CSM Slatina mărește ritmul pe finalul pregătirilor. A obținut victoria la cea mai mare diferență de goluri, în amicalul cu Aro Muscelul Câmpulung Muscel

Răzvan STÎNGĂ 14 Feb. 2024, 16:38 Liga 2

CSM Slatina nu a avut emoții în amicalul disputat miercuri, 14 februarie, pe un teren cu iarbă sintetică din cadrul Complexului Sportiv ”1 Mai” din Slatina. A întâlnit o formație din Liga 3, Aro Muscelul Câmpulung Muscel, ocupanta locului 8 în Seria 4, de care a trecut cu scorul de 4-0.

Oltenii au avut marcatori diferiți și au condus încă de la pauză la o diferență considerabilă, cu 3-0.

Victorie la cea mai mare diferență de goluri în această iarnă pentru CSM Slatina

Formația lui Daniel Oprescu menține seria invincibilității în această perioadă de pregătire, pentru că nu a pierdut nici în precedentele patru jocuri de verificare. A înregistrat patru victorii, ultima fiind consemnată contra Aro Muscelul Câmpulung Muscel.

După 16 minute CSM Slatina avea deja 2-0 pe tabelă. A deschis scorul, conform News Flux, Cătălin Doman, care a punctat la cinci minute de la fluierul de start, iar Valentin Alexandru a mărit diferența pe tabelă la un minut după primul sfert de oră.

CSM Slatina a stabilit scorul final în testul cu Aro încă din minutul 54

Jhon Mondragon a stabilit rezultatul primelor 45 de minute, fundașul punctând în minutul 20. CSM Slatina a menținut un nivel ridicat și după pauză, iar în minutul 54 a făcut 4-0, prin Silvian Matei. Oltenii nu au mai marcat apoi, chiar dacă au mai avut suficient timp la dispoziție, însă au consemnat victoria la cea mai mare diferență de goluri din această iarnă.

• CSM Slatina: Micu – I. Mitran, A. Stan, Mondragon, C. Toma, I. Năstăsie, D. Toma (Sil. Matei 46′), Ciocâlteu (Leaţă 46′), Doman (Dincă 46′), R. Popa, Val. Alexandru (Kayondo 46′).
    Pe parcursul reprizei a doua au intrat pe teren aproape toţi jucătorii din lot.

Fără eșec în amicale pentru echipa lui Daniel Oprescu

CSM Slatina s-a aflat la al cincilea amical. În primul duel al iernii, slătinenii au trecut de Concordia Chiajna, scor 2-1, după care au trecut și de CSM Alexandria, scor 2-1 și Flacăra Horezu, scor 1-0, dar au făcut remiză cu Steaua, scor  1-1 . De acum, echipa lui Oprescu mai are amicale programate cu ACSO Filiaşi (16 februarie) și Chindia Târgovişte (17 februarie).

CSM Slatina debutează în 2024, în Liga 2, contra Corvinul Hunedoara

Clubul din Slatina are 20 de puncte și se situează pe locul 13 în Liga 2 după 15 etape, la două puncte de locul 10, mijlocul clasamentului, FK Miercurea Ciuc.

În următoarea etapă de Liga 2, a 16-a, prima din 2024, echipa lui Daniel Oprescu are meci pe teren advers, cu Corvinul Hunedoara, ocupanta locului 2, cu 31 de puncte. Partida a fost programată pentru ziua de sâmbătă, 24 februarie, de la ora 11:00.