Petrolul a început ca din ”tun” anul. A făcut instrucție cu CSO Plopeni, în primul amical al perioadei de pregătire

Andrei PASCU 16 Jan. 2021, 16:16 Liga 2

Petrolul a susținut un prim meci amical în această perioadă de pregătire, de iarnă. A jucat, sâmbătă, contra echipei din Liga 3, CSO Plopeni, de care a trecut de o manieră clară, scor 7-0. Partida s-a desfășurat la Complexul Olimpic de la Izvorani, pe un teren sintetic, conform FC Petrolul.

Petrolul a marcat de patru ori în prima repriză

Elevii lui Viorel Moldovan au marcat de patru ori în prima repriză. Scorul a fost deschis de Valentin Balint, în minutul 15, după care, pe lista marcatorilor și-au mai trecut numele Vlad Mitrea, minutul 17, același Valentin Balint, minutul 20 dar de data aceasta de la 11 metri, și Sory Diarra, minutul 41.

Moldovan a apelat la altă formulă în partea a doua, astfel că marcatorii au fost alții. Dintre cei băgați la joc în repriza secundă, au reușit să marcheze Mihai Constantinescu, minutul 56, Bart Meijers, minutul 69, și Valentin Buhăescu, minutul 100. De menționat faptul că partida s-a jucat pe durata a două reprize de câte 50 de minute fiecare.

Petrolul nu a avut tot lotul valid pentru amicalul cu CSO Plopeni

Petrolul nu a avut tot lotul la dispoziție pentru amicalul cu CSO Plopeni. Trei dintre jucători, Sergiu Arnăutu, Robert Enache și Romario Moise, nu au intrat în planurile lui Moldovan, pentru că nu stau foarte bine din punct de vedere fizic. În altă ordine de idei, câțiva dintre tinerii ploieștenilor, Adrian Nicolae, Vlad Bogdan și Rafael Popovici, au intrat și ei la joc, dar pentru adversari pe finalul confruntării.

• Petrolul în prima repriză: Avram (35 Cebotari) – Olaru, Lică, Mondragon, Manolache – Bratu, S. Pană, Mitrea, Saim Tudor – Balint, Diarra
  • Petrolul în a doua repriză: Cebotari (70 Kitanov) – Bărboianu, Meijers, Huja, Țicu – Salifu, Lax – Constantinescu, Roige, Vajushi – Buhăescu

Petrolul, cantonament la Săcele

Petrolul va începe stagiul de pregătire centralizat de duminică, acesta urmând să se desfășoare în țară. În cantonament la Săcele, Petrolul va sta două săptămâni, până pe 31 ianuarie, urmând ca în această perioadă să dispute și trei meciuri amicale.

Adversarii sunt: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (20 ianuarie), AFC Odorheiu Secuiesc (23 ianuarie) și Dunărea Călărași (28 ianuarie).

După revenirea din acest stagiu, petroliștii vor avea două zile libere, iar apoi își vor relua antrenamentele pe plan local, până la primul joc oficial din 2021, cel din optimile Cupei României.