A fost stabilit programul meciurilor noului sezon de Liga 2, sezon 2022-2023. Dinamo – Steaua se joacă în septembrie

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 20 Jul. 2022, 12:26 Actualizat: 20 Jul. 2022, 13:38 Liga 2

Federația Română de Fotbal a organizat astăzi, 20 iulie 2022, cu aproape două săptămâni și jumătate înainte de startul noului sezon, tragerea la sorți pentru stabilirea programului ediției 2022-2023 a Ligii 2. Evenimentul a avut loc la Casa Fotbalului, în sala ”Nicolae Dobrin” și i-a avut ca gazde pe Gabriel Bodescu, secretar general adjunct al FRF, Aurel Ionescu și Mihai Andrieș, reprezentanți ai Departamentului de Competiții al FRF.

Noul sezon de Liga 2 e programat să înceapă în data de 6 august, însă cel mai probabil va debuta mai devreme cu o zi sau două, în funcție de cum decid deținătorii de drepturi tv să programeze meciurile pe care le vor televiza.

Cel mai așteptat meci al sezonului va avea loc în etapa a 6-a, la data de 10 septembrie 2022, atunci când se vor întâlni Dinamo și Steaua. Partida va fi găzduită de Dinamo, astfel că aceasta nu va apuca să joace în sezonul regular pe noul stadion din Ghencea. Ar putea să se întâlnească în play-off, dacă cele două echipe vor ajunge acolo amândouă.

Numărul extras de echipe, pe baza căruia i se stabilește programul:

Dinamo București – 18, de deplasare
Steaua București – 8
, de acasă
Concordia Chiajna
– 7
Unirea Slobozia – 10
FK Miercurea Ciuc – 15
, a cerut să joace în deplasare
Gloria Buzău – 9
Unirea Dej – 6
, a solicitat să joace acasă
CS Comunal Șelimbăr – 1
Metaloglobus București – 13
, de deplasare
Politehnica Iași – 17
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 5
Ripensia Timișoara – 12
, de deplasare
FC Brașov – 20
Politehnica Timișoara
– 2, de acasă
Unirea Constanța – 19

SC Oțelul Galați – 4, a solicitat să joace acasă
Progresul Spartac – 3, de acasă
CSM Slatina – 14
CSC Dumbrăvița – 16, a cerut să joace în deplasare
Minaur Baia Mare – 11, a cerut să joace în deplasare

Programul primei etape a Ligii 2, ediția 2022-2023:

6 august 2022

CS Comunal ȘelimbărFC Brașov
Politehnica TimișoaraUnirea Constanța
Progresul SpartacDinamo București
SC Oțelul GalațiPolitehnica Iași
Viitorul Pandurii Târgu JiuCSC Dumbrăvița
Unirea DejFK Miercurea Ciuc
Concordia ChiajnaCSM Slatina
Steaua BucureștiMetaloglobus București
Gloria BuzăuRipensia Timișoara
Unirea SloboziaMinaur Baia Mare

  • Întreg programul sezonului regular al Ligii 2, ediția 2022-2023, îl puteți vedea în partea de jos a articolului.

Tragerea la sorți a țintarului sezonului 2022-2023 de Liga 2:

Sezon de Liga 2 asemănător ca cel trecut, însă prima gazdă a barajului de menținere nu se mai decide prin tragere la sorți

Noul sezon de Liga 2, ediția 2022-2023, se va desfășura exact în același mod ca precedentul campionat. Toate detaliile despre structura competiției le puteți citi AICI.

FRF a venit acum și cu două completări la regulament privind organizarea meciurilor din eșalonul secund.

Echipa gazdă a manșei tur a barajului de menținere în Liga 2, dintre ocupantele locului 5 din fiecare grupă de play-out, va fi cea din Grupa A. Cea din Grupa B va organiza jocul retur. În ultimele două sezoane s-a organizat tragere la sorți pentru stabilirea primei gazde a acestei duble manșe prin care s-a evitat retrogradarea sportivă în Liga 3.

Tot în privința retrogradatelor, FRF informează că departajarea echipelor aflate pe același loc în grupe diferite de play-out se va face pe baza punctelor acumulate la final de play-out.

Componența noului sezon de Liga 2, ediția 2022-2023, este următoarea:

Dinamo București
Steaua București
Concordia Chiajna
(a jucat baraj de promovare cu Chindia Târgoviște, însă l-a pierdut la loviturile de departajare)
Unirea Slobozia
FK Miercurea Ciuc
FC Buzău
(va juca sub marca Gloria Buzău)
Unirea Dej

CS Comunal Șelimbăr
Metaloglobus București
Politehnica Iași
Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timișoara
FC Brașov
Politehnica Timișoara
(a retrogradat în Liga 3 în urma barajului cu FC Brașov, dar a fost reprimită în Liga 2 în urma necertificării retrogradatei din Liga 1 Academica Clinceni)
Unirea Constanța
(a retrogradat direct în Liga 3, dar a fost reprimită în Liga 2 în urma necertificării retrogradatei din Liga 1 Gaz Metan Mediaș)
SC Oțelul Galați
Progresul Spartac
CSM Slatina
CSC Dumbrăvița
Minaur Baia Mare

  • A retrogradat din Liga 1, au jucat în play-off-ul Ligii 2, au jucat în play-out-ul Ligii 2, au promovat din Liga 3.

Programul sezonului regular al Ligii 2, ediția 2022-2023:

Etapa 1 – 06.08.2022

CS Comunal Șelimbăr – FC Brașov
Politehnica Timișoara – Unirea Constanța
Progresul Spartac – Dinamo București
SC Oțelul Galați – Politehnica Iași
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSC Dumbrăvița
Unirea Dej – FK Miercurea Ciuc
Concordia Chiajna – CSM Slatina
Steaua București – Metaloglobus București
Gloria Buzău – Ripensia Timișoara
Unirea Slobozia – Minaur Baia Mare

Etapa 2 – 13.08.2022

FC Brașov – Minaur Baia Mare
Ripensia Timișoara – Unirea Slobozia
Metaloglobus București – Gloria Buzău
CSM Slatina – Steaua București
FK Miercurea Ciuc – Concordia Chiajna
CSC Dumbrăvița – Unirea Dej
Politehnica Iași – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Dinamo București – SC Oțelul Galați
Unirea Constanța – Progresul Spartac
CS Comunal Șelimbăr – Politehnica Timișoara

Etapa 3 – 20.08.2022

Politehnica Timișoara – FC Brașov
Progresul Spartac – CS Comunal Șelimbăr
SC Oțelul Galați – Unirea Constanța
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Dinamo București
Unirea Dej – Politehnica Iași
Concordia Chiajna – CSC Dumbrăvița
Steaua București – FK Miercurea Ciuc
Gloria Buzău – CSM Slatina
Unirea Slobozia – Metaloglobus București
Minaur Baia Mare – Ripensia Timișoara

Etapa 4 – 27.08.2022

FC Brașov – Ripensia Timișoara
Metaloglobus București – Minaur Baia Mare
CSM Slatina – Unirea Slobozia
FK Miercurea Ciuc – Gloria Buzău
CSC Dumbrăvița – Steaua București
Politehnica Iași – Concordia Chiajna
Dinamo București – Unirea Dej
Unirea Constanța – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CS Comunal Șelimbăr – SC Oțelul Galați
Politehnica Timișoara – Progresul Spartac

Etapa 5 – 03.09.2022

Progresul Spartac – FC Brașov
SC Oțelul Galați – Politehnica Timișoara
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CS Comunal Șelimbăr
Unirea Dej – Unirea Constanța
Concordia Chiajna – Dinamo București
Steaua București – Politehnica Iași
Gloria Buzău – CSC Dumbrăvița
Unirea Slobozia – FK Miercurea Ciuc
Minaur Baia Mare – CSM Slatina
Ripensia Timișoara – Metaloglobus București

Etapa 6 – 10.09.2022

FC Brașov – Metaloglobus București
CSM Slatina – Ripensia Timișoara
FK Miercurea Ciuc – Minaur Baia Mare
CSC Dumbrăvița – Unirea Slobozia
Politehnica Iași – Gloria Buzău
Dinamo București – Steaua București
Unirea Constanța – Concordia Chiajna
CS Comunal Șelimbăr – Unirea Dej
Politehnica Timișoara – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Progresul Spartac – SC Oțelul Galați

Etapa 7 – 17.09.2022

SC Oțelul Galați – FC Brașov
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Progresul Spartac
Unirea Dej – Politehnica Timișoara
Concordia Chiajna – CS Comunal Șelimbăr
Steaua București – Unirea Constanța
Gloria Buzău – Dinamo București
Unirea Slobozia – Politehnica Iași
Minaur Baia Mare – CSC Dumbrăvița
Ripensia Timișoara – FK Miercurea Ciuc
Metaloglobus București – CSM Slatina

Etapa 8 – 01.10.2022

FC Brașov – CSM Slatina
FK Miercurea Ciuc – Metaloglobus București
CSC Dumbrăvița – Ripensia Timișoara
Politehnica Iași – Minaur Baia Mare
Dinamo București – Unirea Slobozia
Unirea Constanța – Gloria Buzău
CS Comunal Șelimbăr – Steaua București
Politehnica Timișoara – Concordia Chiajna
Progresul Spartac – Unirea Dej
SC Oțelul Galați – Viitorul Pandurii Târgu Jiu

Etapa 9 – 08.10.2022

Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Brașov
Unirea Dej – SC Oțelul Galați
Concordia Chiajna – Progresul Spartac
Steaua București – Politehnica Timișoara
Gloria Buzău – CS Comunal Șelimbăr
Unirea Slobozia – Unirea Constanța
Minaur Baia Mare – Dinamo București
Ripensia Timișoara – Politehnica Iași
Metaloglobus București – CSC Dumbrăvița
CSM Slatina – FK Miercurea Ciuc

Etapa 10 – 15.10.2022

FC Brașov – FK Miercurea Ciuc
CSC Dumbrăvița – CSM Slatina
Politehnica Iași – Metaloglobus București
Dinamo București – Ripensia Timișoara
Unirea Constanța – Minaur Baia Mare
CS Comunal Șelimbăr – Unirea Slobozia
Politehnica Timișoara – Gloria Buzău
Progresul Spartac – Steaua București
SC Oțelul Galați – Concordia Chiajna
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Dej

Etapa 11 – 22.10.2022

Unirea Dej – FC Brașov
Concordia Chiajna – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Steaua București – SC Oțelul Galați
Gloria Buzău – Progresul Spartac
Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara
Minaur Baia Mare – CS Comunal Șelimbăr
Ripensia Timișoara – Unirea Constanța
Metaloglobus București – Dinamo București
CSM Slatina – Politehnica Iași
FK Miercurea Ciuc – CSC Dumbrăvița

Etapa 12 – 29.10.2022

FC Brașov – CSC Dumbrăvița
Politehnica Iași – FK Miercurea Ciuc
Dinamo București – CSM Slatina
Unirea Constanța – Metaloglobus București
CS Comunal Șelimbăr – Ripensia Timișoara
Politehnica Timișoara – Minaur Baia Mare
Progresul Spartac – Unirea Slobozia
SC Oțelul Galați – Gloria Buzău
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Steaua București
Unirea Dej – Concordia Chiajna

Etapa 13 – 05.11.2022

Concordia Chiajna – FC Brașov
Steaua București – Unirea Dej
Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Slobozia – SC Oțelul Galați
Minaur Baia Mare – Progresul Spartac
Ripensia Timișoara – Politehnica Timișoara
Metaloglobus București – CS Comunal Șelimbăr
CSM Slatina – Unirea Constanța
FK Miercurea Ciuc – Dinamo București
CSC Dumbrăvița – Politehnica Iași

Etapa 14 – 12.11.2022

FC Brașov – Politehnica Iași
Dinamo București – CSC Dumbrăvița
Unirea Constanța – FK Miercurea Ciuc
CS Comunal Șelimbăr – CSM Slatina
Politehnica Timișoara – Metaloglobus București
Progresul Spartac – Ripensia Timișoara
SC Oțelul Galați – Minaur Baia Mare
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Unirea Slobozia
Unirea Dej – Gloria Buzău
Concordia Chiajna – Steaua București

Etapa 15 – 26.11.2022

Steaua București – FC Brașov
Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – Unirea Dej
Minaur Baia Mare – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timișoara – SC Oțelul Galați
Metaloglobus București – Progresul Spartac
CSM Slatina – Politehnica Timișoara
FK Miercurea Ciuc – CS Comunal Șelimbăr
CSC Dumbrăvița – Unirea Constanța
Politehnica Iași – Dinamo București

Etapa 16 – 03.12.2022

FC Brașov – Dinamo București
Unirea Constanța – Politehnica Iași
CS Comunal Șelimbăr – CSC Dumbrăvița
Politehnica Timișoara – FK Miercurea Ciuc
Progresul Spartac – CSM Slatina
SC Oțelul Galați – Metaloglobus București
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timișoara
Unirea Dej – Minaur Baia Mare
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
Steaua București – Gloria Buzău

Etapa 17 – 25.02.2023

Gloria Buzău – FC Brașov
Unirea Slobozia – Steaua București
Minaur Baia Mare – Concordia Chiajna
Ripensia Timișoara – Unirea Dej
Metaloglobus București – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSM Slatina – SC Oțelul Galați
FK Miercurea Ciuc – Progresul Spartac
CSC Dumbrăvița – Politehnica Timișoara
Politehnica Iași – CS Comunal Șelimbăr
Dinamo București – Unirea Constanța

Etapa 18 – 04.03.2023

FC Brașov – Unirea Constanța
CS Comunal Șelimbăr – Dinamo București
Politehnica Timișoara – Politehnica Iași
Progresul Spartac – CSC Dumbrăvița
SC Oțelul Galați – FK Miercurea Ciuc
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSM Slatina
Unirea Dej – Metaloglobus București
Concordia Chiajna – Ripensia Timișoara
Steaua București – Minaur Baia Mare
Gloria Buzău – Unirea Slobozia

Etapa 19 – 11.03.2023

Unirea Slobozia – FC Brașov
Minaur Baia Mare – Gloria Buzău
Ripensia Timișoara – Steaua București
Metaloglobus București – Concordia Chiajna
CSM Slatina – Unirea Dej
FK Miercurea Ciuc – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CSC Dumbrăvița – SC Oțelul Galați
Politehnica Iași – Progresul Spartac
Dinamo București – Politehnica Timișoara
Unirea Constanța – CS Comunal Șelimbăr


Procedura de stabilire a programului de disputare a sezonului regular al Ligii 2

FRF a comunicat public și procedura de stabilire a programului de disputare a sezonului regular al Ligii 2 și o puteți vedea mai jos. Programul se va face pe baza Tabelei Berger pentru 20 echipe, numărul corespunzător fiecărei echipe fiind stabilit prin tragere la sorți.

Se numerotează bilele de la 1 la 20 și se introduc în două urne separate:

  • Urna A (acasă) – roșu – bilele cu numerele 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
  • Urna B (deplasare) – albastru – bilele cu numerele 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20

În conformitate cu articolul 10, alin. 4 din ROAF, care precizează că “în cazul în care mai multe cluburi au sediul social în aceeași localitate, se va întocmi programul în aşa fel încât echipele cluburilor respective să joace alternativ pe teren propriu, pentru ca în aceste localităţi să fie asigurat un program competiţional echilibrat”, în aceste situaţii se va folosi următoarea schemă numerică, în care unui număr din urna A îi corespunde un număr din urna B, astfel încât programul celor două echipe să nu se suprapună: 1-11, 2-12, 3-13, 4-14, 5-15, 6-16, 7-17, 8-18, 9-19 și 10-20.

Dinamo și Steaua, Metaloglobus şi Progresul Spartac, Ripensia şi Poli Timişoara nu vor juca în același timp meciurile de acasă

În actuala ediţie de campionat, există trei perechi de cluburi care intră sub incidenţa articolului mai sus menţionat din ROAF: Dinamo și Steaua, Metaloglobus Bucureşti şi Progresul Spartac, Ripensia Timişoara şi Politehnica Timişoara.

În cele trei cazuri, vor fi puse la dispoziţie două bile într-o a treia urnă, una conţinând un bilet cu litera A – pentru acasă şi alta un bilet cu litera D – pentru deplasare. În funcţie de bila aleasă, reprezentantul primului club va extrage apoi o bilă din urna corespunzătoare A pentru acasă sau B pentru deplasare. În funcţie de numărul extras din urnă, celuilalt club din aceeaşi localitate i se va aloca numărul pereche din schema de mai sus.

Exemplu: Dacă Dinamo va extrage numărul 15, Steaua va primi numărul 5 sau dacă Ripensia va extrage numărul 20, Politehnica va primi numărul 10.

După încheierea acestei etape a ţintarului, vor urma la rând echipele care au făcut solicitări pentru disputarea primului joc în deplasare sau acasă. Dacă numărul extras a fost deja alocat uneia dintre echipele din perechile cu sediul social în aceeaşi localitate, se va extrage o nouă bilă.

După tragerea la sorţi a numărului din Tabela Berger pentru echipele din aceeaşi localitate şi a celor cu solicitări pentru deplasare şi acasă, se vor amesteca apoi toate bilele rămase într-o singură urnă și se extrag în ordinea clasamentului campionatului precedent, întâi nou-promovatele, apoi echipele din play-off, urmate de cele din play-out, fiecare echipă primind un număr.

Dacă numărul extras a fost deja alocat uneia dintre echipele din perechile cu sediul social în aceeaşi localitate, se va extrage o nouă bilă. Echipele sunt apoi înscrise în tabelul cu etapele de campionat.

Programul etapelor campionatului Liga 2, ediția 2022-2023:

FRF a făcut public astăzi, 19 iulie, și programul etapelor din sezonul regular, respectiv play-off și play-out, cât și datele de disputare a barajelor, cu toate că acesta fusese aprobat tocmai în data de 29 iunie, în cadrul ședinței de Comitet Executiv FRF.

SEZONUL REGULAR

Etapa 1 – 06.08.2022
Etapa 2 – 13.08.2022
Etapa 3 – 20.08.2022
Etapa 4 – 27.08.2022
Etapa 5 – 03.09.2022
Etapa 6 – 10.09.2022
Etapa 7 – 17.09.2022
Etapa 8 – 01.10.2022
Etapa 9 – 08.10.2022
Etapa 10 – 15.10.2022
Etapa 11 – 22.10.2022
Etapa 12 – 29.10.2022
Etapa 13 – 05.11.2022
Etapa 14 – 12.11.2022
Etapa 15 – 26.11.2022
Etapa 16 – 03.12.2022
Etapa 17 – 25.02.2023
Etapa 18 – 04.03.2023
Etapa 19 – 11.03.2023

PLAY-OFF

Etapa 1 – 18.03.2023
Etapa 2 – 01.04.2023
Etapa 3 – 08.04.2023
Etapa 4 – 14.04.2023
Etapa 5 – 22.04.2023
Etapa 6 – 29.04.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 10.05.2023
Etapa 9 – 13.05.2023
Etapa 10 – 20.05.2023

PLAY-OUT

Etapa 1 – 18.03.2023
Etapa 2 – 01.04.2023
Etapa 3 – 08.04.2023
Etapa 4 – 14.04.2023
Etapa 5 – 22.04.2023
Etapa 6 – 29.04.2023
Etapa 7 – 06.05.2023

Baraj promovare Liga 1: 28.05/03.06.2023
Baraj menţinere Liga 2 Casa Pariurilor: 13/20.05.2023

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 20 Jul. 2022, 12:26 Actualizat: 20 Jul. 2022, 13:38 Liga 2
Pe aceeași temă