Gloria Buzău și-a încheiat conturile cu încă un mijlocaș achiziționat la începutul sezonului

Marius ANGHEL 10 Dec. 2023, 18:36 Liga 2

Al doilea jucător de care Gloria Buzău se desparte în această pauză de iarnă este tot un mijlocaș și tot unul cu care a bătut palma în vară, la începutul sezonului.

După Ionuț Șerban, căpitanul echipei de cele mai multe ori din prima parte a sezonului 2023-2024 de Liga 2, trupa din Crâng a ajuns la un acord privind despărțirea amiabilă și cu portughezul Diogo Marques Izata Pereira (26 ani).

Diego Izata nu mai continuă cu Gloria Buzău

Mijlocașul lusitan care în România a mai jucat pentru Gaz Metan Mediaș (12 meciuri în prima ligă, 2021-2022) și FC Brașov (18 meciuri și 1 gol în Liga 2, 2022-2023) se desparte de Gloria Buzău după doar șase luni.

Diego Izata a fost folosit în 9 din cele 15 meciuri de Liga 2 din acest sezon, doar de trei ori ca titular și de fiecare dată a fost înlocuit. A totalizat 401 minute pe teren. A fost utilizat și în 4 din cele 5 meciuri disputate de Gloria în acest sezon al Cupei României, de două ori ca titular, acumulând în total 222 de minute pe teren.

”Gloria Buzău s-a despărţit, astăzi, de Diogo Marques Izata Pereira
Îi mulțumim mijlocașului transferat în această vară pentru contribuția pe care a avut-o, alături de ceilalți coechipieri, la succesele obținute de echipa noastră și îi urăm baftă în viitor.
Mulţumim, Diogo Marques Izata Pereira!”, a transmis, duminică, Gloria Buzău.

Diego Izata a înscris la ultimul meci al Gloriei în 2023, cu CS Tunari, în Cupa României, dar reușita a fost anulată greșit. Echipa buzoiană ar fi fost calificată în sferturi

La ultimul meci din 2023, cel cu CS Tunari din Cupa României, 1-1 la Buftea, Diego Izata înscria în minutul 63 pentru 2-1, însă arbitrul Vlad Babar anula greșit reușita portughezului pentru un fault imaginar comis de Pervan asupra portarului.

Dacă reușita lui Izata nu era anulată, iar Gloria câștiga, atunci trupa lui Andrei Prepeliță acumula șase puncte în Grupa D a Cupei României și termina pe locul 2, peste FC Voluntari (5 puncte), și se califica în sferturile de finală ale competiției, alături de U Craiova.

Diego Izata era prezentat la Gloria Buzău odată cu Valentin Dumitrache și Adi Chică-Roșă, când clubul ajungea în acel moment, la jumătatea lunii august 2023, la nu mai puțin de 20 de achiziții făcute înainte de startul sezonului 2023-2024.