Vis spulberat de fosta rivală din oraș! Petrolul n-a mișcat în fața Astrei și a fost eliminată din Cupa României. Vajushi, penibil și la penalty

Marius ANGHEL 03 Mar. 2021, 22:22 Cupa

Petrolul și-a luat adio de la Cupa României și în această ediție, însă a făcut-o într-un mod rușinos, în fața unei echipe mulți ani considerată rivală în Ploiești, Astra. Cu 3-0 s-a impus formația de primă ligă, însă maniera de joc a fost una mult mai clară. Trupa lui Viorel Moldovan a fost fără reacție, fără ocazii și chiar când a primit un penalty l-a executat execrabil, ratându-l.

După o primă repriză în care Petrolul a ieșit cu greu din propria jumătate, deși juca pe teren propriu, pe ”Ilie Oană”, Astra și-a creat situații, însă nu i-a dat atât de mari lui Kitanov. Balaure (23), Sousa (25) și Răduț (26, 37) au avut șuturi pe direcția portarului, iar Merloi (33) a trimis de puțin pe lângă colțul lung.

În debutul părții secunde, George Merloi (50) a spulberat puținele speranțe ale petroliștilor că pot obține ceva din acest meci. A înscris printre trei jucători aflați pe linia porții, după ce Lică i-a servit o minge în careu.

Primul șut al Petrolului a venit abia în minutul 58, când Vajushi a tras din fața careului, iar mingea deviată a fost prinsă de Lazar.

Pană l-a faultat în propriul careu pe Balaure, iar Sulejman Krpic (61) a executat fără emoții. Moise (66) și Buhăescu (70) au avut încercări timide, fără speranțe în fața portarului Astrei, iar Sebastian Wuthrich (81) a mai bagat o dată mingea în plasa lui Kitanov după ce a câștigat un duel aerian cu Meijers, la o pasă oferită peste apărare de Canadija, și l-a lobat pe portar, deja îngenunchiat.

Dar ”lupii” au avut și șansa golului de onorare, după un penalty scos de Balint în fața lui Graovac. Însă tehnicul Armando Vajushi (86) a fost dezastruos cu execuția sa execrabilă, aproape pe centru, moale, direct în brațele lui Lazar.

S-a terminat 3-0 pentru Astra, un rezultat rușinos pentru Petrolul, indiferent că a întâlnit o echipă de Liga 1.

În semifinalele Cupei României au urcat Universitatea Craiova (1-0 cu Chindia), Viitorul Pandurii Târgu Jiu (3-1 cu ”U” Cluj) și Astra (3-0 cu Petrolul).

• A patra echipă din Liga 2 calificată în sferturile Cupei României este Dunărea Călărași, care o va întâlni joi, 4 martie, de la ora 20:00, pe teren propriu, pe Dinamo.

REZULTATELE TURULUI 1, 2, 3, 4, 16-imile și 8-imile Cupei României

COMENTARIUL LIVE:

PETROLUL PLOIEȘTI – ASTRA 0-3

Petrolul Ploiești: Kitanov – Alb. Olaru, V. Lică, Meijers, Țicu – Nir Lax (Val. Balint 81′) – Mih. Constantinescu (Sil. Pană 46′), R. Moise (Tudor Saim 71′), Pol Roige (cpt.), Vajushi – Buhăescu
Rezerve neutilizate neutilizate: R. Avram – Bărboianu, Arnăutu, Ant. Manolache, Vl. Mitrea, M. Bratu
Antrenor: Viorel Moldovan

Astra: Dav. Lazar (cpt.) – Sousa, Raspopovic (Graovac 78′), Jovanovic, Lamanje – Canadija, Boe-Khane – Merloi (Stahl 62′), Răduț (Wuthrich 78′), Pahonțu (Balaure 10′) – Krpic (Montini 62′)
Rezerve neutilizate: Mih. Popa – Ct. Ion, Val. Gheorghe, Crepulja

Antrenor: Eugen Neagoe

Min 90+3 Final de partidă. Petrolul pierde urât, cu 3-0, meciul cu Astra, și totodată este eliminată din Cupa României în faza sferturilor
♦Min 90+1 Tudor Saim bate mult peste poartă o lovitură liberă de la circa 28 de metri central
Min 90 + Meciul e prelungit doar cu două minute, pentru a scurta chinul Petrolului
Min 86 Armando Vajushi bate penalty-ul extrem de slab, în stânga, aproape de centrul porții, iar Lazar prinde mingea
Min 85 Balint pătrunde în careul Astrei, din stânga, Graovac îi dă peste piciorul drept, din spate, și arbitrul dictează penalty
Min 81 Iese Nir Lax și intră Valentin Balint
Min 81 0-3 Canadija, liber la 23 de metri, ridică o minge în centrul careului Petrolului, Sebastien Wuthrich câștigă duelul aerian cu Meijers și deviază pe spate, iar Kitanov, prins aproape în genunchi, întinde brațul, atinge balonul, dar nu poate evita golul
Min 78 Dublă schimbare la Astra. Intră Daniel Graovac și Sebastien Wuthrich și ies Momcilo Raspopovic și Mihai Răduț
Min 77 ||| La o pasă dată înapoi din stânga spre centrul careului, Buhăescu îl lovește în călcâi pe Balaure, în încercarea de a șuta spre poartă. Arbitrul dictează fault în atac și cartonaș galben pentru Vasile Buhăescu
Min 75 ||| Bart Meijers și Mihai Răduț primesc cartonașul galben, după un conflict verbal, în urma unui duel între cei doi jucători în careul Petrolului
♦Min 71 La Petrolul, iese Romario Moise și intră Alexandru Tudor Saim
Min 70 Buhăescu preia, avansează pe centru, trage din fața careului și o face modest, iar Lazar prinde fără probleme
Min 66 Moise trage din fața careului, din dreapta, pe lângă bara a doua. Se pregătește să intre Tudor Saim
♦Min 62 Dublă schimbare la Astra. Ies Sulejman Krpic și George Merloi și intră Mattia Montini și Albert Stahl
Min 61 0-2 Sulejman Krpic bate penalty-ul în stânga și înscrie fără emoții, după ce Kitanov a plonjat în partea opusă
Min 60 Pană îi dă în picior lui Balaure în propriul careu, în încercarea de a respinge o minge, și arbitrul dictează penalty. Și la faza dinainte, în care Merloi a picat dintre Meijers și Țicu, a fost un posibil penalty
Min 58 Petrolul combină în atac, Buhăescu primește în stânga careului, îi întoarce lui Vajushi, care preia, fentează spre centru și trage pe jos. Mingea e deviată și Lazar prinde în stânga sa
Min 50 0-1 Balaure ridică peste apărare o minge, dintr-o lovitură liberă din 22 de metri ușor lateral stânga, Lică se întinde și agață mingea și o trimite în stânga, unde urcă singur George Merloi, care preia și șutează cu șiretul, din prima, la colțul lung, printre Kitanov și alți doi jucători ai Petrolului aflați aproape pe linia porții
Min 46 S-a reluat meciul de pe ”Ilie Oană”
Min 46 Schimbare la Petrolul la pauză. Iese Mihai Constantinescu și intră Silviu Pană
Min 45+2 Pauză la Ploiești. Petrolul și Astra sunt la egalitate, după o primă repriză controlată autoritar de prim-divizionară, însă care nu a avut vreo mare ocazie de gol
Min 43 ||| Valentin Țicu primește cartonașul galben după ce îl blochează, fără minge, pe Merloi
Min 37 Balaure pasează scurt pentru Răduț, acesta se întoarce și șutează din 18 metri pe direcția lui Kitanov, care prinde fără probleme. Astra domină jocul și aproape că nu iese din jumătatea Petrolului
Min 33 Merloi are o acțiune în centru, trece de Pol Roige, șutează din 17 metri, mingea e deviată și balonul trece destul de aproape de bara colțului lung. Iese în corner, care este respins cu ușurință de defensiva Petrolului
Min 26 Răduț trece în centru de Constantinescu, șutează din 20 de metri, iar Kitanov plonjează în dreapta sa și reține

Min 25 După un corner bătut din dreapta, Sousa reia cu capul din 9 metri, însă pe centrul porții, iar Kitanov reține cu siguranță
♦Min 24 Centrare din stânga careului, Meijers respinge cu capul din duelul aerian cu Krpic, din 5 metri, în corner
Min 23 Balaure bate pe poartă o lovitură liberă de la 25 de metri central, zidul deviază, însă Kitanov reține
Min 10 Astra face o primă schimbare. Cătălin Pahonțu este înlocuit cu Silviu Balaure, jucătorul care a schimbat cursul jocului cu ASU Poli, în turul trecut al Cupei României
Min 3 După o centrare dintr-un corner din stânga, Răduț urmărește la colțul scurt, reia cu călcâiul și trimite pe lângă prima bară
Min 1 A început partida de la Ploiești, de pe ”Ilie Oană”

A treia dintre cele patru echipe din Liga 2 calificate în sferturile Cupei României, ediția 2020/2021, care intră la joc este Petrolul Ploiești. Aceasta încearcă să producă o nouă surpriză și să obțină accederea în semifinale, acolo unde au ajuns deja Universitatea Craiova, câștigătoare cu 1-0 a meciului de la Buzău cu Chindia Târgoviște, prin golul lui George Cîmpanu (25), și Viitorul Pandurii Târgu Jiu, care mai devreme a trecut cu 3-1, pe Cluj Arena, de ”U” Cluj.

Partida de pe stadionul ”Ilie Oană” are loc astăzi, 3 martie, de la ora 20:30.

Viorel Moldovan, înaintea meciului cu Astra: ”Sperăm să menținem capitalul de încredere la cote înalte”

La doar trei zile de la victoria din deplasare de la Târgu Jiu, 4-0 cu Pandurii, în etapa a 17-a a Ligii 2, Petrolul intră din nou pe teren, însă, de această dată, va evolua în Cupa României.

În fața petroliștilor, în faza sferturilor competiției KO, se va afla Astra, echipă care își joacă meciurile oficiale la Giurgiu, însă care majoritatea timpului și-o petrece la Ploiești, de unde a plecat acum câțiva ani fiindcă patronul Ioan Niculae se plângea că nu era sprijinit de autoritățile locale și că era înjurat de fanii ”găzarilor”.

”Va fi un joc foarte important pentru noi, pe care îl abordăm cu un moral foarte bun. Avem un capital de încredere ridicat, după rezultatele din acest început de an, pe care sperăm să-l menținem la cote înalte, pentru că ne dorim să o eliminăm pe Astra și să ne calificăm în semifinale. Jocurile din Cupa României sunt, întotdeauna, imprevizibile, iar eu am mare încredere în băieți. Chiar le-am spus că nu avem absolut nimic de pierdut, ci numai de câștigat, dacă vom reuși să ne calificăm!”, a prefațat antrenorul Viorel Moldovan meciul de miercuri seară.

În campionatul Liga 2, Petrolul ocupă locul 3, după ce a început anul cu două victorii: 1-0 cu Metaloglobus (acasă) și 4-0 la Târgu Jiu, cu Pandurii. În plus, în primul meci oficial din 2021, ”lupii” au învins cu 3-0 prim-divizionara Poli Iași, pe ”Ilie Oană”.

”Va fi, fără doar și poate, un test important pentru noi”

Chiar dacă, momentan, nu o duce prea bine în Liga 1, fiind pe locul 10 din 16 după 25 de etape, Astra este un adversar puternic pentru Petrolul. În ultimii ani a câștigat campionatul, Cupa României și Supercupa, rezultate la care visează echipa lui Viorel Moldovan.

”Astra este o echipă foarte bună, cu jucători, interesanți, de calitate. S-au schimbat foarte mult lucrurile și la ei în ultima perioadă și cred că atuul principal al lor este Eugen Neagoe, un antrenor cu mare experiență, care știe să pregătească excelent meciurile”, a mai spus antrenorul Petrolului despre Astra, care în ultima etapă a Ligii 1 a remizat în deplasare la Academica Clinceni (scor 1-1), o formație care se află pe locurile de play-off.

Moldovan spune că partida cu Astra este un test important pentru echipa sa, însă nu uită că obiectivul principal rămâne accederea în Liga 1.

”Avem anumite probleme de efectiv după meciul de la Târgu Jiu, pe care sper, însă, să le depășim până la ora întâlnirii cu Astra și să pot, astfel, alinia cea mai bună formulă. Va fi, fără doar și poate, un test important pentru noi. Normal că suntem cu gândul la ceea ce trebuie să facem în campionat, dar Cupa României ne dă prilejul să ne măsurăm puterile cu adversari de primă ligă. Important este să ne prezentăm cât mai bine și suntem optimiști înaintea acestei confruntări. Dar, în același timp, trebuie să rămânem echilibrați, cu picioarele pe pământ, pentru că întâlnim o formație de prim-eșalon, una foarte bună, și trebuie să ne ridicăm la nivelul ei”, a mai declarat Moldovan.

Astra a învins două echipe din Liga 2 pentru a ajunge în sferturile Cupei României

Astra se află într-o pantă ascendentă cu Eugen Neagoe antrenor. În ultimele trei meciuri din campionat nu a pierdut. A câștigat cu Poli Iași (3-2 în deplasare) și Dinamo (2-0 acasă) și a remizat la Academica Clinceni (1-1), una dintre formațiile clasate acum pe loc de play-off.

Giurgiuvenii au ajuns în faza sferturilor competiției KO după ce au eliminat două echipe din Liga 2, ambele timișorene. Pe Ripensia a învins-o cu 5-1 pe Electrica, iar de ASU Poli a trecut cu 2-1 pe ”Dan Păltinișanu”.

În schimb, în acest sezon al Cupei României, Petrolul a trecut de: Metaloglobus (Liga 2, 2-1 după prelungiri), CSM Ceahlăul Piatra Neamț (Liga 3, 2-1) și Poli Iași (Liga 1, 3-0).

Andrei Chivulete arbitrează Petrolul – Astra

Meciul de pe ”Ilie Oană”, dintre Petrolul și Astra, va începe la ora 20:30 și va fi condus de la centru de Andrei Florin Chivulete (București) și de la cele două tușe de George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel) și Andrei Constantinescu (București). Arbitru de rezervă este Sorin Costreie (Buftea – Ilfov), iar observatori au fost delegați Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) și Dragoș Ionescu (București).