Seria 8 din Liga 3 | Programul grupei formate doar cu echipe din județele Arad și Timiș. Lipova și Chişineu Criş rămân în continuare favorite la podium

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 21:00 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:43 Liga 3
Seria 8 din Liga 3 | Programul grupei formate doar cu echipe din județele Arad și Timiș. Lipova și Chişineu Criş rămân în continuare favorite la podium

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 17 august, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2021-2022, la mai puțin de o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă în ultimul weekend al lunii august (27-28 august 2021) tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cum s-a întâmplat și în ediția trecută, una care s-a desfășurat în premieră în acest mod din cauza pandemiei COVID-19.

Şoimii Lipova și Crişul Chişineu Criş rămân și în acest sezon principalele favorite la clasarea pe primele locuri

În Seria 8 au fost repartizate următoarele echipe: Şoimii Lipova, Crişul Chişineu Criş, CSC Dumbrăviţa, Progresul Pecica, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, ACS Poli Timişoara, Avântul Periam, Gloria Lunca Teuz Cermei, Frontiera Curtici și Pobeda Star Bisnov.

Față de sezonul trecut, din serie au ieșit Progresul Ezeriş (mutată în Seria 7) și Fortuna Becicherecu Mic (retrogradată și care n-a mai dorit să continue la Liga 3), iar în locul lor au fost introduse Pobeda Star Bisnov și Frontiera Curtici (amândouă promovate din Liga 4).

Seria este formată doar cu echipe din județele Arad (Lipova, Chișineu Criș, Pecica, Cermei și Curtici) și Timiș (Dumbrăvița, Ghiroda şi Giarmata Vii, Timișoara, Periam, Dudeștii Vechi).

Printre echipele care vor juca și în acest sezon în Seria 8 se numără și cele două care au terminat pe primele două locuri în ediția trecută, însă care au eșuat apoi de la primul baraj de promovare, Șoimii Lipova și Crișul Chișineu Criș. Tot aceastea par a fi în continuare favoritele, însă, în general, nivelul acestei serii este unul scăzut față de altele.

Echipele din Seria 8 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care determină programul:

Şoimii Lipova – 2
Crişul Chişineu Criş –
10
CSC Dumbrăviţa –
6
Progresul Pecica –
7
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii –
9
ACS Poli Timişoara –
8
Avântul Periam –
5
Gloria Lunca Teuz Cermei –
1
Frontiera Curtici –
4
Pobeda Star Bisnov – 3

  • Frontiera Curtici și Pobeda Star Bisnov sunt nou-promovate, deci vor debuta cu un meci acasă. Șoimii Lipova a solicitat să înceapă cu meci acasă, în timp ce Crișul Chișineu Criș și Progresul Pecica au solicitat să înceapă cu un un în deplasare.

Programul turului echipelor din Seria 8:

Etapa 1: 28 august 2021

Gloria Lunca Teuz Cermei – Crişul Chişineu Criş
Şoimii Lipova – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
Pobeda Star Bisnov – ACS Poli Timişoara
Frontiera Curtici – Progresul Pecica
Avântul Periam – CSC Dumbrăviţa

Etapa 2: 4 septembrie 2021

Crişul Chişineu Criş – CSC Dumbrăviţa
Progresul Pecica – Avântul Periam
ACS Poli Timişoara – Frontiera Curtici
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Pobeda Star Bisnov
Gloria Lunca Teuz Cermei – Şoimii Lipova

Etapa 3: 11 septembrie 2021

Şoimii Lipova – Crişul Chişineu Criş
Pobeda Star Bisnov – Gloria Lunca Teuz Cermei
Frontiera Curtici – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
Avântul Periam – ACS Poli Timişoara
CSC Dumbrăviţa – Progresul Pecica

Etapa 4: 18 septembrie 2021

Crişul Chişineu Criş – Progresul Pecica
ACS Poli Timişoara – CSC Dumbrăviţa
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Avântul Periam
Gloria Lunca Teuz Cermei – Frontiera Curtici
Şoimii Lipova – Pobeda Star Bisnov

Etapa 5: 25 septembrie 2021

Pobeda Star Bisnov – Crişul Chişineu Criş
Frontiera Curtici – Şoimii Lipova
Avântul Periam – Gloria Lunca Teuz Cermei
CSC Dumbrăviţa – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
Progresul Pecica – ACS Poli Timişoara

Etapa 6: 2 octombrie 2021

Crişul Chişineu Criş – ACS Poli Timişoara
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Progresul Pecica
Gloria Lunca Teuz Cermei – CSC Dumbrăviţa
Şoimii Lipova – Avântul Periam
Pobeda Star Bisnov – Frontiera Curtici

Etapa 7: 9 octombrie 2021

Frontiera Curtici – Crişul Chişineu Criş
Avântul Periam – Pobeda Star Bisnov
CSC Dumbrăviţa – Şoimii Lipova
Progresul Pecica – Gloria Lunca Teuz Cermei
ACS Poli Timişoara – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii

Etapa 8: 16 octombrie 2021

Crişul Chişineu Criş – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
Gloria Lunca Teuz Cermei – ACS Poli Timişoara
Şoimii Lipova – Progresul Pecica
Pobeda Star Bisnov – CSC Dumbrăviţa
Frontiera Curtici – Avântul Periam

Etapa 9: 23 octombrie 2021

Avântul Periam – Crişul Chişineu Criş
CSC Dumbrăviţa – Frontiera Curtici
Progresul Pecica – Pobeda Star Bisnov
ACS Poli Timişoara – Şoimii Lipova
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Gloria Lunca Teuz Cermei

Etapa 10: 30 octombrie 2021
Etapa 11: 6 noiembrie 2021
Etapa 12: 13 noiembrie 2021
Etapa 13: 20 noiembrie 2021
Etapa 14: 27 noiembrie 2021
Etapa 15: 4 decembrie 2021
Etapa 16: 12 martie 2022
Etapa 17: 19 martie 2022
Etapa 18: 26 martie 2022

Play-off
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022

Play-out
Etapa 1: 2 aprilie 2022
Etapa 2: 9 aprilie 2022
Etapa 3: 16 aprilie 2022
Etapa 4: 22 aprilie 2022
Etapa 5: 30 aprilie 2022
Etapa 6: 4 mai 2022
Etapa 7: 7 mai 2022
Etapa 8: 14 mai 2022
Etapa 9: 21 mai 2022
Etapa 10: 28 mai 2022

Baraje:

Baraje semifinale: 25/28 mai 2022
Baraje finale: 04/08 iunie 2022

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 17 Aug. 2021, 21:00 Actualizat: 17 Aug. 2021, 22:43 Liga 3
Pe aceeași temă