Concordia Chiajna a câștigat pe final amicalul cu Progresul Spartac, din două lovituri fixe, cu doi fundași marcatori

Marius ANGHEL 14 Aug. 2020, 17:06 Liga 2

Concordia Chiajna și-a încheiat cantonamentul efectuat la Săcele și nu a mai jucat un amical la Moreni, așa cum avea programat inițial, fiindcă echipa de Liga 3 Flacăra nu a efectuat testarea împotriva COVID-19. În schimb, a revenit la baza proprie, acolo unde a întâlnit-o pe Progresul Spartac, formație care a ratat la barajul cu CSM Slatina promovarea în Liga 2. Ilfovenii conduși de Florin Bratu s-au impus cu 2-0 în al șaptelea test desfășurat în această vară.

Amicalul dintre Concordia și Progresul Spartac, decis pe final, din două lovituri fixe cu doi fundași marcatori

artida desfășurată la Chiajna, pe terenul secund, de iarbă, a fost decisă în minutele de final, după ce la pauză scorul a fost egal. Fundașul Bogdan Vișan a înscris primul în minutul 78, cu o lovitură de cap, după un corner bătut de Lazăr.

Și al doilea gol, picat la trei minute distanță, în 81, a fost reușit tot dintr-o fază fiză. Același Lazăr a centrat tot din corner, iar de această dată Andrei Marc, un alt fundaș al Concordiei, a trimis în plasă cu capul.

Concordia Chiajna: Al. Costache – Borța, Marc, Cucu, Cherecheș – D. Cârjan, Biceanu, Rosado – M. Dumitru, Nsiah, Ciucureanu
După pauză au intrat toți jucătorii aflați în lot: Isvoranu – Stănică, Vișan, Oanea, L. Ion, Al. Lazăr, Atomei, Safsaf, Kanda, Arnăutu, Eug. Nica, M. Mihalcea
Antrenor: Florin Bratu

Progresul Spartac: Andr. Voican – P. Vlad, Leafu, Parfeon, Lixandru – Sil. Matei, Andr. Grigore, Donca – G. Petcu – Cazaciuc, Cip. Stanciu
Au mai jucat: Jipa – Mih. Șandru, Acasandrei, Dorobanțu, Brocea
Antrenor: Andrei Erimia

În perioada de pregătire de vară, Concordia Chiajna a mai desfășurat amicale cu următoarele echipe: ”FC U” Craiova (scor 1-1), FC Voluntari 2 (scor 0-1), Olimpic Cetate Râșnov (scor 1-1), Metaloglobus București (scor 0-1), SCM Gloria Buzău (scor 2-0) și FK Csikszereda (scor 1-0).

Trupa ilfoveană își dorește un amical pentru ziua de miercuri, 19 august, și caută adversar, iar următorul stabilit e cu Turris Oltul Turnu Măgurele, în data de 22 august.

Pentru Progresul Spartac urmează o perioadă de reconstrucție după ce s-a ratat promovarea în Liga 2 în urma barajului cu CSM Slatina. Se va renunța la o serie de jucători, iar următorul amical încă nu este stabilit.