Seria 8 Liga 3 | Mutată să se acomodeze cu echipele din Arad și Timiș, CSM Reșița are cale bătută spre barajele de promovare. Programul meciurilor

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 16:41 Liga 3
Seria 8 Liga 3 | Mutată să se acomodeze cu echipele din Arad și Timiș, CSM Reșița are cale bătută spre barajele de promovare. Programul meciurilor

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 19 august 2022, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2022-2023, la o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă fix peste o săptămână, la 26 august, tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cu o mică schimbare, clarificarea modului în care se determină a 21-a retrogradată. Se vor disputa două faze în competiție, sezonul regular și play-off-ul sau play-out-ul, iar cele mai bune 20 de formații din play-off vor merge și în a treia fază, a barajelor de promovare în Liga 2.

În Seria 8, din care a promovat în Liga 2 în această vară CSC Dumbăvița, învingătoarea surpriză a Reșiței, au fost repartizate următoarele echipe: ACB Ineu, Phoenix Buziaș, CSM Reșița, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, Șoimii Lipova, Crișul Chișineu Criș, Gloria Lunca Teuz Cermei, Progresul Pecica, Pobeda Star Bisnov și Avântul Periam.

Noutățile sunt reprezentate de ACB Ineu, Phoenix Buziaș (nou-promovate), CSM Reșița (mutată din Seria 7), Avântul Periam (retrogradată și reprimită).

Echipele din Seria 8 a Ligii 3 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care le determină programul:

ACB Ineu – 4
Phoenix Buziaș – 9 – a solicitat să înceapă în deplasare
CSM Reșița – 2 – i s-a alocat un număr pentru meci acasă în prima etapă, în opoziție cu ce i-a picat echipei Progresul Ezeriș din Seria 7
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – 6 – a solicitat să înceapă în deplasare
Șoimii Lipova – 10
Crișul Chișineu Criș – 8 – a solicitat să înceapă în deplasare
Gloria Lunca Teuz Cermei – 1
Progresul Pecica – 3 – a solicitat să înceapă acasă
Pobeda Star Bisnov – 5
Avântul Periam – 7

Programul turului echipelor din Seria 8 Liga 3:

Etapa 1 – 27.08.2022

Gloria Lunca Teuz Cermei – Șoimii Lipova
CSM Reșița – Phoenix Buziaș
Progresul Pecica – Crișul Chișineu Criș
ACB Ineu – Avântul Periam
Pobeda Star Bisnov – CSC Ghiroda și Giarmata Vii

Etapa 2 – 03.09.2022

Șoimii Lipova – CSC Ghiroda și Giarmata Vii
Avântul Periam – Pobeda Star Bisnov
Crișul Chișineu Criș – ACB Ineu
Phoenix Buziaș – Progresul Pecica
Gloria Lunca Teuz Cermei – CSM Reșița

Etapa 3 – 10.09.2022

CSM Reșița – Șoimii Lipova
Progresul Pecica – Gloria Lunca Teuz Cermei
ACB Ineu – Phoenix Buziaș
Pobeda Star Bisnov – Crișul Chișineu Criș
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Avântul Periam

Etapa 4 – 17.09.2022

Șoimii Lipova – Avântul Periam
Crișul Chișineu Criș – CSC Ghiroda și Giarmata Vii
Phoenix Buziaș – Pobeda Star Bisnov
Gloria Lunca Teuz Cermei – ACB Ineu
CSM Reșița – Progresul Pecica

Etapa 5 – 24.09.2022

Progresul Pecica – Șoimii Lipova
ACB Ineu – CSM Reșița
Pobeda Star Bisnov – Gloria Lunca Teuz Cermei
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – Phoenix Buziaș
Avântul Periam – Crișul Chișineu Criș

Etapa 6 – 01.10.2022

Șoimii Lipova – Crișul Chișineu Criș
Phoenix Buziaș – Avântul Periam
Gloria Lunca Teuz Cermei – CSC Ghiroda și Giarmata Vii
CSM Reșița – Pobeda Star Bisnov
Progresul Pecica – ACB Ineu

Etapa 7 – 08.10.2022

ACB Ineu – Șoimii Lipova
Pobeda Star Bisnov – Progresul Pecica
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – CSM Reșița
Avântul Periam – Gloria Lunca Teuz Cermei
Crișul Chișineu Criș – Phoenix Buziaș

Etapa 8 – 15.10.2022

Șoimii Lipova – Phoenix Buziaș
Gloria Lunca Teuz Cermei – Crișul Chișineu Criș
CSM Reșița – Avântul Periam
Progresul Pecica – CSC Ghiroda și Giarmata Vii
ACB Ineu – Pobeda Star Bisnov

Etapa 9 – 22.10.2022

Pobeda Star Bisnov – Șoimii Lipova
CSC Ghiroda și Giarmata Vii – ACB Ineu
Avântul Periam – Progresul Pecica
Crișul Chișineu Criș – CSM Reșița
Phoenix Buziaș – Gloria Lunca Teuz Cermei

Programul celorlalte etape ale sezonului:

Etapa 10 – 29.10.2022
Etapa 11 – 05.11.2022
Etapa 12 – 12.11.2022
Etapa 13 – 19.11.2022
Etapa 14 – 26.11.2022
Etapa 15 – 03.12.2022
Etapa 16 – 11.03.2023
Etapa 17 – 18.03.2023
Etapa 18 – 25.03.2023

PLAY-OFF

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023

PLAY-OUT

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023
Etapa 10 – 27.05.2023

BARAJE

Baraje semifinale: 24/27.05.2023
Baraje finale: 03/07.06.202

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 16:41 Liga 3
Pe aceeași temă