Cupa României | Au fost stabilite meciurile din optimi. Petrolul are din nou noroc. FCSB vine la „U” Cluj, Foresta o întâlnește cu Dinamo

Marius ANGHEL 30 Sep. 2019, 12:20 Stiri

Astăzi, de la ora 12:00, la Casa Fotbalului, în sala „Nicolae Dobrin”, a avut loc tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din faza optimilor de finală ale Cupei României. Din 16-imi s-au calificat zece cluburi din Liga 1 (Dinamo, Astra, Academica Clinceni, FC Voluntari, FC Hermannstadt, Universitatea Craiova, FC Botoșani, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Politehnica Iași și FCSB), trei din Liga 2 (Universitatea Cluj, Petrolul Ploiești și CS Mioveni) și trei din Liga 3 (Foresta Suceava, Metalul Buzău, Sănătatea Cluj).

Jocurile din optimi vor avea loc în perioada 29-31 octombrie, cu începere de la ora 14.30, cu excepția jocurilor televizate.

CS Mioveni – FC Hermannstadt

Calificarea echipelor Sănătatea Cluj, Foresta Suceava și Metalul Buzău reprezintă marile surprize ale fazei 16-imilor Cupei României. Cele trei echipe din Liga 3 le-au eliminat din competiție pe Viitorul, deținătoarea trofeului în ediția trecută, Gaz Metan Mediaș și, respectiv, FK Csikszereda, grupări care joacă în Liga 1, respectiv Liga 2.

Jocurile din cadrul optimilor se stabilesc prin tragere la sorți, conform regulamentului, echipele participante fiind astfel repartizate:

Petrolul, singura echipă din Urna B

Deoarece au învins adversari care fuseseră din Urna A la tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor 16-imilor, Academica Clinceni, Foresta Suceava, Sănătatea Cluj și Metalul Buzău le vor lua locul în această urnă la tragerea la sorți pentru optimi.

În schimb, Petrolul, care a avut noroc la precedenta tragere la sorți, când a rămas una dintre ultimele două echipe din Urna B, cealaltă fiind Industria Galda, acum va rămâne în aceeași urnă și nu are altă variantă de a pica cu un club din Urna A.

Jocurile din optimile și sferturile de finală ale Cupei României se dispută în sistem eliminatoriu, într-o singură manșă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În cazul în care unul sau mai multe meciuri urmează să fie televizate și sunt programate în nocturnă, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalație de iluminat (cazul Sănătatea Cluj, Foresta, FC Hermannstadt, Metalul Buzău sau Academica Clinceni), jocul respectiv va fi programat pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplinește condițiile regulamentare necesare disputării jocului și televizării.

În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

Programul etapelor naționale ale Cupei României rămas de disputat în această ediție, 2019/2020, este următorul:

Optimile de finală: 29 – 31 octombrie 2019
– participă 16 echipe calificate din șaisprezecimile de finală. Se vor disputa 8 meciuri.
Sferturile de finală: 3 – 5 martie 2020
– participă 8 echipe calificate din optimile de finală. Se vor disputa 4 meciuri.
Semifinalele, manșa tur: 21 – 23 aprilie 2020
– participă 4 echipe calificate din sferturile de finală. Se vor disputa 2 meciuri.
Semifinalele, manșa retur: 12 – 14 mai 2020
Finala: 23 mai 2020
– participă 2 echipe calificate din semifinale. Se va disputa un meci.

Turris-Oltul Turnu Măgurele – Academica Clinceni   2-3
Paul Pațurcă 64′ – penalty, Sergiu Negruț 90′ / Robert Ion 38′, Bogdan Barbu 77′ – penalty, Jean Deretti 84′
marți, 24 septembrie, ora 19:15
Concordia Chiajna – FC Voluntari  2-3
Eugen Nica 2′, Bilal Bari 53′ / Daniel Benzar 17′, Cosmin Achim 43′, Cătălin Țîră 60′
marți, 24 septembrie, ora 21:30
U Craiova 1948 SA – Universitatea Cluj2-3 după prelungiri (2-2 după 90 de minute)  CRONICA

CS Făurei – CS Mioveni  1-5
Florin Bălan 47′ / Daniel Celea 50′, Marian Anghelina 57′, 75′, Andrei Hergheligiu 87′ – penalty, Valentin Coșereanu 89′
Industria Galda – Petrolul Ploiești  0-1  CRONICA
Younes Hamza 32′
miercuri, 25 septembrie, ora 18:45
CSM Reșița – Universitatea Craiova  0-1   CRONICA
Luis Nițu 30′
miercuri, 25 septembrie, ora 21:30
FC Botoșani – CFR Cluj 6-4 după lovituri de departajare (2-2 după 90 și 120 de minute, 4-2 la lovituri de departajare)
Stefan Ashkovski 27′, Jonathan Rodriguez 81′ – penalty / Cătălin Golofca 55′, Andrei Burcă 60′
Au înscris la loviturile de departajare: Jonathan Rodriguez, Marcel Holzmann, Juan Bautista Cascini, Leonel Pierce / Andrei Mureșan, Damjan Djokovic
Au ratat la loviturile de departajare: George Cîmpanu / Luis Aurelio, Sevastian Mailat