FK Csikszereda, victorioasă în amicalul cu Mostiștea Ulmu. Ambele echipe se află în cantonament. Ciucanii testează un jucător din Arad

Marius ANGHEL 20 Jul. 2020, 11:07 Liga 2

Revenită la antrenamente pentru pregătirea noului sezon de Liga 2 și aflată într-un cantonament la Covasna, FK Csikszereda a desfășurat duminică primul meci amical din această vară. Trupa din Miercurea Ciuc a întâlnit-o pe Mostiștea Ulmu, echipă din Liga 3 care mai are puțin până la disputarea barajului de promovare în Liga 2. Harghitenii s-au impus cu 3-1.

Amicalul dintre FK Csikszereda și Mostiștea Ulmu a avut loc la Tărlungeni, acolo unde trupa călărășeană se află în cantonament pentru pregătirea barajului de promovare în Liga 2. Ambele echipe s-au aflat la primul amical în această vară.

Atât Valentin Suciu, cât și Mihai Ionescu, antrenorii celor două echipe au dat prilejul tuturor jucătorilor pe care îi au în lot să evolueze în acest test. Primul gol a fost marcat de Barna Antal în minutul 20, iar după alte nouă minute a marcat și Norbert Janos (29), pentru a stabili rezultatul pauzei, 2-0 pentru Ciuc. În partea secundă au redus din diferență cei de la Mostiștea, prin Mihai Alexandru, iar ultimul gol al partidei i-a aparținut tot Csikszeredei, care a punctat pentru 3-1 în prelungiri, în minutul 90+3, prin Adrian Perenyi, un jucător originar din Arad aflat în probe.

În acest test, Csikszereda s-a ales și cu doi jucători accidentați. Mijlocașul Attila Csuros a părăsit terenul după doar 10 minute, în timp ce fundașul Csongor Simo a ieșit de pe teren cu zece minute înainte de final, după ce fusese introdus la pauză.

Echipa din Miercurea Ciuc rămâne în cantonament la Covasna până la 23 iulie, fără perspectiva de a mai desfășura alt meci amical în această perioadă, deoarece nu are adversari în zonă care să se fi testat împotriva COVID-19.

Adrian Perenyi a fost aproape de Academica Clinceni în iarnă, însă ilfovenii n-au vrut să plătească grila de formare

Adrian Perenyi este fiul lui Szabolcs Perenyi, fost jucător la Dinamo, Jiul Petroșani, Poli Iași sau Farul. În vara anului trecut a semnat cu Academia ProSport București, care e asociată de Academica Clinceni. Potrivit Sport Arad, trupa ilfoveană a dorit să-l transfere în iarnă, însă nu a fost de acord să plătească grila de formare aferență cluburilor de Liga 1 echipei Viitorul Arad. Pentru Csikszereda, care evoluează în Liga 2, suma ar fi mai mică.

Adrian Perenyi este un atacant de 17 ani crescut la Atletico Arad și Viitorul Arad, iar la seniori a debutat în Liga a 4-a la Păulișana Păuliș, la nici 15 ani.

FK Csikszereda, prima repriză: Gyenge – Majzik, Palmes, Intzidis, Bor, Csuros (Pal 10), Bara, Botorok, Janos, Antal, Bauza
FK Csikszereda, a doua repriză: Bartok – R. Takacs, Csonka, Gergely, Marrone, Pal, Kalman, Pinter, Simo (Palmes 80), Perenyi, Becze

Mostiștea Ulmu a început amicalul în formula: Petrișor – G. Dinu, Caragea, Dogaru, Bonteanu, Sil. Radu, Tăbăcariu, S. Chirică, Al. Gheorghe, Șt. Radu, N. Filip

Mostiștea Ulmu, gazdă în meciul tur al barajului cu Unirea Slobozia

În ceea ce o privește pe Mostiștea Ulmu, aceasta se află într-un stagiu de pregătire la Tărlungeni (Brașov), unde se antrenează pentru dubla de la barajul de promovare cu Unirea Slobozia.

Barajul pentru promovarea în Liga 2 dintre Unirea Slobozia și Mostiștea Ulmu rămâne pentru moment în picioare, până la o decizie finală a Comisiei de Disciplină și Etică a FRF în cazul Înainte Modelu – CS Afumați. Ilfovenii, cărora li s-a alăturat FRF ca parte în acest litigiu, vor trei puncte la ”masa verde” din meciul de la Modelu, după ce au reclamat că adversara a utilizat un jucător fără drept de joc. În cazul în care i se va da dreptate, Afumațiul trece în clasament peste Mostiștea Ulmu și va juca ea barajul cu Slobozia. Și Unirea solicitase o victorie la ”masa verde” cu CS Medgidia, însă comisia FRF i-a respins sesizarea ca inadmisibilă. Ialomițenii aveau șansa să promoveze direct, fără să mai joace baraj.

Până la soluționarea acestui caz, Mostiștea Ulmu va fi gazdă în meciul tur, în 5 augsut, iar Unirea Slobozia va fi gazdă în cel retur, în 9 august, conform tragerii la sorți efectuate de FRF.