Ripensia încurcă Dunărea Călărași și îi oprește ascensiunea către locul 2, Viitorul Pandurii trece fără mari emoții de CSM Reșița. În ambele meciuri s-a înscris de mai multe ori în minutele finale

Marius ANGHEL 07 Mar. 2021, 12:59 Liga 2

Dunărea Călărași s-a încurcat din nou pe teren propriu în al doilea meci desfășurat în acest an în campionat. De această dată a obținut doar o remiză în partida cu Ripensia, după ce a condus cu 1-0, timișorenii au avut apoi 2-1, iar partida s-a încheiat 2-2. Oaspeții obțin tot un 2-2 în deplasare, după ce în precedenta partidă a remizat la Buftea, cu Rapid.

La Târgu Jiu, Viitorul Pandurii n-a avut probleme cu CSM Reșița, pe care a învins-o cu 2-1, chiar dacă în repriza a doua nu a mai turat ”motoarele”.

Dunărea Călărași și Viitorul Pandurii acumulează câte 28 de puncte și urcă pe locul 3, respectiv 5. Ripensia, cu 18 puncte, e pe poziția a 14-a, iar CSM Reșița, tot cu 18 puncte, e pe locul 13, fiindcă are un golaveraj superior.

Dacă ASU Poli câștigă astăzi meciul cu Metaloglobus, Dunărea și Viitorul Pandurii pică pe locurile 4, respectiv 5.

Două dintre echipele din Liga 2 care la mijlocul săptămânii au evoluat în sferturile de finală ale Cupei României vor juca astăzi, de la ora 11:00, în etapa a 18-a a campionatului. La Călărași se întâlnesc Dunărea și Ripensia Timișoara, în timp ce la Târgu Jiu vor juca Viitorul Pandurii și CSM Reșița.

Ambele echipe gazdă sunt implicate în lupta pentru accederea în play-off-ul de promovare și cu o victorie astăzi pot face saltul pe locul 2, respectiv 3, 4 sau 5, în funcție de golaveraj.

Dunărea poate urca pe locul 2, cu o victorie cu Ripensia

Dunărea Călărași a jucat joi, tot pe teren propriu, cu Dinamo, în Cupa României. A pierdut cu 1-3 și a ieșit din competiția KO în sferturi, egalându-și cea mai bună performanță.

În campionat, echipa lui Cristian Pustai ocupă locul 5, cu 27 de puncte acumulate în 15 meciuri, fiind la egalitate cu Petrolul și Rapid, dar între ele ca golaveraj. Cu o victorie astăzi va urca tocmai pe locul 2, la un singur punct în spatele liderului U Craiova 1948 SA.

În schimb, adversarul pe care îl va întâlni, Ripensia, ocupă poziția a 15-a în clasament, cu 17 puncte acumulate în 15 meciuri, la egalitate cu Concordia Chiajna.

În precedentele runde din 2021, Dunărea a remizat acasă cu Farul (scor 1-1) și a câștigat la CSM Reșița (1-0), iar Ripensia a terminat la egalitate cu Rapid, (scor 2-2), în deplasare, și a scos un punct cu FK Csikszereda (scor 1-1), acasă.

Viitorul Pandurii revine pe loc de play-off dacă învinge CSM Reșița

Viitorul Pandurii a evoluat miercuri pe Cluj Arena și a întors scorul cu ”U” Cluj pentru o calificare istorică în semifinalele Cupei României. Cu 3-1 s-au impus gorjenii.

În campionat, după ce pauza de iarnă a petrecut-o pe locul 2, echipa lui Flavius Stoican a ajuns după primele două jocuri din 2021 tocmai pe locul 9, cu 25 de puncte acumulate în 15 jocuri, fiind la egalitate cu SCM Gloria Buzău și Farul Constanța, dar între ele ca golaveraj. Cu un succes astăzi, Viitorul Pandurii va egala echipele FK Csikszereda și ASU Poli, aflate momentan pe locurile 2, respectiv 3.

Adversarul de azi, CSM Reșița a început la fel de prost noul an, iar în acest moment se află pe locul 13, cu 18 puncte acumulate în 15 jocuri.

În precedentele runde din acest an, Viitorul Pandurii a pierdut acasă cu ”U” Cluj (scor 1-2) și a cedat și în deplasarea de la Farul (scor 0-1). CSM Reșița a pierdut cu 0-2 la FK Csikszereda și cu 0-1 cu Dunărea Călărași, pe teren propriu.

CLASAMENTUL LIGII 2 și CLASAMENTUL GOLGHETERILOR

REZULTATELE ETAPEI a 18-a

COMENTARIUL LIVE:

duminică, 7 martie, ora 11:00

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – RIPENSIA TIMIȘOARA 2-2

Stadion: ”Ion Comșa” (Călăraşi);
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); Asistenți: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa – Prahova) și Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca); Rezervă: Claudiu Marcu (Constanţa); Observatori: Silviu Crângaşu (Ploieşti) și Lucian Cîrjă (Constanţa).

Dunărea Călărași: Began – I. Sîrbu, R. Crișan, A. Lopez (cpt.), Sălceanu – Djuric (Tudoran 46′), Cr. Pușcaș – Kanda (Măd. Calu 73′), Cârstocea (Val. Alexandru 81′), S. Sava (Ciucur 73′) – Bud
Rezerve neutilizate: Krell – Bedea, Andr. Rus, Tache, C. Petre
Antrenor: Cristian Pustai

Ripensia: Șt. Dobre – Andr. Macrițchii, Rogac (Coulibaly 74′), Lalic, Gladun – Val. Macrițchii, T. Călin – Piftor (Mih. Ene 74′), Al. Neagu (cpt.)(Al. Popovici 67′), Vl. Tudorache (Vasluian 68′) – Sokovic (Golda 87′)
Rezerve neutilizate: Velcea – Țieranu, Fridrich, Stoi
Antrenor: Cosmin Petruescu

Min 90+3 Final de partidă la Călărași. Dunărea obține doar o remiză cu Ripensia, scor 2-2, după ce ambele echipe au condus câte o dată. Dunărea acumulează 28 de puncte și urcă pe locul 3. Ripensia, cu 18 puncte, e pe poziția a 14-a.
Min 90+3 Centrare din lovitura liberă din stânga careului merge către prima bară, balonul se lovește de piciorul lui Began, lovește un ripensist și iese în aut de poartă
Min 90+3 ||| Popovici scapă în stânga, iar Ariel Lopez îi pune piedică din spate și primește cartonașul galben
Min 90+2 ||| Centrare din dreapta careului, Denis Golda pică din duelul aerian cu Lopez, iar arbitrul îi dă cartonașul galben, deși contact a fost, iar simulare în niciun caz
Min 90 + Meciul e prelungit cu trei minute
Min 89 ||| Ionuț Sîrbu faultează în atac și primește cartonașul galben
Min 89 ||| Stephane Coulibaly se întinde la o minge, la mijlocul terenului, nu o atinge, iar Ariel Lopez cade peste el. Arbitrul îi dă galben ripensistului
Min 87 Intră Denis Golda și iese Nemanja Sokovic
Min 86 2-2 Tudoran centrează dintr-un corner din dreapta, Cristian Pușcaș se înalță la prima bară, dintre mai mulți adversari, reia cu capul spre colțul lung și înscrie
Min 84 1-2 Sălceanu degajează în Mihai Ene, la mijlocul terenului, în jumătatea Ripensiei, atacantul timișorenilor intră în posesie și pornește contraatacul pe centru, pasează în dreapta la Popovici, care pătrunde în careu și trage din 9 metri în abdomenul portarului, din acesta mingea sare spre stânga, trece prin spatele lui Ene, și ajunge la Nemanja Sokovic, care, nemarcat, pune latul din 7 metri și încrie la colțul lung în poarta în care se repliaseră doi fundași
Min 81 Iese Alin Cârstocea și intră Valentin Alexandru, la Dunărea
Min 80 Popovici reia cu capul, dintr-o poziție bună, din 8 metri, însă Began e pe direcție și reține
Min 78 Vasluian trage modest spre poartă, din 20 de metri central, mingea țopăie și Began o reține fără probleme
Min 76 Cristian Bud trage de la distanță, Dobre prinde fără probleme
Min 74 1-1 Centrare în față, în careul Dunării, Vasluian câștigă duelul aerian în dreapta, cu Sălceanu, și deviază cu capul spre centru, iar Nemanja Sokovic e primul la minge în 8 metri, reia ușor lobat pentru Began și trimite sub transversală
Min 74 La Ripensia, intră Mihai Ene și Stephane Coulibaly și ies Alexandru Piftor și Radu Rogac
Min 73 La Dunărea, ies Sorin Sava și Bodo Kanda și intră Alexandru Ciucur și Mădălin Calu
Min 68 În cele din urmă intră și Ion Vasluian și iese Vlad Tudorache
♦Min 67 Schimbare la Ripensia. Iese Alexandru Neagu și intră Alexandru Popovici, care preia și banderola de căpitan. Trebuia să intre și Vasluian, însă arbitrul de rezervă nu i-a permis pentru moment, iar centralul a dat drumul la joc, nemaiașteptând
Min 46 A început repriza secundă
Min 46 Iese Sandro Djuric și intră George Tudoran
Min 45+1 Pauză la Călărași. Dunărea intră în avantaj în meciul cu Ripensia după golul lui Pușcaș reușit în minutul 45. Echipa lui Pustai conduce nemeritat, după ce în prima repriză echipa timișoreană a fost mai periculoasă în atac și a ratat o mare ocazie în minutul 37, prin Sokovic
Min 45 1-0 Centrare din dreapta a lui Sălceanu, Rogac respinge cu capul din centrul careului în față, direct la Cristian Pușcaș, care trage din prima, din drop, cu stângul, și-l învinge pe Ștefan Dobre. Portarul a plonjat în dreapta după minge, însă n-a ajuns-o
Min 42 Ripensia pune probleme Dunării. Neagu centrează dintr-o lovitură liberă din dreapta, iar un fundaș respinge cu capul direct în corner
Min 37 Crișan greșește în dreapta propriului careu, Sokovic interceptează și pătrunde, e în postura de unu la unu cu portarul, vrea să trimită plasat din 10 metri ușor lateral spre colțul lung, însă are o finalizare modestă, pe jos, iar Began respinge cu piciorul stâng
Min 26 ||| Radu Crișan îl faultează pe Neagu pe linia de la mijlocul terenului, oprind un contraatac. Arbitrul acordă cartonașul galben
Min 23 Piftor fentează în dreapta careului, trage la colțul scurt, iar Began reține fără probleme
Min 22 ||| Radu Rogac intră tare, fără menajament, direct în Kanda, la o incursiune a acestuia în flancul stâng. Arbitrul dă lovitură liberă pentru Dunărea și cartonaș galben pentru ripensist. Faza fixă nu aduce niciun pericol la poarta lui Dobre
Min 4 Neagu centrează dintr-o lovitură liberă, Sokovic reia cu capul pe poartă, însă fără probleme pentru Began, care reține pe centru
Min 1 A început meciul de la Călărași

VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – CSM REȘIȚA 2-1

Stadion: Municipal (Târgu Jiu – Gorj);
Arbitru: Rareș George Vidican (Satu Mare); Asistenți: Gheorghiță Bălan (Piteşti) și Casian Băla (Arad); Rezervă: Ionela Alina Peşu (Craiova); Observatori: Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca) și Romeo Malac (Timişoara).

Viitorul Pandurii: Rob. Bodea – Buleică, Oros (cpt.), Al. Băican, Sin (Copaci 90+2′) – Lixandru, Țegle – Andr. Dragu (Gîrbiță 71′), Cioiu (Chiorean 90+2′), Vulpe (Buțurcă 63′) – D. Paraschiv (Bădăuță 71′)
Rezerve neutilizate: D. Rusu – Ludușan, Buia, Mitrică
Antrenor: Flavius Stoican

CSM Reșița: Cobrea – Szijj, Sălcianu, Dumitraș, L. Acka (Al. Dulca 46′) – Ad. Ilie (Al. Sima 46′), Danci (cpt.)(Rob. Boboc 73′), Dat (Chera 73′), Brînzan (Breșneni 46′), Laur. Buș – Visnakovs
Rezerve neutilizate: Zimmermann – Matiș, N. Popescu, Cristodulo
Antrenor: Alin Minteuan

Min 90+4 Final de partidă la Târgu Jiu. Viitorul Pandurii câștigă cu 2-1 meciul cu CSM Reșița. Viitorul Pandurii acumulează 28 de puncte și urcă pe locul 5. CSM Reșița, cu 18 puncte, e pe locul 13.
Min 90+2 Dublă schimbare la Viitorul Pandurii. Ies Marius Cioiu și Andrei Sin și intră Paul Chiorean și Paul Copaci
Min 90 2-1 Laurențiu Buș execută în dreapta portarului și mai dă speranțe în prelungiri echipei sale
Min 89 Sin îl faultă pe Vlad Chera în careu și arbitrul acordă penalty
Min 88 2-0 Cobrea dă o pasă neglijentă la 17 metri, Alin Țegle recuperează, pătrunde în careu și înscrie cu un șut din 9 metri
Min 83 Șuturile lui Bădăuță și Cioiu, ambele de la 18 metri, la firul ierbii, sunt reținute de Cobrea
Min 81 Buș trage de la 18 metri lateral stânga, cu efect, și Bodea respinge în lateral
Min 76 Breșneni trage peste poartă, de la 20 de metri
Min 75 ||| Laurențiu Breșneni vede primul galben al partidei, pentru un fault asupra lui Cioiu
Min 73 La CSM Reșița, intră Vlad Chera și Robert Boboc și ies Emanuel Dat și Cristian Danci
Min 71 La Viitorul Pandurii, intră Alexandru Bădăuță și Alex Gîrbiță și ies Daniel Paraschiv și Andrei Dragu
Min 68 Dragu solicită penalty la contactul cu Dumitraș, dar arbitrul lasă jocul să continue
Min 63 Schimbare la Viitorul Pandurii. Iese Răzvan Vulpe, accidentat, și intră Vlăduț Buțurcă
Min 60 Reșița domină primul sfert de oră din repriza a doua, dupa ce în prima parte a jocului a fost inexistentă la acest capitol
Min 57 Buș trage de la 20 de metri, cu pământul, și Bodea respinge în față, de unde Oros degajează în aut
Min 48 Centrare Dat de pe partea dreaptă, Dumitraș reia cu capul din 8 metri, în dreapta lui Roberto Bodea, care plonjează și retine. Primul șut pe poartă al reșițenilor
Min 46 S-a reluat meciul de la Târgu Jiu
Min 46 Triplă schimbare la CSM Reșița. Ies Adrian Ilie, Lorenzo Acka și Denis Brînzan și intră Alexandru Sima, Alexandru Dulca și Laurențiu Breșneni
Min 45+1 Pauză. Viitorul Pandurii a dominat autoritar prima repriză a meciului cu CSM Reșița, dovadă și raportul loviturilor de colț, 8-1, și a șuturilor pe poartă, 4-0, pe lângă cea a rezultatului de pe tabelă, 1-0
Min 44 Oros centrează de pe partea dreaptă și Lixandru reia cu capul, din 7 metri, peste transversală
Min 38 1-0 Dragu se joacă cu apărarea oaspeților, centrează pentru Marius Cioiu, care, din 4 metri, nemarcat, reia cu latul pe mijlocul porții și-l învinge pe Cobrea
Min 34 O nouă acțiune Cioiu – Dragu, iar mijlocașul dreapta trage din 10 metri pe lângă țintă
Min 33 Dragu trage de la 18 metri, în dreapta portarului, care respinge cu greu de la firul ierbii, în corner
Min 30 Cioiu îi pasează în dreapta lui Dragu, care, ușor din unghi, trage din 9 metri, dar peste transversală
Min 28 Cioiu exexută puternic o lovitură liberă de la circa 25 de metri ușor lateral dreapta, Cobrea respinge cu pumnul peste transversală
Min 20 Dragu recuperează la 22 de metri, pătrunde spre poartă, dar trage slab din 17 metri și portarul reține fără probleme
Min 10 Paraschiv centrează din stânga, Vulpe reia din 6 metri pe lângă, tatonat și de un apărător