began respinge în corner
Min 90+2 Acțiune de contraatac a lui Dinamo, cu Geani Crețu la minge, acesta pătrunde în careu, se întoarce și trage cu dreptul, însă o face direct pe Began, care prinde
Min 90 + Meciul e prelungit cu trei minute
Min 90 Iese Jonathan Morsay și intră Cătălin Măgureanu
Min 84 Iese Diego Fabbrini și intră Ahmed Bani, la Dinamo
Min 80 ||| Jonathan Morsay primește cartonașul galben după el îl ține din spate pe Bedea
Min 80 Gueye scapă singur pe centru, după ce trece de mai mulți adversari, însă din 7 metri șutează direct în pieptul lui Began, iar mingea iese în afara careului
Min 78 Crețu trage din poziție centrală, Began prinde
Min 77 Iese Paul Anton, care a primit și un galben după ce și-a călcat un adversar, și intră Geani Crețu
Min 73 ||| Diego Fabbrini primește cartonașul galben după ce își lovește adversarul, pe Sava, într-un duel aerian
Min 72 Iese Alexandru Ciucur și intră Cristian Bud, la Dunărea
Min 67 1-3 Marius Fotescu centrează cu stângul în fața porții, dintr-o lovitură liberă din dreapta careului, trei jucători ai Dunării urmăresc mingea, portarul Eșanu e dezorientat și balonul trece pe lângă toți și intră în plasă, neatins de nimeni
Min 63 Dublă schimbare la Dunărea. Intră Marius Fotescu și Adrian Bedea și ies Baudoin Kanda și Alin Cârstocea
Min 62 0-3 La o centrare dintr-o loviutră liberă din dreapta, mingea se lovește de piciorul lui Gyege, se duce spre poartă, Began respinge în dreapta, iar Florin Bejan, pe fază, reia în forță dintr-un metru și înscrie sub transversală
Min 57 Sorescu bate peste transversală lovitura liberă de la 25 de metri ușor lateral dreapta
Min 57 ||| Cristian Pușcaș îl faultează din spate, cu piedică, pe Morsay și primește cartonașul galben
Min 46 S-a reluat meciul
Min 46 ⇒ Mădălin Calu și portarul Răzvan Began intră la pauză în locul lui George Tudoran, respectiv Stefan Krell, la Dunărea. La Dinamo, intră Florin Bejan în locul lui Ricardo Grigore
Min 45 Pauză la Călărași. Dinamo conduce cu 2-0 meciul cu Dunărea, după dubla lui Paul Anton
Min 44 0-2 Filip avansează în stânga careului, centrează spre înapoi, Paul Anton, nemarcat la 14 metri ușor lateral dreapta, reia cu pământul, mingea prinde boltă și intră în poartă la colțul lung. Krell nu a avut nicio reacție și a privit cum mingea trece peste el
Min 44 Cârstocea centrează în careu din lovitura liberă de la 25 de metri, Lopez reia cu capul pe lângă poartă, în stânga
Min 43 ||| Ricardo Grigore e depășit de Kanda, îl ține și dinamovistul primește cartonașul galben
Min 38 ||| Alexandru Răuță vede cartonașul galben după o intervenție dură, cu crampoanele pe tibia lui Câstocea, iar arbitrul George Ganea dă doar cartonașul galben
Min 32 0-1 La o fază care nu anunța nimic, Fabbrini fentează în dreapta, pătrunde spre centru, pasează ușor înapoi pentru Paul Anton, care preia și șutează de la 25 de metri central. Mingea atinge gazonul în fața lui Krell și intră în poartă pe sub brațul său drept
Min 28 Tudoran pătrunde în dreapta careului, întoarce înapoi pentru Sava, nemarcat la 12 metri ușor lateral dreapta, care preia și trage slab, mult pe lângă bara a doua
Min 20 După un șut blocat al lui Sîrbu, mingea se înalță peste apărarea dinamovistă și se îndreaptă spre poartă, Ciucur așteaptă să reia cu capul din 6 metri, însă Eșanu vine și boxează în față. Ciucur acuză că a fost lovit cu pumnii în cap și are nevoie de îngrijiri medicale, după câteva momente petrecute pe gazon
Min 18 Șut din prima, moale, cu latul, al lui Tudoran, de la 11 metri, după ce a țâșnit de lângă Filip, însă Eșanu e pe fază și culege mingea de pe jos
Min 10 Cârstocea primește în fața careului, ușor lateral dreapta, trage din prima din 17 metri, iar Eșanu scoate peste poartă mingea care se ducea sub transversală
♦Min 8 Kanda lasă mingea pentru urcarea lui Sorin Sava, care trage din prima de la 20 de metri, cu șiretul, iar Eșanu se întinde serios și respinge în corner, în dreapta
Min 7 Puljic greșește când reia cu capul spre propriul portar, Kanda rămâne singur cu Eșanu, însă șutează direct în goalkeeper, ieșit să-l blocheze în 6 metri
Min 6 Krell respinge din stânga sa un șut puternic din 20 de metri central al lui Anton. Din cornerul din dreapta iese un nou corner, în stânga, iar apoi arbitrul dă fault în atac
Min 1 A început partida de la Călărași. Dunărea joacă în galben complet, Dinamo în roșu-alb

Dunărea Călăraşi este ultima echipă dintre cele patru din Liga 2 calificate în sferturile Cupei României, ediția 2020/2021, care intră la joc și a doua care ar putea să continue mai departe în competiție. Pentru asta, pentru a o urma pe Viitorul Pandurii Târgu Jiu în semifinale, trupa lui Cristian Pustai trebuie să treacă în această seară, de la ora 20:00, pe teren propriu, de Dinamo.

Pare o misiune grea, însă deloc imposibilă pentru formația din Călărași, aflată într-o formă bună și care întâlnește un Dinamo în degringoladă.

Până acum în semifinalele Cupei României s-au calificat Universitatea Craiova, câștigătoare cu 1-0 a meciului de la Buzău cu Chindia Târgoviște, Viitorul Pandurii Târgu Jiu, care a trecut cu 3-1, pe Cluj Arena, de ”U” Cluj și Astra, care a învins cu 3-0 Petrolul, pe ”Ilie Oană”.

Cristian Pustai, înainte de meciul Dunării cu Dinamo: ”Avem şansele noastre”

Dunărea Călărași și-a egalat cea mai bună performanță pe care a înregistrat-o în istoria sa în Cupa României prin această calificare în faza sferturilor, însă își dorește, evident, să o depășească de această dată.

Dacă în ediția 2018/2019 era eliminată de Astra, pe teren propriu, cu 1-2 în sferturi, după ce în optimi producea surpriza și învingea, tot acasă, FCSB (2-1), acum n-ar fi imposibil deloc să învingă Dinamo și să urce pentru prima dată în semifinale.

Antrenorul Cristian Pustai are încredere în jucătorii săi, chiar dacă aceștia s-au resimțit după drumul de 12 ore din deplasarea de la Reșița, unde s-au impus în campionat cu 1-0, sâmbăta trecută.

”Meciul cu Dinamo este un bonus pentru noi la acest început de an. Abordăm cu încredere meciul din Cupa României, unde avem şansele noastre. Ne aşteaptă, în continuare, şi alte câteva finale în campionat. Vrem să ne asigurăm prezenţa în play-off. Este un program extrem de dificil, dar interesant pe de altă parte.
Dinamo are prima șansă, dar jucăm acasă și vom vedea ce se va întâmpla”
, a spus Cristian Pustai despre meciul cu Dinamo.

În meciurile oficiale disputate în 2021, Dunărea Călărași a remizat pe teren propriu cu Farul, scor 1-1, și a învins cu 1-0 în deplasare pe CSM Reșița. În clasamentul Ligii 2, echipa lui Cristian Pustai ocupă locul 4, de play-off la finalul sezonului regular, cu 27 de puncte acumulate în 15 partide desfășurate în 17 etape.

Dinamo, în cădere liberă în campionat. Dunărea întâlnește primul adversar de luat în seamă în această ediție a Cupei României

De partea cealaltă, Dinamo se află într-o continuă cădere în Liga 1, acum aflându-se pe locul 13 din 16, cu doar 26 de puncte acumulate în 25 de etape. În ultimele două etape a pierdut cu Astra (0-2) și Viitorul (0-5), iar în campionat n-a mai câștigat de cinci meciuri, în care a obținut doar un punct.

Ultimul succes îl are în faza optimilor Cupei României, în care a trecut cu 1-0 de un FCSB care a tratat meciul cu multe rezerve.

În această ediție a Cupei României, Dunărea Călărași a trecut de Mostiștea Ulmu (Liga 3), cu 2-1, CSC Sânmartin (Liga 3), cu 1-0, iar în turul precedent a obținut calificarea la ”masa verde”, fiindcă echipa pe care trebuia să o întâlnească, Turris Oltul, s-a desființat și nu a jucat.

În schimb, Dinamo a trecut cu 3-0 de Viitorul, în 16-imi, și cu 1-0 de FCSB, în optimi.

George Găman arbitrează Dunărea Călărași – Dinamo

Meciul dintre Dunărea Călărași și Dinamo are loc astăzi, de la ora 20:00, pe stadionul ”Ion Comșa” din Călărași și va fi arbitrat de la centru de George Cătălin Găman (Craiova), iar de la cele două tușe de asistenții Marius Cristian Marchidanu (Brăila) și Florian Alexandru Vişan (Galaţi). Arbitru de rezervă este Viorel Nicușor Flueran (Craiova), iar observatori au fost delegați Petre Radu și Aurel Ionescu (ambii din Bucureşti).