Fundașul ivorian Kouadio, debut cu gol la Poli Iași! Camara s-a accidentat, Stoenac și-a reziliat contractul, iar Târșa are șanse să continue cu echipa

Narcis POHOAȚĂ 29 Jan. 2022, 16:17 Liga 2

Politehnica Iași a învins, sâmbătă, cu scorul de 5-0 (2-0), formația din Liga 3 CSM Pașcani (ultimul loc în Seria 1), în al doilea amical al perioadei de pregătire, meci disputat pe stadionul Tineretului din Iași, pe suprafață sintetică.

Seria golurilor a fost deschisă de ivorianul Christ Kouadio, care a debutat astfel cu gol la Poli Iași, în minutul 20, celelalte reușite ale echipei lui Costel Enache fiind semnate de Ștefan Cană (43, 78), Marian Târșa (73) și juniorul Grigoriu (86).

Kouadio și Plokhotnyuk au debutat, golgheterul Camara s-a accidentat

La divizionara secundă din Copou au debutat în acest meci și noile achiziții Christ Kouadio și Mykhailo Plokhotnyuk. Luxemburghezul Belmin Muratovic, care a semnat și el un contract pe doi ani și jumătate cu Poli, vineri seară, și-a amânat debutul.

Nu au evoluat în acest meci amical nici Serediuc, Pușcaș, Chiorean (accidentați) și Bârlădeanu.

Folosit titular în prima repriză, atacantul Sekou Camara s-a accidentat și a fost înlocuit după doar 30 de minute. Potrivit staffului medical al echipei ieșene, atacantul împrumutat de la FC Botoșani a suferit o întindere, nefiind vorba despre o accidentare serioasă.

Marian Stoenac și-a reziliat contractul cu Poli Iași

Pe de altă parte, mijlocașul Marian Stoenac și-a reziliat contractul cu Poli Iași.

Stoenac (28 de ani), adus după ce s-a despărțit de ”FC U” Craiova, a jucat puțin pentru Poli Iași, doar 559 de minute în 12 meciuri, nu a înscris, deși se aștepta de la el să fie un marcator. El s-a aflat pe lista jucătorilor cărora li s-a propus scăderea salarială, fiind printre ultimii care acceptaseră.

În schimb, sunt șanse mari ca Marian Târșa să continue în Copou. Deși a fost pus inițial pe lista disponibilizaților, Târșa a refuzat ofertele primite de la Liga a 3-a și ar putea rămâne la Poli.

Antrenorul Costel Enache a folosit următoarele formule de echipă în amicalul cu Pașcani:

Repriza I: Brînză – Kouaudio, Chatziterzoglu, Fl. Plămadă, Al. Stan – F. Cristea, Cană – Mărieș, Plokhotnyuk, Pelivan – S. Camara (Ad. Ilie 30)
Repriza a 2-a: Axinte – Defta, Gal, Ungurenașu, Ad. Ilie (Grigoriu 60) – Cană (Hrib 60), Târșa – Aftanache, Asăvoaei, I. Pop – Frick

În primul amical din acest an, Poli Iași obținuse o victorie categorică în fața juniorilor U19 ai clubului, scor 8-0.