Unirea Dej, egală o repriză cu Viitorul Cluj. Diferența dintre cele două echipe din ligi diferite s-a făcut în partea secundă a jocului

Marius ANGHEL 19 Jul. 2023, 13:59 Liga 2

Unirea Dej a câștigat amicalul cu Viitorul Cluj, al patrulea din cele șase programate în această perioadă de pregătire de vară. Jocul desfășurat miercuri, 19 iulie, pe stadionul Municipal din Dej, s-a încheiat cu tabela de scor arătând 2-0.

Unirea Dej a câștigat amicalul cu Viitorul Cluj cu goluri marcate în repriza secundă

În fața trupei care a încheiat sezonul de Liga 3 pe locul 4 din 6 în play-out-ul Seriei a 9-a, evitând pe final retrogradarea, au înscris nou-venitul Simion Pop, în minutul 52, și Florin Blaj (foto), în minutul 56, din penalty. După cum se poate observa, Unirea Dej a fost egală la pauză cu Viitorul Cluj, iar victoria a fost obținută cu cele două goluri marcate într-un decurs de patru minute la scurt timp după debutul părții secunde a amicalului.

În acest joc, Dacian Nastai a început în formula: R. Pop – Geană, D. Pop, Burdeț, Roș – Pruteanu, Cătinean (cpt.), Chira – Blaj, Golda, S. Pop. Pe parcursul amicalului au intrat pe teren și ceilalți jucători aflați pe bancă: Cl. Chindriș, Urian – Negrea, Șuteu, Zamfirescu, Zanc, Stancovici, Fulga, Piftor și Ciocan.

Golul din penalty marcat de Florin Blaj:

Trei victorii și un egal pentru Unirea Dej în jocurile amicale

Așa cum spuneam, pentru Unirea Dej acesta a fost al patrulea amical disputat în această perioadă de pregătire de vară. Anterior victoriei cu Viitorul Cluj a mai disputat jocuri test cu Vulturul Mintiu Gherlii (Liga 4 Cluj / scor 3-1), Minaur Baia Mare (Liga 3, scor 4-0) și CSC Dumbrăvița (Liga 2, scor 1-1).

Unirea mai are programate amicale cu două echipe din Liga 3, ACS Târgu Mureș (22 iulie) și SCM Zalău (29 iulie).