Cupa României | Rezultatele turului I al competiției KO. Steaua, printre echipele cu cele mai clare victorii. Cel mai mare succes al acestei faze a fost un 12-2

Marius ANGHEL 02 Aug. 2019, 01:00 Stiri

Meciurile primei faze a Cupei României, ediția 2019/2020, etapa națională, desfășurate miercuri seară, a adus o mulțime de rezultate cu scoruri de maidan, dar și câteva care s-au decis la „masa verde”. Cea mai categorică victorie i-a aparținut echipei mureșene Unirea Ungheni, care a trecut cu 12-2 de conjudețeana MSE Târgu Mureș, astfel că a obținut calificarea în turul următor. Succese la scoruri foarte mari au obținut și CS Hunedoara (HD), 9-0 cu LPS Cetate Deva (HD), Steaua București (B), 8-0 cu CS Mihai Bravu (GR), și AFC Odorheiu Secuiesc (HR), 7-0 cu CS Gheorgheni (HR).

În acest tur au participat 76 de echipe: 42 calificate din faza pe județ și 34 din Liga 3. În total s-au disputat 38 de meciuri.

Echipele care s-au calificat în faza următoare le puteți vedea mai jos trecute cu roșu. Din păcate, nu am putut obține marcatorii de la toate partidele.

În faza a II-a a competiției, care se va desfășura pe 14 august, vor participa 60 de echipe: cele 38 calificate din faza I națională și altele 22 din Liga 3. În total se vor disputa 30 de meciuri. Partidele se dispută într-o singură manșă. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se joacă încă două reprize de prelungiri, iar, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.

Iată rezultatele meciurilor Fazei I a Cupei României, ediția 2019/2020:

Viitorul Albești (BT)Sănătatea Darabani (BT)   3-9
Viitorul Liteni (SV) – Șomuz Fălticeni (SV)  4-3
Mihai Guriță (22, 45), Radu Tomescu (37 – pen, 72 – pen.) / Lucian Luchian (7), Eduard Julei (56 – pen.), Andrei Mateiciuc (60)
Unirea Mircești (IS) – CSM Pașcani (IS)   6-2
Gheorghe Iancu (38), Ionuț Nuțescu (50), Codruț Cârjă (55), Cătălin Scrab (64, 80), Ciprian Brighiu (82) / (42), (54)
Bradu Borca (NT)CSM Ceahlăul Piatra Neamț (NT)  0-3
Meci decis la „masa verde”. Gazdele nu au asigurat asistența medicală.
CSM FC Vaslui (VS)Viitorul Curița (BC)  1-4
Sebastian Mihai Țârțârău (76) / Silviu Lupu (53, 58), Alexandru Chiriac (75, 81)
Avântul Zărnești (BZ) – Mausoleul Mărășești (VN)   3-0
Oaspeții nu s-au prezentat la meci.
CS Gheorgheni (HR)AFC Odorheiu Secuiesc (HR)   0-7
Robert Jakab (33, 46, 49), Adrian Viorică (83, 90), Flavius Cioată (84 – autogol), Sandu Iovu (86)
FC Păpăuți (CV) KSE Târgu Secuiesc (CV)   1-3, după prelungiri
()
Viitorul Ianca (BR) – Sportul Chiscani (BR)   5-0
Marius Dima (38, 56), Emmanuel Ndigwe (40), Ionuț Matei (77, 82)
Universitatea Dunărea de Jos Galați (GL) – Sporting Liești (GL)    4-1
Adrian Grigoraș (35 – pen.), Mădălin Blănaru (70, 86), Alexandru Perju (80) / Alexandru Stan (88)
CSM Râmnicu Sărat (BZ) CS Făurei (BR) 1-2, după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
(27) / (14 – autogol), Fineas Roată (99)
Pescărușul Sarichioi Junior (TL) – CS Medgidia (CT)   2-1
Cristian Pantelie (42), Marian Bravu (80) / ()
Victoria Cumpăna (CT) – Axiopolis Sport Cernavodă (CT)   6-0
Ionuț Gheorghe (42, 45), Marian Gușă (45+2), Mihai Scarlat (19), Iulian Coman (61), Robert Aluaș (83)
Bărăganul Ciulnița (IL) – Agricola Borcea (CL)   2-1
Cristian Nistor (), George Cositoru () / ()
Mostiștea Ulmu (CL) – CSM Oltenița (CL)  3-0
Oltenița a început meciul în opt jucători, fiindcă restul nu aveau aviz medical, iar doi dintre ei s-au „accidentat” rapid, astfel că arbitrul a oprit partida.
Steaua București (B) – CS Mihai Bravu (GR)   8-0
Robert Elek (7, 38, 50), Florin Răsdan (33), Valentin Niculae (62), Alin Robu (63), Andrei Neagoe (80), Vlad Nițu (89)
Vulturii Pasărea (IF)Viitorul Domnești (IF)   0-3
Echipa gazdă pierde la „masa verde”.
CS Blejoi (PH) Flacăra Moreni (DB)   0-2, după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Andrei Iliescu (91, 109)
Precizia Săcele (BV) – AFC Hărman (BV)   2-1
Fekete (), Blega () / Stoica ()
Ajax Botoroaga (TR) – Sporting Roșiori (TR)  5-3
Recolta Gura Șuții (DB)Real Bradu (AG)   1-2, după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Stănescu (19), Păvăluță (99) / Roșu (90)
Minerul Costești (VL) – Unirea Bascov (AG)   2-1, după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Iulian Vladu (45), Valentin Mihalcea (112) / Alexandru Dumitrache (90)
CSM Slatina (OT)Vedița Colonești (OT)  1-3
Bogdan Panait (81)  / Florin Achim (35), Andrei Nilă (80), Ciprian Negoiță (85 – pen.)
CS Cârcea (DJ) – CS Strehaia (MH)   2-0, după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Vicențiu Vizantie (110), Andrei Rodeanu (112)
Unirea Crușeț (GJ)Inter Petrila (HD)  0-5
Alexandru Diaconu (două), Daniel Zavracu (), Marian Sîrb (), Daniel Hortvath ()
LPS Cetate Deva (HD)CS Hunedoara (HD)  0-9
Iulian Tecși (patru), Bloj (), Iacob (), R. Cristian (), Marinca ()
Voința Lupac (CS) – CSM Lugoj (TM)   6-3
Andrei Modâlcă (2), Alexandru Avramovici (42), Liviu Străin (67, 71), Alexandru Nicola (75), Cristian Popa (85) / Temitope Folarin (31), Mohammed Salim (40), Claudiu Ardelean (86)
Millenium Giarmata (TM)CSC Ghiroda și Giarmata Vii (TM)    1-2
Alexandru Vlăduți (65 – pen.) / Alexandru Bădăuță (12), Petrișor Jichici (88)
Avântul Periam (TM)Progresul Pecica (AR)   1-2
Beniamin Dobra (79 – pen.) / Cristian Țiric (49), Bogdan Bozian (88)
Măgura Cisnădie (SB) – FC Avrig (SB)   3-2
()
Voința Stremț (AB) AFC Unirea 1924 (AB)   0-5
Ciprian Selagea (3), Răzvan Fetița (53, 80), Aexandru  Giurgiu (68 – pen., 89)
CS Ocna Mureș (AB) Industria Galda (AB)   0-2, după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Alecu Cioară (95, 120)
CSC Sânmartin (BH) – Unirea Tășnad (SM)   8-2
Sergiu Pop (11, 57), Sebastian Brata (19), Claudiu Popa (36, 63), Alexandru Sorian (45), Beniamin Szabados (70, 87) / Raul Silaghi (41), Mădălin Bolba (51 – pen.)
Olimpia MCMXXI Satu Mare (SM) – SCM Zalău (SJ)   3-0
Sorin Grigoraș (10), Ciprian Lauruk (66) / Claudiu Băican (15, 17, 96)
2-3 pe teren, 3-0 la masa verde după ce Olimpia MCMXXI a depus contestație.
CS Florești (CJ) – CS Iernut (MS)    4-2
Armand Șvichi (), Vasile Someșan (), Danciu (), Răzvan Trușcă () / Andrei Gliz (), Arnold Szilagyi ()
Unirea Ungheni (MS) – MSE Târgu Mureș (MS)   12-2
ACS Dumitra (BN)ACS Unu Fotbal Club Gloria (BN)  0-3
Echipa gazdă nu a putut organiza meciul, fiindcă nu a avut destui jucători în lot.
Progresul Șomcuța Mare (MM)Unirea Dej (CJ)   2-6
(31), (87) / (1 – autogol) Andrei Pop (26, 90+2), Mihai Kereki (63, 68), Florin Blaj (73)

În etapa națională a Cupei României, ediția 2019/2020, vor participa un total de 145 de echipe, calificate astfel: 14 echipe din campionatul Liga 1, 20 echipe din campionatul Liga 2, 69 echipe din campionatul Liga 3 și 42 echipe câștigătoare ale etapei de județ.

Programul etapei naționale este următorul:

Faza I: 31 iulie 2019
– participă 76 de echipe: 42 de echipe calificate din faza pe județ și 34 echipe din Liga 3. Se vor disputa 38 de meciuri.
Faza a II-a: 14 august 2019
– participă 60 de echipe: 38 de echipe calificate din faza I națională și 22 echipe din Liga 3. Se vor disputa 30 de meciuri.
Faza a III-a: 28 august 2019
– participă 54 de echipe: 30 de echipe calificate din faza a II-a națională, 13 echipe din Liga 3 și 11 echipe din Liga 2. Se vor disputa 27 meciuri.
Faza a IV-a: 10-12 septembrie 2019
– participă 36 de echipe: 27 echipe calificate din faza a III-a națională și 9 echipe din Liga 2. Se vor disputa 18 meciuri.
Șaisprezecimile de finală: 24 – 26 septembrie 2019
– participă 32 de echipe: 18 echipe calificate din faza a IV-a națională și 14 echipe din Liga 1. Se vor disputa 16 meciuri.
Optimile de finală: 29 – 31 octombrie 2019
– participă 16 echipe calificate din șaisprezecimile de finală. Se vor disputa 8 meciuri.
Sferturile de finală: 3 – 5 martie 2020
– participă 8 echipe calificate din optimile de finală. Se vor disputa 4 meciuri.
Semifinalele, manșa tur: 21 – 23 aprilie 2020
– participă 4 echipe calificate din sferturile de finală. Se vor disputa 2 meciuri.
Semifinalele, manșa retur: 12 – 14 mai 2020
Finala: 23 mai 2020
– participă 2 echipe calificate din semifinale. Se va disputa un meci.