VIDEO | FK Csikszereda, victorie la scor de tenis în primul ei amical din 2021, cu Șomuz Fălticeni. Ciucanii mai au programat un test, după care ar trebui să meargă în Antalya

Răzvan STÎNGĂ 20 Jan. 2021, 19:11 Liga 2

FK Csikszereda a jucat primul meci amical din această iarnă, din perioada de pregătire. Echipa din Miercurea Ciuc a evoluat în compania divizionarei a treia Șomuz Fălticeni, în fața căreia s-a impus la o diferență de patru goluri, cu 6-2. La pauză scorul era 1-0 pentru formația pregătită de Valentin Suciu.

Singura reușită din primele 45 de minute a fost semnată de Norbert Pinter, în minutul 28.

În partea a doua, FK Csikszereda a marcat de cinci ori, dar ritmul bun a crescut și pentru că Valentin Suciu a schimbat toată echipa de start. Juan Bouza, minutul 64, și Andras Meszaros, minutul 66, au făcut 3-0, dar Șomuz Fălticeni a revenit și a redus din diferență.

FK Csikszereda a marcat de trei ori în ultimele 10 minute

A marcat chiar de două ori la rând, prin Wilfred Njindja, minutul 68, și Franck Tchassem, minutul 69.

Scorul de 6-2 a fost stabilit în ultimele 10 minute, când formația antrenată din Liga 2 a marcat de trei ori, potrivit Szekely Sport. Szufian Dzsebari, minutul 82, Juan Bouza, minutul 89, și Szilard Bujdoso, minutul 90, au stabilit scorul final.

FK Csikszereda: Laszlo Rybanszky – Raul Palmeș, Bonifac Csonka, Soufiane Jebari, David Bor, Cătălin Savin, Botond Szondi, Norbert Pinter, Andor Szabo, Marius Barabas, Toni Suciu
Au mai jucat: Szilard Gyenge, Albert Hunort – Rareș Takacs, David Kelemen, Claudiu Apro, Salvatore Marrone, Attila Csuros, Szufian Dzsebari, Schieb Marvin, Szilard Bujdoso, Andras Meszaros, Juan Bouza

Șomuz Făticeni a început în formula: Claudiu Chindriș – Iulian Dohotaru, Bogdan Forisz, Florin Chisăliță, Wilfred Njinda, Frack Toukam, Alin Cazacu, Eduard Julei, Florin Robciuc, Cristian Ursu, Franck Tchassem

Pentru FK Csikszereda urmează amicalul cu Corona Brașov, după care cantonamentul în Turcia

FK Csikszereda a reluat antrenamente săptămâna trecută, pe 14 ianuarie. După acest amical cu Șomuz Fălticeni, pentru ciucani urmează un alt test cu o echipă din Liga 3, Corona Brașov, pe 22 ianuarie.

Antrenorul Valentin Suciu a declarat pentru Liga2.ro, la începutul anului, că a doua parte a pregătirilor se va realiza în Turcia, în Antalya, sub forma unui cantonament. Stagiul se va efectua pe durata a 14 zile, în perioada 24 ianuarie – 6 februarie, unde vor avea loc alte șase meciuri amicale. Până în acest moment, s-a stabilit un singur adversar, Backa Topola din Serbia.

”Vom avea un cantonament în Antalya de 14 zile, în perioada 24 ianuarie – 6 februarie. Acolo sunt perfectate șase meciuri amicale. Verbal totul este perfectat, mai trebuie să semnăm contractele.

În Antalya vom juca cu echipe din Rusia, din Serbia. E sigur că pe 27 vom juca împotriva celor de la Backa Topola”, a declarat Valentin Suciu pentru Liga2.ro, pe 5 ianuarie.

În 2021, după revenirea în România din cantonament, dacă acesta se va ține, FK Csikszereda mai are de jucat în sezonul regular șase partide cu: CSM Reșița (acasă), Ripensia (deplasare), Rapid (deplasare), Dunărea Călărași (acasă), Viitorul Pandurii (deplasare) și CSM Slatina (acasă).