Unirea Dej a întors scorul și a câștigat al doilea amical din 2024, cu SCM Zalău. Unul dintre nou-veniții sub comanda lui Dragoș Militaru a marcat

Marius ANGHEL 24 Jan. 2024, 17:53 Liga 2

Unirea Dej a reușit să înscrie în al doilea amical disputat în 2024 și chiar să câștige.

După 0-0 la Simeria, sâmbăta trecută, contra colegei Corvinul Hunedoara, echipa antrenată de Dragoș Militaru a trecut cu 2-1, astăzi, miercuri, 24 ianuarie, de SCM Zalău, liderul Seriei a 10-a a Ligii 3 după 15 etape, formație pe care o îngenunchea chiar la ea acasă, în prelungiri, în primăvara anului 2021, când au jucat pentru promovarea în Liga 2.

Unirea Dej a revenit pe tabelă și a câștigat amicalul cu SCM Zalău. Telcean, nou-venit, a marcat

Amicalul dintre Unirea Dej și SCM Zalău a avut loc la Baza Unirea din Cluj-Napoca. La pauză a fost egal, 0-0, iar în partea secundă s-au înscris cele trei goluri, primii marcând sălăjenii.

”După o primă repriză echilibrată, încheiată fără gol, Sergiu Pop (’77) a deschis scorul dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă. Cinci minute mai târziu, Tudor Telcean a egalat cu o lovitură de cap din zona careului mic. În prelungirile jocului de pe Baza Unirea, Denis Golda a marcat golul victoriei cu capul, în urma unei centrări de pe partea dreaptă”, a informat Unirea Dej.

Dragoș Militaru a început amicalul cu SCM Zalău în formula: R. Pop – Pruteanu, Kereki, Tud. Telcean, Roș, Chira (cpt.), Ad. Pop, Al. Dulca, Fulga, Blaj, Hofman. În a doua parte au mai evoluat Vic. Stancovici, D. Pop, Al. Șuteu, Aur. Ciuciulete, Al. Militaru, Golda, Bîrnoi și Călugăr. Pe bancă au mai figurat, potrivit clubului dejean: Urian –  Vl. Stancovici, Georgiu, D. Șuteu și Zanc.

După cum se poate observa, dintre cele șase achiziții prezentate oficial, în primul 11 s-au aflat Telcean, care a și marcat golul egalizator în minutul 82, Dulca și Hofman. În partea secundă au jucat Militaru, Călugăr și ultimul venit Bîrnoi, prezentat chiar astăzi.

• Pentru SCM Zalău au jucat: Bogdan Miron – Mario Geană, Pedrag Kascelan, Vlad Fărcăşan, Florin Pop, Viktor Kun, Samuel Zimţa, Alex Micle, Sebastian Culda, Tudor Cociş şi Raoul Cristea, în prima repriză, David Poptean – Ionuţ Sălăjan, Pedrag Kascelan, Andrei Bobaru, Cătălin Stoica, Cosmin Meșter, Alex Negrean, Artur Pătraş, David Molnar, Alex Mare şi Sergiu Pop, în partea secundă.