CS Mioveni continuă în Liga 2, Chindia Târgoviște evită retrogradarea din Liga 1. Argeșenii n-au putut produce minunea la barajul pentru Liga 1

Marius ANGHEL 12 Aug. 2020, 20:23 Liga 2

CS Mioveni n-a putut produce minunea în returul barajului pentru promovarea/menținerea în Liga 1 cu Chindia Târgoviște și a obținut pe teren propriu doar un egal, scor 1-1, rezultat care nu o ajută după ce în tur pierduse cu 2-0. Argeșenii vor evolua și în sezonul următor în Liga 2, în timp ce dâmbovițenii rămân în Liga 1 încă un an.

După victoria cu 2-0 din turul barajului pentru Liga 1 a Chindiei, CS Mioveni era obligată să câștige returul măcar la același rezultat pentru a trimite partida în prelungiri. Argeșenii au avut un început de joc promițător și au deschis scorul încă din minutul 7, prin nou-intratul Andrei Herghelegiu, introdus în primele secunde ale partidei pentru a ”fenta” regula ”under”.

Dâmbovițenii au tremurat până în primul minut al prelungirilor primei reprize, atunci când Josip Ivancic (45+1) a egalat.

Cu nevoia de a înscrie trei goluri pentru a putea promova în Liga 1, CS Mioveni s-a crispat, Chindia a început să domine partida, însă ocaziile de gol au fost rarisime, iar jocul s-a încheiat egalitate, scor 1-1.

Chindia Târgoviște beneficiază de ”miracolul” primit de la FRF și rămâne în Liga 1 pentru cel puțin încă un an. CS Mioveni ratează o nouă șansă de a promova și va continua în Liga 2 și în următorul sezon.

CS Mioveni mai are o șansă, chiar și infimă, la promovarea în Liga 1 în această vară. După ce în turul barajului de promovare/menținere în prima ligă a pierdut la Ploiești, cu scorul de 2-0, jocul cu Chindia Târgoviște, argeșenii au astăzi returul și posibilitatea de a întoarce rezultatul. Partida are loc de la ora 18:30, pe stadionul Orășenesc.

În meciul tur, Chindia Târgoviște a câștigat la Ploiești, pe stadionul ”Ilie Oană”, cu CS Mioveni, cu 2-0, prin golurile marcate de Ovidiu Bic (14) și Josip Ivancic (77).

CS Mioveni a ajuns la acest baraj după ce a încheiat pe locul 3 play-off-ul Ligii 2, fiindcă în ultima etapă nu a putut scoate un punct din meciul de pe teren propriu cu Petrolul, aceasta din urmă rămasă fără nicio miză. În schimb, Chindia a beneficiat de un ”miracol”, după cum au spus chiar jucătorii ei, de a participa la acest baraj de menținere în prima ligă ca urmare a schimbării sistemului Ligii 1 pentru următorul sezon. În mod obișnuit, la această dublă manșă participa antepenultima echipă din play-out-ului Ligii 1, nu ultima, cum e cazul acum al trupei târgoviștene, care era singura retrogradată matematic.

CS Mioveni trebuie să întoarcă rezultatul, dar și statistica favorabilă echipelor din Liga 1, pentru a obține promovarea

Pe lângă faptul de a întoarce scorul înregistrat în tur pentru a promova în Liga 1, CS Mioveni trebuie să ”lupte” și cu statistica acestor baraje. În precedentele patru sezoane, echipa din prima ligă a câștigat de fiecare dată dubla manșă și s-a menținut în elită. În 2018, chiar Chindia, pe când era în Liga 2, pierdea la loviturile de departajare barajul cu FC Voluntari.

”Trebuie să ținem capul sus și să jucăm meciul acesta retur cu șansa pe care o avem. Noi, în niciun caz, nu trebuie să cedăm. Diferență așa mare nu a fost. Greșelile individuale și-au spus cuvântul. Din păcate, le-am făcut noi. Asta este. Trebuie să mergem mai departe. La fotbal chiar s-au văzut foarte multe și să ne jucăm ultima șansă miercuri. Dacă nu vom mai face greșelile pe care le-am făcut, eu chiar cred că putem să facem o remontada, să spun așa”, a spus Claudiu Niculescu, antrenorul echipei CS Mioveni, după meciul tur.

”Nu vom face greșeala să credem că suntem calificați, nu! Sau câștigători ai acestui baraj. Sunt convins că vor înțelege că și ultimele 90 de minute trebuie să fie la fel de concentrați. Per total, nu vreau să fiu lipsit de modestie, dar cred că este o victorie meritată, dacă ne gândim la ocaziile pe care le-am avut. Dar e și un rezultat care poate să păstreze suspansul”, a spus Emil Săndoi, antrenorul Chindiei, după meciul tur.

Rezultatele înregistrate până acum la baraje de promovare/menținere în Liga 1

În precedentele patru baraje de promovare/menținere în Liga 1, până acum au avut câștig de cauză doar echipele din prima ligă. UTA a pierdut de două ori promovarea, Chindia a jucat și ea o dată pe când era în Liga 2, iar ultima învinsă a fost ”U” Cluj. CS Mioveni va încerca acum să strice statistica.

sezon 2015-2016: FC Voluntari – UTA Bătrâna Doamnă 3-0
UTA Bătrâna Doamnă – FC Voluntari 1-0
sezon 2016-2017: ACS Poli Timișoara – UTA Bătrâna Doamnă 2-1
UTA Bătrâna Doamnă – ACS Poli Timișoara 1-3
sezon 2017-2018: FC Voluntari – Chindia Târgoviște 1-0
Chindia Târgoviște – FC Voluntari 1-0 (0-0 după prelungiri, 0-3 la loviturile de departajare)
sezon 2018-2019: Universitatea Cluj – FC Hermannstadt 0-2
FC Hermannstadt – Universitatea Cluj 0-1

* UTA (de două ori), Chindia și ”U” Cluj au fost reprezentantele Ligii 2.