Rapid încheie cu o remiză meciul cu CSM Reșița, unul foarte modest. Giuleștenii ratează șansa de a urca pe locul 2 și de a se apropia la două puncte de lider

Marius ANGHEL 26 Nov. 2020, 20:25 Liga 2

Rapid și CSM Reșița au încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul desfășutat la Buftea, în etapa a 14-a a Ligii 2. Partida, una extrem de modestă în situații de poartă, a fost controlată în mare parte de giuleșteni, însă cei care au fost mai aproape de gol au fost bănățenii, în finalul primei reprize, când lui Drăghia i-au tremurat mâinile și era să gafeze din nou.

Hlistei (12) a avut singura ocazie mai importantă a Rapidului în prima repriză, cu un șut peste poartă, iar înainte de pauză Buș (42, 45) i-a dat mari emoții lui Drăghia. La primul șut, portarul a scăpat mingea în față, iar Astafei nu a ajuns să o reia în plasă din 4 metri, iar la al doilea mingea deviată de Costin s-a dus puțin peste transversală.

În partea secundă, Hlistei (56), Sefer (71), Astafei (77) și Dulca (90+3) au avut șuturi care n-au creat însă mari probleme. În această a doua repriză, Rapid s-a aflat mai tot timpul în jumătatea adversă, însă nu a pus deloc cu adevărat probleme defensivei Reșiței, care abia la fața care l-a avut la finalizare pe Astafei, în minutul 77, a reușit să ajungă în careul advers.

Rapid acumulează 23 de puncte și ratează șansa de a urca pe locul 2, acum fiind pe poziția a 5-a. CSM Reșița are 15 puncte și urcă pe locul 17.

Rapid și CSM Reșița pun punct în această seară, pentru moment, etapei a 14-a a Ligii 2, care rămâne să își desfășoare la 14 decembrie restanța dintre Ripensia și Farul. Meciul în care giuleștenii sunt gazde are loc de la ora 18:30, la Buftea, la baza federației, acolo unde își dispută meciurile de acasă.

Ultimul meci dintre Rapid și CSM Reșița, de tristă amintire. Apoi fotbalul era oprit din cauza pandemiei COVID-19

Rapid nu are amintiri frumoase de la ultimul meci pe care l-a jucat cu CSM Reșița. Se întâmpla în primăvara acestui an, în Regie, unde bănățenii se impuneau cu 1-0 prin reușita lui Laurențiu Buș din minutul 79, într-o partidă în care giuleștenii au fost favorizați de arbitraj, ba chiar au ratat și un penalty inventat de arbitru în minutul 90, prin Valentin Alexandru.

Avea să fie penultimul meci din sezonul regular al Ligii 2 din ediția 2019/2020 (ultimul a fost FK Csikszereda – Petrolul 1-2), după aceea toate competițiile sportive fiind întrerupte din cauza izbucnirii pandemiei COVID-19, iar fotbalul în eșalonul secund se relua după patru luni, printr-un play-off de promovare între primele șase clasate după desfășurarea a 24 de etape din totalul de 38 stabilite inițial.

În turul sezonului trecut, în Valea Domanului, pe un stadion plin ochi, Rapid învingea cu 2-1 CSM Reșița, după ce gazdele deschideau scorul în minutul 19, prin Marko Ehmann, care mai apoi avea să fie eliminat. Giuleștenii au revenit și au întors scorul prin Sandro Djuric (40) și Matias Roskopf (88).

Rapid vinde după trei victorii consecutive și cu un nou succes urcă pe locul 2 în Liga 2

În prezent, Rapid traversează o perioadă bună după ce a trecut printr-una neagră. După patru înfrângeri consecutive, în campionat și Cupa României, formația alb-vișinie are acum trei victorii consecutive cu interimarul Mihai Iosif. În ultimul meci, Ionuț Voicu și compania au trecut cu 3-2 de Aerostar Bacău, în deplasare.

Rapid nu se poate baza în acest meci pe doi dintre fundașii centrali. Anestis Nastos a fost eliminat direct în partida cu Aerostar, iar Bogdan Manole are COVID-19 și este în izolare.

Rapid ocupă locul 6 în clasamentul Ligii 2 înaintea meciului cu CSM Reșița, cu 22 de puncte acumulate în 12 partide, iar în cazul în care va câștiga va urca pe locul 3, la două puncte în spatele liderului U Craiova 1948 SA.

CSM Reșița are două înfrângeri în deplasare de când e antrenată de Alin Minteuan

CSM Reșița nu a acumulat niciun punct în deplasare de când este antrenată de Alin Minteuan. A pierdut în ambele jocuri, 0-1 la CS Mioveni și 0-1 la Farul Constanța, între ele au legat două victorii pe teren propriu, 1-0 cu Concordia Chiajna și 2-1 cu ”U” Cluj.

După ce sâmbăta trecută au jucat la Constanța, reșițenii au preferat să nu se întoarcă acasă, ci să se pregătească la Buftea, acolo unde va avea loc și meciul cu Rapid. Potrivit președintelui Cristian Bobar, decizia a fost luată pentru binele jucătorilor, să nu fie obosiți din cauza drumurilor, pentru această confruntare. Zilele trecute, fotbaliștii au făcut încă o serie de teste pentru depistarea noului coronavirus, iar toate au fost negative de această dată.

”Am hotărât, împreună cu Alin Minteuan, să rămânem în Bucureşti, la Buftea, la Centrul naţionalei de tineret a României, exact unde se şi joacă meciul cu Rapid. Am făcut şi testele duminică, partea bună este că toţi jucătorii sunt negativi. Am făcut testele aici, în Bucureşti. Era foarte complicat să ne întoarcem de la Constanţa la Reşiţa, apoi să revenim marţi sau miercuri la Bucureşti, mai ales că aveam şi aceste testări. Acum este bine, băieţii au linişte, trebuie să fie concentraţi şi să abordăm cât se poate de serios meciul cu Rapid. Vă daţi seama, stăm o săptămână pe drumuri şi este păcat să ne întoarcem fără puncte acasă, indiferent cu ce echipă jucăm”, a declarat Cristian Bobar.

Înaintea jocului cu Rapid, CSM Reșița ocupă locul 18, cu 14 puncte acumulate în 12 meciuri. Cu un succes ar urca pe locul 13.

Viorel Flueran arbitrează Rapid – CSM Reșița

Meciul care începe de la ora 18:30, pe terenul de iarbă al CNAF Buftea (Ilfov), va fi arbitrat de centralul Viorel Nicușor Flueran (Craiova) și asistenții Cosmin Vatamanu (Bucureşti) și George Bogdan Duță (Bacău). Rezervă este Claudiu Marcu (Constanţa), iar observatori au fost delegați Ion Negoescu (Târgovişte) și Roxana Berceanu (Bucureşti).