FK Csikszereda și-a găsit timp și a disputat un amical între două etape din campionat. Adversasa ciucanilor a fost Sepsi OSK

Răzvan STÎNGĂ 11 Mar. 2021, 17:22 Liga 2

FK Csikszereda a jucat un meci amical cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, miercuri. Partida a avut loc pe terenul echipei din prima ligă, iar formația lui Valentin Suciu a câștigat cu 3-2. A fost în avantaj încă de la pauză, când conducea cu scorul de 2-1.

Mai mult, FK Csikszereda a revenit de la 0-1. Potrivit Szekely Sport, atacantul Simone Rapp a deschis scorul pentru Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, însă ciucanii au revenit prin reușitele lui Juan Bauza, de la 11 metri, și Norbert Pinter și au terminat repriza în avantaj.

Valentin Suciu a testat mai mulți tineri

În partea a doua s-au mai marcat două goluri. Lorand Fulop și Robert Csala au înscris și au stabilit scorul final, 3-2. Potrivit FK Csikszereda, Valentin Suciu a dat mai mult șansa jucătorilor tineri să demonstreze dacă pot fi importanți pe finalul acestui sezon regular și dacă pot ajuta echipa în play-off-ul sau în play-out-ul Ligii 2.

El a schimbat jucătorii din teren în cele două reprize.

FK Csikszereda în prima repriză: Rybansky – Palmes, Kelemen, Apro, Bor – Csuros, Jebari, Bara – Pinter, Rotar, Bauza.

FK Csikszereda în repriza a doua: Gyenge – Takacs, Csonka, Gergely, Lazar – Savin, Csala R., Bujdoso – Finna, Meszaros, Barabas.

FK Csikszereda a disputat meciul amical între două etape din Liga 2. Sâmbătă, ciucanii au jucat contra Rapidului, în deplasare, și au câștigat cu scorul de 3-1, urmând ca în etapa a 19-a din Liga 2 să evolueze pe teren propriu cu Dunărea Călărași, duminică de la ora 11:30.

FK Csikszereda, pe podiumul Ligii 2

Apoi, formația din Miercurea Ciuc va mai evolua, în sezonul regular, cu Viitorul Pandurii, în deplasare, și CSM Slatina, acasă. Acum, FK Csikszereda e pe locul 3 în ierarhia Ligii 2, cu 28 de puncte în 16 partide. Mai sus ca ea sunt doar ASU Poli, 31 de puncte în 17 meciuri, și U Craiova 1948 SA, 31 de puncte în 16 partide.

Pe locurile de play-off mai sunt clasate acum Dunărea Călărași, Farul și Viitorul Pandurii.