Seria 5 Liga 3 | AFC Odorheiu Secuiesc are cale liberă spre locul 1, SR Brașov ar putea fi o surpriză. Programul meciurilor

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 15:50 Actualizat: 19 Aug. 2022, 16:10 Liga 3
Seria 5 Liga 3 | AFC Odorheiu Secuiesc are cale liberă spre locul 1, SR Brașov ar putea fi o surpriză. Programul meciurilor

Federația Română de Fotbal a stabilit astăzi, 19 august 2022, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2022-2023, la o zi distanță după ce a comunicat componența celor zece serii ale noului sezon.

Noul campionat este programat să înceapă fix peste o săptămână, la 26 august, tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal în zece serii, cu o mică schimbare, clarificarea modului în care se determină a 21-a retrogradată. Se vor disputa două faze în competiție, sezonul regular și play-off-ul sau play-out-ul, iar cele mai bune 20 de formații din play-off vor merge și în a treia fază, a barajelor de promovare în Liga 2.

În Seria 5, din care nu a promovat nicio formație în această vară, au fost repartizate următoarele echipe: CS Păulești, Olimpic Zărnești, AFC Odorheiu Secuiesc, Olimpic Cetate Râșnov, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2, CS Blejoi, KSE Târgu Secuiesc, CSO Plopeni, SR Brașov și Kids Tâmpa Brașov.

Noutățile sunt reprezentate de CS Păulești, Olimpic Zărnești (nou-promovate), Kids Tâmpa Brașov (retrogradată și reprimită).

Echipele din Seria 5 a Ligii 3 și numărele extrase în urma tragerii la sorți, cele care le determină programul:

CS Păulești – 9
Olimpic Zărnești – 10 – a solicitat să înceapă în deplasare
AFC Odorheiu Secuiesc – 6
Olimpic Cetate Râșnov – 7 – a solicitat să înceapă în deplasare
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – 4
CS Blejoi – 5
KSE Târgu Secuiesc – 1 – a solicitat să înceapă acasă
CSO Plopeni – 2
SR Brașov – 8 – i s-a alocat un număr de deplasare
Kids Tâmpa Brașov – 3 – începe acasă, în opoziție cu ce i-a picat echipei SR Brașov

Programul turului echipelor din Seria 5 Liga 3:

Etapa 1 – 27.08.2022

KSE Târgu Secuiesc – Olimpic Zărnești
CSO Plopeni – CS Păulești
Kids Tâmpa Brașov – SR Brașov
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – Olimpic Cetate Râșnov
CS Blejoi – AFC Odorheiu Secuiesc

Etapa 2 – 03.09.2022

Olimpic Zărnești – AFC Odorheiu Secuiesc
Olimpic Cetate Râșnov – CS Blejoi
SR Brașov – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2
CS Păulești – Kids Tâmpa Brașov
KSE Târgu Secuiesc – CSO Plopeni

Etapa 3 – 10.09.2022

CSO Plopeni – Olimpic Zărnești
Kids Tâmpa Brașov – KSE Târgu Secuiesc
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – CS Păulești
CS Blejoi – SR Brașov
AFC Odorheiu Secuiesc – Olimpic Cetate Râșnov

Etapa 4 – 17.09.2022

Olimpic Zărnești – Olimpic Cetate Râșnov
SR Brașov – AFC Odorheiu Secuiesc
CS Păulești – CS Blejoi
KSE Târgu Secuiesc – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2
CSO Plopeni – Kids Tâmpa Brașov

Etapa 5 – 24.09.2022

Kids Tâmpa Brașov – Olimpic Zărnești
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – CSO Plopeni
CS Blejoi – KSE Târgu Secuiesc
AFC Odorheiu Secuiesc – CS Păulești
Olimpic Cetate Râșnov – SR Brașov

Etapa 6 – 01.10.2022

Olimpic Zărnești – SR Brașov
CS Păulești – Olimpic Cetate Râșnov
KSE Târgu Secuiesc – AFC Odorheiu Secuiesc
CSO Plopeni – CS Blejoi
Kids Tâmpa Brașov – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2

Etapa 7 – 08.10.2022

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – Olimpic Zărnești
CS Blejoi – Kids Tâmpa Brașov
AFC Odorheiu Secuiesc – CSO Plopeni
Olimpic Cetate Râșnov – KSE Târgu Secuiesc
SR Brașov – CS Păulești

Etapa 8 – 15.10.2022

Olimpic Zărnești – CS Păulești
KSE Târgu Secuiesc – SR Brașov
CSO Plopeni – Olimpic Cetate Râșnov
Kids Tâmpa Brașov – AFC Odorheiu Secuiesc
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – CS Blejoi

Etapa 9 – 22.10.2022

CS Blejoi – Olimpic Zărnești
AFC Odorheiu Secuiesc – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2
Olimpic Cetate Râșnov – Kids Tâmpa Brașov
SR Brașov – CSO Plopeni
CS Păulești – KSE Târgu Secuiesc

Programul celorlalte etape ale sezonului:

Etapa 10 – 29.10.2022
Etapa 11 – 05.11.2022
Etapa 12 – 12.11.2022
Etapa 13 – 19.11.2022
Etapa 14 – 26.11.2022
Etapa 15 – 03.12.2022
Etapa 16 – 11.03.2023
Etapa 17 – 18.03.2023
Etapa 18 – 25.03.2023

PLAY-OFF

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023

PLAY-OUT

Etapa 1 – 01.04.2023
Etapa 2 – 08.04.2023
Etapa 3 – 14.04.2023
Etapa 4 – 22.04.2023
Etapa 5 – 29.04.2023
Etapa 6 – 03.05.2023
Etapa 7 – 06.05.2023
Etapa 8 – 13.05.2023
Etapa 9 – 20.05.2023
Etapa 10 – 27.05.2023

BARAJE

Baraje semifinale: 24/27.05.2023
Baraje finale: 03/07.06.202

 

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 19 Aug. 2022, 15:50 Actualizat: 19 Aug. 2022, 16:10 Liga 3
Pe aceeași temă