Ripensia s-a impus în amicalul cu Merani Martvili, o formație din liga secundă a Georgiei. Florin Fabian a spus ce i-a plăcut și ce nu la jucătorii săi

Anda DELIU 08 Feb. 2022, 21:32 Liga 2

După un 0-0 cu rușii de la Kazanka, Ripensia a obținut o victorie în al doilea amical din cantonamentul din Antalya. Timișorenii au câștigat astăzi cu scorul de 2-1 contra formației georgiene Merani Martvili, echipă din eșalonul secund al țării sale.

Ripensiștii au avut 2-0 la pauză

Ripensia a început ofensiv și, după ce Ivancevic l-a pus la lucru pe portarul georgienilor, Denis Golda a deschis scorul în minutul 5, la o fază la care defensiva celor de la Merani nu a fost pe fază.

Mihai Ene a avut și el prim-planul ofensiv și, după o ocazie irosită, în minutul 30, a mărit diferența la 2-0, după o pasă de la Golda.

În a doua jumătate a partidei, același Golda a avut un șut în bară, iar în minutul 75 georgienii au înscris golul care a redus din diferență, însă Ripensia a rezistat bine până la final și a câștigat.

Ripensia Timișoara: Șt. Dobre – Morariu, Țieranu, Lalic, Gladun – Vidrăsan, T. Călin – Ivancevic, Mih. Ene, Mihart – Golda
Au mai intrat: I. Rus, Lăpădat – Sturzu, Stoi, Val. Macrițchii, Piftor, Rob. Stoica, Rogac, Fridrich, Matiș, R. Ciurel și D. Ciurel.

Florin Fabian, mai mulțumit de prima repriză

Antrenorul Ripensiei a punctat că este mai mulțumit de jocul echipei din prima jumătate a meicului amical.

”Mi-a plăcut atitudinea băieților din prima repriză, mi-a plăcut că am avut consistență pe atac. Ne-am creat ocazii, am și marcat de două ori în prima repriză. Cu toate că am aliniat o altă formulă de echipă în comparație cu primul meci, am arătat bine. În schimb, repriza a doua nu mi-a plăcut cum am interpretat anumite momente ale jocului și nonșalanța cu care am trata situațiile de gol. Partea pozitivă a meciurilor rămâne, totuși, siguranța pe care a oferit-o echipa și forma bună a unor jucători. Mă bucur pentru Alexandru Lăpădat, portarul nostru din Academie, care a avut o evoluție foarte bună în amândouă meciurile”, a punctat Florin Fabian.

Joi, Ripensia va juca alt amical în Antalya, cu letonii de la FK Auda, formație din prima ligă.

În țară, Ripensia a jucat două amicale în această perioadă de pregătire de iarnă, cu CS Comloșu Mare (scor 2-2), ocupanta locului 5 în Liga a 4-a Timiș, și Avântul Periam (scor 7-1), ultimul loc în Seria a 8-a a Ligii 3. În Antalya a mai jucat cu FC Kazanka (liga a treia din Rusia, scor 0-0).

Foto și video: Ripensia Timișoara