Liga 2, restanță | CSM Reșița câștigă meciul restant cu Concordia Chiajna, reprogramat de două ori. Alin Minteuan debutează cu o victorie în Valea Domanului

Marius ANGHEL 12 Nov. 2020, 15:57 Liga 2

CSM Reșița a învins cu 1-0 Concordia Chiajna în meciul restant din etapa a 10-a a Ligii 2, partidă care trebuia să se joace la reprogramare ieri, însă ilfovenii nu au putut face deplasarea. FRF a mutat jocul cu 24 de ore, deși regulamentul din timp de pandemie spune că o partidă nu poate fi reprogramată de două ori, iar, conform regulamentului, Reșița, din cauza căreia s-a amânat prima dată disputarea jocului, trebuia să piardă la ”masa verde”.

Danci decisiv, Cucu eliminat

Meciul din Valea Domanului a fost decis de golul marcat de Cristian Danci în minutul 28, după o fază creată în dreapta de Szijj și o pasă înapoi în 7 metri central pentru mijlocaș, care n-a iertat din acea poziție.

Dacă în prima repriză jocul a fost unul destul de echilibrat și fără ocazii mari de gol, în partea secundă Concordia a presat tot timpul și a căutat golul egalizator, în timp ce CSM Reșița s-a mulțumit să se apere. În minutul 90, enervat de arbitrul central, Stelian Cucu a văzut două cartonașe galbene pentru proteste și injurii și a fost eliminat.

Reșița câștigă primul meci pe teren propriu în acest sezon, Alin Minteuan debutează cu o victorie în ziua în care a împlinit 44 de ani

S-a terminat 1-0 pentru CSM Reșița, care câștigă după trei meciuri consecutive pierdute și o serie de șase partide fără victorie. Este, totodată, primul succes pentru bănățeni pe teren propriu în acest sezon, după ce în precedentele patru jocuri au pierdut de trei ori și a remizat o dată.

Acesta a fost și meciul de debut în Valea Domanului ca antrenor al lui Alin Minteuan la CSM Reșița, după ce runda trecută pierduse cu 1-0 la CS Mioveni. Minteuan a împlinit chiar astăzi 44 de ani, iar suporterii prezenți pe dealul pe care e făcută tribuna a doua i-au cântat la mulți ani noului antrenor al Reșiței.

CSM Reșița îi ia locul 16 Concordiei, care pică pe 17

CSM Reșița a acumulat 11 puncte în zece meciuri și a urcat pe locul 16, devansând, astfel, Concordia Chiajna, care rămâne cu 9 puncte în 11 partide și care cade pe poziția a 17-a.

În etapa a 12-a, CSM Reșița joacă pe teren propriu, sâmbătă, de la ora 14:30, cu ”U” Cluj, iar Concordia Chiajna și-a mutat meciuri pentru duminică, de la ora 11:00, la Miercurea Ciuc, cu FK Csikszereda.

Meciul restant CSM Reșița – Concordia Chiajna era reprogramat inițial să se dispute ieri, 11 noiembrie, de la ora 14:00, însă ilfovenii n-au avut acordul DSP Ilfov să facă deplasarea, din cauza unor posibile infectări cu noul coronavirus în lot. FRF a decis mutarea jocului pentru a doua zi, astăzi, 12 noiembrie, de la ora 14:00, în ciuda faptului că regulamentul interzice o a doua reprogramare a unei partide care nu se poate disputa din cauza cazurilor de COVID-19 sau a lipsei dreptului de joc oferit de DSP. Pe larg, despre acest caz, puteți citi AICI.

Partida din Valea Domanului trebuia să aibă loc în același timp cu un alt joc restant din etapa a 10-a a Ligii 2, FK Csikszereda – Pandurii Târgu Jiu, care s-a și disputat și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Și jocul de la Reșița contează tot pentru etapa a 10-a a campionatului și inițial nu a avut loc la data programării inițiale, la 31 octombrie, din cauza infectărilor cu COVID-19 de la CSM Reșița.

Între timp, CSM Reșița și-a rezolvat situația, modalitatea fiind una care făcut pe adversarul Auraș Brașoveanu, președintele executiv al Concordiei, să ridice semne de întrebare față de respectarea protocolului medical, a primit accept de joc din partea DSP, iar în etapa a 11-a a evoluat. Bănățenii au pierdut cu 1-0 la CS Mioveni. În schimb, Concordia a înregistrat, la rândul ei, o înfrângere, pe teren propriu, cu Ripensia, scor 0-1.

Alin Minteuan, la debutul ca antrenor în Valea Domanului. Concordia Chiajna, la al doilea meci după despărțirea de Florin Bratu

CSM Reșița a reușit să își numească un antrenor principal de la momentul programării inițiale a meciului cu Concordia, înaintea căruia rămăsese fără Alexandru Pelici, care a demisionat. Echipa a fost preluată de Alin Minteuan, care se va afla astăzi la debutul la formația din Valea Domanului într-un meci desfășurat pe teren propriu. Runda trecută a condus prima dată echipa și a înregistrat eșecul de la Mioveni.

Și Concordia Chiajna s-a despărțit între timp de Florin Bratu, iar momentan însă nu a numit un nou antrenor principal, interimatul fiind asigurat de Costel Oracă.

Situația în clasamentul Ligii 2 a Reșiței și Concordiei

Înaintea desfășurării acestei restanțe, CSM Reșița se află pe poziția a 18-a, cu 7 puncte acumulate în 9 meciuri. Concordia Chiajna stă puțin mai bine, e pe 16, cu 9 puncte strânse în zece partide.

Ambele echipe sperau la play-off și mai apoi la promovare, însă după un început slab de sezon sunt în partea inferioară a clasamentului Ligii 2.

Încă patru meciuri restante în Liga 2

Pe lângă această partidă care se desfășoară astăzi, în Liga 2 mai sunt de disputat alte patru meciuri restante:

Rapid – ”U” Cluj / etapa 10 / 19 noiembrie, ora 19:30
SCM Gloria Buzău – Fotbal Comuna Recea / etapa 11 / 18 noiembrie, ora 14:00
Unirea Slobozia – CSM Slatina / etapa 11 / 18 noiembrie, ora 14:00
”U” Cluj – Farul Constanța / etapa 11 / 2 decembrie, ora 14:00