CSM Slatina, eșec la limită în Trivale, cu prim-divizionara Campionii FC Argeș. Preduț a apărat un penalty, Daniel Oprescu e nemulțumit de faza golului

Andi SÂRBU 20 Jul. 2022, 16:17 Liga 2

CSM Slatina a pierdut partida amicală desfășurată astăzi, 20 iulie, pe stadionul ”Nicolae Dobrin” din Pitești, cu echipa prim-divizionară Campionii FC Argeș.

Față de celălalt test disputat în această vară contra unui adversar din prima ligă, cedat cu 0-5 cu ”FC U” Craiova, de această dată formația antrenată de Daniel Oprescu s-a descurcat ceva mai bine. A fost învinsă doar cu 1-0 de trupa alb-violetă, unul gol al jocului fiind marcat de francezul Enzo Celestine în minutul 36.

Enzo Celestine a marcat unicul gol al amicalului Argeș – Slatina. Preduț a apărat un penalty executat de Garita

Enzo Celestine a înscris din careu după o centrare de manual a camerunezului Paul Garita.

Argeșul scrie în cronica acestui meci că Andrei Prepeliță a utilizat doar jucătorii din lot care au evoluat mai puțin sau deloc în meciul de campionat cu UTA sau chiar deloc. În plus, pe lângă gol, Garita a fost la originea mai multor acțiuni periculoase de a înscrie, însă portarul Slatinei a făcut minuni în fața sa. Ocazii mari de gol și-au mai creat bulgarul Martin Raynov, dar și juniorul Yanis Pîrvu, spune clubul piteștean. Cu 20 de minute înainte de final, Garita a ratat inclusiv o lovitură de la 11 metri obținută tot de el.

De partea cealaltă, CSM Slatina susține că a pierdut jocul din Trivale ”la capătul unei partide în care jucătorii noştri s-au ridicat la nivelul adversarului de nivel superior”, fără a comunica însă și vreo ocazie în care elevii lui Oprescu ar fi putut marca. Gazeta nouă scrie că nou-promovata în Liga 2 a avut un gol anulat, fără a preciza și cine a marcat, dar şi că Preduț i-a parat execuția din penalty a lui Garita. Totodată, slătinenii ar fi fost aproape să înscrie prin Popovici, scăpat singur spre poartă, însă atacantul ar fi fost faultat de ultimul apărător al adversarilor, la 20 de metri de poartă, fază sancţionată doar cu cartonaș galben.

Daniel Oprescu: ”Sunt nemulţumit că am primit gol la o fază pe care o puteam trata mult mai bine”

În meciul disputat la Pitești, antrenorul Daniel Oprescu a utilizat formule diferite de start în cele două reprize. La finalul partidei s-a declarat nemulțumit de faza în care Slatina a primit gol.

”Aceste meciuri sunt foarte importante, jucătorii tineri capătă experienţă, adversarii având valoare, îţi arată unde ai probleme. Sunt doar câştiguri din aceste jocuri disputate cu echipe de nivel superior, însă sunt nemulţumit că am primit gol la o fază pe care o puteam trata mult mai bine”, a declarat Daniel Oprescu, citat de pagina de Facebook a CSM Slatina.

Campionii FC Argeș: Straton – Marvin, Turda, Dobrosavlevici, Vianna – Raynov, Alceus – Covaci, Celestine, Donisa – Garita.
Rezerve: Greab – Pîrvu, G. Oprescu, Dinoci, Florescu, Gașpar, Domșa
Antrenor: Andrei Prepeliță

CSM Slatina, prima repriză: I. Pop – Al. Dinu, Gherghe, M. Manea, I. Mitran, Traşcu, Al. Neagu, R. Deta, Doman, Dav. Oprescu, L. Niţu
CSM Slatina, a doua repriză: Preduţ – Pisăru, Sălcianu, Bărbuţi, Abel Stan, D. Toma, M. Şerban, Trancă, Necşulescu, C-tin. Radu, Al. Popovici
Antrenor: Daniel Oprescu

Slatina nu mai joacă amical cu Unirea Bascov

În această pregătire de vară, CSM Slatina a mai jucat amicale cu U Craiova 1948 SA (scor 0-5) și Viitorul Pandurii Târgu Jiu (scor 1-0).

Unirea Bascov era programat să fie următorul adversar, sâmbătă, însă acesta a informat că nu se poate prezenta la joc. În aceste condiţii, CSM Slatina încearcă perfectarea unui joc test cu CSM Alexandria, scrie Gazeta nouă.

Echipa nou-promovată în Liga 2 mai are stabilit și un amical cu Viitorul Panduri, de această dată la Târgu Jiu, în data de 30 iunie.

În ceea ce o privește pe Campionii FC Argeș, aceasta are programat următorul meci oficial duminică, de la ora 12:00, în deplasare la Sfântu Gheorghe, cu Sepsi OSK, în etapa a doua a SuperLigii, noua denumire a Ligii 1.